Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pui de pisică,foarte mic.

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
_EvelynYeon_

_EvelynYeon_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2014
Bună. Ieri a găsit mama un pui de pisică și l-a adus acasă.Avea viermișori în ochi,pe blăniță,purici și plângea. L-am dus imediat la doctor,l-a dat cu pudră albă pentru purici și s-a ocupat și de viermișori,ne-a spus să-l ținem la căldură pentru că avea temperatura mică. I-am dat lăptic( aprox 3 seringi) odată la 2-3 ore,mama a stat toată noaptea cu el și acum am venit de la doctor. Temperatura este de 35,5, a zis că arată ok,nu mai pare să aibă viermișori sau altceva. Are aproximativ 2 săptămâni,e băiețel și e gri.Acum doarme,are pernă electrică lângă,și-a făcut nevoile(moale).Doctorița a spus că e normal de la mâncare și mi-a recomandat să-i dau lapte pentru pisici,cu lamaie,miere și galbenuș.Știe cineva rețeta exactă?Mai am o pisică(tot de pe stradă luată,doar că ea avea 1 lună) e femelă și acesta e mascul.Credeți că o să se înțeleagă cât de cât? A mai avut cineva grijă de pisoiași așa micuți? Ceva sfaturi din proprie experiență?
Mulțumesc

#2
variovent

variovent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.05.2010
In primul rand, felicitari pentru ceea ce faceti, atat tu, cat si mama ta.
Personal am salvat zeci de puiuti de pisica, asta pe langa animale mature. Referitor la recomandari...
Fiind atat de mic, si data fiind conditia in care l-a gasit mama ta, saptamana asta este critica. Daca trece de asta, o sa va fie companion multi ani de acum incolo. Peste cateva luni sa-i faceti si vaccinurile pentru a evita probleme grave, precum parvoviroza.
Nu e cazul sa-ti faci probleme cu convietuirea pisicilor, masculii se inteleg bine cu femelele, incidente apar de obicei intre masculi. E indicat, insa, ca pe viitor sa le sterilizezi, asta daca nu vrei sa te procopsesti cu urmasi.

Deocamdata, dupa cum am spus, prima saptamana e critica. Laptic cu grad mare de grasime, dat cu seringa (exista si niste biberoane speciale in comert, asta daca are reflexul de a suge din "ţâţă"), cat  mai des posibil. Exista si lapte special dedicat, insa e foarte scump; ideea e sa-i dai lapte cat mai gras.

Daca mai ai intrebari, te ajut cu placere. Sanatate micutilor pisoi.

#3
_EvelynYeon_

_EvelynYeon_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2014
variovent mersi mult pentru sfaturi.Și eu sper din tot sufletul să treacă cu bine peste tot și să-mi crească mare și frumos ca cealaltă. Prima pisică este deja sterilizată.O să îi caut azi un biberon special și o să-i iau și lăptic.Mersi încă odată

#4
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Eu stiu ca pisicile sunt intolerante la lactoza in procent foarte mare. Nu e o idee buna sa-i dai lapte gras, daca si asa face scaun moale. O sa dea in diaree. Lapte cu continut scazut in grasime amestecat cu zeama de la orez (fierbi o lingura de orez in apa si amesteci laptele cu zeama respectiva).
Cumpara de la farmacia veterinara pliculet Royal canin gastro-intestinal, desi nu stiu daca va manca asta la o varsta asa mica. Nu ati intrebat doctorul cu ce sa-l hraniti?
Urmareste-l cand merge la litiera, daca face tot moale trebuie tratament, la varsta lui se poate muri din diaree.

#5
_EvelynYeon_

_EvelynYeon_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2014
Ananke deja i-am luat lapte special pentru pisoi ( cum mi-a recomandat doctorul) și îi voi da. Altceva nu-i pot da încă pentru ca abia are 2 săptămâni.Dacă nu merge cu laptele ăsta pentru pisici o să încerc si cu zeama de la orez

#6
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Stiu ca e cam scump laptele ala special, de asta spuneam in niciun caz sa-i dai lapte gras de vaca.
Sanatate multa pentru puiut si sa ne tii la curent cum evolueaza! :)

#7
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu stiam de:

- lapte normal
- galbenus de ou
- smantana
- putin suc de lamaie

Laptele se incalzeste usor, se dizolva smantana in el, se bate galbenusul de ou si se amesteca cu laptele si smantana, se adauga sucul de lamaie si iar se amesteca. De miere nu-mi amintesc.

Insa ai nevoie de cantitati foarte mici pentru puiutul ala. Daca nici amestecul asta nu-l tolereaza, e de cerut ajutor medical.

Am gasit si eu asa un pui, nu tolera amestecul asta, insa musca degetele ca un nebun si manca in disperare pateu pentru pisici.

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Puii de pisica abia dupa 4 saptamani reusesc sa se hraneasca singuri, asa ca ai ceva de dat cu bideronul :).

Laptele de vaca are prea multa lactoza, de asta unii pisoi nu il suporta. Eu dadeam la ai mei putina smantana de tara (nu de cea din comert, numai amidon si gelatina), lapte pentru bebelusi Humana.
Pisoii mai mari de 3 saptamani incep sa tolereze mancarea semisolida. Pateu pentru pisici amestecat cu lapte incat sa poata fi dat cu seringa era preferatul lor.

Am avut 2 puiuti pentru ca pisica vecinilor fusese otravita, si i-am ingrijit eu pana s-au facut destul de mari. Au avut noroc ca pisica mea tinea la ei, ii lasa sa o suga, desi nu aveau ce :). Dormeau langa ea, ii spala bine, se juca cu ei.

#9
_EvelynYeon_

_EvelynYeon_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2014
Mulțumesc pentru sfaturi. Voiam să vă întreb de laptele praf pentru puii de pisică. Eu i-am dat o linguriță de praf amestecată cu 5-6 lingurițe de apă călduță. Știe cineva cam câtă apă trebuie pusă exact?

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cam o parte de lapte la 3 de apa se pune. Mare grija, sunt multe sortimente de lapte praf, de la 100 lei kg pana la 400 lei.

#11
_EvelynYeon_

_EvelynYeon_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2014
Eu i-am luat acum de la Vitakraft baby milk la 40 de lei.Doar d-ăla avea

#12
_EvelynYeon_

_EvelynYeon_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2014
Dacă-i dau o linguriță de lapte praf ( care are în jur de 5g) cu aproximativ 20 ml de apă este ok?

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ti-a explicat  lucifer76. O parte lapte, 3 parti apa. O lingurita rasa de lapte praf stiu ca are vreo 2,5 grame. Pe ambalajul laptelui nu sunt trecute si instructiunile?

#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
sa aveti grija de el, a avut noroc cu mama ta.

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Post_EvelynYeon_, on 03 iulie 2014 - 07:39, said:

Dacă-i dau o linguriță de lapte praf ( care are în jur de 5g) cu aproximativ 20 ml de apă este ok?
Doar daca e cu varf mare are 5 grame.  Gandeste-te ca nu din apa se ingrasa.

Ingrijirea puilor de pisica, din prima zi si pana in a patra saptamana de viata

La o luna incep sa manance si alte tipuri de hrana, nu doar lapte, si scapi mai usor.


Quote

Cateva etape importante in dezvoltarea pisoilor:

Primele 2 saptamani:
1. pisoii se nasc orbi si surzi;
2. simtul mirosului este foarte dezvoltat;
3. ghearele sunt neretractile;
4. greutatea la nastere este de aproximativ 80 - 90 de g;
5. sunt incapabili sa-si regleze regimul termic;
6. cordonul ombilical cade dupa 2 - 3 zile;
7. greutatea se dubleaza in prima saptamana.
8. sunt incapabili sa elimine singuri (procesul va fi provocat de pisica-mama prin lingere).


Intre 2 si 4 saptamani:
1. la 10 - 14 zile se deschid ochii si canalele auditive;
2. apar dintii de lapte;
3. la 21 de zile puii isi pot face necesitatile singuri, fara ajutorul mamei;
4. incep sa invete sa foloseasca litiera si sa-si acopere nevoile;
5. se dezvolta reflexul de a se sprijini pe picioare;
6. incepe perioada de socializare;
7. treptat, incep sa-si poata retrage ghearele.


Intre 4 si 8 saptamani:
1. la 4 - 5 saptamani incep sa se curete singuri;
2. toti dintii de lapte au aparut deja la 8 saptamani;
3. intarcarea se incheie, in general, la 8 saptamani;
4. jocurile in cuib sunt mai violente;
5. continua perioada de socializare.


Intre 8 si 14 saptamani:
1. puii se joaca mai mult cu alte obiecte;
2. toate simturile vor fi complet dezvoltate la 12 saptamani;
3. culoarea ochilor se definitiveaza la 12 saptamani;
4. la 14 saptamani incepe schimbarea dintilor de lapte;
5. la 12 - 14 saptamani puii sunt pregatiti sa plece la noile camine.


#16
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,157
  • Înscris: 09.01.2008
Si eu m-am procopsit cu 2 pisoi in varsta de cca 2 sapt care au fost aruncati de cineva. Cand i-am adus acasa au dat iama in boabele catelusei mici. Nici nu am mai incercat cu laptic. Le-am dat 5-6 zile hrana umeda de puiuti si pe urma bobite de pui. Le merge excelent si stau in curte. Mai dau din cand in cand tarcoale castroanelor blanosilor cu canini mari (cateii) si mai fura cate o boaba. Am pus poza cu flagrantul la http://forum.softped...2#entry15441668
Acum au 3 luni deja.

LE: ai mei nu au avut "decat" raie.

Edited by camsonat, 03 July 2014 - 13:43.


#17
_EvelynYeon_

_EvelynYeon_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.07.2014
Lucifer76 ii dau o linguriță cu vârf la cca 15 ml și e destul de consistent.El oricum mănâncă în jur de 4 ml la 3 ore cam așa. Treabă mare face singur,fără să-l stimulez eu și azi a făcut și treabă mică singur.Deobicei  după masă îl masez ușor cu un disc  demachiant cu puțină apă caldă.Incă nu l-am cântărit sincer,dar o să o fac azi și ochișorii îi ține deschiși. Oricum mâine mai merge mama cu el la doctor ca să mai vadă cum stă cu temperatura și dacă mai are vreun puricel sau ceva.
Camsonat să te bucuri de ei,foarte drăguți Posted Image

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Intradevar, cantarindu-l zilnic observi rapid daca ceva nu e in regula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate