Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Craciunul: mit sau realitate?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1
dareweb

dareweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2005
25 decembrie este ziua desemnata in calendarele noastre ca ziua nasterii lui Cristos. Dar este aceasta cu adevarat ziua in care s-a nascut El? Au obiceiurile de astazi, din acest anotimp o origine crestina? Sau craciunul este un alt exemplu de amestec intre paganism si crestinism?
     Cine este Mos Craciun si ce legatura are el cu nasterea lui Isus? Si de fapt pe cine sarbatorim noi, pe Mos Craciun sau nasterea Fiului lui Dumnezeu Isus Hristos?

#2
Acamai

Acamai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.12.2005
iti spun eu ca este vorba de marketing aici. pai crezi ca ar mai sti cineva de nasterea lui Iisus daca nu ar fi mos craciun? crzi ca mos craciun ar fi la fel de important daca nu ar fi fost "sarbatorit" in aceeasi zi cu nasterea lui iisus?

am uitat sa adaug:  :deadtongue:

Edited by Acamai, 24 December 2005 - 14:43.


#3
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
E o chestie legata de solstitiul de iarna. Sarbatoarea e mult mai veche decit crestinismul si se regaseste, intr-o forma sau alta, la toate popoarele lumii. Tine de observarea stelelor, anotimpuri etc., in principal pe motive legate de agricultura - dar nu numai.
Solstitiile si echinoctiile au fost intiotdeuna sarbatorite sau cel putin marcate intr-un fel oarecare, de catre orice civilizatie sedentar-agricola. Crestinismul n-a inventat nimic, doar a facut la fel ca si alte religii inaintea lui: a suprapus sarbatorile sale (mai mult sau mai putin reale) peste sarbatorile pagine deja existente, in incercarea de a le "crestina".
Un fel de confiscare, cam la fel ca si cu "revolutia" din '89.
Craciunul la noi e mai vechi, si la origine era un om rau, care a incercat pe urma sa-si rascumpere pacatele... nu-mi mai aduc aminte povestea, am uitat-o.

Dar subiectul topicului e interesant, cine-si mai aduce aminte cine a fost Mos Craciun la noi?
Si inca o intrebare: daca la americani sania e trasa de reni, la noi e obligatoriu sa fie la fel? Cind eram copil, stiam ca sania era trasa de un iepuras (avem si poezia); acum de ce trebuie sa ne americanizam? Daca-i spui unui copil de gradinita, stie numele renilor pe dinafara - care reni, noi romanii n-am avut niciodata reni?

#4
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005
In aceste zile, acum mai bine de 2000 de ani, romanii si egiptenii erau in febra pregatirilor de sarbatoare.
Romanii serbau nasterea zeului soare "sol invictus", iar egiptenii nasterea lui Horus, zeul salvator. Ambii nascuti din mame fecioare.
Romanii isi serbau zeul, pe Mithra intr-un templu care pur si simplu se lumina ca soarele in fiecare noapte de 25 dec a anului. Se dadeau cadouri, preotii se imbracau in alb in altare........cunoasteti..... :D
Se pare ca "sfintul" constantin cel mare n-a putut renunta la acest obicei, de a omagia nasterea "zeului soare" pe 25 dec, "obligindu-ne" si pe noi la acest lucru.

#5
dareweb

dareweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2005
Personal sunt interesat de subiectul acesta. Prin urmare acesta a fost motivul pentru care am ales sa-l postez pe acest forum. De la o vreme am inceput sa fac cercetari mai amanuntite despre acest subiect. Am un material sintetizat, foarte interesant si daca voi considera ca exista interes pe forum am sa-l fac public.

Cu toate ca Biblia nu ne spune in mod explicit data nasterii lui Isus, sunt indicii ca a fost probabil in toamna acelui an. Stim ca Isus a fost crucificat primavara, in timpul Pastelui (Ioan 18,39). Socotind ca lucrarea Sa a tinut trei ani si jumatate, lucrul acesta ar plasa inceputul lucrarii Sale toamna. Pe atunci, El avea cam treizeci de ani (Luca 3, 23), varsta recunoscuta pentru ca un barbat sa poata deveni oficial preot sub Vechiul Testament (conform Numeri 4,3). Daca El a implinit treizeci de ani toamna, atunci nasterea lui a avut loc toamna, in urma cu treizeci de ani.
................................................................................
......................
voi continua...

#6
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005

View PostAcamai, on Dec 24 2005, 16:43, said:

iti spun eu ca este vorba de marketing aici. pai crezi ca ar mai sti cineva de nasterea lui Iisus daca nu ar fi mos craciun? crzi ca mos craciun ar fi la fel de important daca nu ar fi fost "sarbatorit" in aceeasi zi cu nasterea lui iisus?
am uitat sa adaug:  :deadtongue:

Da, foarte logic. Dupa tine si Invierea o sarbatorim pentru ca exista iepurasul. Ho-ho-ho.  :lol:

View Postjafo, on Dec 24 2005, 17:17, said:

Dar subiectul topicului e interesant, cine-si mai aduce aminte cine a fost Mos Craciun la noi?
Si inca o intrebare: daca la americani sania e trasa de reni, la noi e obligatoriu sa fie la fel? Cind eram copil, stiam ca sania era trasa de un iepuras (avem si poezia); acum de ce trebuie sa ne americanizam? Daca-i spui unui copil de gradinita, stie numele renilor pe dinafara - care reni, noi romanii n-am avut niciodata reni?

Prostia numarul unu (daca voi vreti): ca i-am copiat pe americani cu renii.
Prostia numarul doi: sa schimbam chestia asta doar pentru a fi altfel decat americanii!  :death:
Idem Valentine's Day vs. Dragobete.

#7
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Pe sfintii Coca si Cola :P

Edited by dragos_avram, 26 December 2005 - 12:28.


#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ihi !

Adica voi vreti sa spuneti ca Santa nu exista si ca nu vine din Laponia cu trasura trasa de reni ? :notangel:

Cum ati crede ca un biet iepuras are asa de multa forta incit sa traga sania incarcat cu jucariile pentru toti copii cuminti ? :)

#9
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
legat de Craciun:
http://www.gandirea.ro/craciun.php

eu zic ca merita sa cititi.

#10
francmason32

francmason32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.11.2005

View Postas xxl, on Dec 26 2005, 14:56, said:

legat de Craciun:
http://www.gandirea.ro/craciun.php

eu zic ca merita sa cititi.


Foarte buna exemplificarea. Felicitari.

#11
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

View PostLowhigh, on Dec 25 2005, 13:37, said:

Da, foarte logic. Dupa tine si Invierea o sarbatorim pentru ca exista iepurasul. Ho-ho-ho.  :lol:
Prostia numarul unu (daca voi vreti): ca i-am copiat pe americani cu renii.
Prostia numarul doi: sa schimbam chestia asta doar pentru a fi altfel decat americanii!  :death:
Idem Valentine's Day vs. Dragobete.

Neica, doar si pentru faptul ca scrii in ziua de Craciun puteai sa te abtii sa faci pe desteptul.
Daca stiai ceva de subiectul topicului, ok; daca nu insa...

Oricum nu te obliga nimeni sa schimbi nimic, poate doar mentalitatea cam "smecheroasa".

In fine, subscriu la opinia lui francmason32 - materialul lui as xxl e foarte bun, bravo.
Si la multi ani tuturor - poate vedem care o fi originea anului nou?

#12
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
In Romania de ce se taie porc de Sfantul Craciun??? Are vreo semnificatie ???

#13
v3nus_beauty

v3nus_beauty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.08.2006
fara suparare..dar oamenii cand spun Craciun mai mult se Gandesc la Mos craciun decat la ceea ce trebuie adik Nasterea lui Iisus..poti vedea shi la Tv cum se vorbeste despre Craciun,,am cam uitat oare ce inseamna aceasta zi cu adevarat?

#14
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005

View PostAyame, on Dec 1 2006, 18:51, said:

In Romania de ce se taie porc de Sfantul Craciun??? Are vreo semnificatie ???
Normal ca are...trebuie sa pui ceva pe masa de sarbatori, nu? :)

#15
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Craciunul e realitate . L-au inventat astia de la Coca-Cola  :bigwhitegrin: .

#16
toxicristi_bulk

toxicristi_bulk

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.07.2006
daca luam Biblia drept adevarata putem observa ceva interesant... in Luca 2:8 se spune : "Și în ținutul acela erau păstori, stând pe câmp și făcând de strajă noaptea împrejurul turmei lor."   problema apare la determinarea conditiilor climatice ale lunii decembrie de acum 2006 ani , in apropierea orasului Ierusalim....meteorologii au stabilit ca in zona aceea din Israel clima este constanta si ca an de an s-a inregistrat o temperatura de aproximativ -1.6 grade celsius, in luna decembrie. niciun pastor nu si-ar fi tinut turma in Bethleem (la aprox 800m deaspura nivelului marii), ci ar fi migrat spre campie, incepand cu luna septembrie.  (obicei intalnit si la noi). dar probabil cel mai important argument este faptul ca in Biblie nu este mentionata data nasterii lui Hristos, probabil insemnand ca nu s-a vrut ca acest eveniment sa fie sarbatorit (despre moartea Lui insa gasim date, evenimente, imprejurari, toate foarte detaliate)!

revenind la "cele lumesti" , Craciunul este o sarbatoare comerciala(ar zice unii), eu cred ca este o sarbatoare frumosa,calduroasa in care familia,prietenii sarbatoresc impreuna, isi fac daruri , etc (si pentru care se cheltuie destul mult, ar zice unii)... cred ca mitul lui mos craciun care merge pe o sanie trasa de reni zburatori ar trebui pastrata de dragul copiilor (sper ca nu o sa citeasca prea multi, nu de alta, dar sa nu le schimb parerea) care se bucura la un astfel de eveniment; de la o varsta iti dai seama cat de aberanta e povestea, dar asa e viata...dar repet, toate astea nu ar trebui sa aiba nicio legatura cu Hristos.

totusi, povestea a evoluat treptat, firma Coca-Cola doar a exploatat-o in scopuri evidente...http://www.snopes.com/cokelore/santa.asp

Edited by toxicristi_bulk, 03 December 2006 - 00:21.


#17
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

in Luca 2:8 se spune : "Și în ținutul acela erau păstori, stând pe câmp și făcând de strajă noaptea împrejurul turmei lor."   problema apare la determinarea conditiilor climatice ale lunii decembrie de acum 2006 ani , in apropierea orasului Ierusalim....meteorologii au stabilit ca in zona aceea din Israel clima este constanta si ca an de an s-a inregistrat o temperatura de aproximativ -1.6 grade celsius, in luna decembrie. niciun pastor nu si-ar fi tinut turma in Bethleem (la aprox 800m deaspura nivelului marii), ci ar fi migrat spre campie, incepand cu luna septembrie.

Povesti. Israelul e o tara foarte mica, distanta de la Betleem la câmpie e de vreo 20 km:
http://www.globalsec...rael-dimona.jpg

Pastorii tineau animalele pentru hrana populatiei ierusalimitene.

#18
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostRamunc, on Dec 3 2006, 00:26, said:

Povesti. Israelul e o tara foarte mica, distanta de la Betleem la câmpie e de vreo 20 km:
http://www.globalsec...rael-dimona.jpg

Pastorii tineau animalele pentru hrana populatiei ierusalimitene.
Isus a trait 33,5 ani.Daca a fost rastignit in aprilie atunci s-a nascut in luna octombrie-noembrie(aprilie minus 6 luni).

Edited by soka norman, 03 December 2006 - 00:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate