Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Paraziti sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
Salut, totul a inceput de cand am vrut sa dau la armata cand am primit foaia cu analizele de sange mi-a sarit in ochi bilirubina marita 2.2 mai exact, indirecta si directa nu stiu pentru ca nu scria, celelalte analize de ficat erau in regula. am intrat la boli interne cum se procedeaza si m-a declarat inapt cu icter congenital. Tin sa precizez ca, atunci cand eram mic am avut chisturi MASIVE de oua de giardia in scaun am facut un tratament cu zentel si nu stiu daca trecuse sau nu dar aveam simptome nasoale atunci.
Apoi am mers la un laborator privat si mi-am facut bilirubina totala, directa si indirecta a iesit asa totala 1.4, directa 0.25 si indirecta 1.15 asta dupa ce am renuntat si la fumat fiind speriat de o posibila afectiune serioasa a ficatului. Am fost la acelasi doctor fiind cunoscut ca cel mai smecher din orasu' meu la cabinetul lui privat am dat o caruta de bani mi-a explicat care-i treaba cu icterul congenital mi-a facut un ecograf foarte complex pentru ca eram ingrijorat si l-am rugat eu dar rezultatul a iesit foarte ok toate erau normale inclusiv ficatul. Tin sa mai precizez inca trei lucruri pentru a ma face inteles pe deplin.
1. Inainte de toate astea beam de stingeam nu foarte des dar cand aveam ocazia beam de se golea raftul de bauturi de la non-stop.
2. inainte sa dau in armata cu cateva luni de zile aparuse senzatia de colon iritabil o mica jena in partea dreapta a abdomenului inferior care a durat cateva saptamani si se activa la efort(ciudat) si seminte(am mancat o data decojite) nu va ganditi la apendic ca nu am treaba acolo. Apoi a trecut si de mult nu mai am nici o jena sau durere.
3. Scaunul de atunci este intr-o continua schimbare la inceput o mica perioada eram constipat, o alta mica perioada era normal, iar constipat, apoi diarie, intr-o mica perioada vreo saptamana era ca niste cacareze de oaie si tinde sa insiste spre o culoare mai galbuie ceea ce ma duce cu gandul la giardia pentru ca toate astea de la puncul trei sunt simptome de giardia sau putin probabil alt parazit.
Acum scaunul este cand diarie cand tare si iese greu si bucati mai mici ca si cum as fi constipat plus am foarte multa flatulenta.
Care este parerea voastra? va rog sa raspundeti numai daca sunteti in masura de un raspuns sincer si serios. Va multumesc!
PS: nu stiu daca conteaza dar trebuie sa mai mentionez ceva: de cand nu mai beau si nu mai fumez fac sport si mananc sanatos am pofta de mancare si ma simt foarte bine din punct de vedere fizic insa psihic nu prea intram si in acest subiect daca va intereseaza.
PS2: am uitat sa mentionez ca am urina colorata.

Edited by ConDemneD, 15 June 2014 - 00:35.


#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Mai mult ca sigur ai paraziti, dar nu ti-au facut analize detailate la sange? Ar trebui in mod normal sa aflii de ce suferi daca aveai un set calumea de analize.

#3
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
setu' de analize de la armata era complex dar nu si-a dat seama, luni trebuie sa repet niste analize care mi le-a dat doctorul si o sa duc si probe de fecale. Cred ca ar trebui sa ma duc la alt doctor frate...sau mai bine ma duc la Bucuresti.

#4
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
alte idei, sfaturi, indrumari etc?

#5
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
cum is eozinofilele? urina colorata, bilirubina aia crescuta cam ne duc cu gandul la o hepatita(nu pot zice de care dar din ce zici probabil toxica). nu cred ca ai avea motive sa fie paraziti. giardia da balonari urate, diaree, disconfort abdomnial si nu da ictere!!! deci nu cred ca e vorba de paraziti dar nu se pot da diagnostice pe net. fa un coproparazitologic repetat la interval de cateva zile, o hemoleucograma sa vezi eozinofilele si as mai zice nuste enzime hepatice, bilirubina, poate un eco la ficat.

Edited by lorelei20, 16 June 2014 - 00:09.


#6
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
habar n-ai cat de mult te inseli parazitii produc icter mecanic si nici nu ai citit tot postul meu(ma refer la primul) drept dovada nu ai inteles ca analizele de ficat au iesit bine TGO si TGP, si nu ai citit nici ca eu am facut ecograf la ficat, iar eu am fost diagnosticat cu icter congenital e cu totul alta mancare de peste pentru cultura ta generala nu e o boala e un sindrom care aparent este inofensiv. Data viitoare citeste-mi tot postul daca vrei sa mai discutam.
In fine, trecand peste asta uite rezultatul analizelor facute astazi in ziua de luni 16/6/2014

HEMATOLOGIE  
1. Hemoleucograma completa -Sange
ANALIZE

REZULTATE

INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM

Leucocite (WBC) 6.0 10^3/ul   4 - 10 / 10^3/ul  
Neutrofile % 44.8 %   45 - 80 / %  
Eosinofile % 3.1 %   0 - 4 / %  
Basofile % 0.7 %   0 - 2 / %  
Limfocite % 45.0 %   20 - 55 / %  
Monocite % 6.4 %   1.7 - 15 / %  
Hematii (RBC) 4.90 10^6/uL   3.9 - 5.7 / 10^6/uL  
Hemoglobina (HGB) 14.9 g/dl   13.0 - 17.3 / g/dl  
Hematocrit (HCT) 43.5 %   39 - 51 / %  
Volum mediu eritrocitar (MCV) 89 FI   80 - 103 / FI  
Hemoglobina eritrocitara medie (MCH) 30.4 pg   25 - 33.5 / pg  
Conc. medie de hemoglob. eritrocitara (MCHC) 34.3 g/dl   31 - 36 / g/dl  
Indice de distributie a eritrocitelor (RDW) 10.9 %   10 - 18 / %  
Trombocite (PLT) 252 10^3/ul   150 - 450 / 10^3/ul  
Volum mediu trombocitar (MPV) 7.9 FI   7 - 15 / FI  
Trombocrit (PCT) 0.200 %   0.15 - 0.45 / %  
Indice de distributie a trombocitelor (PDW) 12.8 %   10 - 40 / %  
Neutrofile (ANC) 2.67 10^3/ul   2.0 - 8.0 / 10^3/ul  
Eosinofile 0.18 10^3/ul   0.02 - 0.7 / 10^3/ul  
Limfocite 2.68 10^3/ul   1.0 - 4.5 / 10^3/ul  
Basofile 0.04 10^3/ul   0 - 0.2 / 10^3/ul  
Monocite 0.38 10^3/ul   0.2 - 0.8 / 10^3/ul  




BIOCHIMIE  
ANALIZE

REZULTATE

INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
2. TGO -Ser
15 U/L  
0 - 37 / U/L
3. TGP -Ser
4 U/L  
0 - 40 / U/L
4. GGT (gama GT) -Ser
15.1 U/L  
11 - 50 / U/L
5. Bilirubina directa -Ser
0.43 mg/dl Valoare mica
0 - 0.2 / mg/dl
6. Bilirubina totala -Ser
1.44 mg/dl Valoare mica
0 - 1.0 / mg/dl
7. Fosfataza alcalina -Ser
111.9 U/L  
98 - 279 / U/L

BACTERIOLOGIE  
ANALIZE

REZULTATE

INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
1. Examen coproparazitologic -Materii fecale
Absente oua si chisturi paraziti

Singurele care au iesit aiurea au fost Netrofilele(suspect, nu sunt racit) dar asta mi-a mai iesit o data asa, si bilirubina directa si totala(probabil si indirecta nu stau acu sa o calculez) si am observat ca bilirubina directa este in crestere de la 0.25 cat o aveam acu cateva luni de zile a ajuns la 0.43 vedeti si voi.

Edited by ConDemneD, 16 June 2014 - 18:15.


#7
adrian1323

adrian1323

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.03.2016
salut, ai aflat pana la urma de la ce erau problemele? ma uit pe postarile tale si culmea si eu ma confrunt cu aceleasi chestii. Am avut acum ceva ani limbrici si am banuit si acum ca am paraziti, am tot repetat analizele dar nu iese nimic pozitiv.

#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
si eu as fi vrut sa aflu diagnosticul final.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate