Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Freelancer SEO

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Mazzoly

Mazzoly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2014
Salut, am 18 ani si am aproape 2 ani de cand lucrez ca liber-profesionist pe segmentul de seo. La inceput mi-a mers ok deoarece consider eu ca am avut noroc intrucat am prins clienti care erau de acord sa lucrez fara contract insa de la un timp am tot prins clienti care doar prin contract puteam sa ofer serviciile de seo iar eu neavand macar un PFA si nici 18 ani, nu aveam cum sa accept sa lucrez cu acestia. Astfel am pierdut foarte multe oportunitati intrucat ma contactau firme importante dar eram incompatibil ca spun asa. Am avut sansa chiar sa lucrez cu o prezentatoare de la un post de televiziune renumit in Romania insa nu aveam cum.

Ce vreau eu sa va cer, este o parere. Ce ar trebui sa fac pe viitor ca sa imi mearga pe acest segment, cum credeti ca ar trebui sa procedez? Care sunt urmatorii "pasi" ?

Sa ma apuc sa fac un PFA/SRL? Sa ma ocup doar de SEO? Sa ma ocup si de web design?


Cum am mai spus am abia 18 ani impliniti si mai un an de scoala insa intre timp as vrea sa mai si lucrez, cel putin vara asta ca apoi sa ma focalizez pe scoala, fie ca vreau, fie ca nu vreau. Sau daca tot ma pricep la seo, ma gandeam sa fac un site pe piata din .ro sau pe .com pe care sa il cresc si sa scot un venit pasiv. Acesta este tipul de venit pe care vreau sa il urmaresc in cazul in care as deschide un proiect.


Nu stiu ce sfat mi-ati putea da insa vreau sa incercati sa va puneti in locul meu. Ce ati face voi in locul meu?

Edited by Mazzoly, 07 July 2014 - 16:14.


#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Fara suparare si fara sa te iau peste picior, eu as invata sa scriu corect si coerent prima data. Asta se face la scoala parca. Nu te ia nimeni in serios altfel.

#3
960916

960916

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 222
  • Înscris: 29.06.2014
Seo nu exista.  Seo a disparut acum 2 ani. Constructia unei platforme in concordanta cu cerintele motoarelor de cautare si respectant regulile intocmai te aduce printer primii.

Deci vrei sa devii escroc cu acte in regula.

Alta arie, nu aici pentru informatii juridice.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
SEO a disparut doar pt. cei care nu stiau ce-i acela SEO, pana a venit Google si le-a dat cu Panda si cu pinguinii peste nas.

#5
960916

960916

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 222
  • Înscris: 29.06.2014

View Postgumball3000, on 07 iulie 2014 - 16:39, said:

SEO a disparut doar pt. cei care nu stiau ce-i acela SEO, pana a venit Google si le-a dat cu Panda si cu pinguinii peste nas.

Ai fost la ICEE FEST?

Oamenii din industrie au alta parere...

#6
Mazzoly

Mazzoly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2014

View Post960916, on 07 iulie 2014 - 16:36, said:

Seo nu exista.  Seo a disparut acum 2 ani. Constructia unei platforme in concordanta cu cerintele motoarelor de cautare si respectant regulile intocmai te aduce printer primii.

Deci vrei sa devii escroc cu acte in regula.

Alta arie, nu aici pentru informatii juridice.

Si totusi inca se face seo. Personal, consider ca SEO nu a disparut ci a luat o alta forma mai umana prin indepartarea acelor tehnici clasice de inregistrare in directoare, link exchange, etc... si prin imbunatatirea si gasirea altor tehnici inteligente.
Oamenii din industrie, asa cum spunea si 960916 au cu totul o alta parere.

Edited by Mazzoly, 07 July 2014 - 18:05.


#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ca sa iti deschizi un PFA trebuie sa ai o certificare care sa ateste ca ai cunostinte pe domeniul pe care vei activa. Ai asa ceva?

Cu firma e destul de greu, chiar daca o sa ai scutire de anumite impozite si taxe, tot vei avea nevoie de multi bani si mult timp pentru a pune totul la punct, de la a umbla dupa acte pana la angajarea unui contabil.

#8
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
Mazzoly bani se pot face din amandoua, important este ce iti place tie sa faci mai mult. Daca iti place sa faci SEO, sfatul meu este sa te documentezi si sa devii cat mai bun in acest domeniu. Dupa cum stii apar frecvent schimbari si daca nu esti la curent cu ele te duci la fund (apoi o sa scrii ca astia de mai sus ca seo nu mai exista).

Acelasi lucru si in cazul web design-unului...parerea mea este ca trebuie sa ai un pic de talent ca sa faci asta.

#9
Mazzoly

Mazzoly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2014

View Postoauzor, on 10 iulie 2014 - 09:58, said:

Ca sa iti deschizi un PFA trebuie sa ai o certificare care sa ateste ca ai cunostinte pe domeniul pe care vei activa. Ai asa ceva?

Cu firma e destul de greu, chiar daca o sa ai scutire de anumite impozite si taxe, tot vei avea nevoie de multi bani si mult timp pentru a pune totul la punct, de la a umbla dupa acte pana la angajarea unui contabil.

Cu siguranta va fi greu dar niciodata imposibil. In momentul cand voi deschide prima firma ma astept la probleme. Cu siguranta, e inevitabil sa nu apara probleme dar trebuie sa ne focalizam pe rezolvarea lor.

View Postdanbooks23, on 10 iulie 2014 - 10:23, said:

Mazzoly bani se pot face din amandoua, important este ce iti place tie sa faci mai mult. Daca iti place sa faci SEO, sfatul meu este sa te documentezi si sa devii cat mai bun in acest domeniu. Dupa cum stii apar frecvent schimbari si daca nu esti la curent cu ele te duci la fund (apoi o sa scrii ca astia de mai sus ca seo nu mai exista).

Acelasi lucru si in cazul web design-unului...parerea mea este ca trebuie sa ai un pic de talent ca sa faci asta.

Iti multumesc Dan pentru sfatul prietenesc pe care mi l-ai dat, apreciez.  Eu consider ca trebuie sa faci ce iti place dar in acelasi timp si ce se cere pe piata. SEO observ ca se cere si sunt convins de asta; aflandu-ma in acest domeniu stiu cum merg lucrurile. Ca sa fac o paralela la acest subiect, am un prieten de a meu din oras care e bineinteles mai mare ca mine, are o firma de SEO si primeste in fiecare zi oferte. El face mai mult seo on-page si lucreaza pe minim 700 lei. Deci, se cere!

Referitor la web design, vreau sa spun ca chiar ma atrage. Ma simt un om creativ, care vrea sa aduca in joc idei noi. Daca voi incepe sa lucrez si pe partea de web design ceea ce cred eu ca pana la urma voi face, imi voi construi acel talent caramida cu caramida insa dupa cum stii, pentru a construi o cladire, va trebui mai intai sa lucrez la fundatie. :)

Multumesc.

#10
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View Postoauzor, on 10 iulie 2014 - 09:58, said:

Ca sa iti deschizi un PFA trebuie sa ai o certificare care sa ateste ca ai cunostinte pe domeniul pe care vei activa. Ai asa ceva?

Cu firma e destul de greu, chiar daca o sa ai scutire de anumite impozite si taxe, tot vei avea nevoie de multi bani si mult timp pentru a pune totul la punct, de la a umbla dupa acte pana la angajarea unui contabil.

Vorbesti in necunostiinta de cauza. Poate sa isi deschida firma chiar daca nu are atestat in domeniu ;)

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostK-X-T, on 12 iulie 2014 - 15:53, said:



Vorbesti in necunostiinta de cauza. Poate sa isi deschida firma chiar daca nu are atestat in domeniu ;)

Despre atestare am zis la PFA. Unde vezi tu ca am scris ca are nevoie de atestare pt firma?

#12
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View PostMazzoly, on 07 iulie 2014 - 16:12, said:

Salut, am 18 ani si am aproape 2 ani de cand lucrez ca liber-profesionist pe segmentul de seo. La inceput mi-a mers ok deoarece consider eu ca am avut noroc intrucat am prins clienti care erau de acord sa lucrez fara contract insa de la un timp am tot prins clienti care doar prin contract puteam sa ofer serviciile de seo iar eu neavand macar un PFA si nici 18 ani, nu aveam cum sa accept sa lucrez cu acestia. Astfel am pierdut foarte multe oportunitati intrucat ma contactau firme importante dar eram incompatibil ca spun asa. Am avut sansa chiar sa lucrez cu o prezentatoare de la un post de televiziune renumit in Romania insa nu aveam cum.

Ce vreau eu sa va cer, este o parere. Ce ar trebui sa fac pe viitor ca sa imi mearga pe acest segment, cum credeti ca ar trebui sa procedez? Care sunt urmatorii "pasi" ?

Sa ma apuc sa fac un PFA/SRL? Sa ma ocup doar de SEO? Sa ma ocup si de web design?


Cum am mai spus am abia 18 ani impliniti si mai un an de scoala insa intre timp as vrea sa mai si lucrez, cel putin vara asta ca apoi sa ma focalizez pe scoala, fie ca vreau, fie ca nu vreau. Sau daca tot ma pricep la seo, ma gandeam sa fac un site pe piata din .ro sau pe .com pe care sa il cresc si sa scot un venit pasiv. Acesta este tipul de venit pe care vreau sa il urmaresc in cazul in care as deschide un proiect.


Nu stiu ce sfat mi-ati putea da insa vreau sa incercati sa va puneti in locul meu. Ce ati face voi in locul meu?

Salut, sfatul meu deschide o firma, un srl, in felul astra lucrezi corect isi iti faci treaba. Seo parerea mea ca nu a disparut. Poti face si design web, mentenanta etc Posted Image. Nu lua de bune parerile negative, daca chiar iti place chestia asta si vrei sa faci bani cu siguranta ca daca te ti de treaba si perseverezi vei avea de castigat din asta. Multa Bafta !!!

Nu e chiar asa de greu sa deschizi o firma. Nu te lua dupa cei care spun ca e greu ca sunt multe acte, aprobari prostii, ca nu vei face nimic. Nimic mai FALS, o firma se poate deschide foarte usor, eh.. putina plimbareala la inceput pana sa te inveti ce si ce, dar nu e ceva care nu poti sa faci Posted Image



View Postoauzor, on 12 iulie 2014 - 15:55, said:

Despre atestare am zis la PFA. Unde vezi tu ca am scris ca are nevoie de atestare pt firma?

Asa si nu isi deschide PFA isi deschide un SRL care e problema?

Pacat ca doar ce s-a terminat programul SRL-D'urilor pentru tineri.. ca putea sa aplice
P.S. Urata specie de oameni.. oamenii negativisti.. voi in loc sa sustineti pe cineva care are in cap un proiect.. din start ii puneti piedici psihologice.. cu sfaturi : nu te apuca, nu se poate, e greu, etc.. unele lucruri sunt usoare, altele sunt grele dar daca sunt grele asta nu inseamna ca sunt imposibile !!!

Edited by K-X-T, 12 July 2014 - 16:02.


#13
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ai deschis tu vreodata vreo firma? Te-ai informat macar ce presupune acest lucru si ce obligatii vei avea?

Daca pentru tine PFA e acelasi lucru cu un SRL am incheiat discutia.

Edited by oauzor, 12 July 2014 - 16:01.


#14
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Eu vorbeam de SRL nu de PFA si crede-ma ca spre deosebire de tine eu chiar am habar ce vorbesc. Omul a intrebat in postul initial de PFA/SRL.. eu am spus SRL.. si am mai spus ca daca tot isi deschide SRL sa faca si design web, si SEO si mai multe.. Posted Image
Un economist nu ii ia mai mult de 200 -300 de lei pentru firma pe luna.. iar daca are clienti cu care lucreaza constant si isi face treaba o sa'i vina banii.

Edited by K-X-T, 12 July 2014 - 16:09.


#15
Mazzoly

Mazzoly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.07.2014

View PostK-X-T, on 12 iulie 2014 - 15:57, said:

Salut, sfatul meu deschide o firma, un srl, in felul astra lucrezi corect isi iti faci treaba. Seo parerea mea ca nu a disparut. Poti face si design web, mentenanta etc Posted Image. Nu lua de bune parerile negative, daca chiar iti place chestia asta si vrei sa faci bani cu siguranta ca daca te ti de treaba si perseverezi vei avea de castigat din asta. Multa Bafta !!!

Nu e chiar asa de greu sa deschizi o firma. Nu te lua dupa cei care spun ca e greu ca sunt multe acte, aprobari prostii, ca nu vei face nimic. Nimic mai FALS, o firma se poate deschide foarte usor, eh.. putina plimbareala la inceput pana sa te inveti ce si ce, dar nu e ceva care nu poti sa faci Posted Image





Asa si nu isi deschide PFA isi deschide un SRL care e problema?

Pacat ca doar ce s-a terminat programul SRL-D'urilor pentru tineri.. ca putea sa aplice
P.S. Urata specie de oameni.. oamenii negativisti.. voi in loc sa sustineti pe cineva care are in cap un proiect.. din start ii puneti piedici psihologice.. cu sfaturi : nu te apuca, nu se poate, e greu, etc.. unele lucruri sunt usoare, altele sunt grele dar daca sunt grele asta nu inseamna ca sunt imposibile !!!

Iti multumesc foarte mult pentru sustinere, K-X-T. Indiferent de parerile negative si de ce se va intampla pe viitor, eu voi continua sa merg si sa nu renunt niciodata. Consider ca o mare parte din succes depinde de cat de bine pot rezista presiunii. Aceasta presiune poate scadea si disparea cand o infrunt cu o atitudine pozitiva si desigur...actionand.

Edited by Mazzoly, 12 July 2014 - 16:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate