Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Legalitate preluare rezultate BAC

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
Salut.
Dupa cum (probabil) stiti, in scurt timp trebuie sa apara rezultatele de la bac si ma gandeam sa le preiau si eu pe site-ul meu. M-am apucat sa "ma joc" putin cu sursa de pe edu.ro si, desi e encriptata, e foarte usor de trecut de encriptie si mai am un pas pana la a obtine rezultatele intr-un format usor de prelucrat.

Intrebarea mea e daca e legal sa preiau respectivele rezultate pe site-ul mai, avand in vede si ca sunt date publice, sau ar trebui sa ma opresc si sa ramana doar la stadiul de "joaca".

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
ca sa citesti conditiile ti-e lene, ca sa te "joci" poti.
Uite ce mentioneaza la conditii :


DREPTURILE ASUPRA CONŢINUTULUI SITULUI
© 2006 Ministerul Educaţiei şi Cercetării
Reproducerea materialelor de pe sit este autorizată, cu menţionarea sursei şi în limitele prevăzute de legislaţia drepturilor de autor şi a drepturilor conexe în vigoare. În cazul în care este nevoie de obţinerea unui acord prealabil în vederea reproducerii materialelor de pe sit, obligaţia de a obţine acest acord anulează autorizaţia mai sus menţionată. Restricţia de a reproduce materialele de pe sit va fi clar indicată acolo unde este cazul.


Si vezi ca ti-o pui cu o firma mare de soft, daca incalci drepturile.

Edited by andu2006, 30 June 2014 - 17:40.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postzyxxx, on 30 iunie 2014 - 17:29, said:

Salut.
Dupa cum (probabil) stiti, in scurt timp trebuie sa apara rezultatele de la bac si ma gandeam sa le preiau si eu pe site-ul meu. M-am apucat sa "ma joc" putin cu sursa de pe edu.ro si, desi e encriptata, e foarte usor de trecut de encriptie si mai am un pas pana la a obtine rezultatele intr-un format usor de prelucrat.

Intrebarea mea e daca e legal sa preiau respectivele rezultate pe site-ul mai, avand in vede si ca sunt date publice, sau ar trebui sa ma opresc si sa ramana doar la stadiul de "joaca".
Te duci aici:
http://portal.edu.ro...te/termeni.html

Si citesti:

Quote

Utilizatorilor li se interzic următoarele acţiuni:
[...]
-reproducerea sau distribuirea de conţinut, de exemplu prin includerea conţinutului în alte site-uri web, zone web de conţinut (arhive), sau în reţele organizaţionale;
-modificarea, ascunderea sau eliminarea notificărilor de copyright sau alte atribuiri incluse pe siteurile MEC;
-utilizarea sau autorizarea utilizării conţinutului în scopuri comerciale sau de câştig.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai voie. Citeste termenii si conditiile
http://portal.edu.ro...te/termeni.html

#5
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014
Din termenii si conditiile de pe site reiese ca nu ai voie.

#6
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
Multumesc pentru lamuriri.

In TOS, intr-adevar, scrie ca este interzisa preluarea DAR sunt doua pagini cu TOS care se cam bat cap in cap. Aicieste una si aici este cealalta. Prima zice ca nu pot prelua informatiile, cea de a doua ca pot doar cu precizarea sursei (lucru cu care sunt de acord). Eu, pana la urma, careia ma supun?
Asta ar fi o chestiune. Cea de a doua este legata de site-ul admitereliceu.ro care are preluate informatii de pe edu.ro (aceleasi pe care vreau si eu sa le preiau), incalca 5 din cele 7 actiuni interzise utilizatorilor din linkul 1 cu TOS si totusi e online. Cum?

O ultima intrebare (in postul asta). ISJ-urile din tara publica .xls-uri cu rezultatele elevilor. Preluarea acelor informatii este sau nu legala? (nu toate site-urile isj-urilor au TOS).

#7
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Ei ce zic acolo? Nu ai voie codul? Practic datele sunt Publice, nu ai voie sa copiezi munca, dar datele sunt publice.
Daca ai priceput diferenta.

#8
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
ce tampenie. ministerul asta e privat sau ce?
pe astia nu-i platim din taxe? pai ce drepturi isi rezerva? asupra ce?

#9
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
Am inteles.

Oricum, ideea cu isj-urile pica. Daca ar fi sa astept pana afiseaza ei rezultatele, as putea sa le preiau abia la Craciun si nici atunci in unele cazuri.

@Nemesis-: Ar trebui sa vezi in ce fel e codul scris. Sunt pusti de 16 ani care respecta mai multe standarde ca aia de la SIVECO sau cine a facut site-ul de la edu.

Edited by zyxxx, 30 June 2014 - 18:11.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostNemesis-, on 30 iunie 2014 - 18:08, said:

ce tampenie. ministerul asta e privat sau ce?
pe astia nu-i platim din taxe? pai ce drepturi isi rezerva? asupra ce?
Asupra continutului - Proprietate Intelectuala! Asa cum nu ai voie sa plagio-copiezi lucrarea/textul/cursul unui angajat la ministerului, asa nu ai voie nici sa iei ce au scris ei acolo si sa afisezi in alta parte.

#11
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
Continutul e infomatie publica.
Poate asupra modului in care a fost prelucrat si afisat.

#12
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
iar continutul ala fiind defapt obiectul muncii lor, iar ei fiind platiti de stat, adica de noi.
pai cum sa declari asa ceva proprietate intelectuala ma? e proprietatea statului. daca ghita de la minister vrea drepturi asupra lucrarii sale sa-si plateasca singur salariul!

pana si codul sitului ar trebui sa fie public, nu doar baza de date. Doar nu credeti ca acele contracte cu firmele "IT" de partid sunt onorate din buzunarul ministrului

Edited by Nemesis-, 30 June 2014 - 18:15.


#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostNemesis-, on 30 iunie 2014 - 18:13, said:

iar continutul ala fiind defapt obiectul muncii lor, iar ei fiind platiti de stat, adica de noi.
pai cum sa declari asa ceva proprietate intelectuala ma? e proprietatea statului. daca ghita de la minister vrea drepturi asupra lucrarii sale sa-si plateasca singur salariul!

pana si codul sitului ar trebui sa fie public, nu doar baza de date. Doar nu credeti ca acele contracte cu firmele "IT" de partid sunt onorate din buzunarul ministrului
Cand cumperi un software, cumperi si drepturi asupra codului sursa?

#14
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
tu crezi ca e soft generic cumparat cu 300$ ca windoza?
e soft facut la cerere. drepturile se lamuresc in contract, dar nu ar fi normal ca programatorii sa aiba drepturi asupra codului

Edited by Nemesis-, 30 June 2014 - 18:26.


#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostNemesis-, on 30 iunie 2014 - 18:22, said:

dar nu ar fi normal ca programatorii aiba drepturi asupra codului
Cum adica nu?

Asta e noua, nu am mai auzit-o pana acum. Daca produsul costa 300 de euro, cam cat crezi tu ca ar putea fi codul sursa?

L.E.
De ce sa dai 50.000 euro pe codul sursa? Cu ce te ajuta? Te apuci tu de intretinere/rezolvare buguri/etc?

Edited by dexterash, 30 June 2014 - 18:25.


#16
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
Lasand pentru moment discutia cu codul, eu caror termeni si conditii ma supun, celor din primul link sau celor din al doilea?

#17
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Si atunci cand cumperi Windowsul sau un joc video, cumperi dreptul de folosinta, nu cumperi codul sursa!

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postzyxxx, on 30 iunie 2014 - 18:30, said:

Lasand pentru moment discutia cu codul, eu caror termeni si conditii ma supun, celor din primul link sau celor din al doilea?
Linkul punctual, cel de unde doresti sa preei date (adica pagina de BAC, nu siteul general).

Ca o fi si altii si preiau "pe sub mana", nu zic nu. Dar daca tot doresti sa faci ceva corect (si mai ales ca apreciez acest fapt), ar fi ok sa ai grija.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate