Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Medicinã sau Politehnicã ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 sailor62, on 27 iunie 2014 - 09:14, said:

Nu , doar studiul la facultatea de medicina , din pacate , si nu din vina studentilor ci a profesorilor , ei impun trendul.
Daca inveti logic despre ce se preda acolo, vorbesti cu ajutorul cuvintelor tale si explici ce trebuie atunci nu vei trece examenul ?!
Nu cred ca trebuie pusi la gamada pe toti, or fi ~25% care fac lucrul asta cu cap.

Edited by neagu_laurentiu, 27 June 2014 - 09:22.


#20
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Anatomia o avea 15-20% logica dar restul trebuie toceala frate , sute si mii de termeni intre care nu gasesti conexiuni. Fiu'meu e in anul I la stoma si o formatie a gandirii orientata mai mult spre logica si conexiuni - a dat admitere la fizica- si mai putin spre tocela si ii e greu tare acum in anul I, dar ii place meseria si d'aia insista...

#21
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011

 neagu_laurentiu, on 27 iunie 2014 - 09:20, said:

Daca inveti logic despre ce se preda acolo, vorbesti cu ajutorul cuvintelor tale si explici ce trebuie atunci nu vei trece examenul ?!
Nu cred ca trebuie pusi la gamada pe toti, or fi ~25% care fac lucrul asta cu cap.

nu cunosti si vorbesti din presupuse.
DACA NU II SCRI PROFULUI EXACT CUM A DICTAT, CUVANT CU CUVANT, VIRGULA CU VIRGULA, NU TE PUNCTEAZA. OK? STIU ABSOLUT DIN SURSE DIRECTE.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Si ce mai asteapta acei studenti ? Nu cred ca tolereaza ministerul, media, opinia publica si oricine mai vrei astfel de aspecte.

#23
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 neagu_laurentiu, on 27 iunie 2014 - 17:26, said:

Nu cred ca tolereaza ministerul, media, opinia publica si oricine mai vrei astfel de aspecte.
Da toti acestia nu , dar studentii da si inca mai dau si 200 de E ca sa treaca.-vezi cazul de la Oradea
Tot sistemul e facut pt profi/doctori ,nu pt studenti , sa recunoastem

Edited by sailor62, 27 June 2014 - 22:29.


#24
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

 neagu_laurentiu, on 27 iunie 2014 - 09:20, said:

Daca inveti logic despre ce se preda acolo, vorbesti cu ajutorul cuvintelor tale si explici ce trebuie atunci nu vei trece examenul ?!
Nu cred ca trebuie pusi la gamada pe toti, or fi ~25% care fac lucrul asta cu cap.


Da, cam fix asa sta treaba, de aia spuneam ca la medicina se promoveaza invatatul mecanic si din acest motiv nu am ales medicina. Eu tot timpul am promovat invatatul logic si chiar am avut discutii cu studenti de la medicina care mi-au spus, ca tu daca ai citit si ai inteles despre ce este vorba, iar in examen nu scrii exact cuvintele din carte, ai luat 2 baietel. Ii doare pe aia in pix de cuvintele tale. Asta este tara si sistemul in care traim...tin minte ca aveam un prof in liceu care tipa tare si raspicat: ,,Ce fitze is astea mai? Sa invatati logic? Voi vreti sa nu mai invatati deloc adica sau cum? Mecanic taticu! Mecanic! Asa am invatat si eu si asa au invatat si toti doctorii dinaintea ta! Treci la invatat si nu te mai scuza cu logica!"

#25
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 vladutz114, on 28 iunie 2014 - 08:30, said:


Asa am invatat si eu si asa au invatat si toti doctorii dinaintea ta! Treci la invatat si nu te mai scuza cu logica!"

E P I C
Traiasca romania   traiasca tricoloru'

#26
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Dictarea ca dictare, intr-un semestru n-apuca sa dicteze nu stiu cat. Mai tragic e daca te pune sa reproduci zeci/sute de pagini de carte.
Auzeam, de la studenti in domeniu, tot felul de povesti cu examene concepute in asa fel incat sa nu poti trece decat daca dai banul sau reusesti sa fentezi. Unele poate erau exagerari, dar nu cred ca toate.
Am mai auzit si la stiri diverse cazuri de retineri/denunturi, dar rar.

#27
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
Aici in Iasi la UMF, daca se intampla sa ai fund si sani, ai de ales: patul sau patrul.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 sailor62, on 27 iunie 2014 - 22:26, said:

vezi cazul de la Oradea
E o dovada ca nu poate tine mult ulciorul. Nu pot sa accept ca asta-i o metoda predominanta in facultatile de medicina !

#29
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010
Nu conteaza daca tu accepti sau nu. Asta este ceea ce se intampla, indiferent daca-ti place sau nu. Tine cont ca viitorii doctori care te vor trata vor fi babuinii care au invatat cartea ca pe o poezie, asta + faptul ca nu vor avea nici cele mai elementare cunostinte de fizica sau chimie. Good Luck. Iti recomand sa te pastrezi cat mai sanatos.

Edited by vladutz114, 28 June 2014 - 21:49.


#30
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Nu stiu cum e la B sau Iasi, dar la umf tm TOATE examenele sunt tip grila. Si la Tg Mures majoritatea sunt grila. Sunt multi termeni de invatat in primii ani, e ca si cum ai invata o limba noua de la 0, dar majoritatea sunt logici daca faci un mic efort sa citesti cum sunt formati. (99% provin din lat sau greaca)

#31
justmy

justmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.10.2008
Tot degeaba sunt GRILA  daca metoda de corectare e TOTUL sau NIMIC , tot trebuie sa stii informatia cu punct si virgula daca vrei sa treci Posted Image , din fiecare paranteza,negatie, numar , mm,cm diametru etc. ti se poate face variante.

Edited by justmy, 28 June 2014 - 23:32.


#32
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Nu exista metoda de corectare "totul sau nimic" la TM. Tip admitere sau tip rezidentiat doar.

#33
justmy

justmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.10.2008
Eu sunt la UMF TGM si exista. Posted Image  Probabil si la alte UMF-uri din tara exista metoda asta de corectare.

Edited by justmy, 28 June 2014 - 23:39.


#34
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
La TGM stiam doar de grila, nu si de metoda de corectare. La TM a exclus senatul fac  metoda totul sau nimic tocmai pentru a evita situatii de genul.

#35
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
vladutz114
Pierd de mult vremea prin acest forum. Si mi-am facut multi inamici scriind ce gandesc. Sau punand anumite intrebari  d ebaza, la care nu mi se eraspunde..
Dar randurile dumitale asa m-au reconfortat. M-am bucurat vazand ca ma exista tineri care isi aleg meseria pt ca asta cred ca li se potriveste, nu pt ca fac ce vor parintii. Asa am facut si eu acum +30 ani..
In plus dt ai descoperit singur si poezia si frumusetea matematici Iar asta e calea de baza a ingineriei.
Asa ca primeste felictiarile si stima unuia care desi biologic e mai in varsta, crede despre el ca mai are inima tanara..
Jos palaria.
BiancaAndreea10
Dsoara si pe dta te felicit modul in care (te)ai descris.
Nu iti voi da niciun sfat, ca sa nu ma trezesc injurat peste niste ani. Doar iti voi povesti ceva real.
Eu sunt inginer electronist pt ca asta mi-am dorit de pe la 13 ani cand am inceput sa dez/lipesc aparate de radio, televizoare, etc. Cand am intrat in clasa XII-a,  mama, care tota viata a predat la ASE, mi-a zis sa vin la ea ca de intrat intru la sigur, vorba aia absolveam liceul Electronica.. apoi ca si o sa am studentie superba, ,. "prea urat nu esti, ceva papagal ai, cand o sa afle fetele ca esti fiul meu..."
Eu, NUU
Si mi-am urmat drumul. Anul asta fac 37 de cand lipesc si 32 de cand sunt profesionist in bransa asta. Da, am pierdut foarte multe nopti din cauza electronici. Nu am fost la strand, la mare, pt ca preferams a citesc/sau s adez/lipesc.
Daca regret ceva e ca nu stiu si mai multa meserie..
On topic. Medicina mi se pare o faculate super grea. Trebuie sa inveti aidica sa tocesti toti muschii ligamentele si alte alea, nu e nicio logica. Asa imi spuneau cei care erau studenti acolo..Asta pana cand incepi sa inveti si functionarea lor..si sa intelegie ce se intampla cand bei apa..sau vodka, hi, hi..
Viata pana cand incepi sa castigi bani e super grea. Dar cand inecpi sa tratezi bolnavii, stii de ce . Si financiar si moral.
Politehica,. S-a intamplat ca sotia mea sa fie fata unui fost ofiter de artilerie dat afara in anii '50 pe motiv de fiu de chiabur. Pt ca mancase matematica cu paine in timpul scolii de ofiteri, s-a dus si a facut facultatea de Matematica Si a predat toata viata .Nevasta-mea i-a mostenit talentul Olimpiada de mate pe tara, etc..
Dar taiaca-su i-a zis NEVER fac de Matemtica. Asa ca a ales Electronica, pt ca auzse ca acolo se face mate pe paine  Si asa e.
Dupa aboslvire s-a angajat la un istitut de cercetari. Pt ca are o minte extrem de logica a fost promovata, facuta sefa de colectiv, si-a luta examenele de doctorat, etc.
Are o gramada de cunoscuti, ma refer la fete, care sunt in lumea telecomunicatiilor, la firme mari. Cu mii euro pe luna.
Morala Indiferent de drum totul depinde de dta. Cand inveti si mai ales cat intelegi, ca sa poti aplica.
Pt ca daca la angajare dai de unul (ca mine) care te pune sa ii spui cum poti lega 3 piese, desenul si formulele, sau ce e ela handover, deci ceva banal, si dta nu stii, ..
Mult suces si bafta.

Edited by Prien, 07 July 2014 - 14:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate