Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

ONT Huawei HG8245H: ipv6, setări, acces

- - - - -
  • Please log in to reply
1063 replies to this topic

#991
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Pana la urma mi-am incercat norocul si am cerut instalare. Au venit si au instalat cu varianta a 2-a (mini-nod pe a doua fibra). Dispozitivul e micut, baietii l-au si prins de Huawei, iar ambele la un loc sunt mai mici decat ONT-urile din zonele de case pe care le-am vazut (care aveau si iesire CATV integrata). Singurul dezavantaj ar fi ca necesita inca o priza :)

#992
izyer

izyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2014
pana la urma port 4 mai merge si in modul bridge sau nu?

#993
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,432
  • Înscris: 08.06.2005
Depinde de situatie, la unii il trece in mod bridge, la altii inlocuieste ONT cu unul fara WiFi. Nu stiu exact pe ce motiv la unii refuza sa configureze bridge-ul.

Edited by deathnite, 23 March 2018 - 21:35.


#994
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Unde sunt fără Wi-Fi?!

#995
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,510
  • Înscris: 16.12.2006
In Bucuresti de exemplu, eu am cerut ONT fara Wi-Fi ca aveam deja routerul Asus AC56U. Posted Image

#996
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Dar ar fi bun ca router de back-up catalinman.

#997
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postcatalinman, on 24 martie 2018 - 10:25, said:

In Bucuresti de exemplu, eu am cerut ONT fara Wi-Fi ca aveam deja routerul Asus AC56U. Posted Image

Si ti-au dat nu? Si daca ti-au dat functioneaza functioneaza in modul bridge? Si eu am un ONT fara Wifi si merge in birdge, nici nu stiu daca se poate seta sa mearga in modul router cu cabluri.

Edited by e2k, 25 March 2018 - 15:47.


#998
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Toate ont-urile ce merg ca routere pot fi setate sa mearga in bridge, nu si invers.

#999
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Am sunat ieri la RDS pentru a-mi pune ONT-ul in Bridge. Am cerut ajutor si pe mesaj privat la Digi Helper, sa ma ajute sa se intample mai repede procesul. Mi-a confirmat omul in privat ca este rezolvat, doar trebuie sa merg acasa sa ii dau hard reset si pot sa imi conectez router-ul meu. Asta am si facut, am dat HArd reset la ONT.  Am cumparat un router TP Link Archer C5 V4, am conectat cablul UTP la LAN 4  ONT, celalalt capat al cablului in portul WAN al Router-lu TP Link. Am intrat pe interfata Web al Noului Router, pus parola si user PPOe, next next, finish. NU Am internet!!
Am sunat la Serviciul tehnic RDS unde am stat vreo 40 de minute cu o Domnisoara incercand tot felul ( resetari de router, ONT, Schimbat Cablurile intre ele, etc) nu am internet nici cum. Imi tot spunea, ca ei ii apare ONT ok, in bridge. A dat refresh la pagina din nou. Fara nici un rezultat. am dat din nou hard Resete, nimic. Reiesea ca TP Link-ul meu nu e bun. Atunci mi-a venit ideea sa bag cablul din ONT in Calculator si sa incerc o conexiune PPOE pe calc. Nici asa nu am reusit sa am internet. A ramas sa fiu sunat azi de o echipa de la RDS, dar asta e diseara sau cine stie cand vin. Nu am internet in casa de nici un fel acuma ( nu e problema, sunt la lucru oricum, dar nah cand merg acasa as avea nevoie). Vreo sugestie ce as putea face sau care ar fi buba? Se poate ca cineva de la RDS sa nu fi bifat ceva acolo si sa nu am internet? Poate fi router-ul meu de vina? E nou, nu l-am mai incercat niciunde daca merge. Mentionez ca led-ul acela de pe el in forma de glob pamantesc, este aprins in rosu
Multumesc

#1000
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
da, muta cablul sa nu fie in LAN4 la ONT, asta e rezervat pt IPTV si deaia nu merge, orice LAN 1 2 3 si WAN la tp link si se rezolva

#1001
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Am incercat si alte LAN, dar nu merge nici asa

#1002
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpupama, on 11 septembrie 2018 - 09:28, said:

da, muta cablul sa nu fie in LAN4 la ONT, asta e rezervat pt IPTV si deaia nu merge, orice LAN 1 2 3 si WAN la tp link si se rezolva
Eu tot nu inteleg de unde ai scos partea ingrosata mai sus. Bullshit. Nu e nimic rezervat la un ONT pus in mod bridge. Nu exista asa ceva.

#1003
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,510
  • Înscris: 16.12.2006
Ba exista, ca nu stii tu sau ca nu esti informat suficient este partea a doua.

#1004
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De data asta tu nu esti informat catalinman.

Edited by diZy, 11 September 2018 - 22:27.


#1005
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,510
  • Înscris: 16.12.2006
Da, asa e, nu sunt eu informat. :))))

Voi doi poate nici nu stiti ca RDS are si IPTV si are un port rezervat special atat pe ONT, cat si pe routerul Kaon.

In fine, credeti ce vreti.

#1006
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Asta in mod router. Dar citeste din nou si rar ce zice kagaroth. El zice de bridge.

#1007
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatalinman, on 11 septembrie 2018 - 22:32, said:

Voi doi poate nici nu stiti ca RDS are si IPTV si are un port rezervat special atat pe ONT, cat si pe routerul Kaon.
Comercial  RDS, parca asa ai pomenit acum ceva ani in urma pe aici. Tot aia esti? Nu de alta dar lasa chestiile tehnice la cine le cunoste si le intelege.

PS: Vezi ca e un topic pe aria asta sau pe networking in care am postat ceva foarte interesant. Pentru tine sa fii linistit, cunosc reteaua RCS & RDS mai bine ca tine si ca orice alt comercial (persoana de vanzari), cred ca stiu prea bine ce vorbesc. Ca fapt divers am lucrat cu  zeci de mii de ONT-uri daca nu sute de mii. Ce zici stiu despre ce vorbesc sau nu?

#1008
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Am Fost sunat aseara de la RDS si mi-a zis sa bag cablul de la router-ul meu in PORT-ul 1 . Am bagat si a dupa cateva secunde a mers. Initial la telefon to sustineau ca LAN 4 ( am incercat si celelalte porturi pe rand, dar probabil nu am stat suficient de mult ) acum e in regula
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate