Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

sistem hi-fi

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#217
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
DAC-ul Fiio are Cirrus Logic CS 8416 nu ca ar conta prea mult, implementarea conteaza.
Chiar in seara asta ascultam ceva pe sistemul ala si imi place cum suna, detaliu, curat, controlat chiar si focusat, parca nu iti vine sa crezi ca niste dracii de doi bani pot scoate sunetul ala.
Am facut o poza cu telefonul la "inghesuiala" de sub comoda televizorului.

Attached Files



#218
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Ce-as vrea si eu inghesuiala de scule... :P

In schimb, sterg praful zilnic! ;)

#219
costeloosh

costeloosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.09.2009
Inghesuiala se face treptat si cu discernamant :D (parte si dpdv financiar :) ).

#220
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Salutare,
As vrea sa-mi recomandati si mie un reciever  5.1, buget undeva pana la 1500 de lei si niste boxe cu buget pana in 2000-2300 de lei. Receiverul o sa-l conectez la TV(Sony 50W815) iar sistemul il voi folosi pentru filme si muzica(nu neaparat in ordinea asta). Camera este una de bloc de vreo 18 mp.
Am tot citit pana acum si cu cat citesc mai mult parca decizia devine tot mai grea in a alege ceva. Din pacate nu prea am optiunea de a merge sa le ascult live doearece sunt din Timisoara si nu prea sunt multe magazine de profil.
In genul de magazine, Domo, Altex, etc. nu gasesc ce as dori eu.
Pentru receiver m-am uitat la Harman Kadrdon AVR 151, Yamaha RX-V377(477), Marantz Nr1504, cam astea ar fi la ce m-am uitat dar sunt dispus si la alte varinate.
Acum vine partea mai grea...boxele, la inceput m-am uitat la un set de la Harman Kardon Hkts 5, m-am uitat la sisteme 5.1 dar parca nu imi inspira prea multa incredere acele boxe micute din plastic(sau ce o fi), pentru filme din ce am citit ar fi ok dar cam atat; dupa am inceput sa mai citesc si am ajuns sa ma uit la 5.0 Pack Monitor Audio MR4 + MR1 + MRcentru, Wharfedale Vardus VR-300(400) 5.0 Pack, Wharfedale Crystal 3 5.0, Pack Boxe Magnat Supreme 2002(802) + 102 + Center 252 5.0 si lista poate continua, ulterior as putea sa iau si un subwoofer pentru sistemele 5.0.  Nu caut ceva care sa faca "galagie" vreau ceva de calitate in banii astia si sa ofere un sunet placut si clar atat la vizionarea unui film cu sunet 5.1 cat si la asccultarea unei melodii.
As vrea sa-mi recomandati sa zic asa un best buy la banii care ii dau pe ele. Eu am scris la ce m-am uitat pana acum si din ce am citit, dar sunt dispus la absolut orice varianta.
Va multumesc frumos,
Ciprian

#221
maab

maab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.12.2009
Salut,
Dupa multa vreme si multe chinuri am luat (la sfarsitul anului trecut) SISTEM 5.0 MAGNAT MONITOR SUPREME 1002 + 202 + CENTER 252 + RECEIVER DENON AVR-X1200W.
Buuun, pana aici sa spunem ca totul a fost si este bine. Sunt super incantat de "jucarii" , conexiuni de toate felurile, sunet aproape cum mi-am dorit.
Achizitia am facut-o in urma unor auditii, am stat pe capul baietilor cateva ore...
Acum problema pe care o sesizez si doresc sa ma lamuresc este legata de sunetul stereo, intr-o prima faza iar apoi ma voi lega de achizitia unui sub.
Daca la filme si Tv sunetul este foarte bun (dupa parerea mea) la auditia stereo de pe pc sau IP lasa de dorit si nu inteleg de ce. Ca sa ma fac bine inteles si pentru a primi un raspuns cat mai corect, eu fac comparatie intre stero pe casti (de la telefon) sau stereo din masina, ei la stereo din cele doua magnat nu simt acea trecere a sunetului din dreapta in stanga si vice-versa...si nu inteleg de ce.
Este vorba de setari?- am butonat eu pe la setari cu toate ca nu sunt foarte multe dar nu am ajuns nici pe departe la ceea ce aud in casti sau in masina.

A doua chestie este legata de achizitia unui sub, binenteles compatibil cu cele de mai sus, si as vrea sa stiu daca se poate de la cineva care are un sistem ca al meu daca merita achizitia.

Edited by maab, 23 March 2016 - 17:41.


#222
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Gandeste-te ca "stereo ala de la casti si in masina" are mai mare probabilitatea sa dea un sunet incorect. Acea spatializare de care zici e facuta de multe ori artificial de placile de sunet ieftine. Sistemele auto sunt si ele departe de a fi un punct de referinta ,indiferent de cat de scumpe sunt ,ele sunt concepute sa sune doar in acel spatiu mic inchis.
Cauta pe youtube sau pe alte site-uri fisiere de probat stereofonia ,separatia intre canale ,soundstage si chestii din astea si probeaza pe receiver.
Boxele nu prea au legatura cu fenomenul de care zici tu ,daca ar fi vreo problema. Muzica actuala are foarte putina separatie stanga/dreapta fata de ce se producea in anii '60-'70 de exemplu. Cam 80-90% e comun pe canale ,exista doar mici diferente stanga-dreapta. Si acustica camerei si distanta intre boxe si pozitionarea fata de ele sunt factori extrem de importanti.

Edited by edigee, 23 March 2016 - 21:18.


#223
maab

maab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.12.2009
ok, multumesc. Aseara am stat sa ascult Andrea Bocelli, m-am pozitionat la cca 1m de fiecare boxa, boxele orientate catre mine in unghi de (cred)30, trebuie sa recunosc ca sunt un nob si ca eu nu cred ca stiu ce inseamna stereo! pai dupa ce am ascultat prima melodie mi-am dat seama cum se aud in diferite zone diferite instrumente.

#224
costeloosh

costeloosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.09.2009
Salutare!

Vreau sa fac un mic update sistemului audio, si anume sa ii adaug un subwoofer. Aplificatoprul este marantz PM 5005 si incintele Dali zenzor 3. Problema are 2 aspecte: sobwoofer-ul trebuie sa fie activ si sa aiba conexiuni "high". Si ar mai fi si aspectul "compatibilitatii. Eu am gasit ceva de genul:

https://www.digitec....peakers-6292237
https://www.avmall.r...ral-qube-8.html
https://www.avmall.r...-xsw-8.html/alb
https://www.avmall.r...ash-black-decor
https://www.avmall.r...-sub-10-ex.html
https://www.avmall.r....html/black-ash
si de Marca asta nu am auzit...
https://www.avmall.r...-basso-942.html

Asptept parerile voastre. Toate bune!

#225
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
N-ai iesire LINE sau LFE pt subwoofer activ.
Poti pune subwoofer pe iesirile de la a doua pereche de boxe.
Nu poti face management complet de bas ,adica taierea pt boxele Dali.

#226
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Stiu problema cu dsp-ul si cu taierile de frecvente, dar personal as incerca metoda recomandata de Rel, am mai discutat eu pe aici dar nu ma baga nimeni in seama
Subwoofer Rel cu intrare speciala High input http://stereoplanet....bwoofer/rel_t5i


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YIenhBQEtE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5AoiS_e8wBA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt si destule comentarii pe youtube

#227
costeloosh

costeloosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.09.2009
De la cei 2 (REL sdi PS ) m-am inspirat. De aceeia intrebam daca o conexiune Y este viabila, intr-u cat daca folosesc A si B la aplificator, impedanta devine de 8 ohm din 4 ohm. Dupa cum ati vazut, sobwooferele au intrare "high", si pot fi legate la iesirile pentru boxe. Cei 2 sustin ca subwooferul nu va prelua decat semnalul de la amplificator, fara a interferea cu puterea acestuia. De asemenea, tot cei 2, sustin ca LFE este pentru home cinema (tunete, impuscaturi, etc), ne-preluand basul muzicii.

#228
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu as incerca doar cu cele de la Rel, nu stiu daca o sa ai aceleasi rezultate si cu alte firme

#229
costeloosh

costeloosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.09.2009
Doar ce am primit mai-lul acesta de la cei de la Indiana Line, care, pare-se, au vreo 40 de ani de experienta doar ca nu prea sunt cunoscuti pe la noi:

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Good morning.
The combination you have proposed is correct: it will provide excellent results.
The connection through a "Y" cable is the right one.
Kind regards.
musso / coral
___________________________________________
CORAL ELECTRONIC srl  -  10098 Rivoli | Torino | Italy
La invitiamo a leggere l'informativa sulla PRIVACY presente sul nostro sito. Nel rispetto della normativa vigente (GDPR - General Data Protection Regulation), la informiamo che il testo e/o gli allegati della sua email saranno trattati manualmente e/o con mezzi informatici. Qualora necessario, i dati potranno essere comunicati a terzi. Provvederemo alla cancellazione dei dati dietro una sua semplice richiesta.
______________________________________________

Il giorno mer 20 feb 2019 alle ore 14:52 ha scritto:

Messaggio:
Hello,
I would like to add an INDIANA LINE BASSO 942 to my Marantz amp which is driveing a pear of Dali Zenzor3 speakers. Would you agree with this combination? And how ho connect the sub, by Y connection? Thank you for swift feed back.
Best regards!
+++++++++++++++++++++++++++

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate