Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau recomandari pentru aragaz cu cuptor pe gaz cu convectie si termostat

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
amadeus1789

amadeus1789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2006
Ma gandesc sa cumpar un aragaz cu plita si cuptor pe gaz dar care sa nu arda prajiturile si m-am gandit ca ar fii bine sa aiba la cuptor termostat si convectie. Pretul poate ajunge sau chiar depasii 2000 lei. Ma gandesc din experienta voastra ca poate aveti niste recomandari. As prefera sa fie de 60 cm latime dar merge si putin mai mic. Grilul si rotisorul nu ma intereseaza dar nici nu ma deranjeaza.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
De ce pe gaz, cand cel electric merge excelent.
Lumea pleaca de la gaz tocmai pt ca arde prajiturile...

#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostAdm, on 22 iunie 2014 - 12:15, said:

De ce pe gaz, cand cel electric merge excelent.
Lumea pleaca de la gaz tocmai pt ca arde prajiturile...
...si din sutele de case pe unde intru cu " gazele " , toata lumea zice ca sint mult mai bune cele electrice ...asa ca si eu am luat tot electric ...dar inca nu pot spune experientele deoarece zace nemontat !

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai cica aragazul e bun sa fie pe gaz..
Dar cuprorul e mai bun electric!

#5
amadeus1789

amadeus1789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2006
As prefera sa fie integral pe gaz si pentru ca reteaua electrica e veche si ar trebui sa sparg mult prin casa ca sa o schimb. Ceva pareri la topic?

#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
Mie îmi place „Hansa”,sunt „axat” numai pe Hansa!Cel cu plită de inox,uşor de întreţinut.Aprindere electrică (excepţie cuptor),siguranţe arzătoare,grill,rotisor,iluminare cuptor.A fost mai greu pănă mi-am învăţat nevasta să aprindă cuptorul,e simplu,dar...Coace foarte bine,voi cumpara tot Hansa (am vrut să-l iau dar avea lăţimea 60 cm,mie mi se pare suficient 50).

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Tragi traseu separat prin canal de plastic si gata. Eu am luat unul cat mai turtit pt a fi flexibil (cele cu sectiune patrata sunt cam rigide) si l-am lipit de perete cu Moment Fix. Cele cu sectiune patrata nu se lipesc bine (se desprind cu tot cu zugraveala) daca peretele nu e perfect drept.
Le-am tras pe sus, la imbinarea dintre pereti si tavan. Am folosit Cu masiv 2.5mmp, nu litat).
Pe unde trece o teava de gaz trece si un canal micut lat de 1cm.

#8
amadeus1789

amadeus1789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2006
Ar fi solutia sa trag traseu electric dar trebuie sa gauresc vre-o doi pereti, apoi mai trebuie sa fac si impamantare, ca reteaua electrica e veche si nu are. Solutia simpla e un aragaz cu cuptor cu termostat si eventual convectie. Am cautat pe net si nu prea am gasit.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu am un aragaz Electrolux ieftinache care moduleaza flacara in fc de temp din cuptor. Pe masura ce se incalzeste se micsoreaza flacara dar nu ai alt control in afara de robinetul clasic din fata. Adica o face mai mica daca e la max dar nu o face mai mare daca e prea mica.
Adica nu lasa ca temperatura sa treaca peste o anumita valoare, care nu stiu cat e.

#10
amadeus1789

amadeus1789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.08.2006
Am mai cautat pe site-uri si singurul aragaz cu termostat dar fara convectie (ventilator) e un Hotpoint:
http://www.emag.ro/a...x/pd/DN6MSBBBM/
As prefera sa aiba convectie, poate are cineva o idee.

#11
phantom_bride

phantom_bride

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.02.2015
As vrea si eu un cuptor incastrabil pe gaz cu convectie si termostat. Nu stiu ce sa aleg si as aprecia daca ar scrie cineva aici pro sau contra din experienta. Multumesc anticipat!

#12
pepeman

pepeman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007
Hombres, ce părere aveţi, nu mă pot decide între Beko şi Hotpoint, astea două: https://www.ideall.r...62120FDX--17658 şi http://www.altex.ro/...gaz-grill-inox. Primul are ventilator şi e mai ieftinuţ, al doilea are termostat. Ce ziceţi?
În plus, se pare că temperatura minimă la Hotpoint e 140, faţă de 170 la Beko. Deci...???

Edited by pepeman, 19 February 2016 - 13:26.


#13
Alexei___

Alexei___

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2008
Salut!

Sunt şi eu în căutare de aragaz pe gaz la care pot să reglez cât de cât temperatura. Nu gătesc nimic gen prăjituri sau ceva care să necesite un control bun al temperaturii, însă aş prefera un model cu termostat să nu fiu complet la mila aragazului Posted Image.

Fiind o discuţie veche, modelele indicate sunt de multă vreme dispărute din ofertă şi, din păcate, niciun site nu include filtru de căutare pentru "reglaj temperatură" şi pare greu de găsit un astfel de model.

Am dat peste acest model care pare să satisfacă criteriile, însă are foarte puţine review-uri.

Mulţumesc.

Edited by Alexei___, 01 December 2022 - 17:49.


#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca acesta întrunește conditiile.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#15
Alexei___

Alexei___

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.02.2008

View PostFreddy12, on 01 decembrie 2022 - 22:46, said:

Cred ca acesta întrunește conditiile.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Pare foarte bun, însă alimentarea cuptorului este electrică.

Din păcate, negătind foarte mult, nu se justifică efortul de a trage traseu separat pentru alimentare.

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Convecție la cuptoare domestice pe gaz, eu nu am văzut. Doar la cele profesionale, care sunt foarte scumpe. Termostatul ajuta cât de cât, însă dacă nu e cu convecție, tot va încălzi neuniform.
Mai caut, poate îmi sare in ochi ceva…

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Beko FSE62110DX Asta cică ar avea gatire asistata cu ventilator. Nu e chiar convecție, dar tot e ceva mai bine decât simplu

#18
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

View PostAlexei___, on 01 decembrie 2022 - 17:46, said:

Salut!

Sunt și eu în căutare de aragaz pe gaz la care pot să reglez cât de cât temperatura. Nu gătesc nimic gen prăjituri sau ceva care să necesite un control bun al temperaturii, însă aș prefera un model cu termostat să nu fiu complet la mila aragazului Posted Image.

Fiind o discuție veche, modelele indicate sunt de multă vreme dispărute din ofertă și, din păcate, niciun site nu include filtru de căutare pentru "reglaj temperatură" și pare greu de găsit un astfel de model.

Am dat peste acest model care pare să satisfacă criteriile, însă are foarte puține review-uri.

Mulțumesc.
Are reviewuri pe Altex. Par a fi ceva mai bune decat la Beko, dar sint pareri subiective.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate