Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Colaborare designer - android developer

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 mongolfier79, on 22 iunie 2014 - 21:29, said:

Nu am instalat-o inca dar din ce am vazut din punt de vedere vizual ( la asta ma pricep) este ZERO. Functional, nu am deocamdata de unde sti
Vizual ce? Ce crezi tu ca ar trebui sa aiba "vizual" o astfel de aplicatie?

#20
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010

 dexterash, on 22 iunie 2014 - 21:31, said:

Vizual ce? Ce crezi tu ca ar trebui sa aiba "vizual" o astfel de aplicatie?

Design elevat, intuitiv, aspect profesional. Stiu, un cliseu, insa eu asa "vad".  Folosirea unui pattern sau "butoane" cu aspect ieftin ...

Deviem discutia, am putea reveni va rog? Ce ar cere un developer, ce conditii ar avea, cum se pune problema increderii, semnarii unui contract?

#21
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 mongolfier79, on 22 iunie 2014 - 21:29, said:

Nu am instalat-o inca dar din ce am vazut din punt de vedere vizual ( la asta ma pricep) este ZERO.

Nu conteaza vizualu' la astfel de aplicatii. Pe om il intereseaza doar sa mearga si sa fie cat mai simplu de folosit eventual sa preintampine chestii. Vizualu' intr-adevar poate 'creste'un joc dar nici macar aici nu e decisiv. Majoritatea jocurilor de succes se bazeaza pe gameplay. In alte ordine de idei, vad ca ai facut ceva bani, deci cu un 2000 (sau 1500 la negru) (euro) gasesti pe cineva sa ti-o faca. Cu cedare de drepturi etc si o vinzi doar tu, nu mai imparti cu nimeni.

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 mongolfier79, on 22 iunie 2014 - 21:38, said:

Design elevat, intuitiv, aspect profesional. Stiu, un cliseu, insa eu asa "vad".  Folosirea unui pattern sau "butoane" cu aspect ieftin ...
Deviem discutia, am putea reveni va rog? Ce ar cere un developer, ce conditii ar avea, cum se pune problema increderii, semnarii unui contract?
Nu am deviat discutia, ci am incercat sa-ti arat la ce sa fii atent.
Ce "vezi" tu este prin ochii strict a unui designer - intreaba alti 20 de utilizatori "standard" si afla ce "vad" si ei.

#23
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
@potae: opinia mea este ca vizualul conteaza foarte mult. Cel putin pentru mine.  Nu sunt dispus sa platesc deocamdata, daca as fi avut suma de care vorbesti nu as mai fi postat ca doresc colaborare. Accept ca se poate interpreta ca se munceste gratis fara nicio garantie dar eu imi asum la fel timpul eventual pierdut. Este ca peste tot un risc asumat.

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 potae, on 22 iunie 2014 - 21:39, said:

Cu cedare de drepturi etc si o vinzi doar tu, nu mai imparti cu nimeni.
Ramanand ca el sa se ocupe de updateuri & ce mai trebuie

#25
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 mongolfier79, on 22 iunie 2014 - 21:43, said:

@potae: opinia mea este ca vizualul conteaza foarte mult. Cel putin pentru mine.  Nu sunt dispus sa platesc deocamdata, daca as fi avut suma de care vorbesti nu as mai fi postat ca doresc colaborare. Accept ca se poate interpreta ca se munceste gratis fara nicio garantie dar eu imi asum la fel timpul eventual pierdut. Este ca peste tot un risc asumat.

Pai normal, vrei investitie 0, nici un risc asumat si eventual doar sa castigi. Pai asa toti ghiorlanii si-ar gasi un programator si s-ar pune pe facut bani. Lasa-ma cu timpu' pierdut al tau ca in cazu' asta te-ar dura fix in paispe. N-ai ce design sa faci la o astfel de aplicatie sau chiar si asa mai mult de o zi nu iti ia. Daca era joc si tu faceai grafica cu totu' si alalt implementarea da, era echitabil. Da' asa... cum am zis. Cauti un prost de fapt.

Asa pot sa vin si eu cu idei si iti cer tie sa muncesti pe degeaba (sa le desenezi in photoshop) si apoi sa facem 60 eu 40 tu. Ca doar si eu pierd timp nu? Si hăhăhă ce prosti e web designerii nu? Ce-ar mai fi Posted Image.

Edited by potae, 22 June 2014 - 21:49.


#26
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010

 dexterash, on 22 iunie 2014 - 21:42, said:

Nu am deviat discutia, ci am incercat sa-ti arat la ce sa fii atent.
Ce "vezi" tu este prin ochii strict a unui designer - intreaba alti 20 de utilizatori "standard" si afla ce "vad" si ei.

Tocmai, fiind un obsedat al vizualului am cautat sa aflu si am primit raspunsuri diferite. Nu am putut trage o concluzie in vreun sens.
Dupa cum probabil stii ochiul uman este "pacalit" usor de un vizual decent. A nu se intelege ca partea de "dedesubt" ar avea o valoare mai mica.
In piata sunt astfel de app-uri vechi si e greu de patruns cu ceva ce nu este nou. Singurul atu poate fi designul. Pe asta mizez. Rog a nu se interpreta ca minimalizez rolul sau munca unui developer.

Asadar, astept colaborare.

 potae, on 22 iunie 2014 - 21:48, said:

Pai normal, vrei investitie 0, nici un risc asumat si eventual doar sa castigi. Pai asa toti ghiorlanii si-ar gasi un programator si s-ar pune pe facut bani. Lasa-ma cu timpu' pierdut al tau ca in cazu' asta te-ar dura fix in paispe. N-ai ce design sa faci la o astfel de aplicatie sau chiar si asa mai mult de o zi nu iti ia. Daca era joc si tu faceai grafica cu totu' si alalt implementarea da, era echitabil. Da' asa... cum am zis. Cauti un prost de fapt.

Asa pot sa vin si eu cu idei si iti cer tie sa muncesti pe degeaba (sa le desenezi in photoshop) si apoi sa facem 60 eu 40 tu. Ca doar si eu pierd timp nu? Si hăhăhă ce prosti e web designerii nu? Ce-ar mai fi Posted Image.

Nu sunt impotriva unui asemenea procent. Continui sa mergi pe ideea ca un designer lucreaza mai putin decat un coder. E parerea ta. Multumesc de prezenta pe topic dar nu iti voi mai raspunde ca pierd vremea.

 dexterash, on 22 iunie 2014 - 21:44, said:

Ramanand ca el sa se ocupe de updateuri & ce mai trebuie

Ce e in neregula ca atat eu cat si partenerul sa castige a la long? Ai experiente neplacute pe care sa te simti confortabil sa mi le expui aici?

#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 mongolfier79, on 22 iunie 2014 - 21:48, said:

Tocmai, fiind un obsedat al vizualului am cautat sa aflu si am primit raspunsuri diferite. Nu am putut trage o concluzie in vreun sens.
Dupa cum probabil stii ochiul uman este "pacalit" usor de un vizual decent. A nu se intelege ca partea de "dedesubt" ar avea o valoare mai mica.
In piata sunt astfel de app-uri vechi si e greu de patruns cu ceva ce nu este nou. Singurul atu poate fi designul. Pe asta mizez. Rog a nu se interpreta ca minimalizez rolul sau munca unui developer.
Experienta mea spune asa: daca nu ai putut trage o concluzie inseamna ca nu conteaza designul. Sa spunem ca ai putea surprinde prin interactiunea dintre Aplicatie si Utilizator (UI), dar asta nu inseamna strict design, iar o astfel de aplicatie nu prea are ce interactiune sa implementeze.

Calculatoarele/programele au fost concepute pe vremea cand nu exista grafica decat la un nivel extrem de mic - si totusi au devenit populare. De ce oare?! Tu cand alegi sistemul de operare folosit il alegi in functie de ce culori au ferestrele?

P.S. Inca nu ai inteles ca nu prea se pune problema de munca unui singur developer - daca ar fi asa, plateste el o singura data designul cu 500eur si-si vede linistit de treaba si de vandut aplicatia, intorcand banii obtinuti in Play cu lopata.

 mongolfier79, on 22 iunie 2014 - 21:53, said:

Ce e in neregula ca atat eu cat si partenerul sa castige a la long? Ai experiente neplacute pe care sa te simti confortabil sa mi le expui aici?
Singura "experienta" pe care o am este faptul ca stiu ce implica un astfel de proiect cap-coada(bine, am niste lipsuri pe partea de implementare a anumitor chestii in Java) si mi se pare ca vezi foarte superficial problema si aduci designul la un rang mult prea important in raport cu "mecanismele" din spate care ar face o astfel de aplicatie sa functioneze.

#28
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Experienta mea spune asa: daca nu ai putut trage o concluzie inseamna ca nu conteaza designul. Sa spunem ca ai putea surprinde prin interactiunea dintre Aplicatie si Utilizator (UI), dar asta nu inseamna strict design, iar o astfel de aplicatie nu prea are ce interactiune sa implementeze.

Experienta mea spune asa: designul este primul lucru pe care il vezi, un mare procent de utilizatori verifica "screenshot-urile" aplicatiei. Functionalitatea ei devine secundara in momentul deciziei pentru simplul fapt ca imaginatia invinge vointa. Apoi functionalitatea poate deveni primordiala doar pentru acei utilizatori pentru care ea conteaza. f
Facem cu totii diferenta dintre un wallpaper si un manager de fisiere...

Calculatoarele/programele au fost concepute pe vremea cand nu exista grafica decat la un nivel extrem de mic - si totusi au devenit populare. De ce oare?! Tu cand alegi sistemul de operare folosit il alegi in functie de ce culori au ferestrele?

Intotdeauna un utilizator poate ura "sistemul" doar pentru ca are "tiles" - vezi win8

P.S. Inca nu ai inteles ca nu prea se pune problema de munca unui singur developer - daca ar fi asa, plateste el o singura data designul cu 500eur si-si vede linistit de treaba si de vandut aplicatia, intorcand banii obtinuti in Play cu lopata.

Nimeni nu-l poate opri sa o faca, sigur

Apreciez discutia si rabdarea

#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 mongolfier79, on 22 iunie 2014 - 22:04, said:

Experienta mea spune asa: designul este primul lucru pe care il vezi, un mare procent de utilizatori verifica "screenshot-urile" aplicatiei. Functionalitatea ei devine secundara in momentul deciziei pentru simplul fapt ca imaginatia invinge vointa. Apoi functionalitatea poate deveni primordiala doar pentru acei utilizatori pentru care ea conteaza.
Sper ca incapatanarea ta sa fie constructiva!

Fa un exercitiu de imaginatie: cine ar cauta o astfel de aplicatie? Nu cineva care fix dupa functionalitate se uita?

Am rugamintea sa folosesti functiile pentru citare si nu colorarea textelor - nu prea da bine, daca tot discutam de design.

 mongolfier79, on 22 iunie 2014 - 22:04, said:

Intotdeauna un utilizator poate ura "sistemul" doar pentru ca are "tiles" - vezi win8
Si totusi il foloseste pentru ca....?

#30
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
@dexterash: departe de mine sa acord vreunei parti implicate o valuare mai mare sau mai mica. Fiecare dintre noi isi apara munca si priceperea cum stie mai bine. Atata designul cat si implementarea pot aduce succesul sau nu. Nu ofer garantii si nu cer garantii. Doresc munca in echipa cu telul declarat de a castiga impreuna.

Quote

cine ar cauta o astfel de aplicatie? Nu cineva care fix dupa functionalitate se uita?
Sunt ceva aplicatii asemanatoare folosite cu succes, designul este ceea ce aduc eu in plus.


Nu folosesc win8, era doar o particularizare a unui exemplu.

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 mongolfier79, on 22 iunie 2014 - 22:14, said:

Doresc munca in echipa cu telul declarat de a castiga impreuna.
Schimba tipul de aplicatie/idee si poate vei avea mai multe sanse. Altfel, ai pierdut din start batalia.

#32
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Deschis si unei alte propuneri oricand. Pot merge cu doua sau mai multe aplicatii, cel putin la nivelul de timp pe care il acord eu.

#33
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Prin amabilitatea unui moderator topicul este vizibil dupa ce in prealabil a fost sters. Multumesc pentru ajutor.
Pacat ca exista inca alti moderatori care nu au inteles rolul comunicarii.

Discutia continua.

Pentru cei care au aplicatii in play care este rata de cumparare?
Exista luni bune si proaste?
Cum se procedeaza daca un utilizator cere refund?
Daca deschid contul si il platesc sunt obligat sa am aplicatii intr-o perioada anume pentru a nu fi inchis?

#34
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 mongolfier79, on 23 iunie 2014 - 08:07, said:

Pentru cei care au aplicatii in play care este rata de cumparare?

Mare daca e vorba de ceva util si nou. Destul de subtire daca e vorba de ce intentionezi tu sa faci. Uite ce zice forbes http://www.forbes.co...fast-as-on-ios/
[ http://b-i.forbesimg.com/tristanlouis/files/2013/08/3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prin urmare, pe o chestie average ca si a ta un 1200 de dolari nu pare deplasat. Gandeste-te ca mai mult de 1 dolar nu poti cere in conditiile in care sunt o gramada de aplicatii de genul free. Prin urmare ai nevoie cam de 1000 de oameni sa iti cumpere aplicatia. Deci chiar daca ai avea 3 cumparatori pe zi (ma indoiesc) ti-ar lua cam un an sa faci suma. Adica ai obtine un venit lunar de 320 lei. De fapt mai putin, ca faci 1200 dar 30% ia google. Faci 2688 din care scazi 16% profit + 5,5 asigurari de sanatate (presupun ca ai pfa): deci iti mai raman 2111 de lei la final. Adica cam 175 de lei pe luna. Iti ajung de o pizza pe weekend. E greu sa faci bani din aplicatii :). Daca era simplu ai fi vazut o gramada de programe, jocuri etc romanesti, dar de unde?! Majoritatea firmelor tot din creat aplicatii pt cei dispusi sa investeasca traiesc.

 mongolfier79, on 23 iunie 2014 - 08:07, said:

Exista luni bune si proaste?

Pana iti afla lumea de program si pe urma dupa ce s-au plictisit. Oricum plata o primesti prin google merchant la sfarsitul fiecarei luni.

 mongolfier79, on 23 iunie 2014 - 08:07, said:

Cum se procedeaza daca un utilizator cere refund?

Se ocupa google. Oricum tu primesti plata odata pe luna, nu te afecteaza ca nici macar nu primesti banii. Defapt el cand cumpara aplicatia nu e taxat pe cartea de credit primele 15 minute sau cat te lasa sa o testezi :).

 mongolfier79, on 23 iunie 2014 - 08:07, said:

Daca deschid contul si il platesc sunt obligat sa am aplicatii intr-o perioada anume pentru a nu fi inchis?
Nu. Eu am cont din 2011. E alive and kicking. Btw, Din iulie 2011 pana acum cu o aplicatie tot asa mediocra (dar free) am avut 10 000 - 50 000 descarcari :)).

#35
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
@potae: cum as putea in mod politicos sa te fac sa intelegi ca nu sunt interesat de modul tau de gandire? Opreste-te aici. Iti multumesc pentru efort.

In alta ordine de idei:
Tot cautand pe un forum sau altul observ "trendul" de a cere tot felul de sume mici sau mari pentru dezvoltarea aplicatiei. De la chinezi dispusi sa lucreze pentru suma de 3000 USD pana la indieni " frend - bro" cerand 250 USD. Lucrand ca liber profesionist ( am tradus denumirea cea mai apropiata din engleza) cunosc ofertele acestea destul de bine, stiu cam ce fac unii sau altii.

Astept oferte de procentaj pentru care un dezvoltator de aplicatii ar putea fi dispus sa plecam la drum impreuna. Ma gandesc la acest proiect ca la un venit - nu tocmai - pasiv. Momentan nu pot sti daca la acest tip de aplicatie este nevoie de update-uri, in afara de cerintele utilizatorilor.

#36
mongolfier79

mongolfier79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 193
  • Înscris: 03.12.2010
Se poate inchide topicul, multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate