Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Fizica sau Politehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Sunt nehotarat intre Facultatea de Fizica din cadrul UNIBUC si Inginerie mecanica la UPB. Nu mi-ar displacea sa lucrez ca profesor, totusi, nu la asta ma gandesc pe viitor. Mi-ar placea un job in cercetare. Dar ai mei spun ca suna destul de fantasmagoric. La UPB nu pot da la AC sau ETTI pentru ca nu stiu destula matematica, insa la cea de la chestionar ma descurc. Voi ce spuneti?

#2
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
La orice facultate de Politehnică trebuie să le ai cu matematica. Matematica e una din bazele ingineriei. Și la fizică îți va trebui matematică.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu ai darul de a preda mai bine lasa-te. Zici ca nu stii matematica, insa eu cred ca la amandoua facultati vei manca matematica pe paine si in special la aia de fizica. Asa ca eu iti recomand Poli.

#4
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Spun ca nu stiu matematica incat sa fiu sigur ca intru la buget la Poli. Am facut M1, nu e o problema asa mare. M-am tot documentat despre ELI-NP. laserul ala care se va construi la Magurele si practic sorbeam cuvintele fiecarui fizician care dadea interviu.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă eşti pasionat de fizică, cel mai bine acolo du-te. Îţi spune un politehnist vechi.

#6
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
te inchini la ce specimene gasesti in poli la buget. Ce te costa sa incerci?

#7
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 MightyAchilles, on 26 iunie 2014 - 23:48, said:

Spun ca nu stiu matematica incat sa fiu sigur ca intru la buget la Poli. Am facut M1, nu e o problema asa mare. M-am tot documentat despre ELI-NP. laserul ala care se va construi la Magurele si practic sorbeam cuvintele fiecarui fizician care dadea interviu.
Intri sigur la buget la Poli. Vin atât de puțini studenți acolo încât la un moment dat sunt primiți pe buget și cu dosare....

#8
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009

 Cap-shoot, on 26 iunie 2014 - 23:55, said:

Ce te costa sa incerci?
100 lei înscrierea + banii pe copii legalizate.

@MightyAchilles bucură-te că nu ai admiterile simultan și încearcă în ambele părți... Eu aș fi vrut să am șansa să dau examen la iași pt CTI, dar e în același timp cu București.

#9
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Da, pot sa intru la buget la poli, dar nu la ETTI sau AC. Si nu stiu cum sunt privite celelalte facultati...n-as vrea sa regret.

#10
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Era o intrebare retorica.Viitorul tau sta in 100lei?

#11
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Normal ca nu, doar ca nu inteleg ce propui? Sa dau si la fizica, si la inginerie mecanica si la Etti?

#12
psycho22

psycho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 11.02.2014

 Cap-shoot, on 26 iunie 2014 - 23:55, said:

te inchini la ce specimene gasesti in poli la buget. Ce te costa sa incerci?
Poti dezvolta?

#13
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Vezi ca la Politehnica exista destul de multe facultati, unele unde se intra chiar si cu dosar. Si oricum, admiterea e cel mai usor examen la Politehnica. Daca spui ca vrei mecanica, in afara de facultatea de mecanica exista si facultatea de transporturi, care este tot pe acelasi profil. Intr-adevar se studiaza alte lucruri, dar tot mecanica este baza.

In orice caz, la nici o facultate de la Poli nu o sa iesi fara matematica. Ce-i drept, la unele mai multa la altele mai putina, iar la cele axate pe mecanica este destul de multa. Pe langa materiile de matematica (analiza, algebra, ecuatii diferentiale, probabilitati si statistica) care se fac in anii I si II, multe din materiile din anii mai mari necesita foarte multa matematica.

Vad ca exista o conceptie de cativa ani printre persoanele tinere, inspirate probabil din documentare sau articole stiintifice sau pseudostiintifice, ca fizica inseamna literatura tehnica. In realitate, fizica fara matematica nu prea se poate, si cu atat mai putin la Politehnica. Daca zici ca vrei sa ajungi sa lucrezi pe cercetare, cu atat mai mult.

Asa arata un curs de fizica cuantica de la Politehnica, de exemplu.
http://cmmip-upb.org.../Fizica-2-2.pdf

Edited by WhatNot, 27 June 2014 - 00:52.


#14
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014
Din propia experienta, ori stii matematica si fizica, ori nu stii niciuna. Daca intelegi matematica, intelegi cam orice ramura a fizicii usor.

 WhatNot, on 27 iunie 2014 - 00:47, said:

Asa arata un curs de fizica cuantica de la Politehnica, de exemplu.
http://cmmip-upb.org.../Fizica-2-2.pdf
Aceste chestii sunt plictisitoare si cam inutile pentru omul de rand (ex. fizica cuantica), deci nu-l descuraja cu asa ceva Posted Image.
Ideal ar fi sa vezi cu ce se mananca analiza semnalelor si sistemelor, in cardul careia se aplica toate instrumentele de analiza matematica existente + o gramada de algoritmi de calcul si de prelucrare a informatiei.

Oricum, eu nu-ti recomand sa urmezi facultatile de la poli Bucuresti, deoarece se fac multe chestii invechite si inutile, iar programele sunt foarte prost facute, multe cursuri chiar repetandu-se sau chiar mai rau sa existe cursuri din ani mai mici unde aplici notiuni din ani mai mari, orice e posibil la poli Posted Image, iar locurile de munca sunt la pamant pentru absolventi, cei care se angajeaza, cu mici exceptii, iar aici zic in posturi foarte bune, sunt cei care muncesc foarte mult in timpul liber invatand chestii care se cer pe piata muncii, nu la facultate , de exemplu cunosc pe cineva care e la facultate de mecatronica si are o gramada de restante si lucreaza ca programator la Intel. De asemenea, mentalitatea conducerii facultatilor e sa faca tot posibilul sa treaca cat mai putini studenti, pentru a face cat mai multi bani, nimanui nu-i pasa ca statul cheltuie o gramada de bani cu stundetii care nu sunt invatati sa faca mai nimic bun, decat cu foarte mici exceptii, cursuri care chiar folosesc, altele simtit ca sunt bagate in programa, doar sa aiba cat mai multi un loc de munca, e foarte tragic ce se petrece cu instituile universitare de stat la ora actuala.Ce sa mai zic de metodele de notare ale profesorilor... nu exista vreun standard, nimanui nu-i pasa sa inteleaga ceva de la un curs, important e sa treci si in cele mai multe cazuri se trece ori pe copiat, ori pe avut noroc sa fi invatat cel 5% din materie care ti se da la examen( nu la toate e asa), tu poti sa inveti 95%, daca nu stii aia 5% data la examen pici si sigur te vei trezi in fiecare sesiunea cu 1-2 astfel de examene, parca sunt puse intentionat asa :D.

Alt exemplu sa vezi cum te trateaza conducerea facultatii, eu mi-am lasat un examen pe toamna ca nu m-am putut duce in sesiunea din vara, iar acum daca doresc sa ma duc la vreo marire  la alta materie, conducerea facultatii nu ma lasa deoarece am o restanta. Asa ceva e foarte greu de inteles, cel putin de mine, ti se interzice sa-ti imbunatatesti cunostintele  chiar de catre facultate. Oricum, mai am un an si abia astept sa plec la master in afara si sa parasesc tara asta care in 2030 va fi  plina de copii tigani ( vezi sporul mega ridicat de natalitate al tiganilor)  si-mi doresc ca toti profesorii dobitoci de acum, respect pentru putina parte care nu-i asa, sa aiba parte numai de asemenea studenti, romi, sa-si bata joc de ei, cum isi bat ei joc de tara in ziua de azi.

Nota: Nu doresc sa ma vait prin acest post, ci doar sa aduc la cunostinta cam la ce sa se astepte cei care urmeaza facultatile din politehnica.

Edited by InfiniteLoop, 27 June 2014 - 01:35.


#15
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014

 psycho22, on 27 iunie 2014 - 00:40, said:

Poti dezvolta?

Se refera ca 90% din stundetii de la poli sunt paraleli cu domeniul facultatii si cam asa este.
Sunt cam 3 specii. Unii care sunt pe domeniu si inca n-au cedat psihic, uniic are sunt pe domeniu si au cedat psihic si unii care nu sunt pe domeniu si-i doare-n cur, astia-s cei mai multi.

Edited by InfiniteLoop, 27 June 2014 - 01:45.


#16
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 InfiniteLoop, on 27 iunie 2014 - 01:08, said:

Din propia experienta, ori stii matematica si fizica, ori nu stii niciuna. Daca intelegi matematica, intelegi cam orice ramura a fizicii usor.
Aceste chestii sunt plictisitoare si cam inutile pentru omul de rand (ex. fizica cuantica), deci nu-l descuraja cu asa ceva Posted Image.
Ideal ar fi sa vezi cu ce se mananca analiza semnalelor si sistemelor, in cardul careia se aplica toate instrumentele de analiza matematica existente + o gramada de algoritmi de calcul si de prelucrare a informatiei.
Omul intrebase de mecanica, asa ca nu avea rost sa ii arat semnale si sisteme, chit ca a fost cursul meu preferat.

Edited by WhatNot, 27 June 2014 - 02:09.


#17
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 InfiniteLoop, on 27 iunie 2014 - 01:08, said:

Din propia experienta, ori stii matematica si fizica, ori nu stii niciuna. Daca intelegi matematica, intelegi cam orice ramura a fizicii usor.


Aceste chestii sunt plictisitoare si cam inutile pentru omul de rand (ex. fizica cuantica), deci nu-l descuraja cu asa ceva Posted Image.
Ideal ar fi sa vezi cu ce se mananca analiza semnalelor si sistemelor, in cardul careia se aplica toate instrumentele de analiza matematica existente + o gramada de algoritmi de calcul si de prelucrare a informatiei.

Oricum, eu nu-ti recomand sa urmezi facultatile de la poli Bucuresti, deoarece se fac multe chestii invechite si inutile, iar programele sunt foarte prost facute, multe cursuri chiar repetandu-se sau chiar mai rau sa existe cursuri din ani mai mici unde aplici notiuni din ani mai mari, orice e posibil la poli Posted Image, iar locurile de munca sunt la pamant pentru absolventi, cei care se angajeaza, cu mici exceptii, iar aici zic in posturi foarte bune, sunt cei care muncesc foarte mult in timpul liber invatand chestii care se cer pe piata muncii, nu la facultate , de exemplu cunosc pe cineva care e la facultate de mecatronica si are o gramada de restante si lucreaza ca programator la Intel. De asemenea, mentalitatea conducerii facultatilor e sa faca tot posibilul sa treaca cat mai putini studenti, pentru a face cat mai multi bani, nimanui nu-i pasa ca statul cheltuie o gramada de bani cu stundetii care nu sunt invatati sa faca mai nimic bun, decat cu foarte mici exceptii, cursuri care chiar folosesc, altele simtit ca sunt bagate in programa, doar sa aiba cat mai multi un loc de munca, e foarte tragic ce se petrece cu instituile universitare de stat la ora actuala.Ce sa mai zic de metodele de notare ale profesorilor... nu exista vreun standard, nimanui nu-i pasa sa inteleaga ceva de la un curs, important e sa treci si in cele mai multe cazuri se trece ori pe copiat, ori pe avut noroc sa fi invatat cel 5% din materie care ti se da la examen( nu la toate e asa), tu poti sa inveti 95%, daca nu stii aia 5% data la examen pici si sigur te vei trezi in fiecare sesiunea cu 1-2 astfel de examene, parca sunt puse intentionat asa Posted Image.

Alt exemplu sa vezi cum te trateaza conducerea facultatii, eu mi-am lasat un examen pe toamna ca nu m-am putut duce in sesiunea din vara, iar acum daca doresc sa ma duc la vreo marire  la alta materie, conducerea facultatii nu ma lasa deoarece am o restanta. Asa ceva e foarte greu de inteles, cel putin de mine, ti se interzice sa-ti imbunatatesti cunostintele  chiar de catre facultate. Oricum, mai am un an si abia astept sa plec la master in afara si sa parasesc tara asta care in 2030 va fi  plina de copii tigani ( vezi sporul mega ridicat de natalitate al tiganilor)  si-mi doresc ca toti profesorii dobitoci de acum, respect pentru putina parte care nu-i asa, sa aiba parte numai de asemenea studenti, romi, sa-si bata joc de ei, cum isi bat ei joc de tara in ziua de azi.

Nota: Nu doresc sa ma vait prin acest post, ci doar sa aduc la cunostinta cam la ce sa se astepte cei care urmeaza facultatile din politehnica.
Vorbești prostii (și da, sunt student în anul IV la UPB).

1. Eu nu știu la ce facultate ești dar în orice universitate din țară să fac lucruri vechi și învechite. Ideea e să înțelegi mecanismul din spate și să folosești asta pentru ca să înveți chestiile noi. Trebuie să pricepi că facultatea nu mai e școală. De când ai intrat la facultate trebuie să te comporți ca un adult și asta înseamnă să faci foarte mult studiu în domeniu pe lângă facultate. Ție în facultate ți se predă bazele, principiile dar actualizarea principiilor pentru ziua de azi trebuie să fie la tine. Dacă faci facultatea ca să ai o diplomă, dacă faci facultatea de mecatronică ca să lucrezi ca și programator atunci normal că o vei termina neștiind nimic. Dar dacă vrei să lucrezi în domeniu atunci trebuie să studiezi foarte, foarte mult pe lângă ce ți se dă la facultate. Nu se poate altfel. Ingineria este foarte, foarte grea.


2. Cele mai multe locuri de muncă se găsesc pentru absolvenții de la Poli. Poli este una din cele mai bune universități din țară și în momentul în care îi spui cuiva că ai făcut facultatea la Poli și ai terminat-o e ca și cum ai spune că ai câștigat într-o bătălie sinucigașă. Posted Image Acum vorbind serios există destule posturi de muncă pentru ingineri. Problema principală e să le cauți. Dacă tu nu ai studiat foarte mult pe lângă facultate te vei trezi în anul IV (ca mulți dintre noi) că nu știi nimic. Și e normal că va fi greu să îți găsești de muncă. Nu găsești posturi ce te interesează pe ejobs? Firmele de genul ăsta nu postează posturi pe ejobs ci ele caută direct din facultate absolvenții. Trebuie să te pui bine cu profesorii că multe firme lucrează în parteneriate cu Poli și te poți trezi că depui aplicații la unele din aceste firme având recomandare de la respectivul profesor. Dar asta e dacă ai arătat profesorului că știi foarte bine meserie.

3. Când te aud că spui că mentalitatea conducerii facultăților e să fie cât mai puțini absolvenți nu știu ce să cred. Săraca Poli a scăzut standardele foarte, foarte mult ( chiar discutam ieri cu o prietenă căreia fratele a terminat la Poli și m-a întrebat din serie câți vor da licența. I-am spus că vreo 3/4 - 2/3 și a rămas șocată că sunt atât de mulți) tocmai pentru ca să aibă studenți. La admitere s-a ajuns să se intre și pe dosare (adică îți e de ajuns un bac și poți intra la o facultate în care ai cămin pe toți 4 ani fără să te stresezi să te chinui pentru cămin în fiecare an cum e, de exemplu, la Unibuc și care e una din cele mai bune din țară - dacă nu cea mai bună). Problema principală e că la Poli vin toți cocălarii care nu au intrat nicăieri. Se intră foarte, foarte ușor la Poli dar e mai greu de absolvit (deși nici absolvirea nu e grea dacă îți dai puțin interes). La Poli se aplică motto-ul Junimii: "Intră cine vrea, rămâne cine poate". Acum dacă nu ai nici o treabă cu matematica e și normal să nu poți absolvi nicicum Poli.

4. După cum am spus mai sus: nu mai ești copil ca să le pese profesorilor ce înveți. Ești adult așa că acum tu singur trebuie să studiezi foarte mult, să știi ce vrei de la viață și să nu copiezi sau altele de genul ăsta. Îmi pare rău să te dezamăgesc dar asta e viața reală: nobody gives a shit about you. Mă gândesc că ești încă student și nu știi cum e în viața reală în care nimeni nu dă doi bani pe tine ci pe toți îi interesează să profite de tine. E foarte grea viața asta dar nu ai ce face. Deci trebuie foarte, foarte mult studiu pe lângă facultate. E drept că sistemul de învățământ din România e la pământ dar asta nu e vina Politehnicii.


Am mai spus pe un topic: e mare, mare nevoie ca la școală să se facă ceva cursuri sau întâlniri în care absolvenții de liceu să fie pregătiți de viață, în care să li se explice că facultatea nu e școală să conteze doar să treci ci trebuie studiat mult pe lângă asta; să li se explice că în viața de adult te vei lovi de tot felul de șefi handicapați și va trebui să muncești cât 10. Asta e România. Vorba aia: dormi după cum îți așterni.

 Cap-shoot, on 26 iunie 2014 - 23:55, said:

te inchini la ce specimene gasesti in poli la buget. Ce te costa sa incerci?
Oriunde găsești așa ceva.

Edited by dan-s, 27 June 2014 - 07:23.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 MightyAchilles, on 26 iunie 2014 - 23:26, said:

Sunt nehotarat intre Facultatea de Fizica din cadrul UNIBUC si Inginerie mecanica la UPB.
Ce are treaba capra si cu varza ?! Ori fizica si aici se poate discuta daca la UNIBUC sau Politehnica ori Mecanica si derivatele ei, tu hotarasti ce fel de cercetare vrei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate