Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Legiunea straina

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#37
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Anybody, am un film facut de un prieten legionar... acolo, cu antrenamente cu tot, si cu serbarile de Craciun... daca te intereseaza, contacteaza-ma...

#38
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2005
Nu îl mai încurajați să devină carne de tun pentru alte nații...

#39
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
uite aici un inceput: http://www.supercart...e_din_lume.html

am vb. si eu cu tip care este in regiune. a luptat in coasta de fildes si a trecut de cateva ori la cativa mm de moarte. a ramas singur intr-o padure 4 zile in care a fost nevoit sa manace tot felul de ciudatenii pana au venit sa-l recupereze, el neputand iesi la iveala. In primele 6 luni de pregatire  a vazut sange cat pentru o viata la departamentul de pompieri din Paris. Era socat cat de boi si primitivi sunt cei de pe unde a luptat si cum isi pot trage cate un glont in cap in numele nustiucarui zeu, convinsi fiind ca-i va reinvia!

PS. erau surprinsi colegii lui cum avea asta din tara cele mai noi filme, unele care nu erau inca lansate oficial! :)

http://www.comebacka...ry/inadphum.htm

Edited by TIC, 16 March 2006 - 15:55.


#40
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View PostMascatu, on Mar 16 2006, 15:27, said:

Nu îl mai încurajați să devină carne de tun pentru alte nații...
Daca e constient de riscurile la care se spunune nu vad care e problema, a cerut ajutor si incerc sa i-l dau ....

#41
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2005
Dacă...

Dar chiar şi-aşa, mi se par nişte riscuri oarecum inutile. Cu cât e plătit un legionar, anyway? Aşa, de curiozitate.

Edited by Mascatu, 16 March 2006 - 15:52.


#42
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View PostMascatu, on Mar 16 2006, 15:49, said:

Dacă...

Dar chiar și-așa, mi se pare niște riscuri oarecum inutile. Cu cât e plătit un legionar, anyway? Așa, de curiozitate.
Astazi dimineata am stat de vorba cu un prieten, care si el vrea sa plece in legiune... Si asta l-am intrebat si eu : "Vrei sa iti asumi riscurile astea pentru banii aia ?". Si a zis ca mai bine face ceva care i-ar face placere... [da ...sunt oameni carora le-ar face placere sa fie soldati], decat sa stea aici sa munceasca pe rupte si sa ia 10% din cat ia acolo....

Nu se iau foarte multi bani, mai ales la inceput, dar se reclaculeaza in timp, si oricum e foarte mult fata de cat poate sa castige aici...

#43
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Prietenul ala de care ziceam a venit o saptamana in ro si am mai aflat niste chestii interesante  :)

Cand ajungi acolo, primul lucru pe care il fac e sa-ti schimbe numele  :w00t:  (o perioada)
Adica, daca te cheama Petrescu, se ia catalogul cu nume romanesti, se cauta unul asemanator, de exemplu Basescu  :) , si asta iti va fi numele pentru urmatorii 1-2 ani. N-am inteles exact psihologia, probabil esti un sclav mai usor de manevrat daca te numesc cum vor ei.

Fiecare regiment are barul lui  :w00t:  unde te poti face prastie in timpul liber. Au contract cu Heineken si inca niste beri de care n-am auzit.

Dupa francezi, romanii sunt cei mai numerosi. Dintr-un regiment de 800 legionari, cam 100 sunt romani. De asemenea, cadrele superioare (comandanti, colonei, generali) sunt numai francezi. Un legionar de rand, fara studii militare in franta, doar prin stagii de promovare, nu poate urca mai sus de locotenent. Si asta dupa multi ani.

View PostAnybody, on Dec 24 2005, 20:58, said:

Nu te pune sa mergi prin desert sau sa te tavalesti prin mocirla degaba, astea sunt doar tampenii din filmele americane, si nici sa bei apa din balti.
Nu ca degeaba, dar tavalitul prin mocirle, urcat si coborat pante de aproape 90 grade, marsuri de 40 km, toate astea cu echipament de 20 kile in spate, sergenti care urla ca dementii si te umilesc, sunt la ordinea zilei atunci cand esti intr-o misiune. Apa se bea din rauri, oricum cica ar fi foarte curata. Mancarea ti-o cari tot singur, si este sub forma de niste chestii foarte condensate (ca sa cantareasca putin), torni apa calda, se umfla si rezulta ceva comestibil  :)

Daca nu esti in misiune, cam freci menta. Adica sport dimineata si apoi diferite treburi prin regiment, sub motto-ul "Hai sa tragem de timp cat putem de mult, pentru ca daca terminam repede sigur ne mai da si altceva de facut."

View PostMosotti, on Dec 25 2005, 17:41, said:

daca poti pleca oricind, de ce una dintre mai mari probleme pentru legiune sint dezertarile? cine e timpit sa dezerteze daca poate sa plece liber?  :lol:  :lol:
Intr-adevar se dezerteaza la greu. Dar nu te cauta nici dracu sa te aduca inapoi cum am auzit. Te asteapta 2 saptamani, si daca nu apari dosarul iti este trimis la Aubagne pentru desfacere.

Quote

Cu cât e plătit un legionar, anyway? Așa, de curiozitate
Putin pentru franta. Parca vreo 900 la inceput. In misiuni primesti cu 30% mai mult. Sau 50 nu mai stiu.
Dar depinde si de regiment, de exemplu la parasutisti iei mult mai mult, dar risti sa nu iesi intreg la minte de acolo.

Edited by don_dannielo, 16 March 2006 - 16:12.


#44
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2005

View Postdon_dannielo, on Mar 16 2006, 16:07, said:

Cand ajungi acolo, primul lucru pe care il fac e sa-ti schimbe numele  :w00t:  (o perioada)
Adica, daca te cheama Petrescu, se ia catalogul cu nume romanesti, se cauta unul asemanator, de exemplu Basescu  :) , si asta iti va fi numele pentru urmatorii 1-2 ani. N-am inteles exact psihologia, probabil esti un sclav mai usor de manevrat daca te numesc cum vor ei.
Puehehe, genială asta! Normal că eşti mai uşor de manevrat, că nu te mai consideri TU, te consideri ALTUL. Are o oarecare logică, dacă stai să despici firu-n patru...

don_dannielo said:

Dar nu te cauta nici dracu sa te aduca inapoi cum am auzit.
Pe timp de război cred că te caută. Altfel mă fac şi io legionar şi la primul război dezertez :) Până atunci îmi iau banii bine-mersi.

don_dannielo said:

Parca vreo 900 la inceput.
:w00t: Foarte puţin. Eu sper ca după 3-4 ani de experienţă în meseria mea să ajung la banii ăştia fără să îmi risc viaţa pentru, culmea!, altă ţară.

Edited by Mascatu, 16 March 2006 - 16:20.


#45
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Salarul de început în Legiunea Straina, pentru un pufarez, va fi de 1000-1100 euro net pentru stat în cazarma. De altfel nu poate fi sub 1000 pentru ca asta e salariul minim legal pe economie. Salariul urca cu vechimea si mai ales cu cresterea în grad. Insa, cum zic ei, malaiul serios iese în misiune. Bonus 50% (parca) din start. De aia omuletzii abia asteapta sa iasa în turnanta. O fac de 2-3 pe an, se roteaza la greu ca sa nu fie conflicte între batalioane. Dupa 3 ani, daca semnezi pe mai departe, ai dreptul la naturalizare (= cetatenie fracneza). In mod normal se iesea la pensie dupa 15 ani de legiune (pensie destul de fair), acum cica au ridicat la 18 (?) ani si multi fac scandal, si e usor deficit de personal pentru ca nu mai e asa atractiv. Cât despre riscatul vietii, în ultimii 5 ani au murit vreo 2 sau 3 legionari, în timp ce Legiunea a fost plimbata pe tot globu. Nu e deloc masacru zilnic, de fapt poti spune ca e o meserie ca oricare alta, însa daca se împue treaba (razboi serios) vei realiza rapid ca menirea ta e carne de tun.

Inca ceva, s-a spus deja ca ofiterii superiori sunt francezi. Asa e. Sunt doua categorii: unii, atrasi de aventura si dedicati spiritului legiunii, si altii, proveniti din armata regulata franceza, care au calcat strâmb dpdv disciplinar si au fost trimisi sa-si ispaseasca "pedeapsa" în legiune. Evident, cei din urma vor fi un pic mai magari cu pufarezul de rând. Primii, cica, sunt super de gasca.

#46
gogutza

gogutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.08.2005
am un prieten care e in legiune din 2000, intr-o permisie a venit pe la mine, ma asteptam sa vad in ochii lui altceva, un criminal de ex, dar nu a ramas acelasi, cel putin la prima vedere...primul contract de 5 ani si l-a incheiat anul trecut si a ramas in continuare...

#47
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Eu am avut un coleg care nu a mai apucat sa plece. Dar asta nu se pune nu?

#48
The.1

The.1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.02.2006
Mai oameni buni eu am impresia ca va place sa aberati.
Eu pot sa va spun ca cel mai bun prieten al meu a fost in legiune anul trecut.
Abia plecase din tara cu destinatia Franta, s-a inscris in legiune pt o perioadsa de proba de 3 luni.
Ca asa se intampla la inceput, esti testat timp de 3 luni, iar daca esti compatibil vei trece mai departe si abia apoi o sa ai dreptul sa semnezi un contract de 5 ani.
Ca sa va dezamagesc si mai mult, am sa va spun ca in timpul acelui contract  de 5 ani, esti al lor , adica   NU poti sa pleci cand vrei.
Pedepsele sunt evident foarte severe, de asemenea si selectia se face f aspru, nu orice muratura poate sa intre in legiune, nu esti super rezistent fizic si psihic, nu intri in legiune.
Eu zic sa va ganditi de 7 ori inainte sa incercati in legiune.
Multi dintre voi nu ar putea sa faca fata nici in armata romana, dar in Legiunea Straina...
PS: va rog incetati sa ne mai relatati faze vazute prin filme americane :peacefingers:

#49
Hartmann

Hartmann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.04.2006

View Postsandossu, on Dec 24 2005, 17:58, said:

tu vorbesti serios? pai nu te striveste?  :w00t:

Nu te striveste, deoarece un tanc are garda la sol cam jumatate de metru si tu stai pe spate fara ranita,asa ca nu e o problema.
P.S.  Nu se trece cu un tanc greu,ci cu unul mediu sau usor

#50
stanley7

stanley7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.10.2005
VAAAIII DE MINE...SA MOR EU DACA AM MAI VAZUT...SI NU MAI ZIC ODATA ASTA....DAR SA VA GANDITI CA AM MAI ZISO DE 5 MII DE ORI,.....MAH NU MAI VB DACA NU STITI,....AUZI LA ALA...SELECTIE FOARTE ASPRU,,,,,ALTU ALTA PROSTIE...SE TREZI SI ALA  CU GARDA LUI LA SOL....MAH AM MAI SPUSO....NU MAI VB DECAT DACA STITI SIIIGUUUUUURRR.....SINGURU CARE A MAI AVUT DREPTATE A FOST BAIATU CARUIA I SA INTORS PRIETENUL CU SCHIMBAREA NUMELUI,,,ETC ETC
SI EU PLEC INTRO LUNA JUMATE CA FAC 18 ANI...SI E MAI BINE ASA..
IS 3 TESTE CUM SA MAI ZIS
UNU MEDICAL...UNDE TREBE SA VEZI BINE ...DANTURA 80 LA SUTA COMPLETA...SI SA NU AI CEVA BOALA....CEL PSIHOLOGIC...DE CARACTER,,,MENTALITATE....INTELIGENTA.....ETC ETC,,TOATE CARAC ASTEA..SI CEL SPORTIV..UNDE NU E MARE CACAT.....TREBE SA ALERGI CAT DE CAT BINE..ERA COOPERU ADIK 2800 IN 12 MIN....SI PUTINE FLOTARI TRACTIUNI SI ABDOMENE......ACUMA CICA NU MAI E COOPERU..E UN TEST DE VITEZA...SA ALERGI DIN CE IN CE MAI REPEDE...PE O DISTANTA MAI MICA....
DE INTRAT INTRI SIMPLU..DE REZISTAT ALEA 6 LUNI DE ANTRENAMENT E GREU.....TE FUTE RAU DE TOT PSIHIC.....ADIK CE VOR EI...SA VADA CA TU ESTI DEDICAT TOTAL LEGIUNII...CA ESTI DISPUS SA INDURI ORICE DAR SA NU RENUNTI....NAU NEVOIE DE UNU CARE ZICE CA MOARE PT LEGIUNE.....IAR LA CEA MAI MICA DIFICULTATE IN VREUN CONFLICT SA DEZERTEZE..HAI SA VA ZIC CEVA....AM VAZUT UN FILM DE CURAND.......FIGHT CLUB SI LA UN MOMENY DAT IN FILM.,...UNII ISI FACEAU UN FEL DE CLUB DE MERCENARI...CAM ASA CEVA...SI AVEA NEVOIE DE RECRUTI..DAR NU ORICE RECRUTII UNII TOTAL DEDICATTII...LA INCEPUT VENEAU DORITORI LA USHA ALORA...SI AIA II LUA LA PALME SI LA INJURATURI CA NAU CE CAUTA ACOLO..CA NUS EI BUNI DE CLUBUL...ALA.....CAS NISHTE RATATI.....DAR ASTIA DACA REZISTAU 3 ZILE DE BATJOCORA SI FARA HRANA SI MANCAND BATAIE.....ACOLO IN FATA CASEI..ALORA.....ERAU ADMISI IN CLUB././////CAM ASTA E PRINCIPIUL SIN LEGIUNE ISI BAT JOC DE TINE...IEI BATAIE.....TE PUN LA CELE MAI CACATE TESTE SI TE FUT PSIHIC LA GREU...SA VADA DACA ESTI TOTAL DEDICAT.....ASTA SE INTAMPLA PRIMELE 6 LUNI...DUPA ACEEA ANTRENAMENTUL TRECE CU TOTUL LA UN ALT NIVEL...O SA INVETI TOATE TIPURILE DE ARME....SI AVIOANE...AMI PE SCURT MASINARII MILITARE...PLUS...TACTICA MILITARA...BINE SI ANTRENAMENT FIZIC..DAR SE POARTA ALTFEL CU TINE..TE RESPECTA CA ESTI LEGIONAR...NU TE MAI TRATEAZA IN ALEA 6 LUNI......
SI CU BANII E ALTA POVESTE...NU VA MAI UITATI LA DIURNA AIA...SE CASTIGA MUULT MAI BINE DECAT VEDETI ACOLO...SUNT MUULTE MISIUNI SECRETE DESPRE CARE NICI CEI DIN LEGIUNE NU VOR SPUNE PRIETENILOR LOR...NICI FAMILIEI,.,,CE E SECRET E SECRET,,,,,EU AM AUZIT CA SUNT ECHIPE IN MISIUNI CE AR PRIMI CATIVA INSI LA O MISIUNE CATEVA ZECI DE MII DE EURO...SI DACA FACI UN CALCULL SA STRANGI CATEVA SUTE DE MII IN 5 ANI...POATE SI UN MILION DE $...BINE ASTA SI DACA ESTI BUN..ORICUM NU STIU 100% SIGUR ASTA...DAR VA DATI SEAMA..GANDITIO ASA./...E CEA MAI BUNA ARMATA DIN LUME..DIN LEGIUNE TE POTI DUCE ORICAND IN SUA..IN ARMATA LOR UNDE ESTI PLATIT SI CU 10000 DE DOLARI PE LUNA....CE?..NAR FACEAO LEGIONARII DUPA 5 ANI?
IN FINE V-AM, ZIS PUTIN DIN CATE STIU SI EU.....
AA DA...CE MAI ERA..CINE VREA SA SE DUCA SI SA INTRE...AM UN ANTRENAMENT...POATE CATIVA IL STITI ACELA DE LA SEAL...CARE E CAT DE CAT GREU DAR DACA IL FACETI DE FIZIC VETI TRECE SIGUUUR....MAI RAMANE PSIHICU UNDE DACA VA DORITI CU ADEVARAT SI VA MOBILIZATI VETI REZISTA,,,,,BINE MEDICALU SI PSIHOLOGICVU NAVETI CE FACE.,..CUM SUNTEI ASTA E....
CINE VREA SA MAI DISCUTAM..LUNA ASTA JUMATE CARE MAI E ...MAILU MEU E [email protected]
VAM POOPAT SI MAI VB....
POATE CU CATIVA CARE VOR CITI ACESTE RANDURI MA VOI INTALNI ACOLO...BINE..DACA INTRU..DAR IS FOARTE HOTARAT SI ZIC EU..CA AM SANSE MARICELE...BYE BYE

#51
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
clar tu o sa iei orice test de inteligenta cu nota maxima...  *



* cu conditia sa fie pentru grupa de varsta 2-5 ani.

#52
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006
o intrebare off topic: cati au stat sa-i citeasca astuia ( stanley7)  ultimul post?  :D  :D

#53
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

View Postj1mmy, on Aug 14 2006, 15:31, said:

o intrebare off topic: cati au stat sa-i citeasca astuia ( stanley7)  ultimul post?  :D  :D

Eu. Am luat-o ca pe un exercitiu de atentie/concentrare  :rolleyes:

#54
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
[quote name='Anybody' date='Dec 25 2005, 04:38' post='1131217']
Am mai zis, acel "training" pe care-l stiit voi , se practica doar in filmele tampite de peste ocean ,si in jocuri 3D de razboi.

Ai dreptate, acel gen de antrenamente il fac doar actorii si asta doar pentru filme. Soldatii adevarati din legiune nu fac asa ceva. Ei se antreneaza la popice, biliard, dansuri de societate iar treaba cu alergatul viteza si rezistenta se practica doar pentru mentinerea tonusului muscular dar chiar si asa, alergi doar cat vrei tu nu sa obosesti prea tare. Cand pleaca in misiuni de mentinere a pacii invata populatia de acolo sa danseze, sa joace tenis etc dar sa nu se tina de prostii cum ar fi violente, atentate.  :naughty:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate