Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

cu cortul in Calimanesti/Caciulata

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
robby88g

robby88g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.10.2013
Salutare, in weekend (21-23.06.2014) dorim sa facem o iesire cu cortul. Ne gandeam initial la zona Vidraru, dar pentru ca ploua ne gandeam sa mergem mai spre vest..Calimanesti/Caciulata. A campat cineva prin zona? Mai este strand cu apa termala? Am vrea sa ne campam individual, nu in camping..

Orice informatie mi-ar fi de mare ajutor..Multumesc

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,723
  • Înscris: 14.10.2008
Strandul cu apa termala este renovat in 2013 si este de vis, 10 lei intrarea si stai cat vrei, dusuri, WC-uri ca lumea, piscine cu jeturi de tot felul, reci si fierbinti, cu bule, zona de clocot gen jacuzzi, eu stateam in iunie 2013 cate 4 ore dupa-amiaza.

Eu nu sunt amator de corturi, iar ce ma nemultumeste la hotelurile din Caciulata e lipsa aerului conditionat din camere (in restaurant au) precum si mai crudul fapt ca nu opresc nici vara caloriferele, mori de cald tot anul in camerele alea, mai bine la pensiunile private dar ca sa faci tratament trebuie musai sa te cazezi in cele 3 rosii.

Edited by Neaceasca85, 19 June 2014 - 22:33.


#3
robby88g

robby88g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.10.2013
multumesc, voi lua in considerare!

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNeaceasca85, on 19 iunie 2014 - 22:33, said:

Strandul cu apa termala este renovat in 2013 si este de vis, 10 lei intrarea si stai cat vrei, dusuri, WC-uri ca lumea, piscine cu jeturi de tot felul, reci si fierbinti, cu bule, zona de clocot gen jacuzzi, eu stateam in iunie 2013 cate 4 ore dupa-amiaza.
Asta e sau e altul ?
Attached File  str.jpg   325.46K   98 downloads

Sau ala din padure de se merge pe aici ?
Attached File  str pad.jpg   304.41K   99 downloads

#5
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007

View PostNeaceasca85, on 19 iunie 2014 - 22:33, said:

10 lei intrarea

atat a fost cand s-a deschis, acum e 15 lei

#6
robby88g

robby88g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.10.2013
pe mine ma intereseaza in special locuri de campare neamenajate..strandul e optional. In zona Cascadei Lotrisor as putea campa? A fost cineva?

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,723
  • Înscris: 14.10.2008
andreic, nu, strandul e in spate, la mijloc, la cele 3 hoteluri de care vorbesc, Cozia-Oltul-Caciulata, se vad pe webcamul RDS, sunt tari de tot, dau net din fibra RDS cu AP-uri la fiecare etaj deasupra lifturilor si le-au dat denumiri diferite in loc sa lase roamingul sa functioneze (neparolate), iar la TV ca sa iasa ieftin, in loc sa dea grila RDS ca tot au fibra de la ei, iau din Dolce si de pe satelit pe acoperisul Hotel Cozia 24 de canale amarate pe televizoare NEI de 37 cm diagonala, vine furtuna, toata statiunea are semnal la TV, numai ei nu. Posted Image

http://www.rcs-rds.r...aming/caciulata

De la dreapta la stanga Cozia-Oltul (ala mic), Caciulata-ultimul. O alta chestie naspa in 2013 era apa rece cu rugina si miros de metal, ceva ce nu era in anii '90 desi in 2001 au renovat si schimbat instalatiile.

Edited by Neaceasca85, 20 June 2014 - 01:50.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Daca ai o coordonata ar fi mai simplu, strandul Caciulata e unul singur si e in padure pe drumul udne am atasat a doua poza. Credeam ca de ala zici.

#9
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Am o intrebare legata de zona respectiva:a mers cineva de curind pe drumul Brezoi-Voineasa-Petrosani???Cum se mai prezinta el acum ?Se poate circula cu o masina normala ??Multumesc.Posted Image

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,723
  • Înscris: 14.10.2008

View Postandreic, on 20 iunie 2014 - 02:10, said:

Daca ai o coordonata ar fi mai simplu, strandul Caciulata e unul singur si e in padure pe drumul udne am atasat a doua poza. Credeam ca de ala zici.

Am fost la Caciulata inca din 1995 si am fost mereu cazat la hotelurile alea 3, dupa 2000 numai la hotel Caciulata, singurul strand din bucata aia de statiune este cel al hotelurilor.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
O harta cu pozitia strandului termal,ar fi foarte utila.Am cautat pe net si ce am gasit eu,e un singur bazin dreptunghiular,situat la vest de sosea (Calea lui Traian),la capatul unui drum lateral,inainte de o curba la dreapta a soselei,mergand dinspre Rm.Valcea spre Sibiu (S->N).

#12
titidinca

titidinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.07.2009
Eu stiu de 2 stranduri acolo. Cel din padure unde sunt si niste casute unde te poti caza si cel de la Casa Romaneasca la iesire din statiune spre Sibiu.

#13
robby88g

robby88g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.10.2013
se poate inchide... am fost in "drumetie"..am campat undeva dupa cascada lotrisor, exact ce cautam..parau cu apa rece, pustietate(nici semnal la telefon nu prea e) si nu am auzit/vazut nici macar o masina sau alt om in afara de grupul nostru.. nici nu am avut nevoie de strand..vremea a fost super!

#14
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Ştrand este vizavi de hotel Teilor, peste drum de pensiunea Alex şi piscine acoperite sunt la Hotel Oltul, Hotel Central, Hotel Căciulata şi Hotel Traian !!!Posted Image  Campare lângă pensiunea Pescăruş !!! Posted Image

#15
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013
Am fost cu un pachet de Craciun in acest an acolo mai precis cazare in hotel Oltul ***
Ce va pot spune cu toata sinceritatea este ca exista si bune si rele.
Sa incep cu partile negative care sper sa fie constructive ptr. cei de acolo
- Micul dejun (nu s-a servit gen bufet sudez) a fost mai mult decat penibil. Trei felii de sunca presata ordinara, un cubulet de unt ceai si paine.
- Personalul este speriat, rece cu clientii  
- Eu cred ca receptionerii n-au nici in clin nici in maneca cu turismul

Parti bune:
- Cina festiva de Craciun in schimb a fost foarte bine aleasa
- Restaurantul arata impecabil pregatit, ospatarii erau imbracat "la patru ace" toti purtand aceeasi tinuta- bravo !
- Daca citeam toate parerile despre aquapark - cu siguranta n-as fi mers acolo dar mie mi-a placut f. mult, apa calda, toboganele, totul a functionat in parametrii normali


Cam asta ar fi. Eu intentionam sa urc si la partia de la Transalpina dar a fost inchisa in perioada asta.
Interesant ar fi posibilitatea de a transporta turistii de aici la partie cu microbuze proprii asa ca in Austria, astfel ca la intoarcere sa-ti incalzesti oasele in apa termala care este intr-adevar extraordinara!!!!

Edited by ardeleanumihai, 11 January 2017 - 09:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate