Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2305
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
De ce ai ales polistiren la pod.... nu era mai ieftin cu vata?

#2306
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Pt ca  nu mai vreau caroiaj de lemn pe placa.  Intind doar eps in cateva straturi apoi vin cu un osb..si gata..

#2307
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postmanghels, on 02 decembrie 2016 - 20:49, said:

Pt ca  nu mai vreau caroiaj de lemn pe placa.  Intind doar eps in cateva straturi apoi vin cu un osb..si gata..

OSB peste EPS, o idee interesanta. Ce bariera de vapori si de ce?

Edited by OvidiuEne, 03 December 2016 - 17:15.


#2308
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Isoflex alu..am luat..pt ca se pune bariera de vapori pe intre eps si placa..daca vine osb peste. .cel puțin asa reiese din calculele punctului de roua..

#2309
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Am remarcat o chestie interesanta in weekend..cat am lucrat la EPS-ul din POD..care bineinteles ca nu-i gata...

E vorba despre condensul ce se formeaza pe zonele..unde nu e placat cu EPS pe exteriorul peretilor..E vb de etaj..unde 'lipsesc' 2 placi de EPS de 15..pt ca le-au tot evitat la montaj..pt ca-s niste cabluri de exterior pe acolo..si schela o mutasera in alta zona..etc..

Deci..exact pe acele zone..in interior..unde se lucreaza la glet..etc..se formeaza cate un dreptunghi unde se usuca mai greu gletul..Ca sa combat asta am bagat aerotermele pe colturile alea..si s-a uscat ..

Asa ..ca idee..de cat de importanta e izolatia la o casa.

Edited by manghels, 05 December 2016 - 15:38.


#2310
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Printre altele...

Posted Image In weekend am bagat iar la EPS in pod. A devenit si mai interesant..pt ca acu am si de decupat traseele de curent de pe placa podului..Mai am o sesiune doua..si termin..Se aseaza binisor..
Posted Image Am instalat si scara de mansarda..doar ca nu am vazut pana n-am desfacut-o ca nu are bacheta aia..de 'finisare' a spatiului dintre scara si gol..Arata cam aiurea..O sa ma interesez daca LTK Thermo vine by default cu bacheta aia..ori ba..La mine lipsea..
Posted Image Focul in sobita merge binisor..doar ca trage prea tare..si cred ca dupa ce se stinge focul..imi trage si caldura din casa..asa ca ma gandesc sa iau o piesa de aia..sa inchid traseul pe cos..dupa ce se stinge focul.
Posted Image Am mai umblat prin magazine dupa gersii - faiante..Astia nu tin mai nimic pe stoc..asa ca tre sa ma decid..si sa astept aopi 1-2 saptamani pana o aduc.

Attached Files


Edited by manghels, 05 December 2016 - 16:52.


#2311
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Un pic de spuma intre placi ..nu strica..chiar ii facea bine la stabilitate.
Lasi doar un rand de placi ? Sau te opresti la a 4-a ? :)



"Am mai umblat prin magazine dupa gersii - faiante.."
Eu incerc sa nu ma mai uit dupa asa ceva..si mai ales cand sunt cu nevasta mea..pentru ca de fiecare data cand le vede (si are dreptate ca.s modele superbe) ii vin idei - sa stricam ,sa facem aia si aia ..ca asta veche nu mai e buna..nu mai e frumoasa.. Noroc ca o mai "calmez" cand ii zic ca..schimb faianta cand schimb si nevasta :D
Asa ca stop la astfel de magazine ..dulciurile nu fac bine la sanatate ..



#2312
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Momentan o sa pun primul rand..ca asta e mai greu...dar mai urmeaza unul..curand..intre-tesut..O sa vad cum se comporta la 20 cm..si apoi ma decid..in functie de cat mai ramane in punga..daca mai suplimentez sau nu..Spuma bag numai intre cosoroabele perimetrale..si prima placa de EPS..in rest..pare plan..nu e nevoie de spuma..Doar pe langa cos..sunt niste denivelari..

PS: stiu povestea cu magazinele...si nu mai vreau sa-mi aduc aminte..

Edited by manghels, 05 December 2016 - 17:09.


#2313
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
O sa vezi rostul spumei cand o sa te apuci de celelalte randuri.



#2314
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Daca te referi la...flambare..sa stii ca nu prea exista..decat in anumite zone..si e 'minuscula'..M-am tot tavalit peste zonele deja placate cu EPS..si stau pe loc..pt ca le-am cam presat intre ele..Deocamdata e OK.

Edited by manghels, 05 December 2016 - 17:15.


#2315
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Daca zici ca sunt presate intre ele ..atunci e ok. Altfel ..daca ai ceva spatii intre ..o sa.ti cam fuga pe folia de sub ele . Plus ca spatiile ..stii si tu ..sunt pierderi termice :)


#2316
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
EPSul la pod nu e expus UV dar e expus temperaturilor extreme adică tot viață grea are.
Eu aș monta ultimul strat de 10cm de vată bazaltică. Aceasta va prelua șocurile termice și iarna și vara.
Iarna asta o poți duce cu 20cm de EPS dar pt la anul îți sugerez să atingi cota de 30cm de termoizolant.

#2317
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Scara de la Fakro vine fara marginea aceea - care poti sa alegi sa fie din lemn sau din pvc. Daca nu ai acea margine, scara se monteaza deodata cu placa de rigips ca sa minimizezi crapaturile. Daca ai acea margine, atunci poti decupa dupa ce plachezi.
Cunosc problema :D ca si eu tot din aia am si am amanat montajul cand mi-a zis mesterul ca nu am acel profil. Acuma il astept sa vina si apoi o sa o montez.

#2318
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006
Nici eu nu am marginea aia, dar o sa cumpar o bagheta de lemn si fac din ea.

#2319
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Asa-mi zice si mie meșteru' .ca pot închide frumos cu o bagheta de lemn. Azi mi-a finisat in jurul scarii..cu glet ..Prin pod am bagat spuma cat a incaput..

Oricum i-am contactat pe cei de la fakro prin intermediul dealerului sa-i întreb de bagheta..

Azi am chiulit de la eps-ul din pod..dar am dat peste masina de făcut cârnați acasa..

Acu..se pare ca ma prinde dimineata cu niște cârnați. .si tochitura..pt la iarna.

View Postkpk1, on 05 decembrie 2016 - 17:44, said:

EPSul la pod nu e expus UV dar e expus temperaturilor extreme adică tot viață grea are.
Eu aș monta ultimul strat de 10cm de vată bazaltică. Aceasta va prelua șocurile termice și iarna și vara.
Iarna asta o poți duce cu 20cm de EPS dar pt la anul Ăźți sugerez să atingi cota de 30cm de termoizolant.

Cum sa pun vata daca ii pod de depozitare? Mai pot pune una-alta pe acolo? Mai ales ca as vrea sa pun și un eps peste..

Vata.. ma gandeam sa bag un strat intre capriori. .dar mai incolo..sa-mi revin la punga. .

Edited by manghels, 06 December 2016 - 01:40.


#2320
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Atunci ultimul rand de EPS să nu-l lipești de cel de jos și peste 20 de ani când se degradează îl schimbi

#2321
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postkpk1, on 06 decembrie 2016 - 11:58, said:

Atunci ultimul rand de EPS să nu-l lipești de cel de jos și peste 20 de ani când se degradează îl schimbi

Daca o sa reusesc sa pun niste vata intre capriori..atunci poate nu se mai degradeaza EPS-ul asa repede...nemaifiind temp extreme in pod..(dar asta..e doar plan pe hartie..practic e posibil sa nu se intample..prea curand).

In alta ordine de idei..ce stiti despre adezivul flexibil de la Baumit?..pt gresia de pe IPAT..bineinteles..
Cautam gresii zilele trecute..si prin cateva magazine/depozite..cand intrebam de adezivi..imi tot ziceau de Baumit..ca au montat ei hale intregi si mallul din oras cu Baumit de asta..Baumit Baumacol FlexUni.

Edited by manghels, 06 December 2016 - 12:08.


#2322
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 06 decembrie 2016 - 12:07, said:



Daca o sa reusesc sa pun niste vata intre capriori..atunci poate nu se mai degradeaza EPS-ul asa repede...nemaifiind temp extreme in pod..(dar asta..e doar plan pe hartie..practic e posibil sa nu se intample..prea curand).

In alta ordine de idei..ce stiti despre adezivul flexibil de la Baumit?..pt gresia de pe IPAT..bineinteles..
Cautam gresii zilele trecute..si prin cateva magazine/depozite..cand intrebam de adezivi..imi tot ziceau de Baumit..ca au montat ei hale intregi si mallul din oras cu Baumit de asta..Baumit Baumacol FlexUni.

Eu pot sa îți spun ca Baumit marmoflex este foarte bun. L-am folosit sa plachez exterior cu klinker niște stilpi si 2 coșuri si lipește bine si are o granulație destul de fina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate