Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este cu declaratiile cerute ce...

Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season
 Informatii complete despre servic...

tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker
 Schimbare difuzor Golf 7

Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...
 Aurora Store

Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare

Problema OS X Lion 10.7.5

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

Coccolinoo

Coccolinoo

Junior Member

• Grup: Members
De ceva timp ma confrunt cu o problema ce ma chinuie si imi da dureri de cap. Incerc sa reinstalez os x lion 10.7.5 pe un macbook pro mid 2010. Problema este urmatoarea: cand reiau procesul de reinstalare imi cere un cont apple care e inregistrat ca si cum ar avea cumparat pe acel cont sistemul de operare lion. Si acum cer punctul vostru de vedere, care ar fi solutia ideala pentru a putea reinstala din nou sistemul de operare? As avea vreo sansa sa pot cumpara sistemul de operare de pe contul meu apple si sa se activeze ca si cum as fi cumparat sistemul de operare? Sau se poate downloada de pe undeva anume sistemul? Mentionez ca sunt un incepator in ale mac-ului si nu prea am experienta cu mac os dar incet invat.
Multumesc nespus de mult de pe acuma daca cineva intelegator si rabdator m-ar putea ilumina putin in marea mea problema.

Edited by Coccolinoo, 18 June 2014 - 22:47.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
Problema e insa alta...
De ce nu pui 10.9, care e gratis? Merge ff ok pe acel sistem.

Intrebarea mea este, daca laptopul e functional, adica daca OS-ul merge ok.

Daca e asa, te autentifici pe App store, descarci si instalezi Maveriks.

Coccolinoo

Coccolinoo

Junior Member

Asta e ideea ca eu am formatat hdd-ul fara sa fac update, deci nu am nimic pe el decat imi arata ca pot intra in disk utility si toate celelalte. Si nu am idee de unde as putea lua un 10.9 ca imagine ca sa fac un stick bootabil sa pot sa instalez sistemul de operare.

Adm

Adm

Property Caretaker

Problema e mai delicata...
Computerele mac mai noi permit sa instalezi direct de pe internet, nu stiu daca e cazul tau.
Teoretic tii apasata tasta Alt, te conectezi la WIFi, introduci user&pass de App Store si descarca kti + instaleaza.

Daca computerul tau nu are acest suport, atunci ai nevoie de cineva TOT cu mac, care sa iti creeze fie un Stick USB bootabil, fie un DVD-DL.

Pt stick USB, e nevoie de Diskmaker X si app Maveriks pe computerul pe care va rula Diskmaker.

Coccolinoo

Coccolinoo

Junior Member

Problema e urmatoarea:  cand introduc datele mele cu user&pass imi cere ca pe acest cont sa fie cumparat sistemul de operare. Ideea e ca eu as fi dispus sa cumpar sistemul de operare dar sa am de unde :D

Adm

Adm

Property Caretaker

"Cumparat" e un termen generic.
Maveriks (10.9) e free, dar intr-adevar, trebuia ca inainte de asta sa dai "buy", ca sa fie adaugat in contul tau.

Trebuie sa te loghezi in appstore de pe alt mac si sa dai buy la 10.9

Coccolinoo

Coccolinoo

Junior Member

Gata am rezolvat!:) multumesc pentru sugestii, dar am facut un stick cu os x lion si totul a fost perfect:) Se poate inchide.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate