Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Pe cine ati alege dintre mxhost, webfactor, hostico ?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
DaRkVegaN

DaRkVegaN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.08.2012
Pe care sa aleg: hostico sau mxhost ? hostico e mai bun raport calitate-pret la gazduire, iar mxhost e mai ieftin la domenii.  Sunt incepator, si vreau sa stiu daca o sa intampin probleme daca o sa iau host pe pe unul si domeniu de pe unul...

#38
Costinmihai

Costinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.10.2014
De unde stii ca ca e mai bun Hostico raport calitate-pret daca esti incepator?:) Fura ochii strategia de marketing cu "nelimitat". Personal nu am colaborat cu ei, am gazduire de la Mxhost si ma declar multumit, pana acum n-am avut probleme. Si pe mine parerea multora m-a determinat sa-i aleg. Acuma decizia iti apartine.

#39
DaRkVegaN

DaRkVegaN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.08.2012
Hostico mi se pare mai bun la pret la gazduire, si din ce am citit, si la asistenta...

#40
Darth-Claudiu

Darth-Claudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.06.2007
Tocmai ce am implinit 6 luni cu hostico. Nu pot sa spun ca sunt extaziat de serviciile lor, dar nici dezamagit. O singura data i-am solicitat pe partea de asistenta, cand am incarcat aplicatia si nu stiam cum sa gestionez/integrez certificatul SSL pe care il pun la dispozitia clientilor.
Dar m-au "impresionat" acum dupa 6 luni cand mi-au emis a doua factura.

Imi trimit pe mail, in data emiterii facturii, un mesaj care spune asa: "Stimate....,
aceasta este prima notificare legată de întârzierea plății pentru proforma XXXX - https://hostico.ro/c...ice.php?id=xxxx generată la data de xx/xx/2017 cu scadența pe data de yy/yy/2017.
Pentru a evita suspendarea activității produselor și serviciilor la care această proformă face referire vă recomandăm efectuarea plății în cel mai scurt timp posibil."

Pai bine, domnilor de la hostico, nu ati gasit o formula mai eleganta de adresare pentru mesajul initial, pe care-l trimiteti in ziua emiterii facturii? Ce sunt termenii astia "notificare legata de intarzierea platii"?!?

#41
radu0007

radu0007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2014
Nu recomand hostico. Resursele alocate sunt penibilefata de banii ceruti. La mine a mers extrem de prost.

#42
peiN_56

peiN_56

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2017
Recomand mxhost.ro, am și site și domeniu la ei, totul e foarte ok.

Edited by peiN_56, 12 November 2017 - 01:32.


#43
catalina89

catalina89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2018
Scoate-i din ecuatie pe cei Webfactor, cel putin pentru partea de asistenta tehnica. Desi am trimis 2 tickete cu high priority, a trecut jumatate de zi si inca nu a raspuns nimeni.

#44
ciprianism

ciprianism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 09.12.2006
Confirm cele spuse de catalina despre webfactor, de ceva vreme raspund la tickete chiar si dupa cateva zile si au down time foarte mare, mai ales la serverul de baze de date, in acest moment chiar si siteul lor nu functioneaza !

#45
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Webfactor avea down time mare si acum vreo 7-8 ani, cand oamenii m-au zburat de la ei de pe server, deranjati ca am scris nasoale pe aici pe forum, nu pentru ca le-as fi rupt banda cu 10 unici/zi, desi uneori ma gandesc totusi ca poate asta a fost motivul real.

Apropo, mai face PR pe net patronul crizat al webfactor?
Era un deliciu sa citesti cum isi spoia cu cacat clientii, pe forumuri, pe bloguri, prin haznale, peste tot pe unde apuca.
N-am vazut in viata mea om atat de disperat, incat sa faca munca de detectiv, sa-l prinda la colt pe ala de ridica semne de intrebare privind calitatea  pretioaselor lui servicii.

Hostico am testat cu site-ul unei prietene, mergea ca un melc prestashop pe el, asta in conditiile in care site-ul era doar in lucru, nici nu avea vizitatori inca.

Ca tot veni vorba, ce poate face un client cand ii infigi bocancul adanc in fund.
De-a lungul anilor cred ca am redirectionat o gramada de oamenii spre alte firme de gazduire, fara sa fi facut cumva vreo obsesie personala, ci s-a bazat pur si simplu pe calitatea serviciilor pe care le-au oferit.

Edited by gumball3000, 07 May 2018 - 14:44.


#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Sotia are site-ul pe webfactor de multi ani si n-a avut aproape nici o problema... Suportul e slabutz, dar in vreo 7-8 ani a avut nevoie de suport doar de vreo 2 ori :lol:

#47
ciprianism

ciprianism

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 09.12.2006

View PostMosotti, on 07 mai 2018 - 14:56, said:

Sotia are site-ul pe webfactor de multi ani si n-a avut aproape nici o problema... Suportul e slabutz, dar in vreo 7-8 ani a avut nevoie de suport doar de vreo 2 ori Posted Image

Sa-si verifice acum siteul sa vada daca e up Posted Image  ... si cui sa ii trimita ticket de suport ca nici siteul lor nu merge !

#48
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cand ai 2-3 vizitatori si nu ai nici un bot care sa-ti verifice uptime-ul, ce problemei ai vrea sa ai?
esti clientul perfect pt orice firma de webhosting

#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postciprianism, on 07 mai 2018 - 15:01, said:

Sa-si verifice acum siteul sa vada daca e up Posted Image  ... si cui sa ii trimita ticket de suport ca nici siteul lor nu merge !
Haha. Tocmai cind ii vorbeam de bine Posted Image

Acum citeva luni au facut ceva migrari de harware, php, nus ce dracu au biguit acolo, a fost ca dracu. Dup-aia nu mai reusea sa intre in webmail zicea ca nu-i buna parola. Le-a scris alora si i-au dat ceva cacat de mail copy paste cu niste cretinatati, cum sa pun nus ce in fisierul hosts Posted Image Pina la urma am descoperit singuri misterul, inainte de "migrare", userul era "contact", acuma trebuia sa pui "[email protected]" Posted Image

Le-o dat sotia mail inapoi "N-am facut nimic din acest copy paste inutil" Posted Image

Da no, are gazduire la ei de vreo 9 ani, dupa ce am avut o megacatastrofa cu edomenii. Pina atunci nu avusesem probleme nici cu aia, dar lucrurile se pot oricind precipita dupa cum se vede aici :roflmao:

https://forum.softpe...-la-edomeniiro/

View Postgumball3000, on 07 mai 2018 - 15:04, said:

cand ai 2-3 vizitatori si nu ai nici un bot care sa-ti verifice uptime-ul, ce problemei ai vrea sa ai?
esti clientul perfect pt orice firma de webhosting
Pai no, nu toti au milioane de unici pe zi ca ceilalti care intreaba de gazduire pe softpedia Posted Image

Edited by Mosotti, 07 May 2018 - 18:43.


#50
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Oamenii stiu gazduire (oare?), nu limba romana:

Quote

Avand in vedere probleme suferite de Webfactor, in urma unor discutii, am ajuns la un acord pentru ca serverele noastre sa fie preluate de catre SimpliQ. Astfel s-a inceput deja mutarea fizica a serverelor din data center-ul nostru in datacenter-ul celor de la SimpliQ de ieri si vom lucra la activarea tuturor serverelor in cursul zilei de astazi, 11.05.2018.
In acest moment se facem tot posibilul sa reluam functionarea servicilor in cel mai scurt timp. Personalul Webfactor ajuta in acest sens.
Intelegem de asemenea ca anumiti clienti sunt nerabdatori sa mute site-urile la alti furnizori. Pentru a evita o supra-incarcare a serverelor am vrea sa va rugam sa amanati eventuale migrari in primele zile. Va asiguram ca serverele, odata puse in functiune, vor ramane online, si indiferent de situatia financiara a fiecarui cont, serviciile vor ramane active pentru cel putin 30 de zile.
Am vrea de asemenea sa ne oferiti sansa de a va convinge sa ramaneti ca si client SimpliQ, iar in acest sens se va onora pachetul dvs. avut la Webfactor cat si eventuale perioade platite in avans.
SimpliQ este o companie de hosting, din Cluj, cu peste 10 ani vechime, cu o situatie financiara stabila, fara datorii. Acestia au propriul data center in Cluj-Napoca.
Multumim pentru intelegere si ne cerem scuze pentru neplacerele cauzate.
Sursa: pagina lor de FB

Cred ca era mai simplu sa pun tot textul cu rosu, virgule puse de-a-n boulea, lipsa prepozitii, articole, formulari nefiresti sau in limbaj de lemn, lipsa "i"-uri, typo-uri sau alte greseli prostesti.
Probabil ca limba principala a celui de a redactat textul nu este cea romana, dar asta nu scuza lipsa de respect fata de client, prin a-i furniza un text greu de inteles nu doar cu greseli gramaticale, dar si de exprimare.

Edited by gumball3000, 13 May 2018 - 19:08.


#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Deci povestea e asa:

Pica tot
Apar info ca fug cu banii
dau info ca nu fug cu banii, doar... se muta
Spun ca mno, ne pare rau, dar va mutate la firma astalalta (de care n-o auzit nimeni)

#52
Ingrid83

Ingrid83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.05.2016
Acum, daca tot cautati gazduire web, am primit un cupon de reducere 100% pentru 3 luni la gazduire web la o firma. Nu mai pun link, ca iar se supara oamenii pe mine.
Daca intereseaza pe cineva, PM si va dau codul si link.

#53
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
simpliq e de fapt datacenterul in care isi tineau intr-un timp serverele

#54
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
M-a dezamagit azi mxhost cand am vrut sa iau un domeniu de la ei.

Sunt client destul de vechi, de prin 2010. Acum a trebuit sa iau un domeniu pe firma, si interfata lor de comanda e pe jumatate in engleza si greu de intuit ce date vor de la mine si unde sa le introduc, asa ca le-am dat mail sa ma ghideze sau sa genereze ei o factura. Mi-au generat o factura, am platit-o prin transfer bancar, le-am dat pdf cu ordinul de plata emis de BT, si gata. Nu vor sa activeze domeniul pana nu incaseaza banii, chiar daca le-am trimis dovada, ceea ce probabil se va intampla Luni, deoarece ei au cont la UniCredit.

E prima oara cand mi se intampla asa ceva, chiar nu ma asteptam de la marii mxhost. Probabil o duc cam rau.

Tot azi am cumparat host de la bluepink.ro si am facut la fel plata, dar contul e activ si il pot folosi. Iar astia n-au idee de mine, nu lucrez cu ei din 2010 ca sa zici ca prezint ceva incredere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate