Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 

ONT Huawei HG8245H: ipv6, setări, acces

- - - - -
  • Please log in to reply
1063 replies to this topic

#1027
mrsh

mrsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.10.2007
au updatat firmware-ul la chinezarie

mizeria ruleaza "linux kernel-3.10" acum
avea kernel v2 de cand era iliescu presedinte.

#1028
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007

View PostBortSimpson, on 22 aprilie 2019 - 12:18, said:

In aceeasi camera, cu un laptop care are WiFi 802.11n cu doua stream-uri (adica se lauda si el cu 300 mbps) am prins cam 95-105 mbps.
In aceeasi camera, cu un telefon care are 802.11n cu suport pentru un singur stream, prind cam 45-50 mbps.

Prin cablu vitezele se apropie de maximul abonamentului meu (290 mbps download si 150 mbps upload).


Faci setarile pentru WiFi pe care le doresti, dupa care dezactivezi din Huawei serverul DHCP.
Apoi conectezi prin cablu un port LAN al routerului principal cu un port LAN ar Huawei-ului (altul decat LAN4).
SI eu am aceeasi intrebare:
De ce pe wifi nu pot scoate mai mult de 52-55Mbs??? Ca doar  are n? Iar smartphonurile sia alte dispozitive suporta standardul n cu 300Mbs...
Chiar nu reusesc sa obtin mai mult de 55Mbs... e absurd!

View Postmrsh, on 05 iulie 2019 - 13:12, said:

au updatat firmware-ul la chinezarie

mizeria ruleaza "linux kernel-3.10" acum
avea kernel v2 de cand era iliescu presedinte.
Unde poti vedea verrsiune software a routerului?
SI ce beneficii ar aduce acst firmware?

#1029
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
N nu inseamna numai 300 Mbps. AI vazut routerele alea cu o singura antena si scria pe ele N150 Mbps?
La fel si la telefoane, au o singura antena deci suporta doar un stream deci se conecteaza cu routerul la maxim 72Mbps. Asa ca ar trebui sa fii multumit ca ai 50 Mbps la asa sincronizare.
Dupa aia mai exista si congestia pe frecventa de 2.4 Ghz.
Voi nu aveti treaba cu firmware-ul la ont-uri, se ocupa furnizorul.

#1030
MadK9

MadK9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 10.10.2007
Pai am si un pc cu placa wireless cu 2 antene si tot degeaba. 54-72 Mbs imi arata in info conexiune.

#1031
mrsh

mrsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.10.2007
huawei e un rahat -chinezesc de companie si nu ne asteptam la detalii tehnice pentru utilizatori.

Edited by mrsh, 18 July 2019 - 11:22.


#1032
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Intr-un fel da, dar fara preturile lor si a celorlalte chinezarii se misca mai greu internetul si la noi.

#1033
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Am o rugaminte. Am comandat un Router wireless TP-Link Archer C6, AC1200 pentru a-l folosi impreuna cu ONT Huawei HG8245H, al carui semnal wireless e de tot rahatul. Am probleme cu Smart TV intr-o camera alaturata, HBOGO mai mult sta, la fel YT sau Netflix.
Problema e ca nu am nici cea mai vaga idee cum sa fac acest lucru. Unii spun sa cer modul BRIDGE la RDS, ca e sfant! Asta o sa o fac azi, dar cum conectez cele 2 routere? Din LAN1 sau 4 al ONT trag cablu UTP in LAN sau WAN C6? Si care sunt pasii pe care trebuie sa i urmez? Ce setari fac la ONT si-sau C6?

#1034
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
@anducoj: dupa ce ti se activeaza modul bridge pe ONT, acel ONT nu va mai functiona ca router, deci nu va mai face el conexiunea PPPoE (aia cu user si parola). Va functiona "ca un simplu switch" catre reteaua RDS-ului, si nu mai trebuie sa umbli la setarile lui deloc. Dar va trebui sa tragi din LAN1 al ONT un cablu pana in WAN al routerului nou. Majoritatea routerelor vin cu un patch-cord scurt (1,5 metri) gata facut in cutie.
Din porturile LAN ale routerului nou vor pleca aceleasi cabluri pe care le ai acum in LAN ale ONT (daca ai dispozitive legate la Internet prin cabluri). Dupa ce legi routerul nou astfel, el trebuie configurat din interfata lui, astfel incat pe interfata WAN sa se conecteze la Internet prin PPPoE, iar acolo va trebui sa introduci numele de utilizator (cred ca e de forma: judetul_prescurtat + multe cifre) si parola aferenta, si apoi sa salvezi modificarile pe router si sa verifici daca functioneaza. Tot din interfata web a routerului nou ar trebui sa iti configurezi si reteaua wireless (nume SSID, parola de acces, etc), iar de pe ONT ar fi bine sa o dezactivezi (daca acest lucru nu se intampla automat cand il trec in mod bridge).

Edited by OzTm, 25 July 2019 - 09:29.


#1035
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Am ales sa folosesc tp-link ca AP, acum am semnal excelent pe 2,4 in toata casa.

#1036
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
Da, asta era a doua varianta. In acest caz, conexiunea PPPoE e creata in continuare tot de ONT, care face si routarea.

#1037
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

View Postanducoj, on 26 iulie 2019 - 05:32, said:

Am ales sa folosesc tp-link ca AP, acum am semnal excelent pe 2,4 in toata casa.
Prin AP intelegeti access point? Ai legat prin cablu routerul nou la un port existent din cel vechi? In acest caz nu se pierde un port WAN din routerul Huawei si exista mai putine posibilitati de conectare? Nu cunosc prea bine retelistica si tatonez si eu cu ideea de a achizitiona un router nou care sa il pun in bridge cu cel existent, sau sa cumpar pe cel mai nou de la RDS. Totusi, semnalul WiFi este relativ ok in apartament, iar routerul existent, sa nu-l deochi, a functionat fara probleme ani de zile. Stiti voi legea lui Murphy... Posted Image

Edited by xhermesx, 31 July 2019 - 09:42.


#1038
Legasov

Legasov

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2019
A venit noul update pentru firmware la modelul asta de router?

#1039
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Acuma ca zici, m-am uitat în interfață și vad câteva opțiuni noi care sigur nu erau înainte. Ce-i drept nu multe dar sunt modificari. În continuare nu poți vedea parametrii optici sau alte lucruri dar au apărut niște modificări.

#1040
mrsh

mrsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.10.2007
https://github.com/palmerc/AESCrypt2
uf-loco e ~200 lei si in teorie merge cu 3rd party OLTs
https://help.ubnt.co.../115009335068#1
trebuie doar cineva curajos sa probeze

#1041
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,180
  • Înscris: 18.04.2008
Și cine are acces la editare profilelor în OLT?

#1042
mrsh

mrsh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.10.2007
autentificarea in OLT se face pe S/N terminalului, in uf-loco selectezi profilul 2 si spoofezi serialul.
doar ca ne trebuie un ion ion tiriac sa dea 200 lei doar sa testeze daca merge in digi.

nu e un secret ca urasc din ficati jegul de huawei si vreau sa il inlocuiesc

Edited by mrsh, 06 October 2019 - 01:05.


#1043
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,180
  • Înscris: 18.04.2008
Tu-l urăști, alții și-l doresc...

#1044
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
@mrsh
Nu prea inteleg cum inlocuind huawei-urile/zte-urile ( tinand cont ca exista posibilitatea modului "bridge" , daca nu ar exista atunci poate ar avea un sens) cu ONT-ul ubiquiti rezolva vreo problema ; inlocuiesti un echipament care ocupa un loc in priza cu un alt echipament care ocupa un loc in priza .
Cerinta multor utilizatori ar fi ca sa putem folosi module SFP+ intr-un echipament al nostru care sa termine legatura de fibra a.i. in loc de 2 echipamente sa fie doar un singur echipament ( in principiu un router decent pt. ca nu prea exista petarde cu slot SFP+) dar optiunea propusa de tine nu juta in nici un fel in acest caz .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate