Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

ONT Huawei HG8245H: ipv6, setări, acces

- - - - -
  • Please log in to reply
1063 replies to this topic

#37
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Faptul ca nu are setari de dynamic dns este un mare minus pentru mine.
Foloseam dyndns ca sa accesez un media tank din spatele router-ului. Stiti genul, cu clienti de torente si altele. Acum nu mai pot face asta.
Aveti cumva vreo solutie?

#38
Zat

Zat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 25.03.2007

View Postgmanu, on 29 octombrie 2014 - 01:19, said:

Faptul ca nu are setari de dynamic dns este un mare minus pentru mine.
Foloseam dyndns ca sa accesez un media tank din spatele router-ului. Stiti genul, cu clienti de torente si altele. Acum nu mai pot face asta.
Aveti cumva vreo solutie?

digicare?
administrare servicii -> diginet fiberlink -> dynamic dns?

#39
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Multumesc, am facut modificarea acolo.
Eu nu vedeam setarea asta in digicare pentru ca, mereu intram dintr-un bookmark in https://digicare.rcs....ro/v1/  care e o versiune mai veche / diferita, si nu contine nimic legat de dynds

#40
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Un mare minus pentru mine e ca nu mai pot folosi Open DNS pentru control parental, neavand unde seta nameserverele lor. Bine, are si RDS Control Parental, dar cu zero configurabilitate (imi blocheaza siteuri care nu se incadreaza in categoria sex, pron, etc - siteuri de retete, de exemplu...). Singura solutie ar fi dezactivarea controlului parental si restartarea conexiunii. Dar ca sa faci de fiecare data asta te cam saturi...

#41
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
se poate folosi cu success. unde faci ceva gresit....

#42
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Păi spune-mi, te rog, unde pun DNS-urile de la Open DNS, că n-am văzut în setările routerului...

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
le setezi direct pe clienti via lan/dhcp server

#44
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Tu spui să le setez în fiecare calculator în parte. Asta merge strict pe desktop sau laptop, dar cu telefoanele şi tabletele care se conectează la routerul respectiv ce fac? Alea rămân neprotejate. Soluţia ideală e aia care-ţi permite să bagi protecţia direct din router.

#45
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
Salutare,

Cei de la RDS suport tehnic mi-au spus ca pot face bridge cu acest model de ont daca leg cablul utp pe portul 4 al ont-ului, care "e port de bridge". Apoi as putea face pppoe din alt device mai departe.

Problema mea e ca nu stiu cum sa opresc conexiunea ppoe deja existenta pe ont. Nu vad nici o setare pentru deconectarea ei. Si cand incerc sa fac pppoe din alta parte imi da invalid username and password (nu stiu daca asta e cauza, credentialele sunt bune 100%, e doar o banuiala  ca ar verifica ca sunt deja conectat)

#46
neamtzu

neamtzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 12.06.2002
Nu se poate suprascrie FW-ul de pe acest device cu unul custom, a incercat cineva?

Daca s-ar putea, nu vad cum si-ar face router-ul restore la un FW digi. Ce imi scapa?

#47
viante

viante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 08.01.2010
@gmanu,
Ai reusit sa deconectezi conexiunea pppoe din huawei?

Edited by viante, 02 November 2014 - 13:56.


#48
jumpy

jumpy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2006
a reusit cineva sa fie print server din ONT-ul asta?

#49
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004

View Postviante, on 02 noiembrie 2014 - 13:53, said:

@gmanu,
Ai reusit sa deconectezi conexiunea pppoe din huawei?
Nu, nu se poate din interfata asta dumbed down. Tre sa sun la ei ca ei mi-au zis faza cu portul 4 si acum am informatia si nu o pot verifica. O sa scriu aici cum evolueaza lucrurile

#50
Zat

Zat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 25.03.2007

View Postgmanu, on 02 noiembrie 2014 - 19:22, said:

Nu, nu se poate din interfata asta dumbed down. Tre sa sun la ei ca ei mi-au zis faza cu portul 4 si acum am informatia si nu o pot verifica. O sa scriu aici cum evolueaza lucrurile

on the record treburile stau cam asa:
daca ti-ai comandat CPE ai access doar la porturile 1,2,3. Portul 4 este rezervat.
daca nu ti-ai comandat CPE atunci ai access doar la un port pentru computerul/routerul tau.

Edited by Zat, 03 November 2014 - 11:45.


#51
carso_adi

carso_adi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.12.2009

View PostZat, on 03 noiembrie 2014 - 11:41, said:

on the record treburile stau cam asa:
daca ti-ai comandat CPE ai access doar la porturile 1,2,3. Portul 4 este rezervat.
daca nu ti-ai comandat CPE atunci ai access doar la un port pentru computerul/routerul tau.
Ce inseamna CPE ? Multumesc

#52
Zat

Zat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 25.03.2007

View Postneamtzu, on 01 noiembrie 2014 - 22:26, said:

Nu se poate suprascrie FW-ul de pe acest device cu unul custom, a incercat cineva?

Daca s-ar putea, nu vad cum si-ar face router-ul restore la un FW digi. Ce imi scapa?

knowledge ;)

#53
yokota

yokota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.03.2005

View Postgmanu, on 30 octombrie 2014 - 09:15, said:

Salutare,

Cei de la RDS suport tehnic mi-au spus ca pot face bridge cu acest model de ont daca leg cablul utp pe portul 4 al ont-ului, care "e port de bridge". Apoi as putea face pppoe din alt device mai departe.

Problema mea e ca nu stiu cum sa opresc conexiunea ppoe deja existenta pe ont. Nu vad nici o setare pentru deconectarea ei. Si cand incerc sa fac pppoe din alta parte imi da invalid username and password (nu stiu daca asta e cauza, credentialele sunt bune 100%, e doar o banuiala  ca ar verifica ca sunt deja conectat)
In setarile WAN, dai click pe conexiunea existenta (click pe ce scrie sub connection name, si iti apare ca in atasament), stergi ce apare in casutele Username si Password, apply si gata, esti deconectat.
Faci ce teste vrei tu pe  portul 4, (eu pot sa-ti spun ca la mine nu a mers, sub nici o forma, poate am gresit eu ceva), si daca vrei sa revii la conexiunea PPOE automata, bagi la loc ce ai sters din casutele user name si password la functia/tab-ul WAN al router-ului/ONT-ului

Attached File  06bis.jpg   158.72K   434 downloads

#54
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostBobses, on 30 octombrie 2014 - 06:54, said:

Tu spui să le setez în fiecare calculator în parte. Asta merge strict pe desktop sau laptop, dar cu telefoanele şi tabletele care se conectează la routerul respectiv ce fac? Alea rămân neprotejate. Soluţia ideală e aia care-ţi permite să bagi protecţia direct din router.

setezi frumos si pe ele serverele dns corespunzatoare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate