Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#1
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Salut,

Dupa ceva vreme de research pe forumuri, m-am decis sa incep si eu un jurnal de casa in ideea de a aduna cat mai multe informatii si opinii din partea celor avizati de pe forum. Inca e prematur, pentru ca sunt in faza de acte, avize, proiect..AC..etc, insa cum romanul isi face iarna car si vara sanie am zis sa incep sa pun intrebari celor luminati si experimentati de pe forum.

Ce-mi doresc eu e un demisol partial + P+M. Suprafetele inca nu sunt batute in cuie.

Demisolul partial sub intrare – casa scarii – parte din living, de vreo 20-22 mp, unde va fi camera tehnica, si un beci-debara-laundry.
La parter va fi un living de vreo 26-28 mp, unde intr-un lateral va fi un dinning mic, bucatarie de vreo 10mp cu debara, baie de vreo 4-5 mp, birou\dormitor de vreo 10-12 mp,  hol-intrare-casa scarii.
La etaj, dormitor de vreo 10-12 mp cu dressing, matrimonial de vreo 14-16 mp cu dressing, baie mare de vreo 10mp.
 Terase/balcoane.


Terenul e de 840 mp, cu o mica panta, cu gaz si curent, gazul pe teren, curentul peste drum e stalp; e in forma de trapez, cu vedere superba, de asta imi doresc balcoanele alea la etaj si atatea geamuri; o sa sariti pe mine referitor la balcoane\terase, ca nu sunt utile, sau nu asa multe, dar am motivatiile mele, in primul rand pentru ca vederea e superba asupra orasului / padurii, rasarit/apus (cel putin asta am vazut ca au patit alti ‘jurnalisti de constructie casa’ asa ca am tinut sa precizez de ce-mi doresc terasele si atatea geamuri – probabil cateva geamuri vor disparea la faza de defnitivare proiect).

O sa atasez niste poze cu ideile mele..acoperisul, momentan, ignorati-l pt ca nu ma pricep asa bine la ‘modelarea’ lui in programelul asta.
Initial, as dor niste pareri despre compartimentare. Ce nu vi se pare ok sau ce alte idei aveti.


Thanks!
Man.

Attached Files



#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ce buget ai? Sau e fara numar?

#3
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Nu e fara numar. Inca analizez si bugetul..daca nu ajunge mai tai din suprafete.
Eu ziceam sa incep cu un 70k, plus ceva economii pt situatii neprevazute (vreo 10%).

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Succes!

#5
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Baga 90-100.000 ca sa fii aproape de adevar.

#6
catalin.cernat

catalin.cernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 09.11.2006
Si eu am terenul în pantã si cocjetasem cu ideea de demisol/beci, insa la niste socoteli rudimentare m-ar fi dus 10k eur demisolul facut in standard. Daca zici ca ai un maxim de 80k, eu zic sa mai analizezi. Holul ala de sus zici ca-i parcare de TIR, de ce vrei atata spatiu inutil? Costa.

#7
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 manghels, on 16 iunie 2014 - 01:31, said:

Eu ziceam sa incep cu un 70k, plus ceva economii pt situatii neprevazute (vreo 10%).
Posted Image Nu-ti ajung banii astea pentru proiectul prezentat, daca vrei sa respecte si standardele actuale privind Eficienta Energetica.
La scarile exterioare trebuie sa prevezi o rupere a puntilor termice a treptelor de la peretii casei. Asta ar putea presupune o asigurare statica independenta fata de casa, ceea ce costa.
Balcoanele trebuie sa fie in alt plan decat placa de peste Parter, pentru a fi termoizolate pe intrados si pe extrados. Si cu toate acestea nivelul finisajului trebuie sa fie un pic sub cota pardoselei finite din Mansarda.
Cat priveste Subsolul partial -  sunt de parerea ca la terenurile in panta este irational sa "umpli toata elevatia cu pamant".. Deci, sustin in continuare varianta cu Sp, dar trebuie analizat cu multa atentie, daca vrei sa optimizezi costurile, care este "sectiunea de aur" in cazul proiectului tau.Posted Image


P.S. Recomand celor care vor sa construiasca rational sa-si ia gandul de la preturi de sub 500 Euro/mp. "Daca nu am mai mult de 70 kEuro - pe mai mult de 120 mp de casa sa nu ma intind, avand in vedere si "neprevazutele".  Daca dupa ce m-am mutat in casa mi-au mai ramas ceva bani, din cele optimizate, - nu se supara nimeni."

Edited by andreilesan, 16 June 2014 - 07:09.


#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De ce ai doua usi la living? De ce ai bucatarie deschisa si usa intre living si baie? Living area pare a avea prea multe scari (3)
De ce ai balcoane daca stai la curte mare si anume ai chiar 3?
De ce acoperisul are atat de multe ape? de ce ai ales forma elisabetana?

#9
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 bicosu, on 16 iunie 2014 - 05:28, said:

Baga 90-100.000 ca sa fii aproape de adevar.

Cum ziceam, daca nu ma incadrez dupa calculul materialelor, in mare, manopera, etc, mai tai din dimensiuni. Probabil si din terase,
Thanks!

 catalin.cernat, on 16 iunie 2014 - 06:26, said:

Si eu am terenul în pantă si cocjetasem cu ideea de demisol/beci, insa la niste socoteli rudimentare m-ar fi dus 10k eur demisolul facut in standard. Daca zici ca ai un maxim de 80k, eu zic sa mai analizezi. Holul ala de sus zici ca-i parcare de TIR, de ce vrei atata spatiu inutil? Costa.

Nu stiu daca am precizat, schita de mai sus, e facuta de mine, doar sa-mi fac o idee despre compartimentari; cand va pune arhitectul proiectul de hartie, probabil dimensiunile vor fi ajutatate. Holurile vor fi de max 140-150 cred. Stiu ca e spatiu pierdut, dar mai ai nevoie de si spatiu de manevra, ma gandesc, cand aduci\muti o mobila. Oricum, vor fi ajutate.

Thanks!

 andreilesan, on 16 iunie 2014 - 07:00, said:

Posted Image Nu-ti ajung banii astea pentru proiectul prezentat, daca vrei sa respecte si stand
rgetica.
La scarile exterioare trebuie sa prevezi o rupere a puntilor termice a treptelor de la peretii casei. Asta ar putea presupune o asigurare statica independenta fata de casa, ceea ce costa.
Balcoanele trebuie sa fie in alt plan decat placa de peste Parter, pentru a fi termoizolate pe intrados si pe extrados. Si cu toate acestea nivelul finisajului trebuie sa fie un pic sub cota pardoselei finite din Mansarda.
Cat priveste Subsolul partial -  sunt de parerea ca la terenurile in panta este irational sa "umpli toata elevatia cu pamant".. Deci, sustin in continuare varianta cu Sp, dar trebuie analizat cu multa atentie, daca vrei sa optimizezi costurile, care este "sectiunea de aur" in cazul proiectului tau.Posted Image


P.S. Recomand celor care vor sa construiasca rational sa-si ia gandul de la preturi de sub 500 Euro/mp. "Daca nu am mai mult de 70 kEuro - pe mai mult de 120 mp de casa sa nu ma intind, avand in vedere si "neprevazutele".  Daca dupa ce m-am mutat in casa mi-au mai ramas ceva bani, din cele optimizate, - nu se supara nimeni."

Salut,

Am mentionat deja mai sus, ca schita este facuta de mine, care nu sunt arhitect; doar am pus pe hartie cateva idei.
-- bugetul de sus era estimativ. Voi sti mai exact cam pe unde ma incadrez cand voi avea un deviz de materiale plus manopera.
-- Bucataria e f mare facuta asa, o sa mai tai din ea.
-- scarile exterioare sunt puse doar ca idee, daca ar fi fost master in programelul pe care-l folosesc, cu siguranta ar fi lasat un spatiu intre casa si ele.
--demisolul, inca mai tin sa-l am, pentru ca altfel ar trebui sa mut camera tehnica la parter, iar alt loc decat langa bucatarie nu vad, ceea ce-mi taie toata vederea. Daca-mi taie vederea de acolo, mai degraba nu ma mai apuc de casa ..si stau la bloc. Cine are casa cu vedere spre ceva, probabil ma intelege.

Thanks de pareri!
Multe din ele sunt constructive.
Partea cu bugetul o stiu, am citit destule jurnale pe aici ca sa stiu ca ma voi apuca de nimic daca nu stiu sigur dinainte ca ma incadrez, plus o marja de eroare in economii.
Am citit destule forumuri unde s-a inceput cu un buget, iar dupa ureche, s-a luat decizia ca ar ajunge, insa in final nu.

Iar exemple concrete si in birou la serv unde un coleg si-a inceput casa de vreo 6 ani si inca are etajul la rosu.
Referitor la preturi, m-am interesat in zona mea, pe la constructori si pe la cei care-si construiesc case, sau si le-au terminat deja, iar pretul la cheie, cam asa zic ei ca se invarte in jurul a 400E/mp, materiale medii.

Thanks!
Man.

 Quantum, on 16 iunie 2014 - 07:02, said:

De ce ai doua usi la living? De ce ai bucatarie deschisa si usa intre living si baie? Living area pare a avea prea multe scari (3)
De ce ai balcoane daca stai la curte mare si anume ai chiar 3?
De ce acoperisul are atat de multe ape? de ce ai ales forma elisabetana?

-- Daca te referi la usa dinspre intrare, va fi o usa dubla. Intre living si bucatarie mi-ar dori o usa culisanta; nu e prinsa inca de asta am lasat un gol momentan.
-- Daca am intelers bine la ce te referi prin "living area - 3 scari" cred ca singura scara va fi cea unde e dining-ul. Va fi ajutat de arhitect la momentul potrivit.
--Cu balcoanele am explicat deja: casa are o pozitionare foarte buna fata de orice din jur, oras, padure, mini cartierele din zona si asa mi-ar dori, ca de la etaj, unde sunt cam deasupra tuturor din zona, avand in vedere panta, sa am vedere peste tot. Stiu ca e costisitor, inca mai analizez daca va fi doar un balcon, cel de la matrimonialul de sus, sau si celelalte 2, care vor fi destul mici.
--La acoperis, iarasi am zis sa-l ignorati momentan, pt ca nu ma pricep la modelarile lui in programul asta.

Ca idee, va fi in doua ape cred, dea lungul casei, plus un dormer peste matrimonial. O sa caut o poza.

Thanks!
Man.

Salut

Referitor la acoperis, ceva in genul pozelor atasate cred ca ar merge. cu sau fara dormers peste balcoanele laterale.
Sunt schite de amator, deci, un pic de clementa please. :).

Cand voi posta schite de la un arhitect, atunci va rog sa sariti cu critici cat mai acide si constructive pentru ca-mi vor prinde bine.

Thanks!
Man.

Attached Files



#10
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 manghels, on 16 iunie 2014 - 08:30, said:

-- scarile exterioare sunt puse doar ca idee, daca ar fi fost master in programelul pe care-l folosesc, cu siguranta ar fi lasat un spatiu intre casa si ele.
Posted Image

 manghels, on 16 iunie 2014 - 08:30, said:

--demisolul, inca mai tin sa-l am, pentru ca altfel ar trebui sa mut camera tehnica la parter, iar alt loc decat langa bucatarie nu vad, ceea ce-mi taie toata vederea.
Posted Image. Mai mult decat atat, nici nu-ti dai seama ce oportunitati iti poate oferi din punct de vedere al instalatiilor termice, amplasarea centralei la demosol.

 manghels, on 16 iunie 2014 - 08:30, said:

Partea cu bugetul o stiu, am citit destule jurnale pe aici ca sa stiu ca ma voi apuca de nimic daca nu stiu sigur dinainte ca ma incadrez, plus o marja de eroare in economii...

-- bugetul de sus era estimativ. Voi sti mai exact cam pe unde ma incadrez cand voi avea un deviz de materiale plus manopera...

Referitor la preturi, m-am interesat in zona mea, pe la constructori si pe la cei care-si construiesc case, sau si le-au terminat deja, iar pretul la cheie, cam asa zic ei ca se invarte in jurul a 400E/mp, materiale medii.

Raman totusi rezervat la preturi in jur de 400 Euro/mp.. Poate din cauza manoperei mai ieftine (de la o zona la alta), dar preturile la materiale sunt cam aceleas in toata tara. Cat priveste "materiale medii" - eu raman la concluzia ca marea majoritate este superficiala in constructii la capitolul Eficienta Energetica..
A venit la mine, caci a auzit ca sunt adeptul caselor eficiente si a servit o parte din clientii mei, un distribuitor din zona care vinde termoizolatii si mi-a cerut o parere privind casa lui. Insa, dansul a venit deja cu idea ca (desi a vandut la beneficiari sfatuiti de mine sa aplice 20cm pe pereti, 40cm la tavan, minim 20cm la placa de pe sol) "mai mult de 10cm nu se merita". L-am intrebat : "De ce ai mai venit la mine? Adica, beneficiarii care au aplicat 20cm pe pereti sunt fraieri si d-ta esti smecher ca mai mult de 10cm nu merita? Imi pare rau, dar nu cred ca ne putem intelege, vorbim in limbi diferite"..
DACA aplici (cum se incurajeaza de marea majoritate a constructorilor) doar 5cm sub placa de pe sol, 10cm pe pereti, si 15cm pe planseul Mansardei si vei monta tamplarie de 1,5 W/(mpK) s-ar putea sa iesi la acei 400 Euro/mp. Eu, insa, nu vad o asa abordare cu ochi buni.

Dupa cum am mai fost sesizat de alti colegi, daca consideri ca initiator al jurnalului ca "deranjez" te rog sa-mi dai un semn si ma retrag.Posted Image
Nu sunt interesat de polemici si contradictii. Nu sunt in cautare de munca, ci doar incerc sa fac ceva ca conationalii mei sa fie cat mai putin vulnerabili la criza energetica ce inca nu si-a atuns apogeul.

Edited by andreilesan, 16 June 2014 - 09:12.


#11
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 andreilesan, on 16 iunie 2014 - 09:04, said:

Posted Image

Posted Image. Mai mult decat atat, nici nu-ti dai seama ce oportunitati iti poate oferi din punct de vedere al instalatiilor termice, amplasarea centralei la demosol.


Raman totusi rezervat la preturi in jur de 400 Euro/mp.. Poate din cauza manoperei mai ieftine (de la o zona la alta), dar preturile la materiale sunt cam aceleas in toata tara. Cat priveste "materiale medii" - eu raman la concluzia ca marea majoritate este superficiala in constructii la capitolul Eficienta Energetica..
A venit la mine, caci a auzit ca sunt adeptul caselor eficiente si a servit o parte din clientii mei, un distribuitor din zona care vinde termoizolatii si mi-a cerut o parere privind casa lui. Insa, dansul a venit deja cu idea ca (desi a vandut la beneficiari sfatuiti de mine sa aplice 20cm pe pereti, 40cm la tavan, minim 20cm la placa de pe sol) "mai mult de 10cm nu se merita". L-am intrebat : "De ce ai mai venit la mine? Adica, beneficiarii care au aplicat 20cm pe pereti sunt fraieri si d-ta esti smecher ca mai mult de 10cm nu merita? Imi pare rau, dar nu cred ca ne putem intelege, vorbim in limbi diferite"..
DACA aplici (cum se incurajeaza de marea majoritate a constructorilor) doar 5cm sub placa de pe sol, 10cm pe pereti, si 15cm pe planseul Mansardei si vei monta tamplarie de 1,5 W/(mpK) s-ar putea sa iesi la acei 400 Euro/mp. Eu, insa, nu vad o asa abordare cu ochi buni.

Dupa cum am mai fost sesizat de alti colegi, daca consideri ca initiator al jurnalului ca "deranjez" te rog sa-mi dai un semn si ma retrag.Posted Image
Nu sunt interesat de polemici si contradictii. Nu sunt in cautare de munca, ci doar incerc sa fac ceva ca conationalii mei sa fie cat mai putin vulnerabili la criza energetica ce inca nu si-a atuns apogeul.


Doamne feri, Nu ma simt ofensat deloc. Poti sa ma si injuri :)) daca-mi dai pe langa asta si un sfat bun :))..Glumesc!
Voiam doar sa precizez ca nu vreau sa incepem polemici pe tema bugetului sau a deciziilor pe care le iau cei care-si publica jurnalul pe aici. Fiecare cerem sfaturi, le primim si le punem sau nu in practica, motivati de anumiti factori. Important e sa le primim si sa stim ce riscam daca nu le punem in practica.

Referitor la izolatii sunt de acord cu tine. Ceea ce recomanda unii cred ca e minimum, adica 10 cm la pereti, 5 la placa si 15 la planseu. Mi se pare logic ca daca pui mai multa izolatie, va fi si mai bine incalzita casa, insa e de vazut ca nu cumva sa supra-izolam.
Probabil asta depinde si de locatia respectivei cladiri. Eu unul o sa incerc sa-mi pun peste minimum pentru ca am vazut diferenta intre diferite tipuri de izolarii si la apartament, in care stau acu si la o vila, alor mei.

De felul meu, sunt mai preventiv (ca sa nu zic prapastios) adica mai bine previn decat sa ma chinui sa remediez dupa. La cate furtuni am vazut recent, care acu ceva ani nu erau (sau daca erau, apareau in alte zone sau doar la tv), ma astept ca in urmatorii ani sa vedem niste dezechilibre naturale ca prin filme, deci izolatia, impamantarea si paratrasnetul o sa primeasca atentia cuvenita indiferent de ce mi-ar recomanda arhitectul sau constructorul. Bineinteles aici vor conta si parerile vecinilor din zona casei mele.

Thanks!
Man.

#12
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 manghels, on 16 iunie 2014 - 10:20, said:

Voiam doar sa precizez ca nu vreau sa incepem polemici pe tema bugetului sau a deciziilor pe care le iau cei care-si publica jurnalul pe aici. Fiecare cerem sfaturi, le primim si le punem sau nu in practica, motivati de anumiti factori. Important e sa le primim si sa stim ce riscam daca nu le punem in practica.
Deacord.

 manghels, on 16 iunie 2014 - 10:20, said:

.. Mi se pare logic ca daca pui mai multa izolatie, va fi si mai bine incalzita casa,..
Casa va fi la fel de "incalzita" , adica tot 23 grd C vor fi si in cazul in care ai doar un minim de termoizolatie, si in cazul in care ai mai multa termoizolatie, diferenta ar fi in consumurile de "energie".

 manghels, on 16 iunie 2014 - 10:20, said:

..insa e de vazut ca nu cumva sa supra-izolam.
De asta trebuie sa le fie "frica" distribuitorilor de energie din zona, nu si beneficiarilor. Asta cu "supraizolarea" as compara-o cu "Prea bun e chiar daunator"  Posted Image ..

 manghels, on 16 iunie 2014 - 10:20, said:

Probabil asta depinde si de locatia respectivei cladiri.
Corect. In unele normative romanesti se specifica valori diferite de "grade-zile" (adica temperaturi exterioare si durata mentinerii lor) pentru centrele judetene, in alte normative se specifica ca "pentru toate cladirile noi consumul anual specific aferent incalzirii nu trebuie sa depaseasca 100 kWh/(mp an)" (indiferent ca acestea sunt construite la Mangalia sau la Intorsatura Buzaului), insa la capitolul grosimi ale termoizolatiilor marea majoritate a "decis" ca "mai mult de X nu merita"..  Chiar asa de simplu sa fie sa determini grosimea optima al termoizolatiei ?! Posted Image

 manghels, on 16 iunie 2014 - 10:20, said:

Eu unul o sa incerc sa-mi pun peste minimum pentru ca am vazut diferenta ..
Iti salut intentia.Posted Image

 manghels, on 16 iunie 2014 - 10:20, said:

De felul meu, sunt mai preventiv (ca sa nu zic prapastios) adica mai bine previn decat sa ma chinui sa remediez dupa... Bineinteles aici vor conta si parerile vecinilor din zona casei mele.
Cu prima propozitie sunt deacord, "Paza buna trece primejdia rea".. Dar, a doua cu "parerea vecinilor" - nu am inteles-o.Posted Image

Edited by andreilesan, 16 June 2014 - 10:55.


#13
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

Quote

Cu prima propozitie sunt deacord, "Paza buna trece primejdia rea".. Dar, a doua "cu parerea vecinilor" - nu am inteles-o.Posted Image

Voiam sa zic ca, voi lua in calcul si ce zic vecinii de pe acolo. Ei stau deja acolo, stiu cum e si pe timp de iarna si vara, de unde bate vantul mai mult, ca am inteles ca, fiind intre coline, e un fel de inversiune termica, adica, frigul nu vine intotdeauna de la nord.:)).

Prin parerea vecinilor, ma refer la izolatiile pe care si le-au pus pe casa, ce consumuri si costuri au la incalzire cu izolatiile respective, ce materiale au folosit...etc..

Thanks!
Man.

#14
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 manghels, on 16 iunie 2014 - 10:57, said:

Voiam sa zic ca, voi lua in calcul si ce zic vecinii de pe acolo. Ei stau deja acolo, stiu cum e si pe timp de iarna si vara, de unde bate vantul mai mult, ca am inteles ca, fiind intre coline, e un fel de inversiune termica, adica, frigul nu vine intotdeauna de la nord.Posted Image).
Prin parerea vecinilor, ma refer la izolatiile pe care si le-au pus pe casa, ce consumuri si costuri au la incalzire cu izolatiile respective, ce materiale au folosit...etc..
Posted Image "Pamantene" nu te imbata cu apa chioara. Aceasta abordare eu nu o inteleg si nu o agreez..
..Se zice ca a intrebat un mare vrajitor pe un om: "Ce ai dori sa-ti fac tie, ca vecinului tau sa i se dubleze?" Omul fara a gandi prea mult si raspunde: "Scoate-mi un ochi!"..Posted Image ...


Ai putea sa intrebi de vecini ce planuri are UE privind strategia energetica? La ce preturi se asteapta sa se ajunga gazele in UE in legatura cu conflictul provocat in Ukraina, daca pana la urma se va decide sa se excluda fortat un mare furnizor de gaze pe piata europeana?Posted Image

Edited by andreilesan, 16 June 2014 - 11:11.


#15
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 andreilesan, on 16 iunie 2014 - 11:04, said:

Posted Image "Pamantene" nu te imbata cu apa chioara. Aceasta abordare eu nu o inteleg si nu o agreez..
..Se zice ca a intrebat un mare vrajitor pe un om: "Ce ai dori sa-ti fac tie, ca vecinului tau sa i se dubleze?" Omul fara a gandi prea mult si raspunde: "Scoate-mi un ochi!"..Posted Image ...


Ai putea sa intrebi de vecini ce planuri are UE privind strategia energetica? La ce preturi se asteapta sa se ajunga gazele in UE in legatura cu conflictul provocat in Ukraina, daca pana la urma se va decide sa se excluda fortat un mare furnizor de gaze pe piata europeana?

Cum ziceam, nu o sa intru in polemici. Doar ca, nu strica sa vezi si cum au construit cei din zona ta...si aici ma refer la mine. Daca omu' si-a izolat cu 10 cm peretii nu inseamna ca si eu o sa-mi fac la fel. Era vb de informatii la cald, de la oamenii care locuiesc pe acolo...oricum o sa-mi fie vecini, deci tre sa socializam un pic.

Thanks!
Man.

#16
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 manghels, on 16 iunie 2014 - 11:13, said:

... Daca omu' si-a izolat cu 10 cm peretii nu inseamna ca si eu o sa-mi fac la fel. ...oricum o sa-mi fie vecini, deci tre sa socializam un pic.
Cu astea sunt deacord.Posted Image

#17
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Salutare,

la stiudiul Geo sii cel Topo, care-s cele mai importane sectiuni la care tre sa-mi concentrez atentia? Mi-au dat astia un dosar cu hartii si un DVD dar ma uit ca la masini straine.

Thanks!
Man.

#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Multe si inghesuite. In plan par toate aranjate, la scara reala mi-e ca da cu virgula.
Pont, cand suprafata nu e generoasa renuntati la dressing. Un dulap ocupa de 5 ori mai putin spatiu, astfel ramane mai mult pentru dormitor.
Oricum ele sunt niste chichinete in care abia ai loc sa cauti o camasa curata, nu-i spatiu ca-n casele de lux unde te poti proba in 5 toalete.
Costul total pentru realizarea unui dressing este ca aceluia unui mobilier de lux din ratan sau cine stie de ludovic.
Demisolul e un moft costisitor. Eatimez in jur de 15.000 la rosu doar pana ajungi la placa de la parter, asa ca mare grija cu bugetul.
Desi pare mare, nu este suficient pentru o casa facuta ca la carte. Adica fara compromisuri majore.
Designul exterior e destul de pueril, acoperisul este total lipsit de forma si volum, e ca o sapca mica trasa peste un cap mare si gras.
S-ar pretinde o mNsarda cu acoperisul inclinat la peste 40-45 de grade.
Asa arata a un coif gata sa zboare la primul vant.
In dormitor trebuie sa se vada o singura usa, altfel vei avea tot timpul impresia ca se va deschide una din cele 15.
Mergeti pe case deja definite pe care sa le adaptati sau modificati.
Meseria de arhitect nu-i una pe care o poate face oricine, la fel cum e intretinerea avioanelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate