Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre studiul apoocrifelor, sau deuterocanonicelor. Dialog/Discuție/Polemică cu protestanții. Cât de inspirate sunt ele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#37
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 mihao37, on 20 iunie 2014 - 15:56, said:

Deci intreb apocrifele neortodoxe contin elemente profetice eschatologice care sa aduca ceva in pkus asa cum aduce 2.Macabei 2.4-11 ?
Nu stiu sa existe apocrife neortodoxe....---poate or fi, insa eu de multi ani am o mare dilema= biblia nu e complecta.....in mod normal dupa standardul Lui Dumnezeu ar trebui sa contina 70 de carti, nu 66(pentru ca 7 e numarul si perfectiunea Lui Dumnezeu), asa ca am copiat cartile apocrife si am incercat eu dupa mintea si lumina care o am sa vedem care carti ar mai trebui introduse

Aici intampinam multe probleme, cartile Macabeilor ar trebui incluse insa multe pasaje sunt prea romantate, intelepciunea lui Isus Sirah, are multe elemente bune si noi insa se  suprapun pe alocuri  cu pildele lui Solomon insa din 14 carti necanonice cate a adoptat ortodoxia nu este usor sa alegem cele 4 lipsa...dar astept comentarii si sugestii

#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Ma, nu puteti voi adauga sau scoate carti din Biblie.Posted Image
Cine va credeti ?

#39
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

 dark, on 21 iunie 2014 - 08:11, said:

Ma, nu puteti voi adauga sau scoate carti din Biblie.Posted Image
Cine va credeti ?

Nu adăugăm.
Apocrifele au fost tot timpul în Biblie.Că portestanţii le-au scos din Biblie e problema lor şi a ta de altfel..
Enoh e bună...Înţelepciunile sunt bune, pe astea ar trebui să le aibă protestanţii în Biblie, cartea lui Tobit, a Iuditei sunt bune..Şi Macabeii merită locul lor în top.
Mai sunt cartea Jubileelor,a vieţii şi lupta lor cu Satana, Adam şi Eva; Jossippon, Baruh, datorită profeţiilor lor mesianice, Epistola lui Ieremia, adăugirile la Daniel sunt foarte frumoase..
Istoria Susanei a fost apărată de SFÂNTUL PĂRINTE ORIGEN contra lui IULIU AFRICANUL, adăugiri la Estera.
Înălţarea lui Isaia...hmmm....cam atât ar fi.
Aaaa...am uitat ceva:CARTEA 3 EZDRA!

#40
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 dark, on 19 iunie 2014 - 07:41, said:

Enohabel, studiul Bibliei e lucru serios, nu se poate premia cu excursii ! Posted Image
bine zici Nove, eram cam exaltat, tu ai studiat apocrifele? care dintre ele merita mai multa atentie ?

 terrarossa, on 21 iunie 2014 - 15:59, said:

Nu adăugăm.
Apocrifele au fost tot timpul în Biblie.Că portestanţii le-au scos din Biblie e problema lor şi a ta de altfel..
Enoh e bună...Înţelepciunile sunt bune, pe astea ar trebui să le aibă protestanţii în Biblie, cartea lui Tobit, a Iuditei sunt bune..Şi Macabeii merită locul lor în top.
Mai sunt cartea Jubileelor,a vieţii şi lupta lor cu Satana, Adam şi Eva; Jossippon, Baruh, datorită profeţiilor lor mesianice, Epistola lui Ieremia, adăugirile la Daniel sunt foarte frumoase..
Istoria Susanei a fost apărată de SFÂNTUL PĂRINTE ORIGEN contra lui IULIU AFRICANUL, adăugiri la Estera.
Înălţarea lui Isaia...hmmm....cam atât ar fi.
Aaaa...am uitat ceva:CARTEA 3 EZDRA!
Sunt deacord, toate cartile apocrife au ceva valoros in ele, problema este ca anumite consilii nu le-au considerat 100% inspirate de Duhul Lui Dumnezeu
Revin la ideea expusa; de ce biblia neoprotestantilor contine 66 de carti???, acest numar ne duce cu gandul la numarul fiarei si numarul omului...ori numarul Lui Dumnezeu e 7-70-7000...

Ma gandesc sa studiez mai serios cartile apocrife si eventual sa fac un rezumat

#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 enohabel, on 22 iunie 2014 - 16:32, said:


Ma gandesc sa studiez mai serios cartile apocrife si eventual sa fac un rezumat

Poate scrii si o carte ... daca nu ti-o ia inainte "terrarossa"....Posted Image

#42
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Eu ma refeream la faptul ca si ortodocsii ar trebui sa mai adauge unele apocrife din categoria celor teologizabile cum sint Evanghelia dupa Toma si cea a Mariei.
Dar pe de alta parte interdictia adaugirii din Apocalipsa se refera doar la continutul ei inca pe cind era considerata eretica de Niceea conf. canonului 85 apostolic cautabil pe net.
Asa incit cum orice biserica si denominatiune care se considera binecuvintata are pe cite cineva cu dar profetic sau macatr cite o revelatie sau desciperire noua stunci toate acestea ar fi trebuit mereu de fiecare data adaugate asa cum evreii adaugau fie istorii fie profetii ori invataturi inspirate.
Ceea ce mai inseamna ca revelatiile si descoperirile primite intre timp au fost cel putin partial pasytate in svris unele cu circulatie mediatica altele mai tainuite si probabil la fel partial crezute de vei care au acces la ele fiecare dupa puterea personala de a purta si sub modelarea dogmei lui oficiale.



#43
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

 mihao37, on 25 iunie 2014 - 13:52, said:

Eu ma refeream la faptul ca si ortodocsii ar trebui sa mai adauge unele apocrife din categoria celor teologizabile cum sint Evanghelia dupa Toma si cea a Mariei.
Dar pe de alta parte interdictia adaugirii din Apocalipsa se refera doar la continutul ei inca pe cind era considerata eretica de Niceea conf. canonului 85 apostolic cautabil pe net.
Asa incit cum orice biserica si denominatiune care se considera binecuvintata are pe cite cineva cu dar profetic sau macatr cite o revelatie sau desciperire noua stunci toate acestea ar fi trebuit mereu de fiecare data adaugate asa cum evreii adaugau fie istorii fie profetii ori invataturi inspirate.
Ceea ce mai inseamna ca revelatiile si descoperirile primite intre timp au fost cel putin partial pasytate in svris unele cu circulatie mediatica altele mai tainuite si probabil la fel partial crezute de vei care au acces la ele fiecare dupa puterea personala de a purta si sub modelarea dogmei lui oficiale.

Ce creştin eşti tu!
Alea sunt minciuni..
Le-am citit.,..M-am gândit:Sunt bune, dar m-am înşelat...
Sunt pline de erezii gnostice!

#44
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Dificultatea la ele e doar interpretarea si acceptarea pt ca nu contravin textului scripturii ci cel mult dogmei omenesti.
Toti apostolii au fost invatati sa scrie deci ar fi trebuit sa avem acces liber la orice scriere a lor indiferent cit de eretica pare .
Dar la Qumran au fost descoperite si alte carti si profetii.
Dogma poate fi oricind completata insa nu e posibil daca se judeca strict din perspectiva ei.
In 2 Macabei 2.4 se aminteste de niste scrieri din care se citeaza o profetie . Era bine in canon sa fi fost si originalul in cazul in care nu a fost in unic exemplar disparut.
Insa mai exista si alte documente fie uitate la Niceea fie gasite ulterior fie catalogate fara importanta iar unul dintre acestea exista si azi in India atribuit lui Toma in care descria primele impresii si lucrari la sosire si stabilire.
Ei bine un fapt surpriza a fost faptul ca numele lui Yeshua era deja cunoscut zonal fiind acum.doar recunoscut nemaifiind nevoie de prea multa catehizare ci direct la botez iar vestea se raspindea din om in om .
Ei spuneau ca il cunoscusera cu ceva ani in urma cind trecuse poposind in acea zona vazut atunci doar ca un mare sfint din alta tara.
Toma a format Biserica care azi indiferent de rit catolic sau ortodox se mai numeste si Malankar.
Si in care numele Sau inca e Yeshua sau Yeshu dealtfel la fel si la protestantii din India care nu au impus alt nume fiind deja prea popular. Alternativ e si Jesus in engleza

#45
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Statul indian Kerala oficial a raspuns unei cereri pt a se face lumina in subiectul calatoriei lui Iisus in India si Tibet asa incit a realizat o cercetare ampla adunind documente din stabilimente cu traditie antica fie religioase fie politice foste regale dinastice si a reusit reconstituirea unui traseu geografic al calatoriei.
A sosit debarcind pe latura vestica apoi poposind in diferite locuri a traversat subcontinentul indian orozontal prin zona mediana apoi a urcat pe latura vestica facind un ocolis pina in Tibet traversat spre vest apoi revenind in India a coborit catre sudvest si ajungind iar la ocean dar putin mai sus s.a imbarcat catre vest.
De retinut intre altele e ca desi nu cauta sa converteasca la mozaism propovaduia o viziune monoteista a divinitatii.

#46
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
In ortodoxie sint categorisite doua feluri de Apocrife unele contind erezii dar poate nu numai fiind deci neteologizabile si altele care nu sint declarate eretice ci doar nedogmatice necanonice fiind insa teologizabile .
Asa incit o sa vedem in cartea ortodoxa Viata Maicii Domnului citate din Evanghelia Mariei ca parte biografica a vietii dupa rastignire.

Faptul ca nu au fost canonizate nu e motiv de respingere totala insa a scutit de polemici posibile  interne legate de exegeza lor care asa e rezervata doar teologilor cercetatori care propun diferite abordari sinodului nu si poporului.

cred ca si alte texte cu revelatii si profetii ale bisericii primite prin prooroci si pustnici calugari preoti etc sint tainuite fata de mireni si partial  preotime unele stind la temelia unor subiecte dogmatice altele declarate necanonice si altele inca necaracterizate.
doua astfel de profetii apartin prorocitei Ana din Dobrogea secolului unu care au fost declarate necanonice abia in zilele noastre pe vremea lui Teoctist de catre sonodul BOR insa nu stiu inca care e situatia la nivel panortodox.
Una se referea la o viitoare revelatie destinata talmacirii Apocalipsei care va fi tainuita si prea putin crezuta cit si despre o incercare a credintei in Iisus revenit.
Cealalta vb despre o viitoare convertire a neamului care va incepe cu tinutul dintre Dunare si Mare.


#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 terrarossa, on 16 iunie 2014 - 21:38, said:

Aştept o polemică cu protestanţii pe această temă!
Stimabile, pune tu un text din apocrife si demonstreaza ca are inteles duhovnicesc. E simplu. Stim ca Scriptura este duhovniceasca, deci, daca nu are inteles duhovnicesc, nu e de la Dumnezeu. Simplu. Dupa care poti inchide topicul relaxat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate