Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inginer, doresc sa ma stabilesc in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Spitze

Spitze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2014
Buna ziua.

As vrea sa-mi spuneti daca se poate ce sanse credeti ca am pentru a emigra in Canada.

Am 24 ani si am terminat facultatea de constructii in 2012 la Iasi si masteratul in inginerie geotehnica acum. Sunt mai multe tari pe care le am in vizor, toate vorbitoare de limba engleza dar ma intereseaza cel mai mult Canada. Mi-as dori o experienta indelungata eventual sa ma stabilesc acolo.

Care ar fi pasii care trebuie urmati pentru a putea sa lucrez ca inginer constructor/geotehnician in canada? Diploma este recunoscuta?
Cum este piata muncii in acest domeniU? Ma intereseaza cel mai mult british columbia, alberta, saskatchewan.
Niste companii mai mari poate care au programe de genul... (desi am gasit cate ceva pe net mi-ar ajuta noi informatii)
Care ar fi un salar de incepator/an si cum se descurca cineva de acolo cu respectiva suma?

Nu stiu franceza si nu am inca experienta de munca. Engleza cunoscuta la nivel avansat (certified)

Multumesc foarte mult!

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostSpitze, on 04 iulie 2014 - 17:59, said:

Care ar fi pasii care trebuie urmati pentru a putea sa lucrez ca inginer constructor/geotehnician in canada? Diploma este recunoscuta?
Mai zpre zero
Diploma chiar daca e recunoscuta te cam poti sterge cu ea la cur

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postpetre69, on 04 iulie 2014 - 18:03, said:

Mai zpre zero
Diploma chiar daca e recunoscuta te cam poti sterge cu ea la cur

Cum??? Matematica sovietica inca predata in facultatile din romania nu serveste la nimic???? :shock:

#4
Spitze

Spitze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2014

View Postpetre69, on 04 iulie 2014 - 18:03, said:

Mai zpre zero
Diploma chiar daca e recunoscuta te cam poti sterge cu ea la cur

De ce spui asta petre? Experienta proprie sau cunoscuti?
Da-mi niste argumente

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De regula la angajare esti intrebat de experienta in Canada, referinte de la fostul loc de munca. Ce le spui?

#6
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
uite  aici un site util : http://www.cic.gc.ca/english/

iti poti face un scoring sa vezi daca ti se da viza, luand in considerare incadrarea in munca, varsta si alte criterii





p.s. ma distreaza tare mult persoanele care nu au profesat deloc (sau mai deloc) , dar se prezinta de pe diploma: inginer, economist, jurist etc.

pe bune ma? :lol:

#7
Spitze

Spitze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2014

View Postrumegus, on 04 iulie 2014 - 18:44, said:

De regula la angajare esti intrebat de experienta in Canada, referinte de la fostul loc de munca. Ce le spui?

In primul rand m-as duce la un entry level - junior grad position. Nu o sa aplic pentru senior position ca sa stie si ei ca nu am ce sa le spun de la fostul loc de munca...
In fine, pana plec o sa am un pic de experienta romana-germana dar as avea ce povesti in caz de intrebare. Doar ma intrebam daca se poate reusi acolo ca si inginer civil - geotechnics.
Se pare ca la fel de bine eram si fara sa intreb daca nimeni nu stie nimic...

#8
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014

View PostJericho77, on 04 iulie 2014 - 19:00, said:

p.s. ma distreaza tare mult persoanele care nu au profesat deloc (sau mai deloc) , dar se prezinta de pe diploma: inginer, economist, jurist etc.
pe bune ma? :lol:
Are doar 24 de ani...

View PostSpitze, on 04 iulie 2014 - 19:01, said:

Se pare ca la fel de bine eram si fara sa intreb daca nimeni nu stie nimic...
Mai asteapta, nu toata lumea e la un nivel asa jos pe acest forum. S-ar putea sa te ajute cu niste sfaturi oameni care chiar cunosc situatia.

Edited by InfiniteLoop, 04 July 2014 - 19:02.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostInfiniteLoop, on 04 iulie 2014 - 19:03, said:

Mai asteapta, nu toata lumea e la un nivel asa jos pe acest forum. S-ar putea sa te ajute cu niste sfaturi oameni care chiar cunosc situatia.
L-am ajutat din postul 2

#10
Spitze

Spitze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2014

View PostJericho77, on 04 iulie 2014 - 19:00, said:

uite  aici un site util : http://www.cic.gc.ca/english/

iti poti face un scoring sa vezi daca ti se da viza, luand in considerare incadrarea in munca, varsta si alte criterii

p.s. ma distreaza tare mult persoanele care nu au profesat deloc (sau mai deloc) , dar se prezinta de pe diploma: inginer, economist, jurist etc.

pe bune ma? Posted Image


mersi pentru link, totusi citeste cu atentie am zis ce am terminat... si am mai spus ca vreau sa lucrez(in viitor) ca si ing constructor - geo. Nu am spus sunt inginer sau altele

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
In ce parte a canadei vrei sa mergi ?

#12
Spitze

Spitze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2014

View Postpetre69, on 04 iulie 2014 - 19:06, said:

L-am ajutat din postul 2

Mersi pentru ajutor, ti-ai facut treaba aici Posted Image te-am rugat sa argumentezi... daca nu poti, nu te mai stresa...

In british columbia, alberta sau saskatchewan.

Edited by Spitze, 04 July 2014 - 19:26.


#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
In bc mai ai ce face in rest e cam nasol


#14
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Cunosc pe cineva. Sunt plecati de 7 ani in canada. El 48 ani inginer electronist, ea 44 inginer petro-chimie. Au experienta in domeniul lor aprx. 20 ani. Acum: el lucreaza in domeniul forestier pe u "TAF ca la noi", vorbele lui ,ea lucreaza la o bijuterie. Vorbeau franceza amandoi, poate de aceea au ales zona francofona. Au emigrat la insisentele unui fost coleg de facultate de-al lui, tot muncitor forestier acolo, i-a spus ca v-a fi doar un start munca de jos.
Acum, nu se plange ca e leafa mica, se plange ca e grea munca, ca e departe de sotie......Tu alegi, insa esti cam tanar pt taiatul lemnelor.

#15
Spitze

Spitze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2014
ti-am trimis un mesaj privat pentru moment :)

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cum am zis si-n postul 5, peste tot ti se cere expeienta si recomandare, dar nu de la nea Dorel, ci din Canada. Cum n-ai, esti refuzat. Cel mai greu sa prinzi primul loc de munca, apoi incet-incet, cu putin noroc, poti progresa.

#17
masterbeta

masterbeta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 08.07.2010
cunosc in Qc 2 ucraineni care lucreaza in domeniul apropiat tie (cred eu) in geomatica, ei sunt inca la nivel incepator din cite am inteles salariul nu e chiar stralucitor inca. Privitor la diploma o sa faci echivalarea studiilor, cred ca o sa fie recunoscuta. Cum au mentionat alti colegi trebuie sa ai exp. de munca in domeniu si de dorit canadiana (cu exp. din tara ai sanse foarte mici sau chiar nule). Cel mai bine e sa faci pe loc in provincia unde ai sa te stabilesti studii in domeniul tau pt ca ei atrag atentie la diploma locala si atunci poti sa te mai gindesti la sansa sa lucrezi in domeniu...dar daca nu faci studii o sa tai la lemne cum au zis colegii mai sus.
Bafta!

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Janitorial services e un alt inceput pt emigranti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate