Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

ONT Huawei HG8245H: ipv6, setări, acces

- - - - -
  • Please log in to reply
1063 replies to this topic

#1009
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,190
  • Înscris: 18.04.2008

View PostMembruAnonim, on 11 septembrie 2018 - 21:36, said:

Eu tot nu inteleg de unde ai scos partea ingrosata mai sus. Bullshit. Nu e nimic rezervat la un ONT pus in mod bridge. Nu exista asa ceva.

Cel mai probabil, IPTV-ul vine pe un VLAN diferit, ca la Telekom, ce se „varsă” pe LAN_4. Ce fac ei bridge, cred eu, că doar fac în așa fel VLAN-ul principal să se „verse” pe LAN_1.
Am înțeles că merge schema cu portul pentru IPTV la Fiberhome.
De exemplu, eu am FTTB cu vecinul, iar în OLT-ul RDS este trecut pentru HG8247H-ul din cutie ca având LAN_2 ȘI LAN_4 pentru acces internet.

Concluzie: depinde cine face bind-urile și ce are în cap în acel moment.

LE: LAN_2 și LAN_4 pentru acces internet în mod bridge, iar LAN_1 și LAN_3 sunt în mod router, dar nu se conectează niciodată la internet.

#1010
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu foare bine cum sunt configurate ONT-urile de la RDS. Cine are ONT de la RDS in mod CPE foloseste porturile 1 - 3 pentru a isi conecta jucariile proprii, PC / laptop / TV / consola. Autentificarea se face pe ONT. Port 4 e liber e in mod "switch" e o interfata layer 2 si de asta se conecteaza acolo un router sau orice alt echipament pe care doreste clientul sa faca autentificarea. Cu conditia sa scota user / parola de pe ONT altfel ONT-ul e deja conectat PPPoE si automat nu se poate conecta clientul cu router-ul prorpiu, de exemplu, PPPoE. Daca in loc de router e alt echipament, PC / laptop, OS-ul va returna un mesaj de eroare deoarece server-ul anunta ca deja e o conexiune stabilita cu acea combinatie de user / parola.

Asta pe scurt. Cererile de trecere in bridge inseama ca se scot si porturile 1 - 3 din bundle-ul in care sunt puse cand ONT-ul e  in mod CPE.

Deci nu exista nici o rezervare pentru IPTV sau altceva. Doar ca portul 4 e liber nu inseamna ca nu se poate folosi si ca trebuie trecut ONT in mod bridge (non-CPE). Singurele echipamente care aveau 2 porturi rezervate, si alea chiar erau rezervate IPTV, erau acele Mikrotik RB720 (whatever nu mai stiu modelul) pe care le ofereau fix la IPTV.

LE: acest lucru cred ca s-a mai pomenit aici pe forum daca nu pe topicul asta inseamna ca pe altul.

Posted Image

Edited by MembruAnonim, 14 September 2018 - 09:38.


#1011
petra_sergiu

petra_sergiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2007
Salut,

Imi cer scuze daca s-a mai postat, dar am un HG8245H de la rds, si nu stiu cum pot sa-i schimb canalul. In "user" si "digi" nu gasesc nicaieri aceasta optiune, si imi interfereaza cu un dispozitiv canalul care il foloseste routerul.

Astept o solutionare,
Multumesc anticipat

#1012
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
WLAN -> WLAN Advanced configuration -> Channel, doar că probabil nu te va ajuta cu nimic, la cum ai pus problema.

#1013
petra_sergiu

petra_sergiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmhanor, on 25 septembrie 2018 - 22:11, said:

WLAN -> WLAN Advanced configuration -> Channel, doar că probabil nu te va ajuta cu nimic, la cum ai pus problema.

Mulumesc de Reply, insa din pacate nu am aceasta optiune unde mi-ai spus.

Attached Files


Edited by petra_sergiu, 26 September 2018 - 17:28.


#1014
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Vezi în stânga, sub sigla Huawei.

#1015
costea310d

costea310d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.10.2010
Pe linga rcs-rds care are o calitate exceptionala , atit la retea (hardware) cit si la programele tv hd (software), mai am un abonament , suplimentar , la telekom.
Calitatea receptorului samsung de la telekom este cu mult superioara receptorului rcs/rds ,Humax hd (se vede ca samsungul accepta hard extern de 2TB, si are un soft exceptional de rapid si de frumos). Ieri seara am incercat sa setez ftp pe routerul rcs-rds huwaiei , fara succes, iar azi am vazut pe acest forum, ca nici nu se poate asa ceva;
Am insa impresia, ca diseara (sau zilele astea, in orice caz), operatiunea cu ftp imi va reusi pe routerul telekom , dupa ce am vizionat citeva secvente video ajutatoare pe telekom, azi.
Concluzia mea: sculele hardware ptr. clientul de rind de la telekom se uita de sus in jos la sculele hardware client rcs/rds;   reteaua hardware rcs/rds se uita de sus in jos la reteaua hardware telekom.
Se prea poate ca timpul sa permita telekomului sa instaleze fibra optica nu numai pina in subsolurile blocurilor, ci si pina in apartamentul clientului; tot timpul s-ar putea sa permita rcs-rds sa ofere clientului routere si receptoare de ultimul racnet, ptr. ca deocamdata ultimul racnet de la rcs-rds suna mai mult a "meeh..."...

#1016
costea310d

costea310d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.10.2010
Asa cum am banuit, routerul de la telekom mi.a permis sa creez si apoi sa accesez(de pe smartphone si tableta Android), prin samba ftp, un hdd conectat prin USB.

Edited by costea310d, 10 November 2018 - 14:32.


#1017
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca la Telekom ai acces in interfata echipamentului, la RDS nu.

#1018
fmija

fmija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.02.2006
Buna tuturor,

Va solicit ajutor in conectarea unei interfete cronotermostat ambianta marca TADO.
In pachet am un gateway, ce se alimenteaza la reteaua de alimentare cu energie electrica si la un port LAN.
Sint abonat RDS, detin un HG8245H.
Gateway.ul nu se conecteaza la internet, in nici unul dintre cele patru porturi ale ONT-ului.
Modelul de gateway este acesta https://support.tado...nternet-Bridge-
Ce setari ar trebui sa fac pentru a-l conecta cu success la internet prin intermediul ONT-ului?
Va multumesc.

#1019
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010
Poate cineva sa confirme informatia asta? Eu m-am mutat recent si nu mai am RDS in noua locatie, asa ca ma pregateam sa le returnez routerul HG8245H din custodie: inainte de asta, I-am dat un reset la factory settings ca sa stearga toate setarile mele, dar, ulterior, am nimerit intamplator peste postarea lui FireDK. Nu pot verifica singur conexiunea WAN pentru ca nu mai am acces la fibra optica, dar as vrea sa ma lamuresc daca, intr-adevar, I-am dereglat WAN-ul la final din greseala.
Mie mi se pare destul de neverosimila chestiunea, pt ca, daca pierzi parola de acces la interfata routerului, ce naiba faci daca nu poti da reset? Fara a mai vorbi de faptul ca optiunea de reset la default settings se afla si printre cele la care utilizatorului I s-a pastrat accesul in interfata (daca elimina wan-ul, nu ar fi trebuit blocata - pt ca poti sa o activezi si din neatentie, la o adica).
Am cautat prin tot internetul si nu am gasit nici o confirmare, dimpotriva, doar in cele doua thread-uri de aici, sunt cel putin sase utilizatori care afirma ca au dat reset fara a avea vreo problema dupa aceea.


Quote


Probabil ca nu, pentru ca ori nu exista bunavointa, ori cunostintele tehnice lasa mult de dorit.

Fix cu problema de setare a HG8245H in mod bridge ma confrunt si eu. Am facut sesizare la RDS si am primit urmatorul raspuns: "puteti conecta routerul dumneavoastra in portul LAN4 al echipamentului huawei si sa configurati interfata WAN a routerului dumneavoastra o conexiune de tip PPPOE cu userul si parola dumneavoastra." Bineinteles ca acest lucru nu merge; am incercat si pe LAN1 si pe LAN4, cu PPPOE activ in HG8245H si fara, cu MAC clonat si fara, toate combinatiile posibile. Nici WDR3600, nici WR1043ND puse in spatele Huawei-ului nu se conecteaza in niciun mod, singura eroare care mai apare prin cateodata loguri fiind "Timeout waiting for PADO packet". HG8245H se conecteaza instant la PPPOE, deci probabil nu transmite pachetele de la celalat router, sau acestea sunt ignorate de RDS.

Ca un fun fact, am descoperit si un workaround: daca considerati ca nu o sa folositi niciodata HG8245H ca router si/sau aveti chef sa il schimbati atunci cand veti avea nevoie, faceti un reset to factory settings pe el. Firmware-ul e atat de bine conceput incat conexiunea WAN (cea care nu poate fi dezactivata pentru bridge) dispare cu totul si nu mai poate fi adaugata, nici macar de "tehnicienii" RDS care s-au uitat vreo 30 de minute la terminal, au zis ca resetul a fost "cea mai mare greseala" si ca asta e comportamentul normal :| si pana la urma l-au inlocuit. Partea buna e ca fara aceasta conexiune HG8245H pare sa functioneze ca bridge pe LAN1, WDR3600 conectandu-se cu PPPOE pana la urma. Deocamdata n-am mai dat reset si la al doilea terminal ca sa vad daca functioneaza smecheria tot timpul sau a fost o chestiune de noroc, de frica sa nu se strice iar minunata jucarie. Poate pana la urma se gaseste cineva autorizat care sa ne lumineze si pe noi cu o solutie decenta.

Edited by DelPino, 19 February 2019 - 11:36.


#1020
andrei_david7

andrei_david7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.02.2014
am si eu un hg8245H de la digi si vreau sa l folosesc ca pe un "switch" cu wifi. ma poate ajuta cineva?
daca nu am fost prea clar: vreau sa trag un cablu din router-ul pricipal in hg8245H si sa imi ofere acces la internet pe restul porturilor lui si pe wifi. acum am un switch care face treaba asta (fara wifi).

daca activez pe ont-ul rcs "dhcp server" (parca asa se cheama), se comporta ca si switch-ul pe care il am insa prin wifi nu imi ofera acces la internet. de asemenea, router-ul a fost resetat de la buton si din soft (spunea cineva ca se bug-uieste firmware-ul rcs daca este resetat)

Edited by andrei_david7, 19 April 2019 - 19:40.


#1021
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai daca tu folosesti Huawei-ul ca AP, fibra in ce o mai conectezi?

#1022
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
Salutare, voi cat prindeti maxim pe Wi-fi cu acest ONT?

#1023
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009

View Postandrei_david7, on 19 aprilie 2019 - 19:35, said:

am si eu un hg8245H de la digi si vreau sa l folosesc ca pe un "switch" cu wifi. ma poate ajuta cineva?
daca nu am fost prea clar: vreau sa trag un cablu din router-ul pricipal in hg8245H si sa imi ofere acces la internet pe restul porturilor lui si pe wifi. acum am un switch care face treaba asta (fara wifi).

daca activez pe ont-ul rcs "dhcp server" (parca asa se cheama), se comporta ca si switch-ul pe care il am insa prin wifi nu imi ofera acces la internet. de asemenea, router-ul a fost resetat de la buton si din soft (spunea cineva ca se bug-uieste firmware-ul rcs daca este resetat)
ONT-ul luat de la DIGI este în custodie , dacă reziliezi trebuie sa-l dai înapoi .

#1024
andrei_david7

andrei_david7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.02.2014

View PostdiZy, on 19 aprilie 2019 - 19:58, said:

Pai daca tu folosesti Huawei-ul ca AP, fibra in ce o mai conectezi?

in ont-ul de la orange :)

View Posttenie5022, on 20 aprilie 2019 - 19:02, said:

ONT-ul luat de la DIGI este în custodie , dacă reziliezi trebuie sa-l dai înapoi .

nu am abonament la rcs. e routerul cuiva si mi-l imprumuta o perioada

m-ati putea ajuta?

#1025
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

View Postmiki07, on 20 aprilie 2019 - 18:32, said:

Salutare, voi cat prindeti maxim pe Wi-fi cu acest ONT?
In aceeasi camera, cu un laptop care are WiFi 802.11n cu doua stream-uri (adica se lauda si el cu 300 mbps) am prins cam 95-105 mbps.
In aceeasi camera, cu un telefon care are 802.11n cu suport pentru un singur stream, prind cam 45-50 mbps.

Prin cablu vitezele se apropie de maximul abonamentului meu (290 mbps download si 150 mbps upload).

View Postandrei_david7, on 19 aprilie 2019 - 19:35, said:

am si eu un hg8245H de la digi si vreau sa l folosesc ca pe un "switch" cu wifi. ma poate ajuta cineva?
daca nu am fost prea clar: vreau sa trag un cablu din router-ul pricipal in hg8245H si sa imi ofere acces la internet pe restul porturilor lui si pe wifi.
Faci setarile pentru WiFi pe care le doresti, dupa care dezactivezi din Huawei serverul DHCP.
Apoi conectezi prin cablu un port LAN al routerului principal cu un port LAN ar Huawei-ului (altul decat LAN4).

#1026
andrei_david7

andrei_david7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.02.2014

View PostBortSimpson, on 22 aprilie 2019 - 12:18, said:

Faci setarile pentru WiFi pe care le doresti, dupa care dezactivezi din Huawei serverul DHCP.
Apoi conectezi prin cablu un port LAN al routerului principal cu un port LAN ar Huawei-ului (altul decat LAN4).
tot nu imi ofera acces la internet prin wifi :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate