Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

schema iluminat cap scara

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Salut,
Cum as putea sa comand doua surse de lumina independente din trei puncte diferite?
Cand intru in dormitor sa pot aprinde cele doua veioze, impreuna sau numai una, si bineinteles aceleasi comenzi de fiecare parte a patului.
Am vazut la un hotel, erau trei intrerupatoare in fiecare punct. Nu ma intereseaza iluminatul din tavan, ramane clasic. Tot sunt in renovare de dormitor si as vrea, daca se poate,  sa implementez asa ceva.
Cu un singur bec stiu schema, doua intrerupatoare cap scara si unu cruce. Dar as vrea cu doua becuri independente.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pune fiecare bec pe cate o linie obisnuita cu doua intrerupatoare cap de scara
un cap al fiecarei linii sta la intrare in dormitor ( doua intrerupatoare adica Posted Image, probabil exista si unele duble) iar celelate doua capete unul in stanga si altul in dreapta patului

Edited by aeon, 22 June 2014 - 21:36.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,618
  • Înscris: 07.02.2003
Cu intrerupatoare speciale 3 si 4 cai.

[ http://www.renovation-headquarters.com/images12/4-way%20switch%20P1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Ia vezi de pe aici Poate iti este de ajutor.

#5
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
tu de fapt vrei sa controlezi un bec (1 veioza) din doua parti - de la usa si de la capul patului. si ai problema asta pentru doua veioze.

foloseste un cap scara dublu la usa. imperecheaza fiecare "jumatate" a acestuia cu cite un cap-scara la fiecare margine a patului, pentru veioza corespunzatoare.

#6
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Un intrerupator cap scara , apoi unul in cruce, apoi unul cap scara, imi va controla doar un bec, din trei puncte.
Ceva de genul http://www.virtualel...links/cruce.php
Cum fac doua scheme, ca cea de sus, interconectate, astfel incat sa controlez oricare bec din oricare punct?

LE Un exemplu, intru in dormitor, intuneric, aprind de langa usa o veioza, sau ambele, intru in pat, sotia adoarme cu veioza aprinsa, eu o sting de pe partea mea, sau invers

Edited by Cuto, 22 June 2014 - 22:07.


#7
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014

 andreic, on 22 iunie 2014 - 21:37, said:

Cu intrerupatoare speciale 3 si 4 cai.

[ http://www.renovation-headquarters.com/images12/4-way%20switch%20P1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
faci schema care a publicat-o andreic, doar ca o faci la dublu pt fiecare veioza in parte , deci vei avea 2 intrerupatoare pe fiecare doza , la intrare ,pe partea sotiei, si pe partea ta

sau mai ai o varianta , daca ai deja instalatia si nu mai poti trece firele prin ia , sa folosesti un releu si atunci vei folosi 2 fire pt aprindere

#8
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Da, cred ca e aceeasi schema, intrerupatoarele in cruce le-as pune la usa si celelalte doua cate doua la fiecare veioza.

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu ai decat sa dublezi schema,pentru a functiona cu 2 becuri separate.Deci,in loc de 1 intrerupator,vei pune 2 intrerupatoare,evident,cu firele electrice suplimentare.2 la usa,2 pe o parte a patului si 2 pe cealalta parte.
Alta solutie,cu mai putine fire,ar fi cu module bistabile (electronice),comandate cu butoane tip sonerie,legate in paralel pe 2 fire.La fiecare apasare a oricarui buton,lumina e comutata:se stinge sau se aprinde.La fel ai nevoie de 2 circuite separate.

Edited by danpet, 22 June 2014 - 22:26.


#10
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Prefer clasic, iar firele le trag prin sapa.

#11
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014

 Cuto, on 22 iunie 2014 - 22:21, said:

Da, cred ca e aceeasi schema, intrerupatoarele in cruce le-as pune la usa si celelalte doua cate doua la fiecare veioza.
intrerupatoarele in cruce punele linga pat , daca le duci la usa consumi foarte mult fir inutil , pune la usa un cap scara inpreuna cu faza, iar la pat cum ai si veiozele aproape , pui unul in cruce , iar la celalalt returul de la veioza. si o faci pe dublu pt fiecare veioza in parte

#12
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Nulul si faza le am langa veioze, defapt trebuie sa trag un circuit separat de la tablou, pentru un calorifer electric, si ma intep in el. Consumul pentru doua veioze nu e mare, pot merge pe acelasi circuit. Caloriferul are 1500 w, fire de 2,5.

LE.  E posibil sa ai dreptate, la intrerupatoarele in cruce as pleca cu 4 fire de caciula, la cele cap scara doar cu trei.

Edited by Cuto, 22 June 2014 - 22:45.


#13
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
parerea mea e ca ar trebui linie separata , in caz de defectiune , la radiator sau supra incalzirea retelei , ai sa ramai fara lumina in camera ,linia de lumina se pune separat fata de linia de forta , adica prizele,

#14
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Lumina o sa am, cea principala din tavan, la care nu umblu, dar daca ma mai gandesc un pic, daca tot fac modificari, as pune si cate o priza dubla la fiecare noptiera. Pentru incarcator telefon, laptop, ceas, ce mai are omu nevoie in pat, da, ai dreptate, circuit separat, dar parca nu asa gros, de 1,5 ar fi de ajuns.

#15
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

 Cuto, on 22 iunie 2014 - 22:59, said:

Lumina o sa am, cea principala din tavan, la care nu umblu, dar daca ma mai gandesc un pic, daca tot fac modificari, as pune si cate o priza dubla la fiecare noptiera. Pentru incarcator telefon, laptop, ceas, ce mai are omu nevoie in pat, da, ai dreptate, circuit separat, dar parca nu asa gros, de 1,5 ar fi de ajuns.
Foloseste doua teleruptoare sau releu pas cu pas si intrerupatoare duble reversibile.
Simplifici mult schema si poti comanda cele doua surse de iluminat din... n locuri

Edited by leomagic44, 23 June 2014 - 05:37.


#16
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Cuto, on 22 iunie 2014 - 21:25, said:

Salut,
Cum as putea sa comand doua surse de lumina independente din trei puncte diferite?
Cand intru in dormitor sa pot aprinde cele doua veioze, impreuna sau numai una, si bineinteles aceleasi comenzi de fiecare parte a patului.
Am vazut la un hotel, erau trei intrerupatoare in fiecare punct. Nu ma intereseaza iluminatul din tavan, ramane clasic. Tot sunt in renovare de dormitor si as vrea, daca se poate,  sa implementez asa ceva.
Cu un singur bec stiu schema, doua intrerupatoare cap scara si unu cruce. Dar as vrea cu doua becuri independente.
Asa cum s-a spus mai sus , un releu . Schema simpla si economie de fir , posibil sa fie facut fara cunostinte mari de electrica .

Attached Files



#17
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.02.2014
Releul are un singur dezavantaj, esti nevoit să stingi sau să aprinzi in secvență toate becurile in schimb cu întrerupătoare il aprinzi sau stingi doar pe cel ce te interesează. Daca tot faci renovări, fă un circuit și pentru lumina din tavan, o să-ți mulțumești mai târziu.

#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Cuto, on 22 iunie 2014 - 22:59, said:

as pune si cate o priza dubla la fiecare noptiera. Pentru incarcator telefon, laptop, ceas, ce mai are omu nevoie in pat, da, ai dreptate, circuit separat, dar parca nu asa gros, de 1,5 ar fi de ajuns.
Alimenteaza si "veiozele" cu un stecher dintr-una din aceste prize.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate