Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2971
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Tare bine-i cand faci un duș fierbinte la tine acasă..

Am stat azi seara sa deslușesc instalatia de încălzire si ACM. Degeaba mi-a explicat instalatorul de vreo 3 ori in trecut...pana n-am șurubarit eu fiecare robinet nu m-am lasat. Am bagat apa in instalatia IPAT cam 1,3 bari momentan si vad ca tine presiunea. Era pe zero de asta primavara...Apoi am dat drumul la gaz in casa din cutia de la drum..si de sub centrala. Am dat drumu la pompa de pe parter sa pitroceasca un pic apa in curcuite apoi m-am bagat la un duș fierbinte..

Dezmăț nu alta!!!

Am setat-o pe 40 de grade..apoi pe 35..moduleaza centrala frumușel si pe apa calda. N-a avut puseuri de apa rece-calda si nici de la hidrofor. N-am simtit vreun 'șoc' cand a declanșat hidroforul.

Curgea un fiting la un calorifer in baie insa l-am mai strans in pic si a tăcut. .

Pana acu ii bine. Mai vad zilele astea cum se comporta.

PS: ieri mi-am sudat un grătar.  Ghici cine s-a delectat cu oasele ramase de la pulpe si aripioare? (c'Razy și Senia au avut 2 mese copioase ieri si asta seară).

Edited by manghels, 18 August 2017 - 21:25.


#2972
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
pics or didn't happen Posted Image

#2973
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Sa fac niște poze cu apa calda? :))

#2974
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Felicitari man Posted Image

#2975
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Scuze daca ai spus, dar batranetea isi spunne cuvantul: cat a fost gresia de pe terasa? Ca e frumoasa foc.

#2976
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
40 lei mp..din Leroy. 45/45cm dimensiunea.

Edited by manghels, 19 August 2017 - 22:19.


#2977
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Operatiunea 'experimentul', part 1.

Posted Image De cand m-am mutat am inceput sa "monitorizez" si eu cum se comporta casa si oamenii din ea on a daily basis. (in curand o sa incep iar sa monitorizez contoarele la gaz/curent)
Posted Image Hidroforul inca nu mi-a golit fantana, desi fac niste dusuri de cand am inventat apa calda de nu ma mai opresc.
Posted Image Drenul se pare ca face fata deocamdata, permeabilitatea terenului o pot constata vizual in santul sapat in zona zidului de sustinere, se umezeste un strat subtire (santul asta fiind paralel cu drenul).
Posted Image Temperatura in casa e 'tricky': pe parter e super (23-24-25 grade maxim), insa pe etaj, seara, termometrul zice 26-27 grade insa mie mi-i frig si tre sa ma invelesc. Poate m-oi fi insolat zilele astea si nu mai resimt temperatura cum trebuie.

Posted Image In rest, relax fara numar desi inca-s rupt de oboseala dupa concediu: mai vopsesc un stalp la gard, mai cosesc iarba 'ucisa' de erbicid, mai sudez o plasa, mai admir orasul..

#2978
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ai prevazut sa instalezi si aparate de AC in casa? Sau te gandesti sa controlezi temperatura cu rulourile? Ma refer la zilele cand e canicula afara.

Din ce imi aduc aminte, tu ai placa peste etaj, nu? Ce grosime de izolatie ai pus?
De curiozitate, ai urcat in pod zilele astea? Cum se resimte caldura cu tigla pe casa?

Edited by wizake, 21 August 2017 - 10:43.


#2979
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Am prevazut doar alimentarea electrica in anumite locuri, desi acu parca ma gandesc ca nu am ales tocmai cea mai buna pozitionare (le-am gandit pe V desi e indicat sa fie umbrite mai tot timpul zilei). Oricum pot oricand sa le reloc avand prize mai prin toate colturile.
Acu am 20 cm de EPS pe placa de peste etaj (o parte inca nu am montat stratul 2 fiind un singur strat de 10cm). Pana-n iarna il termin si pun si OSB-ul peste. Sunt urcate toate-n pod insa...vara ma ocup de altele prin curte. Daca o fi nevoie si daca ma tin buzunarele mai pun un strat de 10.

Nu am fost in pod sa vad cum e in perioadele caniculare..insa daca or sa mai urce temp peste 30 grade cateva zile consecutiv o sa ma urc sa fac constatarile. E un pod ventilat naturel, deci temp variaza in functie de temp de afara zi/noapte.
Pana acu, nu pot zice ca am nevoie de AC, desi au fost cateva zile super calde. Sau mai bine zis, n-are rost sa montez AC intr-o camera pe sud, avand in vedere ca nu locuiesc in ea si nici n-am protejat-o cu rulourile sau macar sa fi tinut geamurile inchise.
Eu mi-am instalat sediul central in domitorul matrimonial de pe NV, unde e super atmosfera.

PS: ieri l-am adus si pe Danila, pisoiul casei care m-a mieunat toata seara pana a terminat de mirosit/inspectat toate coltisoarele si toate lucrurile de pe etaj.

Edited by manghels, 21 August 2017 - 10:56.


#2980
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
S-a mai trezit careva in perioada asta ca-i e frig in casa cu 2 paturi pe el? Cred ca pe deal la mine a venit toamna mai repede...incat am bagat o aeroterma intr-o seara..(pe minim, ce-i drept). Poate ar trebui sa tin si eu geamurile inchise Posted Image Posted Image

Posted Image Zilele urmatoare o sa fac un test al IPAT-ului..sa vad daca mai plimba pompele apa prin circuite..E posibil sa fie necesara mai devreme..punerea in functiune.
Posted Image Zilele-s prea scurte ca sa mai fac ceva pe langa casa. Se face noapte la 8 iar eu ajung pe la 6 si ceva acasa..deci putin timp.
Posted Image Am luat o combina frigorifica si dat comanda de o plita pe gaz ca sa nu mai fiu navetist la conacurile din zona, seara sa mananc..O sa urmeze si o masina de spalat in curand. Pt combina asta as vrea sa-i iau un stabilizator de tensiune. Inca nu m-am interesat dar parca as prinde combina si viitorul cuptor pe un stabilizator (pozitionat in camera tehnica sub tabloul de pe parter / tot acolo o sa apara candva un UPS pt anumite device-uri / becuri) Daca se pricepe careva..dati-mi niste detalii ce sa caut...Am pus deja centrala si pompele IPAT pe un stabilizator slabut (500 sau 700W)..care ar mai suporta mici device-uri cred..
Posted Image Am terminat de sudat plasele pe laturile mai lungi (45ml) ale curtii si am inceput o improvizatie la drumul principal sudand niste plasa la val(rigida/sudata) insailata cu niste OB de 6 + cateva puncte de sudura pe stalpii de 100/100 de la drum.
Posted Image Azi o sa sudez o poarta pietonala din cornier  si plasa de aia de mai sus (un 1.7 / 1m). Am luat deja balamale sudabile si un zavoras. Tot in cornier o sa imbrac si doua plase bordurate de 170/200 si o sa le trag balamale pt poarta auto. Un fel de porti batante temporare. Ma gandesc sa caut o ieftineala de automatizare pt porti batante..pana o sa-mi fac poarta culisanta definitiva.. ca sa pot intra in curte fara sa opresc in panta (cu emotii ca nu-mi tin franele) deschide poarta -> baga masina -> inchide poarta. Posted Image

Posted Image Urmeaza sa aduc niste pamant galben sa-mi nivelez intrarea in curte si sa-i trag un strat de pietris sa se compacteze pana in primavara.. cand planuiesc sa aduc niste pamant negru.
Posted Image Serile..pana ma lasa balamalele..fac curatenie..spalat gresia, geamuri..iar spalat gresia..aspirat parul de matza..si tot asa.

POZE..urmeaza..

Edited by manghels, 01 September 2017 - 09:51.


#2981
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
A venit frigul deodata si in zona la mine.

Dimineata pe la 7 cand ies din casa e frig , pa pa pantaloni scurti Posted Image , apoi cand ajung acasa sa mai finisez peretii la interior ...e cald.

#2982
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postmanghels, on 01 septembrie 2017 - 09:37, said:

S-a mai trezit careva in perioada asta ca-i e frig in casa cu 2 paturi pe el? Cred ca pe deal la mine a venit toamna mai repede...incat am bagat o aeroterma intr-o seara..(pe minim, ce-i drept). Poate ar trebui sa tin si eu geamurile inchise Posted Image Posted Image

Posted Image Zilele urmatoare o sa fac un test al IPAT-ului..sa vad daca mai plimba pompele apa prin circuite..E posibil sa fie necesara mai devreme..punerea in functiune.
Posted Image Zilele-s prea scurte ca sa mai fac ceva pe langa casa. Se face noapte la 8 iar eu ajung pe la 6 si ceva acasa..deci putin timp.
Posted Image Am luat o combina frigorifica si dat comanda de o plita pe gaz ca sa nu mai fiu navetist la conacurile din zona, seara sa mananc..O sa urmeze si o masina de spalat in curand. Pt combina asta as vrea sa-i iau un stabilizator de tensiune. Inca nu m-am interesat dar parca as prinde combina si viitorul cuptor pe un stabilizator (pozitionat in camera tehnica sub tabloul de pe parter / tot acolo o sa apara candva un UPS pt anumite device-uri / becuri) Daca se pricepe careva..dati-mi niste detalii ce sa caut...Am pus deja centrala si pompele IPAT pe un stabilizator slabut (500 sau 700W)..care ar mai suporta mici device-uri cred..
Posted Image Am terminat de sudat plasele pe laturile mai lungi (45ml) ale curtii si am inceput o improvizatie la drumul principal sudand niste plasa la val(rigida/sudata) insailata cu niste OB de 6 + cateva puncte de sudura pe stalpii de 100/100 de la drum.
Posted Image Azi o sa sudez o poarta pietonala din cornier  si plasa de aia de mai sus (un 1.7 / 1m). Am luat deja balamale sudabile si un zavoras. Tot in cornier o sa imbrac si doua plase bordurate de 170/200 si o sa le trag balamale pt poarta auto. Un fel de porti batante temporare. Ma gandesc sa caut o ieftineala de automatizare pt porti batante..pana o sa-mi fac poarta culisanta definitiva.. ca sa pot intra in curte fara sa opresc in panta (cu emotii ca nu-mi tin franele) deschide poarta -> baga masina -> inchide poarta. Posted Image

Posted Image Urmeaza sa aduc niste pamant galben sa-mi nivelez intrarea in curte si sa-i trag un strat de pietris sa se compacteze pana in primavara.. cand planuiesc sa aduc niste pamant negru.
Posted Image Serile..pana ma lasa balamalele..fac curatenie..spalat gresia, geamuri..iar spalat gresia..aspirat parul de matza..si tot asa.

POZE..urmeaza..


Frate, va invidiez pe astia care mai aveti chef de munca cand ajungeti acasa.....
Eu m-à cam saturai dupa atatia ani de munca la ea...

#2983
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBodCasa, on 10 septembrie 2017 - 15:24, said:

Frate, va invidiez pe astia care mai aveti chef de munca cand ajungeti acasa.....
Eu m-à cam saturai dupa atatia ani de munca la ea...
Bod, trebuie, ca sa termin nimicurile care mai sunt prin/pe langa casa. N-am bani de dat pe curatenie...daca tot pot s-o fac eu...iar gardul nu mi se pare asa complicat incat sa arunc niste bani unora care probabil l-ar suda mai aiurea decat as face-o eu. Greu cu forta (calitatea) de munca in perioada asta de boom ..Nu intotdeauna ii problema de buget, insa lipsa cuvantului si calitatea precara a ofertantilor ma face sa incerc sa termin eu totul pe langa casa.Posted Image

Plus ca..ce farmec are daca nu pun si eu umarul macar asa..pe final.

Edited by manghels, 11 September 2017 - 07:22.


#2984
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Starea natiei / casei. Toamna-i acasa la ea; deja a inceput campania la ai mei

Ce-am mai facut printre altele desi parca nu se vede nici o schimbare notabila.

Posted Image Am inchis in mare tablourile electrice si cel termic cu relee pe parter si etaj. Mai e o siguranta si un crepuscular de montat pt iluminatul ambiental exterior. Am montat si mini-tablourile de pe exterior si mini-demisol. Montat tot aparatajul electro si cate un mini-termostat pe parter si etaj sa-mi controleze temp (ramele 'is pe vine'). Le-am programat pe 21 de grade..daca vine pocinogul (frigul) le las sa plece de capul lor.
Attached File  20170908_214336.jpg   170.5K   83 downloadsAttached File  20170908_214455.jpg   47.74K   87 downloadsAttached File  20170909_071432.jpg   347.29K   97 downloadsAttached File  20170909_072026.jpg   107.87K   137 downloads
Posted Image Curatenia prin casa merge greu pt ca nu-i prea acord prioritate. Am mutat cartierul general in domitorul matrimonial unde am incropit o camera de locuit, populat dressingul, avem acces rapid la balcon pt admirat orasul, iar motanul Danila poate fugi de pe balcon pe acoperisul bucatariei sa-si faca de cap.
Attached File  20170909_070204.jpg   290.68K   144 downloadsAttached File  20170909_070226.jpg   201.49K   133 downloadsAttached File  20170909_070346.jpg   274.39K   134 downloadsAttached File  20170909_070418.jpg   99.08K   134 downloadsAttached File  20170909_070447.jpg   98.96K   128 downloadsAttached File  20170909_070502.jpg   329.13K   150 downloads
Posted Image Gardul e sudat pe toate laturile; mai am portile de montat (cea mica pietonala / temporara ii gata, ca si una din cele 2 auto/batante). De azi o incep si pe a doua si le sudez balamalele; daca gasesc si o automatizare 2nd / ieftineala sa ma tina o iarna..poate o montez si pe aia. Plasa de la drum ii temporara, sudata cu niste OB de stalpi. Cativa din stalpii de 10/10 tre sa-i mai inalt cu vro 30 cm.
Attached File  20170909_074307.jpg   517.94K   151 downloadsAttached File  20170909_074254.jpg   565.55K   146 downloadsAttached File  20170909_074352.jpg   464.45K   137 downloadsAttached File  20170909_074323.jpg   568.44K   140 downloadsAttached File  20170909_071402.jpg   394.85K   130 downloadsAttached File  20170909_070727.jpg   462.03K   122 downloadsAttached File  20170909_070647.jpg   672.75K   131 downloads
Posted Image Bancul de lucru Posted Image
Attached File  20170909_070516.jpg   376.11K   135 downloads

Posted Image Si daca tot a venit toamna si mi-am vizitat parintii, am zis sa incepem campania cu 'desfacatul' grauntelor. Am adus masinaria de la un vecin, umplut porumbul din 'cosher' in saci, apoi i-am dat la 'tocat'.
Attached File  20170909_134924.jpg   608.37K   129 downloadsAttached File  20170909_134933.jpg   555.29K   118 downloads
Posted Image Bineinteles, pt mine, nimic nu se compara cu gradina mamei, salbaticia florilor pe care le ingrijeste cum poate mai bine sau rodul adus proaspat de la 2 pasi din gradina. Daca as avea si eu o curte/gradinita ca 'acasa' ar fi raiul pe pamant; bineinteles si 4 mandre ca alea incolonate acolo..

Attached Files


Edited by manghels, 11 September 2017 - 08:05.


#2985
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Felicitari! sa traiti sanatosi si fericiti in ea :).
A iesit foarte frumos, mai aveti putin pana o sa semene cu adevarat a "casa" interiorul :). Si ati terminat exact la timp sa nu va prinda iarna cu ea in lucru, cam asa am fost si noi, finisajele in mare au fost gata in octombrie, prima mica petrecere pentru cei apropiati a fost de Craciun. Nu aveam inca mobila de bucatarie atunci dar aveam bradut si foc in semineu :).

#2986
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Interiorul momentan n-are nici o prioritate. Probabil tot pe la Craciun o sa fie 'gata'. Acu' ma axez doar pe exterior, sa termin gardul/portile, sa aduc niste pamant galben sa pot intra cu masina in curte si bineinteles sa mai nivelez un pic curtea pt ca arata ca dupa razboi de cand cu gardurile / zidurile de sustinere.

Niste vecini ziceau ca se lasa de sala si vin la mine seara sa dam la harletz/lopata toate malurile alea. Am impresia ca or sa ramana la nivel de 'promisiuni' pt ca nici eu n-am avut timp sa dau gratarele promise. Posted Image

Edited by manghels, 11 September 2017 - 08:18.


#2987
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Curtea cum o nivelezi? Manual?

#2988
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
In curte imi trebuie cateva camioane de pamant galben + alte cateva de pamant negru. Porbabil ii cam greu sa fac vreo 600mp de nivelare manual. O sa aduc un bob-cat de ala mic..sau un buldozer de dimensiuni mai mici care sa-mi intre pe langa casa..

Parte din nivelari o sa le fac la mana mai incolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate