Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Carti retete naturiste

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Stie cineva o adresa de unde pot cumpara carti cu retete de preparare leacuri naturiste gen:ulei de galbenele,unguent de galbenele,macerate..etc
Sau in format electronic..nu conteaza,retetele ma intereseaza.

Edited by I2O, 25 June 2014 - 00:03.


#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am gasit ceva:Pentru Sanatatea Dumneavoastra de Elena Nita Ibrian.
Eu inca mai astept si alte recomandari.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Sincer, nu-mi vin carti de genul in minte acum. Am sa ma interesez.
Dar, din experienta proprie in cazuri de urgenta ( arsuri ) e bun si ceaiul concentrat de galbenele.
Caut maine in biblioteca sa vad ce gasesc si iti zic.
Intre timp, mut topicul la tratamente alternative, sub-aria asta e chimie :)

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postlex404, on 25 iunie 2014 - 01:01, said:

Sincer, nu-mi vin carti de genul in minte acum. Am sa ma interesez.
Dar, din experienta proprie in cazuri de urgenta ( arsuri ) e bun si ceaiul concentrat de galbenele.
Caut maine in biblioteca sa vad ce gasesc si iti zic.
Intre timp, mut topicul la tratamente alternative, sub-aria asta e chimie Posted Image
Ms.
Astept cu mare interes.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Te intereseaza penru o afectiune anume, sau la modul general? Sunt multe carti publicate, dar nu toate au retete. Retetele ti le cam faci singurel, dupa buna placere. Cartile de specialitate iti dau "ponturi" si variante...restul e imaginatie.

ps. Ca sa faci treaba buna de tot, te pui mult pe citit, chimie de baza, investesti in ceva sticlarie ( Soxhlet ) si iti faci extractii de sta mâța în coadă.

Sau daca nu, in extractiile din plante se mai foloseste "digerarea", la cald. Mai simplu, mai ieftin.

Din astea tie iti ies niste solutii organice ( extractele de plante ) care apoi faci ce vrei cu ele: iti faci parfum, sapun, ulei de corp, etc.

Tot pe principiul de mai sus, dar la rece se pot folosi combinatii de uleiuri ( masline bun/ susan ) + plante. Dar astepti, mult si bine cu sticla la rece pana iti iese...

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postlex404, on 25 iunie 2014 - 01:26, said:

Te intereseaza penru o afectiune anume, sau la modul general? Sunt multe carti publicate, dar nu toate au retete. Retetele ti le cam faci singurel, dupa buna placere. Cartile de specialitate iti dau "ponturi" si variante...restul e imaginatie.
Taica-meu are psoriazis palmar.
Dar si la modul general,ca nu toate medicamentele de sinteza te vindeca si e bine sa ai si un plan de rezerva.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Din pacate psoriazisul e cam greu de invins.... damn, am incurcat userii, :D

Poti folosi la nivelul pielii creme, care daca are noroc va functiona, local. Uite, ma interesez maine de carti plus niste chestii ( vis-á-vis de o materie de chimie care mi-am picat-o semestrul trecut Posted Image ) si iti dau niste ponturi.

Poti incerca cu un ceai de galbenele concentratie mare ( adica, o "digerare" ), racit si aplicat cu un pansament 1-2h de cateva ori pe zi/o perioada de cateva zile.
Pentru uleiuri, ai nevoie de alte uleiuri. Unele plante necesita temperaturi mici, altele normale, altele putin mai ridicate dar nu mai mult de 30-33*C.
Uleiul de masline e si el sfant.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Reţete naturiste pentru bolile cardiovasculare - Parvu Constantin
Miracolul naturii - Harnaj Angela

Pentru psoriazis nu am gasit nimic special, doar carti despre boala ( in romana/ franceza/ engleza ):
Tratamente pentru psoriazis / Ronald Marks ; trad. Mihnea Columbeanu (2005)

Bioterapie : remedii naturiste / Virgil T. Geiculescu (2007)


Scuze de intarziere, uitasem :D

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postlex404, on 04 iulie 2014 - 11:27, said:

Reţete naturiste pentru bolile cardiovasculare - Parvu Constantin
Miracolul naturii - Harnaj Angela

Pentru psoriazis nu am gasit nimic special, doar carti despre boala ( in romana/ franceza/ engleza ):
Tratamente pentru psoriazis / Ronald Marks ; trad. Mihnea Columbeanu (2005)

Bioterapie : remedii naturiste / Virgil T. Geiculescu (2007)


Scuze de intarziere, uitasem Posted Image
Ms.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Hai sa va spun cum sa vindecat taica-meu de psoriazis in palme.
Simplu,foarte simplu,sa dat cu saliva si acum nu mai are pielea ingrosata cum o avea inainte.
Poate va intrebati de unde ideea asta,am avut un caine la care ii tot aparea o rana undeva pe spate si cum era mai rebel de felul lui si nu vroia dus la veterinar(cand incercam sa il prindem sarea peste gar,care e un gard de 2 metrii+tepi de fier),dar spre surprinderea noastra el reusea ca se contorsioneze si sa se linga in zona respectiva prin urmare dupa 1-2 saptamani ii trecea.
De acolo sa inspirat taica-meu si uite ca la ajutat.

http://jurnalul.ro/v...liva-51847.html

Edited by I2O, 30 December 2014 - 11:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate