Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ca sa nu mai fim confundati cu rromii...

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
Romanii sunt adesea confundati cu rromii, in special din cauza asemanarii fragrante dintre 'romanians' si 'roma people'.
Daca doriti reintoarcerea la denumirea 'tigan' in loc de 'rrom', semnati petitia de mai jos:

http://www.petitiono...6/petition.html

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Draguta ideea dar n-o sa treaca niciodata.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu ii pasa nimanui de cacaturile alea de petitii.

#4
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmaria_an, on 02 iulie 2014 - 18:20, said:

Romanii sunt adesea confundati cu rromii, in special din cauza asemanarii fragrante dintre 'romanians' si 'roma people'.
Daca doriti reintoarcerea la denumirea 'tigan' in loc de 'rrom', semnati petitia de mai jos:

http://www.petitiono...6/petition.html

Te poți vopsi blondă. :)

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu propun ca romanii sa se spele la subrat, ca sa nu mai fie confundati cu tiganii.

Si sa nu mai fie asa servili cu strainezii - sa aiba demnitate.

Atunci nu ne va mai confunda nimeni.

#6
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Da' alta forma de protest nu exista , decit petitii online ? Nu se pot semna si petitii "fizice" , adica pe strada , cu buletin si toate cele , printr-un ONG sau alta organizatie ? Sau nu se pot face actiunui sustinute pe FaceBook ?

#7
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Nu inteleg asa mare diferenta intre rrom si tigan. Conect-r a aparut cu tricou "Sunt tigan" - nu rrom.

E ca si te-a simti ofensat ca esti idiot cand iti spune cineva ca esti prost....

#8
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Putem semna milioane de petitii si jalbe in zadar.Neuronul occidental nu mai poate face deosebirea intre roman si rrom.Confuzia nu vine de la doua cuvinte,ci de la doua moduri de comportament mult prea asemanatoare.Ti se pare  cumva ca in occident romanii sunt un monument de piosenie ???Posted Image Posted Image

#9
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
Dureaza 30 de secunde sa semnati, daca sunteti de acord cu subiectul petitiei. Sau puteti sa va plangeti la infinit ca romanii (adica si voi) sunt confundati cu rromii si ca nu se intampla o minune sa se schimbe ceva. O simpla semnatura de la fiecare poate schimba situatia.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmaria_an, on 02 iulie 2014 - 18:29, said:

Dureaza 30 de secunde sa semnati, daca sunteti de acord cu subiectul petitiei. Sau puteti sa va plangeti la infinit ca romanii (adica si voi) sunt confundati cu rromii si ca nu se intampla o minune sa se schimbe ceva. O simpla semnatura de la fiecare poate schimba situatia.

Adica neamtul nu ne va mai spune tigani datorita legislatiei din Romania?

Pai ce, neamtul e obligat sa respecte legislatia romaneasca?

Eu zic sa fim realisti: romanii sunt vazuti ca niste rahaturi deoarece SUNT niste rahaturi.

Decat sa cautam carpeli tipic romanesti, mai bine hai sa rezolvam problema de fundament: sa ne schimbam noi pe noi.

#11
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Am semnat. Sustin astfel de initiative.Posted Image Dar am anumite dubii ca o sa treaca, deoarece sudul tarii, respectiv Oltenia este plina de tigani, iar majoritatea celor din parlament sunt  tot ...tigani. Confuzia aceasta este in interesul lor, pana la urma.

Edited by ovidiu_ms, 02 July 2014 - 18:35.


#12
Vighy

Vighy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.08.2013
@maria_an, sper ca iti dai seama ca astfel de petitii n-au nicio valoare si nu are rost sa te obosesti cu ele.

Edited by Vighy, 02 July 2014 - 18:37.


#13
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daca imi aduc bine aminte, nu cumva a mai fost o tentativa de acest gen, si chiar la nivel de Parlament?
Oricum, rrom, ca si termen/cuvant este doar in limba romana; toate celelalte natii folosesc cuvantul tzigan.

#14
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

View PostOriginalCopy, on 02 iulie 2014 - 18:33, said:

Adica neamtul nu ne va mai spune tigani datorita legislatiei din Romania?

Pai ce, neamtul e obligat sa respecte legislatia romaneasca?

Eu zic sa fim realisti: romanii sunt vazuti ca niste rahaturi deoarece SUNT niste rahaturi.

Decat sa cautam carpeli tipic romanesti, mai bine hai sa rezolvam problema de fundament: sa ne schimbam noi pe noi.

Schimbarea incepe cu schimbarea atitudinii fatza de noi insine: Nu suntem niste rahaturi! Romanii sunt oameni muncitori si capabili, dar isi pun singuri bete in roate prin atitudinea ostila fata de ceilalti romani. Doar uniti putem reusi, nu dezbinati.
Petitia asta, daca va intruni un anumit numar de semnaturi, poate fii prezentata atat oficialilor romani cat si celor europeni.

View Postcolombo2003, on 02 iulie 2014 - 18:41, said:

Daca imi aduc bine aminte, nu cumva a mai fost o tentativa de acest gen, si chiar la nivel de Parlament?

Sincer, nu stiu...

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmaria_an, on 02 iulie 2014 - 18:45, said:


Schimbarea incepe cu schimbarea atitudinii fatza de noi insine: Nu suntem niste rahaturi! Romanii sunt oameni muncitori si capabili, dar isi pun singuri bete in roate prin atitudinea ostila fata de ceilalti romani. Doar uniti putem reusi, nu dezbinati.
Dupa atatia ani de spalare la creier comunista, nu te poti astepta de la romani sa doreasca sa coopereze.

Romanii nu vor sa coopereze deoarece vor sa se indeparteze de comunism, doar ca deja au dat-o in extrema cealalta.

#16
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Petitiile online sunt la fel ca hartia igienica. Toti se sterg cu ele la dos.

#17
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

View Postmaria_an, on 02 iulie 2014 - 18:29, said:

Dureaza 30 de secunde sa semnati, daca sunteti de acord cu subiectul petitiei. Sau puteti sa va plangeti la infinit ca romanii (adica si voi) sunt confundati cu rromii si ca nu se intampla o minune sa se schimbe ceva. O simpla semnatura de la fiecare poate schimba situatia.
Nu timpul era problema ci ambiguitatea utilitatii unei petitii online. Si nu , nu ma pling ca ma confunda careva cu un tigan deoarece nu mi s-a intimplat niciodata asta si in discutiile cu cetateni straini am incercat mereu sa lamuresc confuzia rrom-roman  atit cit am putut de bine . E greu sa fii confundat cu un tigan daca tu esti mindru ca esti roman , nu-i asa ?

#18
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostOriginalCopy, on 02 iulie 2014 - 18:50, said:

Dupa atatia ani de spalare la creier comunista, nu te poti astepta de la romani sa doreasca sa coopereze.

Romanii nu vor sa coopereze deoarece vor sa se indeparteze de comunism, doar ca deja au dat-o in extrema cealalta.

ungurii cum coopereaza ?
polonezii cum coopereaza ?

cred ca spalarea pe creer este cea care arunca totul pe spinarea a ceva ce a trecut de 24 ani si majoritatea celor plecati pe afara nu stiu ce este. este mai comod asa decat sa recunosti ca este altceva.
care este deosebirea fundamentala intre romani si polonezi sau unguri ?

Edited by avenirv, 02 July 2014 - 21:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate