Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

sistem hi-fi

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#37
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
just236, ziceai ceva in primul post cum ca vei folosi acest sistem si la vizionarea de filme ?
Prin urmare ar trebui ca aceasta caracteristica a sistemului sa fie "must have" ?

Dupa cum ti-ai dat seama deja, ai la dispozitie 2 variante de sisteme audio:
- fie varianta stereo (amp + o pereche de boxe, cel mai probabil de podea), cu care vei inregistra prestante in cadrul auditiilor muzicale superioare unui sistem 5.1.
- fie varianta multichannel, 5.0/5.1, construita dintr-un receiver a/v + un sistem de boxe 5.0 sau 5.1 (adica incluzand sau nu subwoofer).

Daca sistemul trebuie NEAPARAT sa se descurce si cu filme, atunci, probabil cel mai apropriat ar fi sa te orientezi catre un sistem multichannel, insa avand pe post de fronturi doua boxe de podea masive, iar pe post de "locomotiva" un receiver potent, capabil si din punct de vedere stereo. In aceasta situatie poti renunta la sub.

Poti apela cu incredere la boxele recomandate de FC72, cu acele boxe nu vei mai avea nevoie de subwoofer in cadrul filmelor iar prestanta in mod stereo va fi Ok la banii propusi.

Pentru avantajul portofelului tau, comerciantii s-au gandit sa realizeze "pachete" cu diverse sisteme atat stereo, cat si multichannel.
Iata astfel de pachete aici, aici si chiar si-n alte locuri, daca vei cauta pe la toate magazinele de profil pe care le gasesti listate aici.

Daca sistemul nu trebuie neaparat sa fie optimizat pentru vizionarea de filme ci in prim plan ai auditiile muzicale, atunci apeleaza la un sistem stereo, vei obtine performante net superioare in acest sens, insa cu carente mari in cadrul vizionarii filmelor, din punc de vedere al redarii tuturor efectelor surround ale acestora si nu numai.

Nu in ultimul rand gandeste-te si ce vei face cu acel sistem, la ce-l vei lega, de unde vor veni muzica si/sau filmele, etc., este important, sa nu te trezesti pe urma ca n-ai la dispozitie taman interfata de care ai nevoie.

Oricum ai proceda, sa nu cumva sa cumperi fara sa sculti cu propriile tale urechi...
Apropo, nu se aplica ceea ce-ai spus tu mai devreme cum ca vanzatorii iti vor vinde ce vor ei, Nu, pentru ca aici, nu-i sa zicem ca la masini, adica dom'le cumpara Opel ca-i mai bun decat Skoda, Nu, aici urechea ta dicteaza ce se cumpara, este strict pe placute. Incercand variate combinari intre receivere a/v sau amplificatoare si sisteme de boxe, vei ajunge la rezultatul corect, negresit.

Edited by Protopopeus, 17 June 2014 - 12:14.


#38
just236

just236

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.06.2014
Protopopeus , ai dreptate in ceea ce spui dar nu gred ca urechile mele pot face diferenta intre incinte, Yamaha, Klipsch, Magnat samd sau receivere, puteri.......Eu am folosit pana acum doar logitech diferite modele si anul trecut am achizitionat (la pret f bun) niste Yamaha de studio pe care nu le-am folosit ca "nu aveau basi" Posted Image O sa optez pentru varianta de "auditie muzicala" in primul rand, ca m-oi descurca eu si fara sunet spatial la filme. Asa ca vreau boxe de podea cu bass puternic din care sa se auda si aerul pe care il trage "Farcaş" in piept cand canta!!!

Edited by antinari, 17 June 2014 - 13:19.
nu e necesara citarea postului anterior


#39
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Atunci, spre norocul tau, vei obtine un rezultat audio net superior cu aceeasi bani...

Tocmai fiindca pana acum ai folosit de-alde Logitech, vei fi in stare sa faci diferenta intre acestea si diferite sisteme audio sau numai intre acestea din urma. In plus, intre Yamaha, Magnat si Klipsch exista diferente observabile, crede-ma.
Ia cu tine muzica preferata, intr-un format cat mai apropiat de original (daca nu-l detii chiar pe acesta) si mergi la auditii cu incredere, se merita aceasta "investitie" cu varf si indesat.

Vezi ca-n postul #23 gasesti niste informatii pretioase, sper ca nu l-ai trecut cu vederea...
Daca nu te deranjeaza piata SH, in mod clar vei obtine niste performante la care nici nu visai cu suma propusa.

Edited by Protopopeus, 17 June 2014 - 13:10.


#40
just236

just236

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.06.2014
In legatura cu boxele sunt 90% hotarat in privinta Magnat Monitor. Au foarte multe feedback+uri pozitive. Acum am o dilema in privinta receiverului sau eventual amplificatorului. Putin ajutor. Anyone? :)

#41
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Depinde ce model de Magnat Monitor ,deci de cat mai ramane disponibil pt. amplificare.

#42
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postjust236, on 17 iunie 2014 - 13:23, said:

In legatura cu boxele sunt 90% hotarat in privinta Magnat Monitor. Au foarte multe feedback+uri pozitive.
...............

Nu te grabi !
Spuneai mai inainte ca poti suplimenta bugetul pana pe la 1000Euro (daca nu ma-nsel), asta-i foarte bine...
Ei, in acesti bani ai multe posibilitati, ar trebui sa gandesti in consecinta.

Te poti gandi la boxe precum Monitor Audio BX6, Wharfadale Diamond 10.6, Dali Zensor 5, noile Tannoy Mercury V4i, Q Acoustics 2050i, chiar Focal Chorus 716V, la vreo 2500lei, daca te uiti bine pe net, si tot daca te uiti bine pe net gasesti si Canton GLE 476 la doar 2000lei. Asadar posibilitati cu duiumul. Astea in afara de Magnat...
Cat priveste amplificarea, te inscrii in pret cu de-alde Yamaha A-S500, NAD 326, Rotel RA 10, Marantz 6004 sau 6005. Tare ma intreb cum ar propulsa un HK 980 o pereche de Klipsch-uri, ca tot se vorbea de ele, sau o pereche de Focal ?! Imi stabilesc drept obiectiv sa aflu treburile astea...

Intrebare: muzica de unde va veni ?
Ca daca va "iesi" dintr-o placa de sunet integrata, ai dat cu bata-n balta !

Edited by Protopopeus, 17 June 2014 - 18:29.


#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
HK plus Klipsch e o combinatie consacrata.
In alta ordine de idei amplificatoare din lista ai sunt foarte OK cu rezerva ca unele dintre ele au putere cam mica(326 ,RA-10 si PMA-urile 600x Marantz).

#44
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
@just236
Eu cred ca pentru inceput ar fi mai bine sa investesti o suma mai mare in amplificator ,un Nad C356BEE ar fi perfect si pentru a te incadra in suma propusa, boxele Magnat Monitor Supreme 1000. Si cand mai strangi ceva bani sa schimbi boxele cu Monitor Audio MR6, care fac pereche buna cu acel amplificator. Astfel vei obtine un sunet decent in acel spatiu si nu te vei face de ras in fata prietenilor, la petreceri Posted Image. Te sfatuiesc insa sa nu te grabesti, vei pierde mult la revanzarea boxelor. Cumpara amplificatorul si cand poti adauga diferenta, cumpara boxele Monitor Audio MR6. E pacat sa ai o componenta buna care sa nu-si poata arata adevarata valoare din cauza celeilalte.

Edited by antinari, 18 June 2014 - 10:19.
sters continut off topic


#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Magnat Monitor Supreme 1002. Asa e numita noua serie. Nu stiu care sunt diferentele fata de 1000.

#46
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Mai toate incintele in gama de pret x sute...y mii de euroi, folosesc "artificii" si "pacaleli" la adresa auditorilor, si in niciun caz nu pun target pe high-tech. Aidoma, majoritatea masterizarilor inregistrarilor audio sunt facute pe baza middle range pentru a fi lesne traduse de o larga gama de incinte nepretentioase si deasemeni a fi auzite de majoritatea auditorilor. Si oricum un dif. mai mare chiar daca in teorie este mai ok nu inseamna ca este si necesar (asta daca nu vrei sa arunci banii gratuit), singura diferenta 'palpabila" este la putere si feeling, totusi nu cred ca un audiofil adevarat, "forjaza" cand asculta muzica . Nu mai spun nimic de acustica camerei de auditii, care daca-i lasata la voia intamplarii, sa vezi (adica, auzi) atunci reverberatii, rezonante si basi scapati de sub control, si care in loc sa fie dimati, tu recomanzi sa...mai mult...mai mare...mai... (pe vremuri, in anii '80 dadeam petreceri cu statii de 20w in clase de liceu care aveau cam aceeasi suprafata  si nu cred ca a simtit cineva lipsa "puterii"). Totul in aceasta discutie se rezuma la raportul pret/calitate.

Edited by antinari, 18 June 2014 - 10:18.
sters continut off topic


#47
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru (re)aducere aminte:

View Postbibiaudiofil, on 17 iunie 2014 - 08:59, said:

@titoo și gicaru:  eu consider că v-ați spus unul altuia ce aveați pe suflet și vă rog să continuați doar în măsura în care îl puteți ajuta cu ceva pe inițiatorul topicului.

Mulțumesc pentru înțelegere,
Bibi

Acesta este un avertisment public. Combateţi ideile, nu persoana.

#48
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009

View Postedigee, on 17 iunie 2014 - 23:22, said:

Magnat Monitor Supreme 1002. Asa e numita noua serie. Nu stiu care sunt diferentele fata de 1000.

Difuzoarele folosite sunt diferite:

Magnat 1000:

Attached File  344840_LB_00_FB.EPS_1000.jpg   37.93K   26 downloads

Magnat 1002:

Attached File  magnat_monitor_supreme_1002_moc.jpg   207.41K   26 downloads

Sau poate-i schimbat doar dustcap-ul si capacul ala de plastic de la tweeter :))

#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Un dustcap de o alta constructie face de multe ori o mare diferenta. In bine sau in rau. Macar la astea noi nu le mai pot impinge copiii inauntruPosted Image

Edited by edigee, 19 June 2014 - 10:22.


#50
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postedigee, on 19 iunie 2014 - 10:21, said:

..............
Macar la astea noi nu le mai pot impinge copiii inauntruPosted Image

Posted Image Posted Image

#51
just236

just236

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.06.2014

View PostProtopopeus, on 19 iunie 2014 - 10:28, said:


Posted Image Posted Image
deci, magnat-urile sunt o alegere buna, nu?

#52
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Stiu ca este amuzant dar exact asta este diferenta la seria asta :  " Macar la astea noi nu le mai pot impinge copiii inauntruPosted Image"
Sau altfel spus sunt redneck proof sa nu le mai apese prin magazine, showroom, etc.

#53
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
http://www.stereomag...-audio-mr6-2205

este in regula sau se poate mai bine in jurul sumei respective?

#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ca amplificator vezi si noul Marantz PM 6005 cu DAC inclus.

Edited by edigee, 02 December 2014 - 10:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate