Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Nu inteleg de ce nemtii scriu substantivele cu litere mari?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Care ar fi explicatia si logica?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Iata niste posibile explicatii:
http://german.about....y/aa020919b.htm
http://www.quora.com...es-that-do-this

Edited by gumball3000, 18 June 2014 - 21:17.


#3
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Eu nu inteleg ce nu intelegi tu.
Ba ca scriem noi cu litere mici ba scriu altii cu litera mare.

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@zedicus: eu nu înțeleg de ce nu folosești diacritice...

#5
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Nici nemții nu înțeleg.

#6
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
treaba lor...cui îi pasă?

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Argumentul consta in intelegerea rapida a textelor

#8
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postzedicus, on 18 iunie 2014 - 21:09, said:

Care ar fi explicatia si logica?
Au fost ceva schimbari importante dupa 2004, in ortografia limbii germane si pina acum 8-9 ani, se mergea paralel cu ea, cea veche cu cea noua, insa nu mai sint admise nici la scoli. Se dau foarte multe teste copiilor din clasele primare, tocmai pentru a imbunatati acesta ortografie. Duden face o treaba foarte buna in Germania.

Cit de importante sint substantivele in frazele romanesti ? Ei au accentuat importanta prin scrierea mare, La ei si ptr. a se intelege mai usor genurile, care cuvint are ARTICOL, adica: DIE (fem. si pl.) Der- masc si DAS - neutru , se foloseste scrierea mare, asta indiferent unde se afla in fraza.Din pacate aceste genuri pentru cuvinte, sint diferite de la o limba la alta.  O masina, nu este la fel in germana. Este neutra- das Auto. Au patru genuri de declinari pentru substantive.

Consider ca au foarte dificila fonetica. Felul in care se pronunta cuvintele. Si au o problema unde copii in genere trebuie sa le tina minte ca sa faca fata, testelor si anume vocalele lungi si scurte...La cuvinte cu o vocala LUNGA, trebuie neaparat sa puneti un E linga , care nu se aude...si acest e, este mereu mancat de copii in scris  De pilda cuvintul VIELE (care se citteste in romaneste- FIIILE) . E-ul din scriere nu se aude, iar I-ul se lungeste. La germani V, este numit vogelfau, adica fa-ul pasare si anumite cuvinte se scriu cu el.

Apoi aveti vocale scurte unde dupa, trebuie sa scriti consoanele duble, stil: mm, nn, tz, tt, etc. si invers Si aici copii uita sa dubleze in scris de multe ori. Ei scriu mai mult cu consoanele simple, m, n. t, adica fara dublare, care fac insa, vocalele lungi in cuvinte. Un rol au jucat dialectele lor foarte diferite, ca peste tot cred. De pilda Plattdeutsch din Niedersachsen (Saxonia de jos)- nord, este un pic asemanatoare olandezei. Nu stiu de ce, dar consider germana mai grea, decit japoneza.

#9
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ultima   problema in germana este cea a vocalelor,lucrurile acelea se invata citind carti,jurnale etc  si nu vorbind germana.
Daca nu ai fi de origine latina, limba franceza ar fi chineza pentru tine si in materie de vocale aici sa te tii bine.

Am intalnit numerosi germani si francezi nativi care nu stiu sa scrie cuvinte uzuale,insa vorbesc perfect ,cauza este  lipsa cititului.
Aici putem include si limba romana treaba cu cititul este generalizata.
Pentru un copil este de inteles sa nu prinda vocalele care doar se scriu,pana nu incepe etapa cititului.

Respect,
Iulian

Edited by iulian_1976, 25 October 2014 - 10:56.


#10
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postiulian_1976, on 25 octombrie 2014 - 10:53, said:

Ultima   problema in germana este cea a vocalelor,lucrurile acelea se invata citind carti,jurnale etc  si nu vorbind germana.
Daca nu ai fi de origine latina, limba franceza ar fi chineza pentru tine si in materie de vocale aici sa te tii bine.

Am intalnit numerosi germani si francezi nativi care nu stiu sa scrie cuvinte uzuale,insa vorbesc perfect ,cauza este  lipsa cititului.
Aici putem include si limba romana treaba cu cititul este generalizata.
Pentru un copil este de inteles sa nu prinda vocalele care doar se scriu,pana nu incepe etapa cititului.

Respect,
Iulian

Cum le intelegeti, nu ...inteleg ? Dvs. ati si pus copii sa SCRIE, daca observati in ceea ce spuneti, pina a citi. "Vocale care doar se scriu, pina a incepe etapa cititului". Eu m-am referit la a VORBI, asa cum invata de la mama, PINA la a scrie sau citi. Si am o intrebare: De ce considerati ca un copil care nu este inca la scoala sa zicem, dar stie totusi sa citeasca cit de cit, din gradinita, nu le poate citit corect ? ATITA TIMP cit a invatat deja pronuntia de la mamica, corect, fara inca sa stie cum sa le scrie insa ? Privind nu numai un copil german dar si ellen sau palestin, poate.

Si nu inteleg de ce va referiti numai la germani, francezi, vad si romani, in ce priveste o greutate in tema pronuntie si scriere. De aceea m-am si referit la copii, la cit de mult inseamna sa le inveti de mic copil. Asta pentru ca vorbim numai de germana aici. Nu cred ca ve-ti gasi pe cineva pe lumea asta, care daca pronunta corect, sa stie sa le si scrie astfel. Privind si dialectele. Asta inafara de germani sau francezi nativi, dupa cum spuneti.

Ne-am referit la greutatea limbii germane ptr. ca vorbim de germana aici, nu vreau sa intru si in alte greutati ale altor limbi, ca ellena de pilda.

Edited by Astro-Liv, 28 October 2014 - 17:40.


#11
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
-Hai sa stabilim un lucru despre ce vorbim este un copil nativ  sau copil roman care invata germana la gradinita sa spunem etc  ?
Oricum orice copil stalceste cuvintele ,apoi odata ce incepe scoala si se pune un pic pe citit se intampla un fenomen  extraodinar.

-Nu sunt nativ german poate un nativ sa iti spuna,eu unu nu am avut probleme cu vocalele,altele sunt problemele limbii germane.

Re:Sa iti dau un exemplu simplu pe inteles si in Romania vor exista persoane care la o varsta venerabila vor spune "optine" si vor scrie "optine"  fara sa pui mana pe carte nu ai de unde sa stii ca exista "obtine".

Respect,
Iulian

Edited by iulian_1976, 28 October 2014 - 23:42.


#12
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postiulian_1976, on 28 octombrie 2014 - 23:41, said:

-Hai sa stabilim un lucru despre ce vorbim este un copil nativ  sau copil roman care invata germana la gradinita sa spunem etc  ?
Oricum orice copil stalceste cuvintele ,apoi odata ce incepe scoala si se pune un pic pe citit se intampla un fenomen  extraodinar.

-Nu sunt nativ german poate un nativ sa iti spuna,eu unu nu am avut probleme cu vocalele,altele sunt problemele limbii germane.

Re:Sa iti dau un exemplu simplu pe inteles si in Romania vor exista persoane care la o varsta venerabila vor spune "optine" si vor scrie "optine"  fara sa pui mana pe carte nu ai de unde sa stii ca exista "obtine".

Respect,
Iulian

Dupa cum vad, unele lucruri nu se cunosc deloc din pacate. Dar de ce sa fac eu diferenta, intre copii nativi si mi nativi ? Dvs. considerati ca acel copil nativ, care invata germana acasa, cu acel copil care invata germana la gradinita, NU POT FI LA ACELASI NIVEL LA SCOALA, asta si ca greseli pe o hirtie de test ?

Un copil nativ german, care cunoaste o singura limba poate, nu face ACEEASI greseala in scris la VOCALE, in limba lui, cum ar face la fel si un copil emigrant, care cunoaste poate 3 limbi ? Atentie sint copii mici, au aproximativ aceeasi virsta, pentru acumularea acestei limbi. Poate cunoaste mai putine cuvinte, copilul mi nativ, nu zic. Dar asta este altceva. Si daca nu sinteti nativ, atunci nici nu puteti sa-mi spuneti, ca acesti copii nativi, Nu au probleme cu vocalele in limba lor, ptr. ca nu le-ati avut dvs.

Doriti sa discutam despre obtine si optine ? Nu cred asa ceva in ce priveste, cuvintul Obtine. Nu pot sa cred ca cineva care invata de MIC, ca OBTINE, se scrie cu B, poate sa-l scrie cu- p. Asta poate din greseala, pentru ca un B, devine P, cind este pronuntat RAPID. Si tin sa cred ca un francez, stie ce este un OBtenir si nu un Optenir sau diferenta fata de un OPtion. Vreti sa vedeti cite cuvinte, se transforma, daca sint spuse de zece ori rapid ? Daca obtine, il spui rapid de zece ori, devine p. Este clar ca in scris, posibil sa faci o grseala de acest gen ... dar nu ca nu este cunoscut, ca se scrie cu un B si trebuie neaparat sa citesti undeva asta.

Si in orice limba sau in ellena, daca spui rapid, Tosca (aroma) de zece ori, devine Skato (rahat in ellena, scuze). Tosca, Tosca, Tosca, skato, skato, skato. De la nr. patru, ai intrat deja in skato. Ca de la b in p.

Edited by Astro-Liv, 29 October 2014 - 19:00.


#13
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
In fine sa fim on-topic : germana are multe + uri ,unul dintre ele chiar scrierea substantivelor cu litera mare face parcurgerea textelor cu usurinta.
Fonetica este facila daca ai contact cu un german/germani nativi spun asta din experienta.In definitiv daca iti place si te pasionaza germana nici un obstacol nu este de netrecut daca inveti doar ca sa treci un test nu o sa stii niciodata germana cu adevarat.

Edited by iulian_1976, 29 October 2014 - 20:00.


#14
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postiulian_1976, on 29 octombrie 2014 - 19:59, said:

In fine sa fim on-topic : germana are multe + uri ,unul dintre ele chiar scrierea substantivelor cu litera mare face parcurgerea textelor cu usurinta.
Fonetica este facila daca ai contact cu un german/germani nativi spun asta din experienta.In definitiv daca iti place si te pasionaza germana nici un obstacol nu este de netrecut daca inveti doar ca sa treci un test nu o sa stii niciodata germana cu adevarat.
Domnule Iulian, va rugam, raspundeti la intrebare. De ce trebuie sa facem diferenta, intre copii nativi si mi nativi ? Acesti copii, din Germania, dar si din cu totul alte tari, care invata limba,nu pot fi la acelasi nivel la scoala, dar si la acelasi nivel de GRESELI si pentru vocalele, despre care am pomenit ? Inafara de B care devine P, prin pronuntie, un simplu da sau nu, imi ajunge. Posted Image

Edited by Astro-Liv, 31 October 2014 - 17:11.


#15
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
-Copilul nativ a invatat germana de la parinti fara reguli.
Limba,scoala este in aceasi limba,la magazin,la stadion,in parc etc

Copilul tau a invatat germana la gradinita&scoala&liceu dupa anumite reguli, dar mediul lui care este ?scoala,strada,cinema etc ?
Pe la 14-16 ani copilul iti  spune stii ceva mie nu imi place limba asta,ok o stiu dar  doresc altceva .
-Se vorbeste acasa germana curent? Poti sa raspunzi Da sau nu. Astfel raspunsul il ai singura.

-Atat timp cat un copil,tanar,adult scrie si citeste germana nu va face greseli,Cat esti copil poti fi obligat de parinti pana in momentul in care
copilul nu se mai dedubleaza si iti spune verde in fata ce crede despre x sau y.

Poti sa ma tutuiesti,nu am nevoie de dumneavoastra;poti sa deschizi un topic separat despre acest sufiect suntem off -topic

Respect,
Iulian

Edited by iulian_1976, 31 October 2014 - 21:32.


#16
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postiulian_1976, on 31 octombrie 2014 - 21:15, said:

-Copilul nativ a invatat germana de la parinti fara reguli.
Limba,scoala este in aceasi limba,la magazin,la stadion,in parc etc

Copilul tau a invatat germana la gradinita&scoala&liceu dupa anumite reguli, dar mediul lui care este ?scoala,strada,cinema etc ?
Pe la 14-16 ani copilul iti  spune stii ceva mie nu imi place limba asta,ok o stiu dar  doresc altceva .
-Se vorbeste acasa germana curent? Poti sa raspunzi Da sau nu. Astfel raspunsul il ai singura.

-Atat timp cat un copil,tanar,adult scrie si citeste germana nu va face greseli,Cat esti copil poti fi obligat de parinti pana in momentul in care
copilul nu se mai dedubleaza si iti spune verde in fata ce crede despre x sau y.

Poti sa ma tutuiesti,nu am nevoie de dumneavoastra;poti sa deschizi un topic separat despre acest sufiect suntem off -topic

Respect,
Iulian
Acesta este sablonul, pe care il crede omenirea ? Gresit. Se vede ca nici limba straina de la gradinita nu ati invatat si nici nu stiti cum sta treaba cu ...acesti copii de emigranti. Si ca sa intelegeti unde gresiti, asta inafara de ce se vorbeste in casa, pun intrebarea.

Quote

Copilul nativ...Limba,scoala este in aceasi limba,la magazin,la stadion,in parc.
De ce imi scoateti de aici, copii de emigranti ?

Quote

Copilul tau ... dar mediul lui care este ? scoala,strada,cinema etc ?
Si de ce nu vad aici, copii nativi ?

Cred ca nu ati obsevat ca ati pus ceva comun, ptr. toti acesti copii care invata limba de MICI, in ce scriti mai sus, asta ca sa vedeti cit de gresit, se formeaza uneori o parere, cind nu se cunoaste realitatea. Am sa revin.

In casa unui emigrant, se pot vorbi 3 limbi, fara limba tarii respective. In casa unui nativ, se vorbeste o limba, deci numai cea a tarii respective, sa zicem. Ambii copii ii avem insa la aceeasi gradinita. Vreau sa imi raspundeti: Cum credeti ca se joaca, ambii copii... cu papusile lor ? In ce limba, le vorbeste ? Atentie, asta inainte ca acesti copii, sa ajunga la cinema-ul pe care l-ati scris, ptr. un alt mediu.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://online-lernen...r_grammatik.htm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate