Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2791
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postkondas, on 22 iunie 2017 - 16:32, said:



"....cuartit de Pleasa in zona de captare si sedimentare. Fara el s-ar nisipa putul rapid (nisipul e foarte fin)"

https://forum.softpe...72#entry9613271
cred ca la puturile forate cu diametru mic..si izolarea panzelor..e alta treaba..Eu am fantana cu tuburi de 90cm..ce cuart sa mai bag?

View PostoMariusRO, on 22 iunie 2017 - 17:35, said:

Vreau sa imi iau si eu una din asta. Ma gandesc daca sa iau una mai "de firma" (Bosh, Makita, Dewalt) sau un Panzer din asta, Parkside, etc... Mi-ar placea una cu acumulator, dar e cam dublu la pret Posted Image
ia-ti una de calitate..daca vrei sa tina..Panzerul meu..l-am luat ca sa montez glafurile..si sa tai sinele pe care ruleaza rulourile..pt ca erau montate prea jos..(poveste lunga). La cat l-am folosit..si cate trante i-am dat..i-a sarit butonul de on/off..insa merge de rupe..Am taiat de la adeziv de EPS (care-i tare in draci)..tencuiala..sine de termopan..etc.

#2792
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Eu am cumparat asta de la Bosch si pot sa confirm ca este ok...cam scumpe accesoriile in schimb Posted Image

#2793
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Super furtuna a facut ravagii pe colina..

Posted Image Am reusit inainte de furtuna..sa aduc teava pentru gard..Acu pe seara am taiat-o..si pregatit-o pt gard
Posted Image Furtuna de azi..a rupt copaci..a luat scene pe sus de la AfterHills..si mi-a miscat si mie 2 tigle de capat..de pe casa..Maine tre sa ma urc sa le pun la loc
Posted Image Mai mult de atat.,.mi-a rasturnat o schela...noroc ca un faiantar a avut tupeul..s-o impinga spre exterior..astfel mi-a crutat acoperisul terasei de la bucatarie..probabil mi-ar fi crapat cateva tigle..si ar fi luat ulucul cu tot cu burlane ..dupa ea..Posted Image
Posted Image Electricianu a mai pus ceva aparataj pe parter..Mai e ceva si pe sapt viitoare.
Posted Image De luni..daca nu mai ploua...vin niste omusteni sa inceapa cofratul zidurilor..si sa termine de montat fierul..+ pus stalpii pe pozitie..pregatiti de turnare.
Posted Image Maine..o sa ma interesez de un compresor de inchiriat..sa vad daca reusesc o denisipare a fantanii
Posted Image Tot maine..desi-i sarbautoare...as testa un pic aparatul de sudura..pt ca de sapt viitoare tre sa incep sa sudez mustati la stalpii pt gard..
Posted Image Daca nu..ma apuc de legat ceva fier..pt centurile de la zidul de la vale..
Attached File  20170623_200832.jpg   270.94K   61 downloadsAttached File  20170623_201041.jpg   316.08K   58 downloadsAttached File  20170623_201050.jpg   344.95K   77 downloads
Posted Image Stie cineva daca exista modul audio..cu cele 2 locasuri pe verticala..si nu pe orizontala cum is in poza de mai jos? Gen modul priza un post..nu de alea de 2 posturi..Vreau sa le montez intr-o doza de 6 posturi..iar cu astea duble..imi incap doar 3..maxim..Posted Image
Attached File  20170623_211156.jpg   226.8K   87 downloadsAttached File  20170623_211212.jpg   143.25K   87 downloads

Imi raspund tot eu...se pare ca exista..doar ca astia prin oras..nici nu stiu de ele..dapoi sa mai aiba pe stoc..Exista si duble..care sa-mi incapa in doza de 6 module..Dar ce preturi faine au...'decat' 24-30 lei bucata..

Attached Files


Edited by manghels, 23 June 2017 - 22:15.


#2794
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ai si luni dupa masa "parte" de furtuna


#2795
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Comanzi de pe net modulele, sunt scumpe ca dracu dar macar e o solutie eleganta. Ce cabluri audio ai tras?

#2796
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Normal ,schela de ancoreazã de casa in doua puncte dacã este de 3 nivele, cred cã ai vrut sa cruți decorativa și polistirenul. Dar bine cã e toatã lumea bine.

Edited by Benderbut, 24 June 2017 - 11:13.


#2797
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View PostdoarUNom, on 24 iunie 2017 - 09:51, said:

Ai si luni dupa masa "parte" de furtuna
Sper sa nu mai fie...ca ieri..Am demontat azi schela de pe partea aia..

View PostBylly00, on 24 iunie 2017 - 10:21, said:

Comanzi de pe net modulele, sunt scumpe ca dracu dar macar e o solutie eleganta. Ce cabluri audio ai tras?
Cred ca o sa iau de pe net pana la urma..Sincer nici nu mai stiu  ce tip de fir am tras..O sa veritic..posibil sa fie UTP + 2x1.5..

View PostBenderbut, on 24 iunie 2017 - 11:12, said:

Normal ,schela de ancorează de casa in doua puncte dacă este de 3 nivele, cred că ai vrut sa cruți decorativa și polistirenul. Dar bine că e toată lumea bine.
In general a fost asigurata de casa..cu niste cupoane bagate in stalpi..sau in placa balconului..Bucata care a cazut..nu avea de unde sa fie ancorata..Daca o legam de vreun stalp al acoperisului terasei parter...cred ca lua dupa ea..si stalpul ala..

>>Azi cam asta am facut<<

Posted Image demontat partial schela
Posted Image testat aparatul de sudura..si nu m-am lasat pana n-a iesit o masa..Nu mai am mana la sudura..dar imi revin..incet incet. Jucaria merge super..doar dorelu inca e ..ruginit..
Posted Image Daca tot am masa..am zis sa mai leg ceva fier..asa ca am facut vreo 10 stalpisori..pt zidul de la vale. Luni..mi-au zis ca vin cofragistii..sa incepem cofratul.Cred ca stau si eu o zi cu ei..sa vad cum se misca.

Attached Files


Edited by manghels, 24 June 2017 - 21:42.


#2798
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Man dar ce sudura ai impuscat in ultima poza ...:))

#2799
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 24 iunie 2017 - 21:40, said:


Sper sa nu mai fie...ca ieri..Am demontat azi schela de pe partea aia..


Cred ca o sa iau de pe net pana la urma..Sincer nici nu mai stiu  ce tip de fir am tras..O sa veritic..posibil sa fie UTP + 2x1.5..


In general a fost asigurata de casa..cu niste cupoane bagate in stalpi..sau in placa balconului..Bucata care a cazut..nu avea de unde sa fie ancorata..Daca o legam de vreun stalp al acoperisului terasei parter...cred ca lua dupa ea..si stalpul ala..

>>Azi cam asta am facut<<

Posted Image demontat partial schela
Posted Image testat aparatul de sudura..si nu m-am lasat pana n-a iesit o masa..Nu mai am mana la sudura..dar imi revin..incet incet. Jucaria merge super..doar dorelu inca e ..ruginit..
Posted Image Daca tot am masa..am zis sa mai leg ceva fier..asa ca am facut vreo 10 stalpisori..pt zidul de la vale. Luni..mi-au zis ca vin cofragistii..sa incepem cofratul.Cred ca stau si eu o zi cu ei..sa vad cum se misca.

Pentru audio ai nevoie de secțiune cit mai mare (rezistenta mică a cablului) altfel îți limitezi puterea disponibilă si mai si taie unele frecvente. UTP -ul nu e ok , sunt cabluri speciale.

#2800
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBenderbut, on 25 iunie 2017 - 06:14, said:

Man dar ce sudura ai impuscat in ultima poza ...:))

In ultima poza m-am jucat cu amperii..sa vad ce si cum sudeaza jucaria..Aia ii de fapt prima sudura. .topea electrodul...dar si teava. .instant. .plus ca teava ii subtire..de 2mm.

#2801
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pentru inceput ..nu arata rau :) Eu folosesc material de adaos ..cand vreau sa ma joc cu amperii


View Postmanghels, on 24 iunie 2017 - 21:40, said:

.doar dorelu inca e ..ruginit..
:))) ei ..asa e cand faci pauze


#2802
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmanghels, on 23 iunie 2017 - 21:51, said:

Stie cineva daca exista modul audio..
Eu intentionez sa imi montez mufe RCA cu surub in module oarbe (sau cum se numesc alea fara nimic)

#2803
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postbobitzaaa, on 26 iunie 2017 - 14:38, said:

Eu intentionez sa imi montez mufe RCA cu surub in module oarbe (sau cum se numesc alea fara nimic)
taste false..

Posted Image Am gasit pana la urma..local..din alea de mai sus..insa n-am ajuns sa le iau inca..
Posted Image S-a dus cashu pe 1.5mc de cherestea pt cofrat gardul..plus sarma..cuie.. plata la zi..la muncitori..
Posted Image Maine tre sa-mi livreze usile de pe parter..(intai sa le platesc)..

Posted Image Azi am fasonat / montat fier pt zidul de la vale..Mai am..de mi se apleaca..Am facut ceva etrieri..legat vreo 30m de grinzi..cu etrieri la 30 cm..Maine sper sa termin grinda/fnudatia..si apoi sa incep distributia..Cu plasa sudata  e o joaca la montat..Mai greu merge cu cofratul..pt ca omu e tipicar..pune la cumpana..ata..verifica de 2 ori..apoi bate 1 cui..

Edited by manghels, 26 June 2017 - 22:00.


#2804
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Intrebare de baraj...

Cum se cubeaza necesarul de beton? Se scade ceva pentru fierul din groapa / cofraj? Sau se compenseaza fierul ala..cu sapatura inegala..sau abaterile +/- de la cofrare?

Sau ne bazam pe L*l*H si adunam vreun mc in plus..in ideea..mai bine sa fie..decat sa lipseasca.??

Posted Image S-a sapat si cofrat in mare parte..(mai trebuie sa cumpar niste scandura..pentru ca intra cu nemiluita la zidurile astea de sustinere). H=1.5 la deal..si 1.2 la vale..pe lungimi de 35 si 45 de ml..te doare capu..cand faci necesarul de scandura si beton..Posted Image Posted Image
Posted Image Am montat fierul si in zidul de la vale..Pe canicula Posted Image  de zilele astea..e o placere sa montezi / legi fierul fierbinte..Am facut mini grinda de 15/15 din PC de 8 si cu ceva OB de 6..legat cu etrieri de OB6 (lucrare prorie / cand muream de cald in sant..fugeam si mai faceam cateva zeci de etrieri ..la umbra)..si montat stalpisorii din 2 in 2m din PC de 8 cu etrieri de 6 din 25 in 30 (n-am mai masurat..am bagat etrierii la ochi) ..plasa sudata peste..si gata
Posted Image Am inceput sa sap si santul de la drumul principal..Fiind accesul pe acolo..e tare pamantul in draci + piatra..Asa ca sapatura dureaza mai mult..decat la restul de 100 si ceva de m sapati pana acu..
Posted Image Ca sa intru de tot in jocul celor care ma ajuta cu cofratul..programul de lucru de la 6:30 (cand e mai racoare) pana seara tarziu....Ei termina pe la 5:30-6:00 ..eu ii duc la autobuz..si revin..si mai bag ca migu' pana dupa 9..apoi o ora de joaca cu c'Razy si Senia..si somn..pana la 6:30 a doua zi..(dar si cand oi termina Posted Image ).

Posted Image  Sambata noaptea am petrecere..TURNARE de vreo 35mc de beton..part 1 ..asa ca..wish me luck..(imi aduce aminte de perioada de 'rosu'Posted Image )

Edited by manghels, 29 June 2017 - 09:09.


#2805
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 29 iunie 2017 - 08:51, said:

Intrebare de baraj...

Cum se cubeaza necesarul de beton? Se scade ceva pentru fierul din groapa / cofraj? Sau se compenseaza fierul ala..cu sapatura inegala..sau abaterile +/- de la cofrare?

Sau ne bazam pe L*l*H si adunam vreun mc in plus..in ideea..mai bine sa fie..decat sa lipseasca.??
tot timpul am calculat volumul si am pus si ceva peste. Nu am scos volumul fierului :) unde e sapatura, foarte probabil sa fie abateri deci...Oricum faci un cubaj cat pai exact al golului si apoi inainte de ultima masina vezi daca mai scazi sau mai pui ceva la calculul initial
Spor la turnat! Bagi beton in gard cat baga altii la doua case :) (nu ca ar fi rau )

#2806
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Fiind panta destul de mare si diferenta de nivel pe masura intre parcela de la deal si aia de la vale..cred ca trece de 2.5m..iti cam dai seama ce tip de zid de sustinere tre sa fac..pentru a echilibra cat de cat nivelul terenului meu..si bineinteles pentru a nu pierde teren util..din cauza taluzarilor ce-ar fi fost necesare...Asa ca..am taiat din malul de la deal..si am pus pamantul pe terasa de la vale..astfel avand terenul aproape drept... (am pierdut numarul metrilor cubi de pamant mutati de la deal la vale..sau a camioanelor de pamant de 14-15mc fiecare..aduse)...de unde si zidurile gigantice..

A se vedea mai jos..de unde am plecat..cu terenul..si unde am ajuns..Stiam la ce costuri ma inham cu zidurile..insa am amanat momentul..cat am putut de mult..

Attached File  20151006_090516.jpg   574.72K   91 downloadsAttached File  20170331_184948.jpg   483.17K   105 downloadsAttached File  20170331_185015.jpg   459.6K   92 downloads

Ca si costuri ..pana acu..aviz amatorilor de terenuri in panta:
Posted Image Fier  cam 4k ron
Posted Image Munca la sapat..fosonat si montat fier..fara numar..la beneficiar..(ca si idee..oferta constructorului..doar pt vreo 60ml de zid..trecea bine peste 2k eur)..iar la astia mai trebuia sa adaug vreo 20+18+20 ml de temelie de 50 in pamant si 40 la suprafata..
Posted Image Beton..inca mai calculez..dar trec bine peste 40mc de beton..la 250 ron pe mc..
Posted Image Scandura pentru cofrat..vreo 3mc..plus ce mai aveam pe langa casa..pretul pe mc variaza intre 550 si 700 in functie de calitate..Am luat de ambele..
Posted Image Manopera la cofrat si turnat / montat stalpi metalici..undeva pe la 1k eur..


Faceti voi totalul..ca sa nu ma duc eu la urgente..

Edited by manghels, 29 June 2017 - 10:08.


#2807
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Grea viata..cu statiile de betoane..programari..turnari..calari..cife..etc

Posted Image Am 'reusit' (daca pot zice asa)..sa torn talpa la ziduri (in mare parte) sambata noaptea. Cum ziceam si la Marius pe jurnal (ca si el se confrunta cu turnari / vreme rea..) am avut parte de peripetii cu turnatu betoanelor la ziduri
Posted Image Toata sapt trecuta a fost munca de sclav..la fier si cofrat..mi-am luat 3-4 zile libere..si am stat pe sant'er. Am si bagat fier ca salbaticu' in zidurile alea..Insa comparativ cu pretul betonului..nu ma doare asa tare costul la fier..
Posted Image Comandat beton ..si pregatit terenul pt turnare..pt sambata seara la 8. Mai devreme..nu se putea la nici o statie..cu comanda de 3-4 zile in avans..
Posted Image Ajung salbaticii cu pompa de 36ml si cifele umplute ochi..incat curgea beton cand urcau la deal..
Posted Image Cand sa caleze..scandal..ca n-are loc..ca nu-i place terenul..ca se rastoarna..Dupa zeci de injuraturi..care incotro putea...a reusit sa caleze..si apoi alt scandal cu cifele..care nu puteau face curba in panta..sa ajunga cu betonul langa pompa..Dumnezei si cruci si pe acolo..de rasuna tot dealul..Pana la urma..au reusit..si-a dat drumu la beton..
Posted Image Talpa zidului de la vale nu s-a mai turnat..pt ca ii era frica aluia sa caleze acolo (am anulat o cifa de beton)..asa ca s-a turnat partial...fiind calat la deal de casa..complique..a lungit elefantul aproape la orizontala..o parte si peste casa...ca la circ..
Posted Image Am pus pe pozitie si stalpii metalici..pe partea de gard 'normal' (50 in pamant si 30-40 elevatie)..care a fost turnat integral..vreo 30ml..asa ca pe la 11 noaptea..verificam inca o data stalpii cu cumpana..si-i mai ajustam..Dupa vreo ora..cand mergeam spre casa..a turnat torential..A doua zi am rasuflat usurat..stalpii erau toti in linie..frumos aranjati..

Posted Image A ramas sa torn restul la vale..direct din cifa..cu..ulucii aia..Pompagiul zicea ca se poate..cu o cifa mica..de 6mc..doar ca e un pic de munca..s-o tot mute..etc..Am comandat transa 2 de beton..pe vineri abia..peste 5 zile..mai devreme..n-are disponibil nici o statie..Se toarna in draci se pare..iar eu noaptea..cand pot ei..nu mai vreau sa torn.

O sa incerc sa mai pun ceva poze noi..zilele astea..momentan ii namol..pt ca tot ploua de sambata incoace..Omustenii mei..continua cofrarea..asa pe ploaie ,,iar eu sincer..n-am avut cand sa mai fac poze..

Edited by manghels, 03 July 2017 - 10:47.


#2808
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu ai mai hidroizolat betonul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate