Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

recomandare receiver + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Le am vazut la cineva si sunau destul de puternic ,si clar...plus designul placut,dimensiunile potrivite cerintelor mele. Am renuntat la sistemul audio din cauza dimensiunilor...si oricum ascultam mai mult radio...nu sunt audiofil,nu vrrau si nici nu mi as permite sa bag sume mari in scule,desi ma pasioneaza echipamentele audio..un buget clar nu am,fluctueaza...in functie de ce gasesc,mai pot adauga,mai pot scadea...insa am gasit subwooferul canton as 25 la pret f bun,250lei adica....ar mai fi un teufel tot cu dif de 25cm,activ..modelul acela cu amplificare pt 5 sateliti,insa nu stiu ce sa aleg,vrrau un bass mai jos in frecventa,nu neaparat puternic si bubuiala gen logitech z5500....pe hartie cantonul coboara pana la 22hz, e o firma decenta...ma atrage. Ce parere avti desprr acest sub,si cele doua receivere enumerate mai sus,sony str db940 qs si denon avr 1804? Ce ar fi de luat?

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Cu orice sateliti mici va fi tot bubuiala intrucat va trebui sa faci taierea de frecventa foarte sus( peste 100HZ) intre subwoofer si sateliti. Indiferent la cat coboara in frecventa acel subwoofer in specificatii.
Sistemele audio  ,pentru o minima calitate ,nu se aleg dupa principiul de design la boxe.

#21
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Asta stiu,ca nu are treaba designul...dar referitor la receivere,390 lei costa sony str db940 qs, si 250 lei denon avr 1804.care ar fi mai ok ca si calitatea sunetului?

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Denon pare a sta mai bine la conectica ,Sony pare mai sanatos lucrat. Oricum sunt modele vechi ,fara intrari HDMI si ultimele implementari de tehnologii.
Trebuie oricum boxe mai serioase la alea, macar un pachet MMS de la Magnat nu jucarii cu "sateliti".

#23
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Deci dupa parerea ta,care ar suna mai bine din cele doua modele? Mai puternic vad ca e sony..dar pe bass si claritate carr crezi ca ar fi mai pottivit? App...ascult muzica electronica,house,hip hop...muzica de club in general,deci am neviie de un bass mai calitativ,care din cele doua ar iesi mai mult in evidenta la capitolul asta?

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Am impresia ca tu te gandesti la acel bas tip club. In primul rand niciunul dintre cele doaua receivere/amplitunere nu e in primul rand pt. muzica. Pt. muzica trebuie un amplificator sau receiver stereo. In al doilea rand cerinta de bas trebuie explicitata ,adica ce se intelege prin bas calitativ? Iar basul ala tip club nu se poate obtine pe echipamente HI-FI.

#25
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Nici vorba,sunt constient ca nu poti obtine sunet de club in camera...bass calitativ mi se pare acel bass care are si kick,dar care coboara si sub 30hz. Exemplu o melodie cu acel tip de bass... busta rhymes-look at me now. Sau omniprezenta melodie bass tester : bass i love you. Am gasit un sistem care poate sa redea acest fel de bass,un subwoofer jbl sms1 ceva de genul...dar e de ala semi profesional,destinat magazinelor,salilor mici...are 4 sateliti,iar subwooferul e cam mare,cam cat un troller mic,pt copii...cere omul pe sistem 1000lei. Sau alt exemplu de bass, bass ul jos,provenit de la contrabas

#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Si tu vrei sa asculti melodii cu bas din ala cu 5 sateliti si subwoofer? sau vrei sa folosesti sistemul majoritar pentru filme?
Intreb pt. ca muzica ,daca e din surse stereo , se asculta stereo sau 2.1. Doar daca ai surse de muzica multicanal ,concerte ,albume multicanal poti folosi pe 5.1 un astfel de sistem.
Cat despre bas ,basul calitativ nu se rezuma la kick si la coborarea cat mai mult in frecventa. Si dupa cum ai observat si tu(acel sistem JBL) tipul de sunet ce il doresti se obtine cu altfel de echipamente. In combinatia pe care vrei sa o achizitionezi nu te vei indeparta foarte mult de sunetul acelui Z5500.

Edited by edigee, 20 May 2018 - 22:54.


#27
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
O sa ma indrept spre doua boxe de raft,un centru,doi sateliti pt spate,si subwoofer... insa,dintre cele doua receivere mai sus mentionate,luand in considerare per total atat pretul 390 sony, 250 denon,cat si calitatea,performanta fiecarua,tu personal ce ai alege dintre ele?

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Sony.
Dar tot n-ai raspuns pentru ce vrei sa folosesti acel receiver. Filme ,muzica?

#29
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Pai...mai il conectez si la laptop pt muzica de pe youtube sau din play list ul meu,ascult muzica si la radio...iar uneori filme. Deci sa inteleg ca acel sony s ar auzi mai bine

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Nu neaparat ,dar pare mai bine lucrat.
Muzica de pe YT ,din pacate suna destul de precar. Indiferent de sistem.
Vezi ca la integrarea subwooferului nu doar il conectezi si gata. Sunt o gramada de reglaje de facut. Cand treci la un sistem HI-FI sau chiar receiver plus boxe trebuie sa uiti complet de orice sistem de calculator(chiar si Z5500) .Atat ca sunet comparativ cat si ca set-up. Nu au nicio legatura.

Edited by edigee, 21 May 2018 - 14:48.


#31
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
E diferenta mare intre cele doua in favorea sony? Sau diferrnta nu este asa mare sau importanta? Si reglaje,te referi din receiver,nu? Adica nivel volum pt subwoofer,nivel frecventa?

Si un fost coleg de facultate are un receiver panasonic sa xr50 , ce parere ai despre acest model?

#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Nu e vorba de nivel ci de taiere de frecvente la sub(din subwoofer-crossover) si la sateliti fata sau boxele fata din receiver ,de asezarea in camera ,de stabilira corecta a pozitiei butonului de phase. Se numeste management de bas. Nu e chiar floare la ureche.
La ce asculti si la ce boxe vrei sa iei nu vei simti o diferenta de calitate in vreun fel intre cele doua aparate. Pur si simplu la prima "strigare" ala Sony pare mai solid ,mai bine lucrat.

Edited by edigee, 21 May 2018 - 15:52.


#33
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Dar panasonic sa xr50 cum ti se pare?

#34
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Sau pioneer vsx 916

#35
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Ce parerr aveti despre bose acoustimass 20?

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Vad ca te desprinzi greu de sistemele de calculator....vrei sa treci la altceva dar nu prea. Cand te hotarasti mai discutam, si cand te hotarasti sa renunti la sateliti din aia mititei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate