Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Șeful Nestle: ” Apa nu este un drept al omului, ar trebui privatizată”

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Căutați pe  net water riot.

#20
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
romanii consuma ciocolata pe paine, cum se spune. medicii de ex primesc mormane de cioco, intr-o vreme ajungeau la noi cateva tablete, cutii de bomboane pe sapt numai din spaga de tipul asta. pana am inceput sa le refuzam. pt ca-s niste gunoaie de fapt, zahar (otrava) la suprapret. (le primeam la randul nostru ca nu suntem medici)
rasfoiti putin topicele despre igiena, o sa vedeti cum se crizeaza unii useri cand le spui: mai putine chimicale, mai multe produse naturale f accesibile, ce pot fi produse de oricine. dar fandoseala modernista e de neclintit.

Edited by andreim77, 01 July 2014 - 11:35.


#21
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Mai auzisem ca prin SUA, (cel putin in unele state), nu ai voie sa aduni apa de ploaie.

http://rt.com/usa/ra...ton-oregon-439/

Edited by mynameismada, 01 July 2014 - 11:34.


#22
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
In Ro agentii eonomici platesc apa din fantana proprie...
https://www.google.c...pometru fantana

#23
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Calmați-vă apa oricum este nocivă

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7bCgDeAYFTk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Nero-d, on 01 iulie 2014 - 11:19, said:

boicotezi tu produsele nestle?!?
as vrea sa te vad cum Posted Image
Pai uite ca ma vezi. Nici nu stiu cand am cumparat ultima oara unul din multele produse detinute de concernul Nestle. Mai mult de jumatate din marcile alea nici n-am auzit. Zau ca pot trai si de acum in colo bine mersi - eu, familia si copiii mei - fara sa consum vreun produs de al lor.
N-a inceput lumea cu Nestle stai linistit. Compania e perfect dispensabila pentru omenire.

#25
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,199
  • Înscris: 01.10.2009
Ho, stati nu sariti asa! Voi nu ati citit sursa din mesajul initial?

Afirmația a fost făcută în contextul în care șeful Nestle a luat o poziție fermă împotriva organismelor modificate genetic promovate de compania americană Monsanto care susține că s-a dovedit că acestea sunt sigure.

Practic fostul CEO Nestle a spus că ideea privatizării apei este similară cu siguranța organismelor modificate genetic.

#26
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
chiar asa, a cui e apa?

Oregon Man Sentenced to 30 Days in Jail -- for Collecting Rainwater on His Property

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nestlé are aproape 8000 ( opt mii ) de branduri.

Dintre ele, cel putin 74 ( şapte zeci si patru ) sunt doar de apa, fara a include alte bauturi.

Cu toate acestea, actualul presedinte, fost CEO Nestlé, aproape sigur se referea la consumul iresponsabil si exagerat din unele tari, considerand ca sublinierea valorii resurselor, poate ajuta la mai buna constientizare a lor, la risipa mai mica, la un management mai bun al resurselor, pt. a evita penuria, in urma poluarii, risipei si consumului iresponsabil si exagerat.
Apa trebuie ferita de poluare, trebuie filtrata, protejata, transportata, etc.
Omul chiar a precizat ca trebuie sa existe un control, si ca oamenii care au acces f. limitat sau dificil la apa, trebuie ajutati.

In secolul 20 au fost facute aproape 1000 de teste nucleare in atmosfera, multe direct in apa, si indirect toate au poluat.
Relativ recent, dezastrul de la Fukushima a poluat masiv, si continua sa polueze masiv oceanul planetar, prin scurgeri consecutive !
Tonul si pestele oceanic, care este consumat pe tot globul, contine izotopi radioactivi in concentratii marite, la distante de multe mii de Km de Japonia.
In industrie, se utilizeaza cantitati infernale de apa, din care o mare parte ajunge sa fie poluata.

Edited by loock, 01 July 2014 - 12:16.


#28
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009

 Xenon2006, on 01 iulie 2014 - 12:02, said:

Pe logica asta, toţi pot cere statului să facă un sistem care, atunci când plouă cu draci, să facă apa să nu atingă proprietatea lor, corect?

#29
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
chiar nu ma pricep...dupa mintea mea, ar trebui te poti folosi de apa pt a iti satisfice nevoile; daca desfasori insa o activiatate comerciala, trebuie sa platesti...

#30
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

 loock, on 01 iulie 2014 - 12:09, said:

Apa trebuie ferita de poluare, trebuie filtrata, protejata, transportata, etc.
Omul chiar a precizat ca trebuie sa existe un control, si ca oamenii care au acces f. limitat sau dificil la apa, trebuie ajutati.
Vai ce suflet nobil.
Poate cauti pe youtube cum se imbuiba ei pe spatele tarilor sarace, pe spatele copiilor sclavi care le recolteaza fructele de cacao pt ciocolata lor mizerabila.
Au multe branduri. Nici un produs util nu vand. Ciocolatele, sucurile, napolitanele (joe, etc.), dulciurile, niste mizerii fara valoare nutritiva. De curand am descoperit ca Purina, mancare pt pisici, e produse de ei. In cabinetele medicilor am vazut reclama la laptele praf nestle.

#31
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 Nero-d, on 01 iulie 2014 - 11:19, said:

boicotezi tu produsele nestle?!?
as vrea sa te vad cum Posted Image

[ http://www.financiarul.ro/wp-content/uploads/corporatii-retea-1000px.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

constitutia romaniei
art 136
(3) Bogăţiile de interes public ale subsolului, spaţiul aerian, apele cu potenţial energetic valorificabil, de interes naţional, plajele, marea teritorială, resursele naturale ale zonei economice şi ale platoului continental, precum şi alte bunuri stabilite de legea organică, fac obiectul exclusiv al proprietăţii publice.
(4) Bunurile proprietate publică sunt inalienabile. În condiţiile legii organice, ele pot fi date în administrare regiilor autonome ori instituţiilor publice sau pot fi concesionate ori închiriate; de asemenea, ele pot fi date în folosinţă gratuită instituţiilor de utilitate publică.

dreptul de proprietate si exploatare asupra a tot ce de afla sub nivelul solului apartine statului
dreptul de prporietate  si exploatare asupra resurselor naturale (cum ar fi apa) apartine tot statului
cu alte cuvinte e ilegal sa-ti faci fantana

doar ploaia, vorba colegului poate fi exploatata gratis, ca pe fenomenele meteorologice inca nu sunt proprietari
nuuuuuuu ! ... trebuie incurajata concurenta! ... aici ai energie si apa limpede ! ...
"baietii" de la Nestle "vaccineaza" consumatorii cu "viata putina" de
cateva sute de ani ! ... fara sa "scoata capu" spre taiere !... cred ca trebuie copiati ! ... stiu cum se controleaza
lumea, dar mai ales stiu cum se fac banii ! ...

Edited by 9victor, 01 July 2014 - 14:55.


#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai bravo... au si ei niste actionari in spate... pe care-i intereseaza strict profitul cu orice pret, prin orice tactici si strategii, nu sanatatea consumatorilor, nu munca voluntara sau caritatea

Edited by Nero-d, 01 July 2014 - 15:47.


#33
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006

Quote

Afirmația a fost făcută în contextul în care șeful Nestle a luat o poziție fermă împotriva organismelor modificate genetic promovate de compania americană Monsanto care susține că s-a dovedit că acestea sunt sigure.

Practic fostul CEO Nestle a spus că ideea privatizării apei este similară cu siguranța organismelor modificate genetic.

E prost scris articolul, intr-adevar, dar nici chiar asa.

#34
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 alexcrist, on 01 iulie 2014 - 11:03, said:

................
Ce spune nenea ăla e că trebuie să plătești și apa din fântâna din fundul curții.................
Din cite stiu si la noi in tara apa din fintina / extractii , se plateste , sau ar trebui sa fie platita . Mai studiaza. Eu stiu ca ar trebui platit , daca nu ma insel , undeva la Apele Romane ....

#35
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

 XORIAN_L, on 01 iulie 2014 - 11:53, said:

Ho, stati nu sariti asa! Voi nu ati citit sursa din mesajul initial?

Afirmația a fost făcută în contextul în care șeful Nestle a luat o poziție fermă împotriva organismelor modificate genetic promovate de compania americană Monsanto care susține că s-a dovedit că acestea sunt sigure.

Practic fostul CEO Nestle a spus că ideea privatizării apei este similară cu siguranța organismelor modificate genetic.

Hotheads!
Asa a fost si cu declaratia lui Bill Gates legata de diminuarea cresterii populatiei si de vaccinuri, nu s-a obosit mai nimeni sa asculte contextul.

#36
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

 maximg, on 01 iulie 2014 - 17:24, said:

Din cite stiu si la noi in tara apa din fintina / extractii , se plateste , sau ar trebui sa fie platita . Mai studiaza. Eu stiu ca ar trebui platit , daca nu ma insel , undeva la Apele Romane ....
Pe la toate fântânile și izvoarele pe la care am oprit eu (unele mai ascunse, altele cât se poate de cunoscute și aglomerate) nu m-a pus nimeni să bag mâna în portofel. Și erau izvoare cât se poate de amenajate în care cineva a investit chiar recent suficient cât să-l amenajeze, nu vreo gaură în pământ din spatele unui copac din fundul pădurii. Tot ce scria pe ele era ”APĂ POTABILĂ”, nu vreun preț la litru.

Că cineva plătește pentru vreo fântână din ogradă, vreun impozit sau vreo taxă la stat, asta așa o fi, habar n-am. Dar probabil e taxă fixă, nu legată de câtă apă bei de-acolo, și e similară impozitelor de diverse feluri. Și le plătești statului (adică, într-un fel sau altul, și tu beneficiezi de banii ăia), nu vreunui privat frustrat că bea lumea apă moca în loc să bea suc sintetic pe bani. Dar pe izvoarele de pe marginea șoselei nu plătește nimeni nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate