Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#3853
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Adica folosit? Inchis la culoare?

#3854
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Ala se gaseste mai usor..si mai ieftin..Daca nu..si ulei pur..cumparat

#3855
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Bun. Daca vrei sa folosesti dintr-ala, uzat, inchis la culoare ... nu are rost chinul cu arderea lemnului. Dupa cum povesteam si aratam  "la mine acasa" Posted Image  (adica in jurnal) eu am ars lemnul fiindca ... am vrut sa obtin look-ul traditional in zona. Care look presupune scandura neagra. In mod "traditional" scandura asta se obtinea folosind ulei uzat sau bait. In mod cu adevarat traditional, se obtinea tot asa, cum fac eu acum, prin ardere. Sau, si mai traditional Posted Image , cu rabdare si intemperii.

Daca vrei sa folosesti ulei "proaspat" nu vad de ce nu ai merge pe varianta cu ulei de in; varianta probata, garantata ...

#3856
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Ideea e urmatoarea:

Pt uleiul de motor uzat.am un prieten ce-mi poate da cativa zeci de litri cred..la un cost derizoriu..Arderea ..o fac pt ca-mi place procesul si transformarea lemnului. Oricum..n-o sa le transform in traverse de alea de la calea ferata..ce le puteai folosi si la aprinderea focului..atata creuzot de ala aveau in ele..

Uleiul de in, pana acu..ce-am folosit nu a schimbat culoarea lemnului aproape deloc (foarte putin l-a inchis la culoare)..deci si in cazul asta o sa ard lemnul. Lemnul fiind super uscat..suge uleiul ala la greu..deci intra in cantitati destul de mari..costuri mai mari.

Inca nu m-am apucat de treaba pt ca s-a stricat tare vremea si n-as vrea sa fac operatiunea asta pe terasa..sa mai stric ceva pe acolo (gresia de ex). Astept sa treaca valul asta de ploi..apoi daca is temp rezonabile..trebuie sa:

Posted Image torn niste beton pe o treapta a gardului
Posted Image montez opritorii la porti ca sa functioneze automatizarea in termeni optimi si sa montez fotocelulele.
Posted Image sa cumpar si sa montez parazapezi sus pe casa..pana vine ninsoarea.
Posted Image sa ridic un pic stratul de pietris pe partea auto
Posted Image ma apuc de finisat si ars lemnul pt gard si lambriul..daca o mai permite vremea...daca nu..la primavara.

Is multumit cu ce-am facut anul asta pe langa casa...klinker pe soclu, indreptat terenul..pus gazon, copaci, flori, in pod am terminat izolatiile pe placa...panourile metalice la gard si vopsirea lor.

De acu, o data cu vremea rece, cred ca pot lua o pauza..sau sa fac ceva prin casa..cum ar fi scarile cu lemn masiv..sa ma interesez de o mobila..sau canapea in living si..poate un focar (semineu) ieftin sa admir focul la iarna..(pana cand mi-oi permite ceva mai de calitate)..si mai aspectuos.

Sper totusi sa mai fie un pic de vreme ok..ca sa fac padocul la caini..Le-am promis ca n-o sa-i ploua in toamna asta..si totusi s-a intamplat zilele astea. Sapt viitoare sigur ma duc sa iau cateva grinzi de 60/60 sau 70/70  pt stalpii padocului (5 la numar)..iar pt structura acoperisului am tot felul de lemne ramase de la casa..cred ca pot adapta ceva. Peste 'astereala' o sa iau de la un vecin niste coli de tabla ce le-a inlocuit la el.

E aiurea cu ziua asta asa scurta..

Edited by manghels, 15 November 2018 - 20:11.


#3857
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Eu am dat un gard de lemn cu ulei ars, o fost interesant o data dar n-as repeta figura. Intr-adevar nu mai e nevoie de ardere, iti face lemnul negru. Partea buna e ca protejeaza foarte bine si de soare dar si de apa, insa nu te poti atinge de el si va trebui sa mergi cu grija pe langa gard daca nu vrei sa-l iei pe haine.

#3858
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Cu atat mai bine..sa gasesc usor persoanele ce incearca sa-l sara..sau macar sa aiba o amintire de la mine.

Glumesc, o sa fac niste teste..ca de obicei..si voi vedea in ce directie merg. Depinde si cum merge procesul de ardere al grinzilor alea de 15/5cm si cat gaz se duce. Daca-s multumit de aspect, atunci dau ulei de in, 2-3 straturi si aia e. Nu-s setat numaidecat pe uleiul de motor, desi l-as baga pe bustenii aia ce stau in ploaie..

Edited by manghels, 16 November 2018 - 10:21.


#3859
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Tu ai un fix cu persoane care vor sa sara gardul si cu hotii.

Cum am eu un pitic pe creier de a manji pe saracul lemn cu ulei ars.

Edited by Benderbut, 16 November 2018 - 10:37.


#3860
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 Benderbut, on 16 noiembrie 2018 - 10:35, said:

Tu ai un fix cu persoane care vor sa sara gardul si cu hotii.
Am zis "Glumesc " ..sau poate nu..Piticul meu e doar..sa nu muncesc la lemn an de an..sa-l tot dau cu alifii.

Is in camp acolo..Nici hotii nu cred ca vin pana acolo..pt '3 lei' cat am eu in casa.

Trandafirii si molidul. Urmeaza si restul asta seara..daca n-o mai fi asa frig..

Attached Files


Edited by manghels, 16 November 2018 - 10:46.


#3861
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Daca vrei ca modelul lemnului sa ramana vizibil atunci cred ca va trebui sa-l dai cu ulei de in. N-am dat niciodata, nu stiu cum se comporta, dar vad ca e roscat la culoare si cu siguranta va arata mai bine decat uleiul ars care arata ca abanosul cand l-am dat pe gard din brad.

Tu vrei sa pui cate o scandura in ochiul acela de sus, parca asa am inteles. Pe viitor oare n-ar merge ceva sintetic gen sipca din PVC sau WPC cum zic astia, ca sa nu ai de lucru cu intretinerea? Vad ca au mai multe culori si parca n-ar arata rau.
https://www.dedeman....000-r/p/7038659
https://www.spatiulc...-composite/3406

Cred ca o sa ai nevoie de un rand de dale pe langa trandafirii aia, sa poti calca in zona aia si cand e pamantul ud, exact cararea unde nu e gazon.

Edited by lapcat, 16 November 2018 - 11:49.


#3862
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 lapcat, on 16 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Daca vrei ca modelul lemnului sa ramana vizibil atunci cred ca va trebui sa-l dai cu ulei de in. N-am dat niciodata, nu stiu cum se comporta, dar vad ca e roscat la culoare si cu siguranta va arata mai bine decat uleiul ars care arata ca abanosul cand l-am dat pe gard din brad.
o sa ma joc cu mai multe grinzi de alea..si atunci ma decid ce si cum...daca e motor sau in.

 lapcat, on 16 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Tu vrei sa pui cate o scandura in ochiul acela de sus, parca asa am inteles. Pe viitor oare n-ar merge ceva sintetic gen sipca din PVC sau WPC cum zic astia, ca sa nu ai de lucru cu intretinerea? Vad ca au mai multe culori si parca n-ar arata rau.
https://www.dedeman....000-r/p/7038659
https://www.spatiulc...-composite/3406
asta a fost planul initial..insa is destul de scumpe "scandurelele" alea..si nici nu  arata a lemn..ca sa nu mai zic ca dede de pe aici nu tine nimic pe stoc.

 lapcat, on 16 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Cred ca o sa ai nevoie de un rand de dale pe langa trandafirii aia, sa poti calca in zona aia si cand e pamantul ud, exact cararea unde nu e gazon.
Da, or sa vina 2 dale de 40cm acolo..

Edited by manghels, 16 November 2018 - 12:06.


#3863
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Lacurile de lemn pe baza de apa rezista protejeaza lemnul timp de 10 ani man. O cutie iti ajunge pentru ce ai tu , ti-am mai zis ca miroase urat vara cand stai in vecinatatea gardului.

#3864
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
O sa ma uit si la lacuri..insa nu vreau luciu pe lemn.

#3865
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 manghels, on 16 noiembrie 2018 - 12:07, said:

O sa ma uit si la lacuri..insa nu vreau luciu pe lemn.
Dar  astea pe baza de apa nu prea sunt lucioase.
Savana lac pe baza de apa e mata, in schimb Oskar lac pe baza de apa este un pic lucios.

In schimb momentan nu recomand vopsele pe baza de apa pentru fier, doar cele pentru vopsit masini sunt bune dar acele nu se gasesc la dedeman.

Edited by Benderbut, 16 November 2018 - 12:15.


#3866
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 lapcat, on 16 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Daca vrei ca modelul lemnului sa ramana vizibil atunci cred ca va trebui sa-l dai cu ulei de in. N-am dat niciodata, nu stiu cum se comporta, dar vad ca e roscat la culoare si cu siguranta va arata mai bine decat uleiul ars care arata ca abanosul cand l-am dat pe gard din brad. [...]

Uleiul de in nu protejeaza la UV, asa ca nuanta aceea roscata dispare oricum in cativa ani. Excelent! - spun eu, care vreau o nuanta de gri-negru. De fapt, eu am lasat - deocamdata - lambriurile din lemn ars fara niciun alt tratament. Tratamentul cu ulei de in urmeaza odata ce am scapat de nuanta roscata.
Pentru protejarea la UV, trebuie dat cu altceva. De exemplu, peste lemnul lasat in culoarea naturala, am folosit lazura incolora. Nu e cea mai rezistenta la UV, dar nu are luciu si nu schimba culoarea lemnului.

 manghels, on 16 noiembrie 2018 - 10:41, said:

[...]Piticul meu e doar..sa nu muncesc la lemn an de an..sa-l tot dau cu alifii.[...]

E lemn. Cand lucrezi cu lemnul trebuie sa iei in calcul faptul ca necesita, mai devreme sau mai tarziu, lucrari de intretinere. Cand nu-i una, e alta. Odata ce-ai facut pace cu gandul asta, nu te mai stresezi.

#3867
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Uleiul deja folosit la motor (ars) e periculos pentru natura, se recicleaza cu un anumit sens, este dovedit a fi cancerigen. Sigur ca e eficient in privinta acarienilor si rezista f bine la UV-uri insa miroase destul de urat si persista mai multa vreme, nu intra tot in lemn si daca te atingi de gard iti strici hainele. Se scurge pe soclu in prima vara fiind mai gros nu e absorbit prea bine de scandura. Eu am dat si asa ceva pe spatele unei magazii la livada, am avut gardul case parintesti dat cu asa ceva de zeci de ani, de fapt multa lume folosea fiind intr-o zona petroliera (PH).
Nu cred ca e potrivit pentru a fi folosit pe gardul din fata al unei case, daca vin hotii si se murdaresc o sa fie nervosi si vor face stricaciuni si mai mari ...gandeste-te la riscul asta.. :)))

#3868
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Pana una alta..a venit iarna...asa ca..plantutele le-am adus in casa...ca ar fi inghetat afara..cu tot cu ghiveci.

Am aerisit ciusmeaua...si am pregatit lopata..

Attached Files


Edited by manghels, 16 November 2018 - 20:35.


#3869
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Oh, nooooo ....

#3870
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Poftim iarna...Pacat ca n-am schiuri..

E zapada de juma de metru pe drum la deal..N-a reusit nimeni sa urce cu masina..bineinteles..asa ca am deszapezit un loc de parcare la o pensiune..si i-am rugat frumos sa-mi cazeze buburuza pana maine. Cica de la noapte se opreste ninsoarea asta abundenta..si sper ca maine sa vina careva sa deszapezeaza si pe aici..ca-i pana la genunchi ..

Se anunta cateva zile de -5 - 10 grade..

Attached File  20181119_211322.jpg   177.8K   57 downloadsAttached File  20181119_211305.jpg   241.9K   54 downloadsAttached File  20181119_211030.jpg   322.61K   57 downloadsAttached File  20181119_211046.jpg   324.32K   62 downloadsAttached File  20181119_210951.jpg   268.74K   64 downloadsAttached File  20181119_210957.jpg   291.59K   60 downloads

Edited by manghels, 19 November 2018 - 22:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate