Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea in inaltime la 18 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Sedativ0

Sedativ0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.12.2013
Salut
Am 18 ani, inaltimea 1,70 si greutatea 60 kg. Nu-mi convine deloc inaltimea pe care am. Pana la 14-15 ani eram mai inalt decat persoanele de aceeasi varsta, insa de atunci m-am mai inaltat doar cu 5 cm.
As vrea sa stiu ce as putea face sa mai cresc in inaltime...macar 2-3 cm. Mentionez ca nu am avut o viata sedentara, fac sport regulat si cred ca nu am avut o alimentatie gresita

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Daca asa-i materialul, trebuie sa gasesti alternativa. Ce sport? Sala nu prea ajuta, ba din contra...
Volei, baschet astea inalta ( in timp ).
Nu te teme, eu am 1.75 la 21 de ani, dar la 16 aveam 1.74 :lol:

#3
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Ești prea obsedat de înălțime. Ce te-ai face dacă ai avea 1.53 m ca și mine? În plus, știi vorba: esențele tare se păstrează în sticluțe mici. Posted Image

   Fiind pe aria de endocrinologie te poți duce la un endocrinolog să îți dea ceva pentru a crește în înălțime și să te rogi la Dumnezeu că omul știe ce face și că această joacă cu hormonii nu te va aranja pe viață. Aveam și eu o verișoară ce nu era foarte înaltă dar după ce a fost la un endocrinolog s-a înălțat destul de mult. Oricum nu te sfătuiesc să te joci cu hormonii. Mulțumește-te cu înălțimea pe care o ai.

Edited by dan-s, 15 June 2014 - 15:34.


#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu ai ce face pentru a creste in inaltime (mări scheletul practic). Asta in general... la 18 in special. E ok 1,70. Eu incepand cu clasa a 11-a nu am mai crescut. Valabil si pentru colegii mei cam toti am ramas cu inaltimea de la 18 ani. O exceptie a fost unu' care avea 1,47 or shit in clasa a 9-a insa in a 12-a la sfarsit la masuratoare avea 171 :w00t:

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, cine te place, te place si asa. La 1.70 m....
Cine nu, sa te pupe acolo, nu spun unde, dar cu gratie si delicatete, sa nu cumva sa te zgarie.....
Am fost clar?
Altfel, ca de la om de 50 de ani, care si el a fost tanar odata, sincer, ai prea mult timp liber sa te gandesti la asa ceva.
Ai citit toate cartile din lume? Daca imi spui da, te felicit cu mare invidie. Si te rog sa le mai recitesti..
Asa ca lasa dracului tampeniile si aplica ce a zis predecesorul cu esentele ...Are toata dreptatea..

PS. Daca chiar iti doreai o cariera de pivot in NBA, asta e. Nu o s-o ai. E un motiv de plans? Da, se platea bine..Dar daca faci afaceri cu statul roman cica castigi mai repede.. Asa barfeste lumea...
PPS. Al 18 ani aveam 1.75. Si nu imi pasa deloc... Acum la 50, cam circa pe acolo...Si ce daca?

Edited by Prien, 15 June 2014 - 15:55.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Gata cu offtopicul! Recidivele se sanctioneaza. Aveti SL pentru discutiile anterioare.

#7
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
Te ajuta sportul de gen baschet, inot si anumite exercitii de yoga.
Pana pe la 21 de ani mai poti creste.

#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Daca nu ai crescut pana la 18 ani, de acum inainte nu mai poti pune prea mult, maxim 1-2 cm. Sa stii ca nu e o rusine sa fii mic de inaltime. Eu iti recomand baschetul. Sa nu faci greseala sa iei ceva medicamente ,,minune'' de pe net care te ajuta sa cresti, vei suferi doar o uriasa dereglare hormonala.


   Off: Eu la 19 ani, am 1.94 Posted Image

Edited by Daian95, 15 June 2014 - 17:25.


#9
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Poti sa incepi sa joci baschet. Oricum, nici la 18 ani nu e sigur ca n-o sa mai cresti.

Nicicum nu e bine, eu am apropae 1 90 si mi se pare ca-s prea inalt.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cei care zic,ca de la sala nu mai cresti sau cei care zic ca de la baschet cresti inalt vorbesc aiurea.Sa va intre bine in cap,inaltimea tine de genetica fiecaruia si cu asta basta.

#11
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010

 I2O, on 15 iunie 2014 - 19:34, said:

Cei care zic,ca de la sala nu mai cresti sau cei care zic ca de la baschet cresti inalt vorbesc aiurea.Sa va intre bine in cap,inaltimea tine de genetica fiecaruia si cu asta basta.
Depinde ce exercitii faci la sala. Genuflexiuni cu greutati mari vor duce la o tasare a coloanei si o stopare a cresterii. La fel mai sunt si alte exercitii.
In cazul lui mult mai bune sunt sporturile enumerate mai sus de colegi.

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 tibi346, on 15 iunie 2014 - 20:00, said:

Depinde ce exercitii faci la sala. Genuflexiuni cu greutati mari vor duce la o tasare a coloanei si o stopare a cresterii. La fel mai sunt si alte exercitii.
In cazul lui mult mai bune sunt sporturile enumerate mai sus de colegi.

Hai ca sunt curios,cam cum il ajuta sporturile alea?Cu argumente.

Edited by I2O, 15 June 2014 - 20:16.


#13
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 tibi346, on 15 iunie 2014 - 20:00, said:

Depinde ce exercitii faci la sala. Genuflexiuni cu greutati mari vor duce la o tasare a coloanei si o stopare a cresterii. La fel mai sunt si alte exercitii.
In cazul lui mult mai bune sunt sporturile enumerate mai sus de colegi.

Bullshit. Frate-miu de 20 si ceva de ani  a fost la sala din clasa a 8-a si a avut acelasi 'parcurs' de crestere ca si mine. 1,77 sfarsitul lui a 8-a, 1,9 si ceva in clasa a 11-a - 12-a. Eu in schimb am inceput sa fac exercitii (in casa, cu greutati nu mai mari de 10-15kg, deci nu sala) pe la 16 jumate. Astazi avem amandoi fix aceeasi inaltime. E vb de genetic pnm... parinti 1,7 si 1,84. Era in facultate unu' la baschet plin de scheme si figuri, facea practic balet pe teren insa degeaba tot 1,65 avea desi jucase de la 10 ani probabil.

 I2O, on 15 iunie 2014 - 20:15, said:

Hai ca sunt curios,cam cum il ajuta sporturile alea?Cu argumente.

Cum boss, nu stii? Te intinzi dupa minge si bang, mai 'bagi' de un cm Posted Image.

Edited by potae, 15 June 2014 - 21:03.


#14
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
In primul rand, ignora toate sfaturile stupide pe care le-ai primit, gen 'fa baschet'. Intr-adevar, exista o relatie de cauzalitate, dar e inversa, in sensul ca nu ajungi inalt daca te faci jucator de baschet, ci ajungi jucator de baschet daca esti inalt.

Doi la mana, ignora-i si pe cei care te anunta ca nu mai cresti dupa 18 ani, pentru ca ei nu au mai crescut, ceea ce inseamna ca e la fel pt toata lumea. De exemplu, eu mai am crescut vreo 10 cm la 19-20 ani. Fara sa joc baschet.

Cea mai buna idee e sa te uiti la parintii tai, pentru ca, in cele mai multe cazuri, inaltimea se mosteneste de la ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate