Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

schema iluminat cap scara

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Sigur nu, fac canal prin perete, am ochit niste veioze la dedeman azi, cu becuri led.
Lumina centrala nu o folosim mai deloc, nu stiu de ce, asa ne-am obisnuit.
As vrea sa schimb si mobila, si placa de la capatul patului va fi destul de mare, cred ca o sa aplic si veiozele, si intrerupatoarele, si prizele direct pe mobila, cu decupaj.

#20
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 7zeci, on 24 iunie 2014 - 08:32, said:

Releul are un singur dezavantaj, esti nevoit să stingi sau să aprinzi in secvență toate becurile in schimb cu întrerupătoare il aprinzi sau stingi doar pe cel ce te interesează. Daca tot faci renovări, fă un circuit și pentru lumina din tavan, o să-ți mulțumești mai târziu.
nu si daca folosesti releul potrivit

cu un releu simplu, finder seria 27 de exemplu, pe fiecare circuit, poti aprinde si stinge becul/becurile de pe respectivul circuit la fiecare apasare pe buton/butoane

totul depinde de releul si schema folosita

#21
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 26.02.2014
ai dreptate daca folosesti un releu pentru fiecare circuit in parte,
eu as folosi releu numai daca nu se pot trage fire suficiente pentru intrerupatoare.

#22
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 7zeci, on 03 iulie 2014 - 11:25, said:

..........
eu as folosi releu numai daca nu se pot trage fire suficiente pentru intrerupatoare.
Deseneaza o schema cu un bec si 4 intrerupatoare , apoi vezi ce parere ai . Releu sau fire fara numar ???

Edited by maximg, 03 July 2014 - 16:25.


#23
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 26.02.2014
Intre doua întrerupătoare cap scara poti sa pui o infinitate de intrerupatore cruce, pe cele doua fire, dacă dorești iți și desenez.

#24
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
AVeti dreptate cu "infintitatea" de cap-cruce dar costul conductoarelor plus al manoperei? Schita pentru releu ste mai jos. Aici este varianta simpla. Mai exista varianta multi-pass. Posibilitati sunt. Totul conteaza in functie de buget si cerinte.

Attached Files

  • Attached File  26.1.jpg   21.95K   27 downloads

Edited by curentarul, 03 July 2014 - 17:30.


#25
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 7zeci, on 03 iulie 2014 - 17:06, said:

Intre doua întrerupătoare cap scara poti sa pui o infinitate de intrerupatore cruce, pe cele doua fire, dacă dorești iți și desenez.
Multumesc , stiu si tocmai asta este . E mai usor cu 4 fire sau cu doua , la intrerupator ?

Edited by maximg, 03 July 2014 - 17:31.


#26
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 26.02.2014
Dacă problema este adăugarea unui conductor în plus atunci releul este soluția.

#27
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
ginditi-va si la tacanitul care il scoate releul multora nu le place , diferenta de materiale si manodopera nu e foarte mare daca faci instalatia de noua nu e mare diferenta, daca ai instalatia veche si vrei sa adaptezi atunci iti convine cu releu pas cu pas cu doua iesiri, doar ca , trebuie sa aprinzi si cealalta veioza , fiecare schema are avantajele si dezavantajele ei, totul ramane la alegerea proprietarului.

#28
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 ovidiu35b, on 03 iulie 2014 - 18:25, said:

ginditi-va si la tacanitul care il scoate releul multora nu le place ,............
Gresit . In primul rind elimini tacanitul intrerupatorului deoarece alea pentru releu sint doar cu apasare ....In al doilea rind tacanitul nu se aude daca releul este montat in doza si in tot cazul este mai silentios decit multe intrerupatoare

#29
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Sunt relee Finder silentioase.  Am montat la un client respectivele relee si se auzea mai tare intrerupatorul cu revenire decat releul. Cum spuneam, solutii exista, Depinde de fiecare cum vede problema.

Edited by curentarul, 03 July 2014 - 20:24.


#30
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 7zeci, on 03 iulie 2014 - 17:06, said:

Intre doua întrerupătoare cap scara poti sa pui o infinitate de intrerupatore cruce, pe cele doua fire, dacă dorești iți și desenez.


Cu scuzele de rogoare initiatorului....
Am si eu o intrebare!
Am 13 motoare pentru jaluzele exterioare, deci implicit 13 butoane pentru a le ridica sau cobori, invatatima si pe mine cum sa le fac ca sa le pot inchide pe toate de la al 14-lea intrerupator....
E posibil asta? O merge releul de care vorbea maximg?

Merci

#31
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014

 BodCasa, on 04 iulie 2014 - 20:26, said:

Cu scuzele de rogoare initiatorului....
Am si eu o intrebare!
Am 13 motoare pentru jaluzele exterioare, deci implicit 13 butoane pentru a le ridica sau cobori, invatatima si pe mine cum sa le fac ca sa le pot inchide pe toate de la al 14-lea intrerupator....
E posibil asta? O merge releul de care vorbea maximg?

Merci
se poate face , mai complicat un pic , folosesti schema in paralel doar ca cele 13 ( 26) butoane de coborire si urcare le cuplezi la 1( 2 ) butoate urcare respectiv coborire, problema e urmatoarea , avind comanda unui nr de motoare asa mare va trebui sa modifici si tabloul , trebuie o linie separata , se calculeaza totul in functie de puterea motoarelor, la chestia asta e mai bine sa chemi un electrician nu de alta dar risti sa iti ia foc instalatia posibil si locuinta daca nu e configurata bine.

Edited by ovidiu35b, 04 July 2014 - 23:49.


#32
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Da...;
Asta e un pic problema.
Puterea motoarelor....
Ca jaluzelele au, cea mai mica, un m² si cea mai mare 6m²!

#33
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
poti calcula , daca toate motoarele ar avea aceiasi valoare , sa zicem de 300w vei avea 3900w , folosesti linia principala de 4 si derivatiile de 2.5, problema e ca, trebuie modificat sau atasat alt tablou in care sa aiba 2 relee de putere de 20 a si un intrerupator automat, de la intrerupatorul automat iei faza care o duci la butonul general de coborire si respectiv urcare cu care vei actiona releele, care va alimenta motoarele de la jaluzele, iar tot din intrerupatorul automat mergi si alimentezi butoanele individuale

Edited by ovidiu35b, 05 July 2014 - 00:05.


#34
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Esti bun Ovidiule...
Am sa ii arat asta electricianului...
O priza mai pun si eu, dar chestia asta mi-a prin urechile...
Peste tot pe unde am intrebat cu toti imi zic ca e complicata!
Merci!

#35
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 BodCasa, on 04 iulie 2014 - 20:26, said:


.....E posibil asta? O merge releul de care vorbea maximg?
Modelul aratat de mine , nu , deoarece este de 10A .
Asa cum a spus Ovidiu , se poate face comanda respectiva , dar cu un releu dimensionat dupa puterea totala a motoarelor .
Ce vad eu diferit , comanda generala va fi al 14-lea loc de comanda .

#36
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Un exemplu de releu silentios .

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate