Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Somatie, executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007
Buna , va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi,  am primit o somatie datata 30.05.2014, eu am primit o prin posta in data de 16.06.2014. Aceasta somatie este pentru o amenda de circulatie primita acum aproximativ 5 ani (5 ani fara 2 luni) si care a fost platita in aceeasi zi, 25.08.2009, deoarece amenda a fost primita in judetul Mehedinti si eu sunt din Timisoara, nu ajungeam in Timisoara in cele 24 ore pentru a putea plati jumatate din amenda (amenda data de RAR pentru exces de noxe). Mi s-a retinut si talonul pe care ulterior l-am ridicat din Timisoara, unde mi-au facut alt test de noxe si au spus ca este ok. Am platit amenda in orasul unde am primit acea amenda, in judetul Mehedinti. Copia de pe chitanta imi aduc aminte ca am lasat-o la acel politist care era cu RAR-ul. Bineinteles ca dupa aproximativ 5 ani de cand am primit amenda nu mai am acea chitanta , deci nu mai am dovada platii amenzii. Spuneti-mi ce as putea face in aceasta situatie. Nu prea imi permit sa platesc acesti
bani, 240 lei deoarece am 3 copii si nu am bani de dat la finante din cauza incompetentei lor. Va multumesc si astept sfatul vostru cat mai urgent.
Sa aveti o zi frumoasa.

#2
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Salut.

Nu iti raspund la intrebare dar sunt in aceeasi oala ca si tine si sunt curios de raspuns din partea altcuiva. Recent am primit si eu o somatie pentru o amenda de parcare veche de 3 ani si ca cica nu mi-am platit impozitul la masina tot de 3 ani, adica din 2011. Impozitul si amenda au fost platite de tatal meu, care acum nu este in tara dar ar trebui sa existe chitantele. M-au sunat de la domiciliu ca ei nu au facut greseli si imi inchid conturile cu executare silita si amenintari daca nu platesc suma aceea.

A dat boala in ei ?!

Edited by niposs, 17 June 2014 - 09:36.


#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu poti decat sa incerci sa obtii o copie dupa chitanta (foaia de varsamant)
stii numele, CNPul, data, si unitatea la care ai facut plata... poti incerca la ei...
greseala ta ca nu mai ai chitanta in original... greseliie se platesc

#4
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 Nero-d, on 17 iunie 2014 - 09:35, said:

nu poti decat sa incerci sa obtii o copie dupa chitanta (foaia de varsamant)
stii numele, CNPul, data, si unitatea la care ai facut plata... poti incerca la ei...
greseala ta ca nu mai ai chitanta in original... greseliie se platesc
Pai a platit o data. Dar e vorba de greselile unor functionari sau ale sistemului hartzocratic.

Am avut si eu un caz asemanator.
Era o amenda de parcare pe loc nepermis din 2011 si am platit-o in ziua urmatoare.
A ramas agatata in sistemul de impozite pana anul acesta cand le-am dus dovada platii.

Edited by radurus, 17 June 2014 - 09:49.


#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
a platit o data dar daca a ratacit chitanta si nu poate dovedi... mai plateste o data dublu

copiile dupa chitanta si PV se trimit la cel care a emis PVul... altfel ajunge debitul la ANAF

iar la ANAF poti stinge debitul doar prezentand chitanta

Quote

căutatul prin gunoaie după o fiţuică ..
domnia se plateste de asemenea

Edited by Nero-d, 17 June 2014 - 10:02.


#6
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

 Nero-d, on 17 iunie 2014 - 09:35, said:

nu poti decat sa incerci sa obtii o copie dupa chitanta (foaia de varsamant)
stii numele, CNPul, data, si unitatea la care ai facut plata... poti incerca la ei...
greseala ta ca nu mai ai chitanta in original... greseliie se platesc
Multumesc pentru raspunsuri, asta da gresala am facut sa am incredere in sistemul nostru . Mentionez ca copia dupa chitanta am lasat-o agentului care mi-a scris amenda.. Daca strang hartiile dupa platile efectuate cu 5 ani in urma trebuie un garaj de depozitare..scuzati de offtopic.

#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Dupa 5 ani amenda se prescrie. Am avut aceeasi situatie cu 4 amenzi, i-am dat in judecata, am castigat si mai nou imi sunt ei datori cu 30 RON pentru cheltuieli de judecata :)

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca ai platit la CEC faci o cerere, platesti si aia se uita in arhiva si iti dau, te rezolva. Daca ai platit la Posta, te poti linge pe bot, o platesti din nou la primarie.

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,077
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am luat o amendă în Iași (adică în alt oraș, eu locuiesc în București), pe care am plătit-o după juma de oră direct la ghișeul de taxe locale (sau finanțe publice sau cum îi zice) din Iași.
După 4 luni am primit acasă somație de plată și titlu executoriu de la finanțe publice sector 1 București, adică de la domiciliul meu.
Firește că s-a rezolvat totul printr-un schimb de emailuri în care am atașat dovada plății. Totuși a mai durat 3 săptămîni de cînd am transmis dovada plății pînă mi-au confirmat pe email că s-a încetat executarea silită.
Ce e surprinzător e că, deși am plătit direct la ghișeul de taxe locale, ăștia nu știau că plătisem.
Rezultă că probabil ar fi trebuit să duc dovada plății la poliție, să o împerecheze cu PV-ul.
Mă rog, morala e că tre să ții bine de hîrtii și să dai mereu, oricui îți cere, copii, de original nu te atingi, îl păstrezi acasă. Cred că am acasă toate procesele verbale și chitanțele de plată ale amenzilor din ultimii 10 ani. Fiind vorba de vreo 5 - 6 asemenea hîrtii, nu ocupă mai mult de un plic, deci nu e nicio corvoadă păstrarea lor.

#10
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Si eu m-am trezit cand m-am dus sa platesc impoztiul ca am si doua amenzi de plata. WTF? M-am intors frumos acasa si le-am arata chitantele cum ca erau platite si am rezolvat problema.
Ideea e ca jegosii astia fac chestia asta intentionat, ca omul sa plateasca de doua ori. Profita de faptul ca nu exista o baza de date bine pusa la punct si care poate fi accesata din orice instituie publica si ca atatre ne f*t pe noi la cap sa le platim de doua ori amnezile. Asta e treaba premedidata, nicidecum o greseala.

Data viitoare sa nu mai lasi la nimeni chitantele amenzilor. Si nu uita sa le pastrezi pe toate.

Edited by Vortexx, 17 June 2014 - 10:49.


#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... esti cam radical
daca n-ai trimis copii dupa chitante si PV la organul care ti l-a intocmit in termenul prevazut de lege asa cum prevede legea... n-ai de ce sa te plangi, nu e vina nimanui, numai a ta

daca platesti amenda si cu asta basta, tii chitanta acasa, normal ca o sa-ti apara debitul la ANAF

#12
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

 Quantum, on 17 iunie 2014 - 10:18, said:

Daca ai platit la CEC faci o cerere, platesti si aia se uita in arhiva si iti dau, te rezolva. Daca ai platit la Posta, te poti linge pe bot, o platesti din nou la primarie.
Am platit la ei la primarie, Cujmir, judetul MH, sa ma duc pana acolo sa incerc ceva, ma costa motorina cam atat si poate nici nu se sinchisesc sa caute. Repet, copia am dat-o politistului care a scris amenda.
Traiesc in Romania, deci suport consecintele.

#13
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Eu am primit somatie pentru 2 amenzi in valoare de 800 ron combinate, scria tot..unde lucrez ,firma,cnp printre care imi dadeau si 2 coduri RO-IBAN..etc unde trebuia sa platesc amenda.

Ma gandeam ca daca imi fac poprire pe card o sa o platesc toata odata ca sa scap asa ca am asteptat..si tot astept de vreo jumatate de an.


Deci..nu-ti fa griji !

Edited by Al3csutzul, 17 June 2014 - 11:28.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 flobeats, on 17 iunie 2014 - 09:27, said:

Copia de pe chitanta imi aduc aminte ca am lasat-o la acel politist care era cu RAR-ul. Bineinteles ca dupa aproximativ 5 ani de cand am primit amenda nu mai am acea

 flobeats, on 17 iunie 2014 - 09:57, said:

Multumesc pentru raspunsuri, asta da gresala am facut sa am incredere in sistemul nostru . Mentionez ca copia dupa chitanta am lasat-o agentului care mi-a scris amenda.. Daca strang hartiile dupa platile efectuate cu 5 ani in urma trebuie un garaj de depozitare..scuzati de offtopic.


Ai specificat de doua ori ce ai facut cu copia.Dar nu ne-ai spus unde-i chitanta in original?

#15
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Nero-d, on 17 iunie 2014 - 10:59, said:

colegule... esti cam radical
daca n-ai trimis copii dupa chitante si PV la organul care ti l-a intocmit in termenul prevazut de lege asa cum prevede legea... n-ai de ce sa te plangi, nu e vina nimanui, numai a ta

daca platesti amenda si cu asta basta, tii chitanta acasa, normal ca o sa-ti apara debitul la ANAF

Pai miile alea de birocrati platiti din banii fraierilor ce rol au? daca tot omul de rand trebuie sa le faca treaba? nu mai bine ar fi ei dati afara pe viteza,ca e infinit mai ieftin un sistem informatic bun si functional?

#16
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 Vortexx, on 17 iunie 2014 - 10:48, said:

Ideea e ca jegosii astia fac chestia asta intentionat, ca omul sa plateasca de doua ori. Profita de faptul ca nu exista o baza de date bine pusa la punct si care poate fi accesata din orice instituie publica si ca atatre ne f*t pe noi la cap sa le platim de doua ori amnezile. Asta e treaba premedidata, nicidecum o greseala.

baze de date exista, ca altfel n-ar fi capabili sa-ti puna propriri pe conturi atat de repede. Acolo nu le mai trebuie hartii :)

Daca ai ceva de platit, toate institutiile statului vor fi automat notificate de asta.
Dupa ce platesti, aia la care ai platit "uita" sa le mai notifice pe celalalte. Si atunci incepe show-ul, cand celalalte incep sa-ti ceara hartii sa demonstrezi ca ai platit :)
Sunt pur si simplu hoti. Incompetenta e doar un pretext pt a putea mentine un mediu favorabil pt furt

#17
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Exact cum ziceam. Totul e premeditat.

#18
flobeats

flobeats

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2007

 ady_77, on 17 iunie 2014 - 11:54, said:


Pai miile alea de birocrati platiti din banii fraierilor ce rol au? daca tot omul de rand trebuie sa le faca treaba? nu mai bine ar fi ei dati afara pe viteza,ca e infinit mai ieftin un sistem informatic bun si functional?
Iti dau perfecta dreptate.

 adisz, on 17 iunie 2014 - 11:51, said:



Ai specificat de doua ori ce ai facut cu copia.Dar nu ne-ai spus unde-i chitanta in original?
Am specificat de 2 ori pentru colegul Nero.. Chitanta este sigur undeva pusa bine, si o sa dau de ea cand nu o sa mai am nevoie. Pe viitor sigur o sa fiu mai atent.

 Nero-d, on 17 iunie 2014 - 10:59, said:

colegule... esti cam radical
daca n-ai trimis copii dupa chitante si PV la organul care ti l-a intocmit in termenul prevazut de lege asa cum prevede legea... n-ai de ce sa te plangi, nu e vina nimanui, numai a ta

daca platesti amenda si cu asta basta, tii chitanta acasa, normal ca o sa-ti apara debitul la ANAF
Multumesc " colegule" Nero pentru sfaturi.. nu cred ca m-am plans la tine sa ma ajuti . Iti doresc sa nu ai vreodata o astfel de problema, chiar nici o problema, ca altfel ai fi nevoit sa te plangi aici pe forum.

Si ca sa revin la subiect..pentru cei care intampina astfel de probleme si au facut platile la primarii, daca dati de oameni cumsecade veti primi o copie a chitantei. Am vorbit cu angajati ai primariei din acea comuna si mi-au trimis o copie in mail.
Respecte

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate