Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Recomandare Antiinflamator

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012
Buna ziua! Acum doua zile am fost la fotbal si am fost calcat pe picior in timp ce-l aveam rasucit cam la jumatate față de cum este in prima poza. Acum laba piciorului este invinetita si umflata in zona incercuita din a doua poza. Mi-am dat cu voltaren, cu alifie chinezeasca si mi-am pus gheata in acea zona. In dimineata aceasta era dezumflata acea portiune, dar cum am mers putin cu el s-a umflat la loc. Il pot misca, pot merge cu el, dar se umfla si ma doare putin. Mi s-a recomandat un antiinflamator, Diclac pastile, dar in prospect sunt scrise urmatoarele:Numai dupa luarea in considerare a masurilor de precautie, Diclofenacul sodic poate fi administrat la pacientii care au manifestat o reactie de hipersensibilitate , de exemplu crize asmatice, reactii cutanate sau rinita acuta, la antiinflamatoare nesteroidiene sau analgezice in cadrul unei administrari anterioare.
Eu am rinita. Iau vitamina C Cetebe C Immunity plus si Neuromultivit. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat si va rog sa ma scuzati daca am omis ceva.

Attached Files


Edited by Aly07, 05 July 2014 - 10:22.


#2
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Arcoxia .

#3
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Cine ti-a recomandat? care ar fi diagnosticul?
Revenind la diclofenac, esti alergic la el? Ai mai luat vreodata?
Rinita e alergica?

:)
Voiam sa zic si eu Arcoxia, dar prudenta e necesara si in acest caz.

#4
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 16.04.2006
Daca esti hipertensiv nu-ti recomand antiinflamator decat cu acordul medicului tau de familie.Esti sigur ca n-ai o entorsa?Contiua cu punga de gheata .E cel mai bun "antiinflamator" in cazuri din astea.Poate n-ar strica si o radiografie pentru ca ar putea fi si o microfractura daca ai fost calcat si deja ai problemele astea.Repaus de asemenea.

Edited by optimus prime, 05 July 2014 - 10:42.


#5
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Și eu zic radiografie. Poate merge până atunci și Vimovo, e o combinație bună de antiinflamator cu pansament gastric.

#6
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

 optimus prime, on 05 iulie 2014 - 10:39, said:

Daca esti hipertensiv nu-ti recomand antiinflamator decat cu acordul medicului tau de familie.Esti sigur ca n-ai o entorsa?Contiua cu punga de gheata .E cel mai bun "antiinflamator" in cazuri din astea.Poate n-ar strica si o radiografie pentru ca ar putea fi si o microfractura daca ai fost calcat si deja ai problemele astea.Repaus de asemenea.

Din cate stiu eu, nu sunt.

Am incercat cu gheata.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Sindolor crema si stai cu piciorul ridicat, nu mergi cu el. Il tii pe o perna, pe ceva. Repaus, cateva zile.


Dar o radiografie, nu ai facut? Nu te costa nimic, 112 in ziua intaplarii. Am sunat si eu duminica pentru cineva :lol: Pac-pac, ambulanta, confort, urgente, RX gratuit.

#8
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

 lex404, on 05 iulie 2014 - 11:35, said:

Sindolor crema si stai cu piciorul ridicat, nu mergi cu el. Il tii pe o perna, pe ceva. Repaus, cateva zile.


Dar o radiografie, nu ai facut? Nu te costa nimic, 112 in ziua intaplarii. Am sunat si eu duminica pentru cineva Posted Image Pac-pac, ambulanta, confort, urgente, RX gratuit.

Nu am sunat pt. ca eram incalzit si nu prea se simtea durerea. Oricum nu cred ca este nevoie de asa ceva, este doar o entorsa, cel mai probabil. Nu pot face repaus prea mult, luni trebuie sa merg sa vad rezultatele la bac :)).

Multumesc tuturor pt. raspunsuri.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Ai 2 zile, la dispozitie, repaus :D Doare la atingere/ miscare?

#10
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

 lex404, on 05 iulie 2014 - 11:56, said:

Ai 2 zile, la dispozitie, repaus Posted Image Doare la atingere/ miscare?

La atingere cand apas mai tare. La miscare doare foarte putin, si doar prima miscare de la ridicare de pe scaun.

#11
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Poti incerca si ceva natural, fara efecte secundare, de exemplu supliform de la Hofigal, costa vreo 9 lei un tub: http://www.hofigal.e...php?id_prod=474

#12
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Radiografie.
In urma unei intamplari asemanatoare, eu m-am ales cu piciorul in ghips (fisura de numaistiuce).

#13
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Rezultatele la BAC le poti vedea si pe internet!

#14
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

 Mylifesofar, on 05 iulie 2014 - 14:02, said:

Rezultatele la BAC le poti vedea si pe internet!
Daca va fi nevoie de contestatie, ce fac?

#15
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014

 Aly07, on 05 iulie 2014 - 15:43, said:

Daca va fi nevoie de contestatie, ce fac?
Ai de ales: ori te multumesti cu nota primita, ori faci contestatie si risti sa te accidentezi mai rau!

#16
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 Aly07, on 05 iulie 2014 - 10:10, said:

Buna ziua! Acum doua zile am fost la fotbal si am fost calcat pe picior in timp ce-l aveam rasucit cam la jumatate față de cum este in prima poza. Acum laba piciorului este invinetita si umflata in zona incercuita din a doua poza. Mi-am dat cu voltaren, cu alifie chinezeasca si mi-am pus gheata in acea zona. In dimineata aceasta era dezumflata acea portiune, dar cum am mers putin cu el s-a umflat la loc. Il pot misca, pot merge cu el, dar se umfla si ma doare putin. Mi s-a recomandat un antiinflamator, Diclac pastile, dar in prospect sunt scrise urmatoarele:Numai dupa luarea in considerare a masurilor de precautie, Diclofenacul sodic poate fi administrat la pacientii care au manifestat o reactie de hipersensibilitate , de exemplu crize asmatice, reactii cutanate sau rinita acuta, la antiinflamatoare nesteroidiene sau analgezice in cadrul unei administrari anterioare.
Eu am rinita. Iau vitamina C Cetebe C Immunity plus si Neuromultivit. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat si va rog sa ma scuzati daca am omis ceva.
daca ai probleme cu diclofenacul, poti lua ibuprofen, ketoprofen, chiar si paracetamol. in rest tine piciorul mai sus de planul corpului cateva zile si da-i pace sa se refaca

#17
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

 meanman, on 05 iulie 2014 - 12:43, said:

Poti incerca si ceva natural, fara efecte secundare, de exemplu supliform de la Hofigal, costa vreo 9 lei un tub: http://www.hofigal.e...php?id_prod=474

Multumesc mult pt. recomandare, ma ajuta foarte mult. Vanataia a disparut si nu ma mai doare de cand folosesc Supliform. Chiar multumesc :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate