Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Usa de termopa nu se incuie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Relativ normal. Există și multe uși cu mâner doar pe o parte, ușile de terasă de exemplu, care sunt pur și simplu niște ferestre mai înalte. Deci cum faci, rotești mânerul 90 de grade, nu?

#20
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Pozitia de functionare a minerului este similara cu a unui miner de fereastra , bonus inchiderea si minerul pe ambele parti . Nici acest sistem nu il vad ca cel mai bun dar net superior celui in discutie . Se pare ca imaginatia producatorilor de sistem de inchidere perimetrala este limitata .
In tot cazul , toate usile care le-am vazut cu inchiderea in discutie ( miner in sus FORTAT si apoi inchis ) au probleme . La acesta al meu ZERO probleme in 12 ani si trafic intens .

Attached Files

  • Attached File  usa.jpg   71.04K   22 downloads


#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Dpdpv funcțional e foarte OK varianta ta. În principiu e vorba de o fereastră al cărui mâner are corespondent și pe exterior. Pe tijă are și un butuc care poate bloca mișcarea tijei cremon.
Eu zic că pentru o ușă de intrare nu e o soluție foarte elegantă mânerul respectiv. Există și persoane care vor aspectul clasic de clanță. E foarte bine pentru terasă, dar nu la o ușă de intrare. Acuma, fiecare cu părerea lui, e doar o opinie, poate alții vor și această soluție.

Lăsând la o parte aspectul estetic, chiar și ușa ta putea avea probleme dacă nu era montată și calată bine. Ușa despre care vorbea inițiatorul topicului era lăsată și de aceea era greu de închis. Are nevoie de reglaj, calare.

#22
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostDigix, on 29 iunie 2014 - 17:21, said:

Dpdpv funcțional e foarte OK varianta ta. În principiu e vorba de o fereastră al cărui mâner are corespondent și pe exterior. Pe tijă are și un butuc care poate bloca mișcarea tijei cremon.
Eu zic că pentru o ușă de intrare nu e o soluție foarte elegantă mânerul respectiv. Există și persoane care vor aspectul clasic de clanță. E foarte bine pentru terasă, dar nu la o ușă de intrare. Acuma, fiecare cu părerea lui, e doar o opinie, poate alții vor și această soluție.

Lăsând la o parte aspectul estetic, chiar și ușa ta putea avea probleme dacă nu era montată și calată bine. Ușa despre care vorbea inițiatorul topicului era lăsată și de aceea era greu de închis. Are nevoie de reglaj, calare.
Usa respectiva este usa bucatariei spre terasa , deci n-am probleme de estetica si nici nu-mi fac .
...ca daca minerul este problema , si daca sufeream cu capul , il schimbam in atitia ani .

#23
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postmaximg, on 28 iunie 2014 - 04:12, said:

Pozitia de functionare a minerului este similara cu a unui miner de fereastra , bonus inchiderea si minerul pe ambele parti . Nici acest sistem nu il vad ca cel mai bun dar net superior celui in discutie . Se pare ca imaginatia producatorilor de sistem de inchidere perimetrala este limitata .
In tot cazul , toate usile care le-am vazut cu inchiderea in discutie ( miner in sus FORTAT si apoi inchis ) au probleme . La acesta al meu ZERO probleme in 12 ani si trafic intens .

Tu poti crede ce vrei dar ce ai tu nu este usa de intrare? Este o fereastra pe care a fost montat un cremon cu distanta manerului mai mare de 15mm, de regula 25mm (dar exista si distante mai mari) prevazut cu blocare din cilindru, orice producator de ferestre si usi are aceasta optiune atunci cand este vorba de ferestre, sau cum bine a fost precizat deja atunci cand este vorba de usi de terasa.

Daca vorbim despre usi de intrare, atunci trebuie stiut ca varianta de inchidere cu ridicarea manerului in sus si blocarea din cilindru nu este singura varianta la dispozitia producatorilor, exista si varianta cu inchidere si blocare din cheie, in cele mai multe situatii acestea pun probleme si mai mari (si nu este singura), fara ridicarea manerului, desigur vorbim in aceasta situatie si despre alte costuri.

Varianta in discutie, despre care spui ca nu functioneaza si ca de regula pune probleme, este bine de stiut ca atunci cand : 1. celelalte componente ale unei usi nu sunt destinate pentru o astfel de aplicatie,
                          2. modelul "manelistic si ieftin" primeaza in fata recomandarilor,
                          3. componentele unei usi nu sunt corelate cu modelul, dimensiunile si destinatia acesteia,
                          4. cele mai importante componente ale propriei tamplarii sunt: latimea profilului(numarul de camere) si a pachetului de geam, denumirea profilului si a feroneriei, ei,  cand toate acestea se intampla (si de regula se intampla) doar nu te astepti ca usa de intrare sa nu puna probleme, in aceste conditii modul de inchidere este cea mai mica problema si problemele apar atat datorita producatorilor (vanzatorilor) cat si datorita cumparatorilor.

Este adevarat ca usile cu inchidere din maner si blocare ulterioara din cheie sunt absolut aiurea, sunt insa cea mai ieftina varianta de inchidere pentru usi, ce ai tu este cea mai scumpa varianta de inchidere pentru ferestre, un astfel de sistem costa la fel sau mai mult decat broasca cu inchidere din maner.


View Postmaximg, on 29 iunie 2014 - 19:13, said:


Usa respectiva este usa bucatariei spre terasa , deci n-am probleme de estetica si nici nu-mi fac .
...ca daca minerul este problema , si daca sufeream cu capul , il schimbam in atitia ani .

Nu puteai schimba decat cu ceva similar. Poate un model mai dragut si de alta calitate, insa te-ar fi costat cat toata "usa".

#24
gmciubire

gmciubire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.07.2007
am o usa termopan de iesire din casa prin bucatarie si se incuie cu cheia dupa ce ridic manerul in sus pe exterior dar pe interior o tot imping cu genununchiul si trag tare de maner in sus de mie frica sa nu-l rup.
E normal asa ceva??
Mai am o usa de intrare in casa similara dar cu o bucata de 30cm care se poate deschide si acolo merge perfect inchisa si pe interior si pe exterior fara nici o fortare.
Specific ca mecanismul este Roto.
Eu cred ca nu e montat ceva corect!

Am chemat cei care le-au montat s-au jucat un pic si gata ca merge bine desi nu merge si ca "de ce nu trag mai tare de maner in sus?" Dar cum sa trag sa-l RUP ? Si nici nu merge mereu decatg cu impingere cu genunchi si nici atunci mereu!!
O panarama.

Multumesc daca ma puteti ajuta!

#25
MihaiManu81

MihaiManu81

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.05.2021
Bună ziua. Întâmpin aceisi problema cu încuietoarea usi. Usa dubla Salamander cu broasca care pentru a o încuia ridic mânerul și rotesc cheia. Cu usa deschisa pot face acest lucru ,ca-n vreau sa o încui cu usa închisă, ridic mânerul dar bu pot sa rotesc cheia și nu se încuie. Ce ar putea fi? Mulțumesc anticipat

#26
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Mihai ,este greu sa-ti dea cineva solutia remedierii.Usa poate fi lasata , limba broastei poate freca in
contraplaca ,bumbii pot freca  etc. Vestea buna este ca functioneaza deschisa. Trebuie reglata
de cineva care se pricepe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate