Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#4501
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postiladi, on 28 octombrie 2021 - 11:35, said:

Sunt curios ce solutie se poate adopta in asfel de cazuri. Si la mine e la fel.

Cred ca UPS-ul e solutia.

Ai idee din ce cauza?
Am incercat sa sun la furnizor. Mi-au spus sa notez toate intreruperile si sa fac o reclamatie.

Edited by cumparator, 28 October 2021 - 11:43.


#4502
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Nu stiu cat de repede poate interveni un UPS. In plus am echipamente in curte, la dreaq in praznic, mi-e cam greu sa le pun UPS si sunt si cele mai sensibile la caderi de tensiune.

Nu stie nimeni cauza. Inclusiv furnizorul/distribuitorul. Am sunat, intrebat, si am primit raspuns evsziv. Drept e ca au lucrat pe stalpi acu vreo luna si de atunci a fost doar o intrerupere de cate ore :D

#4503
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcumparator, on 28 octombrie 2021 - 11:41, said:

Ai idee din ce cauza?
Am incercat sa sun la furnizor. Mi-au spus sa notez toate intreruperile si sa fac o reclamatie.
Asa e si la mine..in ultima perioada mai rar..dar inainte cadea de cateva ori pe sapt..doar pt 3-5 secunde.
Solutia e UPS, care stiu ca are un timp de raspuns de cateva milisecunde. In mod normal, device-urile standard nu ar trebui sa 'simta' cand intra UPS-ul si invers.
Nici pe mine nu m-au lamurit ce-i de la I'ON..mi-au dat 2 mailuri ca au intervenit..si care fac anual investitii de modernizeze reteaua..si abureli. De cazut..tot mai cade, dar mai rar.

View Postwizake, on 28 octombrie 2021 - 11:19, said:

aoleo... si acumulatorii is scumpi Posted Image)
deci nu scap asa de ieftin
Da..pleaca de pe la 800-900 ron ..si..sky is the limit..in functie de brand si capabilitati. Unii mai lauda si Exide AGM VRLA din gata auto electrice...Si eu tot pe Caranda ma uitam.

Edited by manghels, 28 October 2021 - 12:17.


#4504
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Apropos de curent.

Am facut zilele trecute sesizare la Electrica.

Motivul? Mi s-a murdarit pe dinauntru plexicul care e in dreptul contarului, dar in asa hal ca abia am reusit sa citesc contarul cu o lupoa si o lanterna.

Mi-au raspuns la sesizare prompt si m-au pasat la alt serviciu, de la Furnizare la Distribuitie sau vice vresa. Oricum nu conteaza.

Ieri au venit* si au inlocuit plasticul ala, acum zici ca e lipsa. Am fost curios daca se va rezolva si cand. Spre marea mea uimire s-a rezolvat si inca repede si bine Posted Image

* nu mi-era greu sa curat, dar incinta e sigilata

#4505
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postmanghels, on 28 octombrie 2021 - 10:47, said:

Da..dar la acumulatorii astia mai grasi..trebuie si un UPS/charger care sa-i poata incarca in timp util..pt ca daca dureaza 2-3 zile sa-i incarce 100% tot nu e bine. In mod normal, in cam 7-8 ore ar trebui sa fie incarcati..deci si charger-ul din UPS sa fie mai performant/puternic.
UPS-ul meu are 800VA si incara cu 10A deci o baterie de 100Ah e gata in 10H (asta daca incarca de la 0 ceea ce nu se intampla prea des..). Deci in realitate cateva ore incarcare cred ca e un timp decent.

View Postiladi, on 28 octombrie 2021 - 11:35, said:


Sunt curios ce solutie se poate adopta in asfel de cazuri. Si la mine e la fel.

Pai cred ca in primul rand protectiile alea din tablou (contactor, relee, etc.) ca sa nu crape diverse de la ceva spike cand "vine" curentul :). Si la noi sunt din astea aproape zilnic. Ce sta pe UPS nu are probleme, ala preia instant fara probleme - dar alea sunt o virgula din toti consumatorii din casa.

Edited by catalijns, 28 October 2021 - 12:49.


#4506
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Eu ma refeream la caderile foarte scurte care imi dau peste cap memoria din ESP-uri. Am patit de cateva ori. Ma rog, am backup la setari, dar tot este neplacut. Si astea-s imprastiate prin toata casa si prin curte.

#4507
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Adica EPS-urile is asa sensibile ca pierd memoria si daca-s alimentade de UPS?

#4508
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
De la UPS, nu cred. Dar Trebuie sa vezi cum sunt configurate.

De la Tasmota citire:

Device reset to defaults on its own~
Bad power supply~
Most common culprit is Power Cycle Recovery which can be activated if the device has a bad power supply or your power grid has fluctuations/brownouts. Disable the feature with SetOption65 1

Fast Power Cycle Device Recovery~
Implemented for situations where a device cannot be reset to firmware defaults by other means (no serial access, no button). It resets ALL Tasmota settings (equal to Reset 1) after 7 power cycles.
SetOption65 must be set to 0 (default) in order for this feature to be enabled.
Warning
If you have a weak power grid or frequent power brownouts its best to disable this feature with SetOption65 1 immediately or you'll end up with firmware default devices after a brownout event.

Nu stiu in ce masura sunt si alte aparate bazate pe ESP afectate, dar eu am patot-o the hard way cu Tasmota.

#4509
mikikorg

mikikorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.05.2010
Bună seara. Ma poate ajuta cineva cu un sfat! Doresc sa sa fac o traversare subterana într-o curte cu cablu Net și Tv printr-o țeavă Phd de apa. Întrebarea este dacă pot baga ambele cabluri pe aceeași țeavă sau trebuie separat fiecare cablu cu țeava lui. Adică sa nu fie probleme de interferente sau semnal.

#4510
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am tras alimentarea cu curent și fibra optica prin aceeași teava de 110 dacă nu ma înșel. Doar ca fibra a venit printr-o țeavă de 50 băgată in aia de 110.

#4511
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postmanghels, on 28 octombrie 2021 - 10:47, said:

Da..dar la acumulatorii astia mai grasi..trebuie si un UPS/charger care sa-i poata incarca in timp util..pt ca daca dureaza 2-3 zile sa-i incarce 100% tot nu e bine. In mod normal, in cam 7-8 ore ar trebui sa fie incarcati..deci si charger-ul din UPS sa fie mai performant/puternic.

Din ce citeam candva..parca era indicat un procent de 1/10  intre puterea UPS-ului si cea a acumulatorilor (Ah*V)..Daca UPS-ul e de 2000w..atunci Ah-ul bateriilor sa nu depaseasca 100Ah..pt a putea fi incarcati in timpu util..si a nu afecta acumulatorii pe perioade mai lungi.

Cel putin din ce ma interesasem pt mine si din recomandarile primite, pt un UPS de 2000-2500w l-am gandit pt 2 acumulatori de 12V 100-110 Ah inseriati..adica 24V de 110Ah...adica ~2600wh.
Daca as avea un consum mediu de 600-700wh atunci m-ar duce vreo 2-2.5 ore..pana sa-i descarce la 50%..Calculele astea..nu dau intotdeauna cu realitatea..pt ca nici consumurile nu-s chiar ca pe specificatiile din spatele consumatorilor..

ai mai facut ceva in privinta asta?

Eu am asteptat sa apara in stoc un UPS de 1500W / 12V dar... astept de cateva luni, si nimic.
Am vazut ca a aparut altul de 2000W si 24V (cod de cautat pe google 3SP200024W) , asa ca l-am luat. Am cam depasit bugetul, caci a trebuit sa iau si doua baterii de 12V 100 Ah AGM VRLA (ca sa le inseriez)

#4512
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Am doar UPS-ul..de 1800w.. fără acumulatori. Dar cred ca iau mai degrabă un generator cu ATS si-l interpun pe o faza..si dacă găsesc un device să-mi transfere automat faza generatorului de 5-6kw pe toate cele 3 faze din casa..poate fac o susta.. cat nu e curent. Apoi sa revină pe rețea.

Pe perioada cât nu am tensiune in retea am deja pregătită o automatizare sa-mi taie alimentarea unor consumatori strong daca o fi nevoie.

Edited by manghels, 15 April 2022 - 13:40.


#4513
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Am dat comanda pana la urma din China de niste acumulatori LiFePO (8 x 3.2V) 24V 105Ah ce pot fi descarcati spre 90% si un BMS de 120A sa le tina cat mai balansate/egalizate. Mi-am luat si un Shelly EM sa monitorizez consumul pe cele 3 faze. Urmeaza sa ma interesez de un sistem AAR / ATS sa fac switch automat (cand cade reteaua) intre faza UPS-ului spre cele 3 faze din casa..iar cand revine tensiunea sa-mi restaureze fazele din reteaua principala. Cand ma decid asupra generatorului trebuie sa fac acelasi lucru cu un ATS: daca crapa reteaua principala..sa intre generatorul..daca crapa si ala..sa intre UPS-ul..daca crapa/se descarca si asta..am lumanarile parfumate pregatite.

Tre sa-mi pun in ordine si automatizarile in HA: daca Shelly EM nu o sa simta curent tranzitat prin trifazicul din reteaua principala..sa-mi taie cativa consumatori tari din casa (cuptoarele, sa-mi dea curent in lada mai rar (are un consum de ~85wh in medie...deci nu ar fi capat de lume), MSR/MSV deconectate pana revine tensiunea, etc).

Iarna asta am fost in teste cu IPAT-ul automatizat multizona in HA (3 zone din care una pe liber) pe etaj. Nici nu stiu ce sa zic in ce priveste consumul, daca a scazut in vreun fel sau nu (costurile in facturi sigur au crescut..dar asta-i alta poveste)..insa pe partea de confort nu am facut rabat. Am fortat zonele sa-mi tina temperatura tinta si sa mai dea cate un boost la fiecare 2-3 ore pe fiecare zona..incat sa am pardoseala calda mai tot timpul. Eu stau descult pe etaj..si nu am simtit nici un disconfort. Daca am geamuri deschise si scade temp..sa tipe goagle..etc.

Am forjat si semineul iarna asta..cu lemn de rasinoase in mare parte..ceea ce mi-a ridicat temp pe parter substantial. Adica in living, de la 21.5-22 cat tineam in mod constant..dupa 1-2 focuri in semineu sarea temp la 24-25+ rapid..ceea ce e placut..pt ca altfel se simte caldura de la foc. Multizona pe parter o sa o fac similar cu etajul..cu boost-uri de temp in sapa..chiar daca temp ambientala e depasita..pt a-mi tine pardoseala calduta. Baia si holul vor fi in zona pusa pe liber iar bucataria, livingul si dormitorul/biroul parter pe 3 zone.. Living-ul cu semineul va fi o zona mai speciala..dar vad eu cum o rezolv. O sa 'stric' anu asta sau urmatorul, hota semineului si o sa duc tubulatura de aer cald in dormitorul vecin livingului si in cele 2 dormitoare se sus.

Acu ma delectez cu 2 masini de lemn esenta tare adus din padure..27mc luate la comun cu un vecin. Urmeaza sa le taiem la drujba si sa le stivuiesc in casuta ce tocmai o construiesc pt ele. Acoperisul casutei lemnelor..si al viitorului foisor va fi pozitionat cu o apa spre sud in eventualitatea intrarii in peisaj ale unor panouri fotovoltaice..dar mai e pana departe.

Cat priveste curtea, am 'distrus-o' partial anul asta, am adus initial 2 camioane de pamant negru cernut si am mai inaltat partea de langa zidul de la vale..care se lasase..apoi am reinstamantat peste tot...Ieri am mai adus inca un camion..pt o suplimentare necesara in spatele casei + insamantare. De vreo saptamana tot ploua cu intermitente..ceea ce m-a ajutat..pt ca deja a inverzit gazonul pe prima bucata insamantata..Am tuns iarba ieri chiar inainte de incepe alta repriza de ploaie pt ca deja era prea mare.

Alt proiect ce sta sa inceapa e bransamentul la apa..ceea ce e mai complicat..pentru ca trebuie sa-l aducem de peste mari si tari..200m pe drum public (extindere retea) apoi alti 50 m traversare teren privat al unui vecin (asteptam sa vina sa facem acordul notarial) si apoi adusa teava pana in caminul fantanii sa fac jonctiunea cu instalatia curenta. Voi pune 2 electrovalve controlate prin HA..prin care sa decid ce apa sa-mi vina in casa..de la retea..sau din fantana..ca sa nu pierd si izvoarele din fantana.

E superba primavara..cand prinde viata totul.

Edited by manghels, 29 April 2022 - 11:22.


#4514
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Shelly 3EM e trifazic. De ala ai luat, sper, nu ShellyEM care stie doar 2 'sonde' de masurat curentul.
Eu am un 3EM de mult, si recent am luat 2 EM-uri, pe care am reusit sa le ard in acelasi timp cand le conectam prin tablou :(

Mi-am comandat si eu un UPS de 24V si 2000W si 2 acumulatori VPRO 100 Ah 12V AGM VRLA ca sa ii leg in serie.

Imi poti da ceva detalii cum poti face alimentarea unor circuite din UPS? In afara de a pune consumatorii direct in prizele UPS-ului. Exista un echipament specializat?

Edited by wizake, 11 May 2022 - 09:21.


#4515
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Da..3EM..pt trifazic am luat..Mie mi-a pocnit un shelly 2.5 in brate..cred ca am atins ceva gresit..S-a sudat un fir de el aproape..dar e functional inca..Posted Image

Legatul consumatorilor la UPS nu cred ca ai cum sa-l faci decat din prizele UPS-ului (alte UPS-uri vin cu niste cleme unde poti lega direct un conductor cu papuci ce-l duci spre tabloul consumatorilor deserviti).

Nu mai retin cum ii cu AGM VRLA dar nu stiu cat de indicat e sa-i descarci spre 90%..De asta eu incerc cu LifePO4..care cica is mai safe sa-i descarci cat mai adanc..de multe ori. Nu cred ca o sa fie necesar numaidecat...in conditiile in care s-ar putea sa mai vin si cu un generator de backup. In primul pas o sa vad cum se descurca doar UPS-ul. Ce consum vei incarca pe UPS? Cati wh preconizezi? Mai mult de 300-400wh?

Edited by manghels, 11 May 2022 - 09:45.


#4516
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Cred ca aveai un consumator in sarcina si cand ai conectat firul de aia a facut un arc electric si  aproape s-a sudat

#4517
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Pai, voi pune in primul rand rack-ul de networking/smart-home si probabil centrala (desi nu prea simt nevoia caci IPAT-ul are inertie, iar pentru apa calda am boiler de 200l)
Astea impreuna nu cred ca depasesc 100W la consum.

Apoi ma gandeam ca atunci cand pica curentul sa trag un prelungitor pana in birou, unde am PC-ul, ca sa il alimentez si pe el. Nu stiu exact cat imi consuma, testasem in trecut cu o priza smart. Nu cred ca mai mult de 200W (bineinteles nu in heavy load)

Ziceai ceva de AAR/ATS .. nu stiu ce inseamna alea. Credeam ca e pentru switch UPS/tablou ..ceva de genul :)

#4518
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
ATS/AAR - automatic transfer switch (aclansare automata a rezervei pe romaneste)..sa faca transfer automat intre retea si UPS sau generator..etc...cand cade unu din ele si sa revina pe retea cand revine tensiunea.

Eu din ce am testat..router+monitor+laptop consuma cam 50-60wh. Daca inchid monitorul..atunci scade pe la 30-35wh. Pt astea am un UPS mic ce-mi duce cel putin juma de ora..sau mai mult daca inchid monitorul cel mare.

Restul cam asa e..Centrala imi ia 11wh in standby...apoi pe ACM urca spre 65-100wh (functie de modulare)..pe incalzire cu modulare intre 20-25wh (modulare 1-2 liniute) si 40-45wh (modulare peste 3 liniute)..mai sus nu am vazut. Mai sunt cele 2 pompe IPAT. Routerul Orange cu switch-uri, DVR+camere+sursa si alte acareturi (centrala paradox)..urca pe la 75wh.

Mai am motoarele portilor auto..care nu mai retin cat papa..dar cred ca pe la 150-180wh fiecare..Nu e obligatoriu sa le folosesc cand nu e curent..poate maxim o data..sa intru/ies.

Oricum..imi fac automatizari sa-mi taie anumiti consumatori daca crapa tensiunea in retea..cu tot felul de scenarii: cand crapa reteaua..sa-mi taie consumatorii energofagi..daca nu vine curentul in 30 min -1 ora..sa-mi taie x-y..daca dureaza mai mult..sa mai taie alti consumatori..becuri neimportante/TV-uri.

Cat priveste UPS-ul..cu 105Ah pe 24V..am cam 2.5kwh disponibili..descarcare maxim 80% ar fi cam 2kwh maxim (unii ce fac teste pe net..zic ca-i descarca peste 90%..dar nu stiu cata viata mai ramane in acumulatori..sau SOH)..daca ma limitez la maxim 350-400wh..ar trebui sa ma tina cam 5 ore in conditii ideale..Dar cum viata bate filmul...

Edited by manghels, 11 May 2022 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate