Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

recomandare receiver + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
elpiojo

elpiojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.12.2011
Am citit pe forum cred ca aproape toate discutiile legate de asa ceva,o idee mi-am cam facut,am nevoie si de parerile voastre, parte din voi fiind cu mult mai multa experienta in domeniu decat mine.Vreau un sistem audio cu o fidelitate cat mai buna ptr a urmari filme la tv ,muzica foarte putin,ponderea mare va fi pe filme,tv-ul este un lg 42lw4500 3d iar buget in jur de 2000ron.Eu m-am gandit la yamaha rx-v377 iar boxe  5.0 Taga Harmony TAV-506 V.2 ,nu doresc bas puternic doar cat este necesar ptr filme ,camera are cam 6x4.Initial ma oprisem la whaferdale vr-50 iar mai tarziu sa-l completez cu un centru.Ma intereseaza si compatibilitatea dintre boxe si receiver, care merg mai bine unele cu altele si toate sa fie noi nu sh.Nu trebuie sa fie neaparat 5.0 dar nu vreau sub iar toate boxele vor sta in fata inclusiv cele surround.

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
...de fapt  n-ai citit nimic, la ce vrei tu sa faci, sfaturile sunt de prisos.

#3
elpiojo

elpiojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.12.2011

 gicaru, on 22 iunie 2014 - 17:21, said:

...de fapt  n-ai citit nimic, la ce vrei tu sa faci, sfaturile sunt de prisos.
Multumesc,m-ai "ajutat" foarte mult!!!

#4
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Receiver-ul e-n regula, la fel si boxele, insa ai grija sa le cauti undeva unde le poti cumpara sub forma de pachet (adica receiver si boxe laolalta), intrucat vei iesi binisor mai ieftin decat daca le iei separat. Cam pe la acelasi pret gasesti si pachete cu sisteme de boxe Magnat care, probabil, te vor satisface mai mult, mai ales pe partea de joase, tinand cont ca nu doresti subwoofer.

Evident ca este o idee foarte buna sa mergi si sa le si asculti inainte, este foarte posibil sa ti se para rezonabil sa mai astepti un pic, sa mai faci rost de bani si sa-ti iei fix ce-ti place.

Apropo: dupa ce aliniezi toate boxele alea si le faci o poza, promiti ca le vei aseza asa cum trebuie ? Posted Image

Edited by Protopopeus, 22 June 2014 - 19:06.


#5
elpiojo

elpiojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.12.2011

 Protopopeus, on 22 iunie 2014 - 19:05, said:

Receiver-ul e-n regula, la fel si boxele, insa ai grija sa le cauti undeva unde le poti cumpara sub forma de pachet (adica receiver si boxe laolalta), intrucat vei iesi binisor mai ieftin decat daca le iei separat. Cam pe la acelasi pret gasesti si pachete cu sisteme de boxe Magnat care, probabil, te vor satisface mai mult, mai ales pe partea de joase, tinand cont ca nu doresti subwoofer.

Evident ca este o idee foarte buna sa mergi si sa le si asculti inainte, este foarte posibil sa ti se para rezonabil sa mai astepti un pic, sa mai faci rost de bani si sa-ti iei fix ce-ti place.

Apropo: dupa ce aliniezi toate boxele alea si le faci o poza, promiti ca le vei aseza asa cum trebuie ? Posted Image
Nu promit nimic dar am sa ma straduiesc! Posted Image  in cel mai rau caz renunt la cele surround !

#6
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Da care este problema din cauza careia nu poti pune boxe in spate ?

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Boxele de surround(rear) nu au ce cauta in fata ca strica tot(nu ma refer la aspect). De aia colegul gicaru a fost ,poate mai acid.
In cazul in care renunti la ideea de surround un receiver multicanal iti ofera urmatoarele avantaje;
-capabilitate superioara a conexiunii HDMI in a trensmite semnal DTSHD(spre deosebire de optical sau coaxial)
-posibilitatea de calibrare a boxelor in raport cu camera
-posibilitatea de a pune un subwoofer avand si bass management.
-networking ,streaming ,USB play ,Airplay si alte facilitati de acest gen
In rest un amplificator stereo sau un receiver stereo este superior la auditia in modul stereo comparativ cu un receiver in aceiasi bani sau chiar mai scump. Tinand cont ca in ultima vreme au aparut amplificatoare/receivere stereo ce au incluse toate facilitatile de networking ,DAC-uri integrate ,posibilitatea de a pune un subwoofer ,etc trebuie de gandit serios inainte daca se merita un receiver multicanal in conditiile in care se asculta doar stereo.
Uite doua receivere stereo moderne cu multe facilitati:
http://europe.yamaha...0_g/?mode=model
http://www.harmankar...=HK3770AM_HK_US

#8
elpiojo

elpiojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.12.2011
Nu prea am unde sa le pun in spate,am plecat de la ideea de a cumpara 2 de raft  pe fata si putin mai tarziu un centru dar am gasit acest pachet de 5.0 de la taga la oferta cu 949ron iar receiverul multicanal tocmai de aceea il vreau ptr ca am mult mai multe variante cu el in conditiile in care il iau ptr filme.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Cu singura conditie: ca boxele surround sa le pui neaparat in spate. Altfel n-ai facut nimic. Boxele rear prestand multicanal in fata vor face o adevarata "varza" in sunet.
Mai cauta cum ti-a zis colegul pachete cu boxe Magnat ,poate ne dai si un buget total estimativ

Edited by edigee, 22 June 2014 - 20:49.


#10
elpiojo

elpiojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.12.2011
2000ron... o varianta ar fi sa le iau pe bucati: pe fata primele pe urma centru si in functie de cum se aude iau sau nu cu cele spate.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Cu front-uri si centru nu faci nimic fara rear-uri. Nu exista 2.1 front+ centru ci doar la stereo front-uri plus sub. E cu totul altceva. Boxa de centru(foarte importanta pt. filme) e coneputa a fi integrata doar intr-un sistem 5.1 sau 5.0. Deci optiunile sunt: stereo(2.0 sau 2.1) sau multicanal(5.0,5.1,7.1,7,2 samd) nu exista varianta "intre".

Edited by edigee, 22 June 2014 - 22:19.


#12
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
O adevarata "revolutionare" a standardelor domeniului home-cinema: incintele de spate in fata, a dori "fidelitate" fara sa folosim punctual toate incintele necesare  sistemului, lipsa SW (unde avem spectrul de efecte speciale audio) si a centrului (unde avem dialogurile), nu ma poate duce cu gandul, decat la lipsa informarii elementare a initiatorului.
   In rest ca o parere personala fata de discutiile de pana acum, Magnat sunt peste Taga si o concluzie mai transanta: sunt prea putini bani pentru o adevarata experienta cinema, eu as mai astepta suplimentarea bugetului de vreo 2,5-3X si atunci ar exista intr-adevar un buget corespunzator, ca debut. Asta ca sa nu existe o parere de rau in linia "graba strica treaba", atunci cand la un moment dat, isi va compara fara doar si poate sistemul incropit in fuga initiatorul, cu unul cat de cat. Dar cum placebo s-a demonstrat ca functioneaza, mai stii...pot fi surprize.

#13
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Cred ca lui elpiojo i-a venit ideea cu toate boxele in fata inclusiv cele surround citind manualul receiverului yamaha rx-v377, unde se face apologia tehnologiei  Virtual CINEMA FRONT. In sprijinul ca nu este o abordare potrivita, vine si o rencenzie de la http://www.audioholi...yamaha-rx-v377:

„The RX-V377 has Yamaha's exclusive Virtual CINEMA FRONT technology which lets consumers place all five speakers at the front of the listening area. Don't do this. Please, for the love of all that is home theater, don't put all five speakers up front.”

#14
elpiojo

elpiojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.12.2011
Asa este.....la inceput as fi luat decat fronturi si incercam si virtual cinema dsp daca as fi fost multumit ramaneam asa daca nu as fi luat si restul treptat.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
A fost la Domo chestia aia Pink Monday. Gaseai Magnat MMS1000 la 999RON! Am vazut si eu abia aseara ca anuntam mai devreme daca stiam. Reduceri au fost mari la la receivere.

#16
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Decat toate boxele in fata mai bine stereo + amplificator in loc de receiver.

#17
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Salut,pe scurt as vrea o parerr,o recomandare...as vrea sa mi fac un sistem audio,si m am orientat catre urmatoarea configuratie : receiver sony str db940 qs sau denon avr 1804, subwoofer canton as 25, si sateliti sony ss ms7 din seria pascal. Care din cele doua receivere considerati a fi mai calitativ,performant?

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Boxutzele alea le ai deja? Ca daca nu renunta din start la astfel de jucarii. Boxele sunt cel mai important element al unui sistem audio ,chiar si la AVR-uri. Cu "sateliti" din aia mici ,indiferent de brand si alte briz-briz-uri de marketing ,nu obtii mare lucru.
Un buget ceva pentru tot sistemul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate