Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Vreau sa invat meseria de tamplar

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postsailor62, on 18 iunie 2014 - 17:32, said:

Pentru o prima documentare teoretica iti recomand( predau ocazional cursuri de tamplarie -din ce in ce mai rar) sa mergi la biblioteca -cartile vechi sunt foarte bune pentru ce vrei tu.
Cand ai nelamuriri iti raspund cu placere

Poti sa imi spui un titlu, doua, te rog?
Multumesc.

off-topic: imi place ca ati mutat topicul la "Girls at play". nu stiu daca o sa invat tamplarie pana la coada, dar macar o sa agat niste gagici pe net. :))

Edited by Pollux, 19 June 2014 - 08:44.


#20
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostPollux, on 19 iunie 2014 - 08:37, said:

Poti sa imi spui un titlu, doua, te rog?
Multumesc.

off-topic: imi place ca ati mutat topicul la "Girls at play". nu stiu daca o sa invat tamplarie pana la coada, dar macar o sa agat niste gagici pe net. Posted Image)
Nu trebuie nici un titlu.La o biblioteca orasenesca sau municipala intrebi si cei de acolo te vor ghida in functie de ce au la raft.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Asta e utila?

#22
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Prima parte cu structura lemnului, defecte...
In rest e axata pe constructia de case de lemn- oricum e interesanta

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostPollux, on 18 iunie 2014 - 16:51, said:

Salut,

Vreau sa invat meseria de tamplar.
Am cautat niste cursuri pe net dar am gasit numai cursuri unde te invata sa face schele pentru constructii, cofraje si sa bati parchet.
Eu nu asta imi doresc, ci imi doresc sa pot sa fac si eu un scaun cu 4 picioare, o masa (de lemn, nu de pal sau alte abominatii) sau o rama de tablou din lemn.

O restrictie suplimentara ar fi ca lucrez, deci intre 9 si 18 nu pot. Deci imi raman ori serile ori week-endurile.
In plus, nu ma intereseaza diploma de calificare sau durata cursului - poa' sa tina si o viata, timpul are infinita rabdare.
Sunt dispus sa platesc bani pentru asemena curs.

Mentionez ca locuiesc in Bucuresti, deci si cursul ar trebuie sa fie in acest oras.

Deci, are cineva vreo sugestie? De unde sa apuc problema?


Ce vrei tu (cred ca ) se numeste Tamplar universal  (COD COR 752201) cauta pe net "CURSURI FORMARE Tamplar universal" o sa gasesti mai multe oferte (."După absolvirea cursului de tâmplar universal se eliberează un certificat de calificare, însoțit de suplimentul descriptiv care atestă dobandirea următoarelor competențe:
1. Asigurarea calității;
2. Dezvoltarea personală în scopul obținerii performanței;
3. Igiena și securitatea muncii;
4. Lucrul în echipă;
5. Sisteme de acționare a mașinilor – unelte;
6. Reprezentarea produselor de mobilier;
7. Uscarea artificială a cherestelei;
8. Prelucrarea mecanică a reperelor din lemn masiv;
9. Tehnologia debitării semifabricatelor superioare;
10. Formarea panourilor placate și a ramelor;
11. Prelucrarea mecanică a panourilor și ramelor;
12. Șlefuirea suprafețelor lemnului;
13. Finisarea suprafețelor din lemn;
14. Montarea și ambalarea mobilierului"
.

Edited by stlk, 19 June 2014 - 18:49.


#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
@ Pollux - de ce tamplaria? Parca aveai la un moment dat tangente cu electronica, ii mai "accesibila".

#25
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postedy_wheazel, on 19 iunie 2014 - 18:47, said:

@ Pollux - de ce tamplaria? Parca aveai la un moment dat tangente cu electronica, ii mai "accesibila".

se zice ca meseria este bratara de aur. parca nu as vrea sa treaca toata viata pe langa mine fara sa stiu o meserie.

toate treburile astea de le facem noi, baietii scortosi de la oras, inginerie, banci, IT, sunt aiureli, nu meserii. sunt perfect inutile, iar lumea ar fi mai buna fara ele.
dar asta este filozofie... face subiectul altui topic

#26
simburica

simburica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.03.2006
stiu ca-i cam mare distanta da acum m-a apucat si pe mine
ai gasit cumva ce cautai?

#27
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Subiectul mai e de actualitate? Ce s-a mai intamplat intre timp?  Oricum de apreciat initiativa de a stii o meserie chiar si tamplarie.  Poate fi la un momendat profitabila. Daca inca nu ai gasit poate gasim un loc si pentru tine la un atelier de tamplarie.....  Depinde de unde esti....

Vei avea sansa sa inveti ceva practic .... Indiferent de alegere iti urez inca odata mult succes si sanatate.

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Si-o carte in romana: http://www.elefant.r...asa-170575.html

#29
grig0re

grig0re

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.12.2015
Si pe mine ma intereseaza subiectul: daca exista un loc si un tamplar dispus sa ma invete meserie. In Bucuresti sau imprejurimi. Ma intereseaza indeosebi confectionarea mobilierului rustic/amenajari interioare rustice.

PS: Imi exprim si eu nedumerirea cu privire la pozitionarea subiectului pe subforumul asta. Nu ca fetele n-ar fi public-tinta, doar ca e subiect de interes general care nu cred ca variaza neaparat cu sexul. :)

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Poststlk, on 19 iunie 2014 - 18:45, said:

Ce vrei tu (cred ca ) se numeste Tamplar universal  (COD COR 752201)


Cum suna asta .... :)   Imi aminteste de titlul filmului SF: Soldatul Universal :)

Acum sincer, nu inteleg cum poti invata o meserie cum e tamplaria (care este 100% practica) dintr-o carte .....   Trebuie sa faci ucenicie la cineva.  Este un Hobby placut. Si mie cred ca mi-ar placea.  Ca sa fiu sincer mi-ar placea sa invat sa reconditionez mobilier vechi. Pe langa faptul ca e o munca placuta, iti creaza si satisfactii si poti castiga si bani frumusei. Plus ca e ceva foarte rar in zilele noastre.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate