Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Legiunea straina

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
din pacate si tu aberezi, citi ani ai, 17?

View PostAnybody, on Dec 24 2005, 20:58, said:

Franta este tara in care s-au nascut drepturile omului.
Pedepsele fizicie NU sunt si NU au fost practicate in Legiune.
desigur ca nu, sint niste buni crestini

Soldatii dupa cateva luni de instructie sunt trimisi in misiuni de MENTINERE A PACII pe toate continentele lumii
Ei se pot retrage oricand, si pot pleca acasa.
tu te citesti cind scrii? contractul e pe 5 ani. poti pleca oricind ca dezertor

Legionarii NU sunt criminali, si nici fosti detinuti, cum credeti unii !!!
din pacate sint si dintr-aia destui

Legiunea NU te transforma in "masina de ucis" (termen auzit prin filme de altfel), Nu te pune sa mergi prin desert sau sa te tavalesti prin mocirla degaba, astea sunt doar tampenii din filmele americane, si nici sa bei apa din balti.
sint absolut sigur ca n-ai facut armata, dar vrei direct in legiune. chestiile alea cu mersu prin desert si tavalitul prin mocirle se numeste training

REPET: Legionarii sunt simpli soldati care slujesc Franta.
Legiunea s-a infiinta pentru ca mult prea putini francezi vor sa se inroleze in armata, si Franta practic nu are armata din soldati francezi, baza este in Legiune.
slujesc franta in cele mai priculoase locuri. sper ca te-ai gindit ca se poate sa si mori

Aveam o impresie buna despre acest forum....dar se pare ca m-am inselat
life sucks


#20
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003

View PostMosotti, on Dec 25 2005, 10:04, said:

din pacate si tu aberezi, citi ani ai, 17?


lasa-l Moso, ca si pe vremea cand eram io in liceu, aveam colegi ce se gandeau ei ce beton e in legiunea straina, si ce bine esti vazut... asta pana cand s-au dus la un alt coleg al carui vecin de apartament fusese in legiune, dar a fost "pensionat". Avea un picior amputat, nervii la pamant si o gramada de cicatrici pe tot corpul.
si asta pe la vreo 30 si ceva de ani.

#21
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
Anybody, shut up ca ma faci sa-mi doresc sa te calce tancul.

#22
Anybody

Anybody

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.12.2005
O sa incep prin a va spune ca am facut armata, si sunt ceva ani de atunci.
Acum o sa comentez ce ati scris voi (de fapt sa rad iar de niste aberatii).

View PostMi_, on Dec 25 2005, 05:34, said:

Scopul legiunii e sa plânga mama unui strain decât mama unui francez, daca se întâmpla ceva în operatiunile unde Franta trimite trupe ca sa-si protejeze interesele.
Stii cati legionari au murit de la al doilea razboi mondial pana azi ? Ati spun eu NICI UNUL !!!
Legiunea straina a fost infiintata cu scopul de a lupta numai in afara granitelor frantei.
O sa repet, Legiunea are operatiuni de MENTINERE A PACII.

View PostMosotti, on Dec 25 2005, 10:04, said:

Eu am Scris: Ei se pot retrage oricand, si pot pleca acasa.
Tu ai scris: tu te citesti cind scrii? contractul e pe 5 ani. poti pleca oricind ca dezertor
Semnezi contractul pe 5 ani, DAR, poti rezilia contractul si poti pleca ACASA.



View PostMosotti, on Dec 25 2005, 10:04, said:

Soldatii dupa cateva luni de instructie sunt trimisi in misiuni de MENTINERE A PACII pe toate continentele lumii
Eu am Scris: Legionarii NU sunt criminali, si nici fosti detinuti, cum credeti unii !!!
Tu ai scris: din pacate sint si dintr-aia destui
De unde stii ? din filmele cu Van Dame nu ?
Legiunea NU accepta fosti puscariasi, care au savarsit crime sau alte abateri de la lege. (ca si orice armata a unei tari de altfel).

View PostMosotti, on Dec 25 2005, 10:04, said:

chestiile alea cu mersu prin desert si tavalitul prin mocirle se numeste training
Am mai zis, acel "training" pe care-l stiit voi , se practica doar in filmele tampite de peste ocean ,si in jocuri 3D de razboi. Nu o sa-i spun "training" o sai spun antrenament, (pentru ca sunt roman si cel putin nu ami plac cuvintele noi introduse in vocabularul romanilor (din engleza, franceza), (training, business etc, care foarte simplu le poti spune si in limba romana), cu toate ca stiu bine limba engleza.
Andrenamentu nu consta in nici un caz in mersul in desert (doar nu te duce in desert cu avionul doar ca sa mergi =)).) sau taratul prin mocirla (cum vedeti prin filme tampite facute doar pentru a se vinde bine).


View PostMosotti, on Dec 25 2005, 10:04, said:

slujesc franta in cele mai priculoase locuri. sper ca te-ai gindit ca se poate sa si mori
Decat sa te duci intr-o zona de coflict cu teama ca o sa mori, mai bine stai la sanul mame acasa.
Tatal meu a fost militar roman (acum este pensionar) si a fost in multe misiuni in Africa, ca VOLUNTAR.
Si fratele meu este militar si in prezent este intr-o misiune in Afganistan, este a doua in aceasta tara, ca VOLUNTAR.
Si eu vreau sa am o cariera in armata, dar vreau mai intai sa trec prein Legiune.


View PostAndreea, on Dec 25 2005, 11:48, said:

Anybody, shut up ca ma faci sa-mi doresc sa te calce tancul.
=)) Intelege, ca nu e nici un tanc.


Ce am scris aici:

View PostAnybody, on Dec 24 2005, 20:58, said:

Pedepsele fizicie NU sunt si NU au fost practicate in Legiune.
Testul consta in alergare (rezistenta si viteza), un test medical, si unul psihologic. (nicidecum cu tancul=)))
Soldatii dupa cateva luni de instructie sunt trimisi in misiuni de MENTINERE A PACII pe toate continentele lumii
Ei se pot retrage oricand, si pot pleca acasa.
Legionarii NU sunt criminali, si nici fosti detinuti, cum credeti unii !!!
Legiunea NU te transforma in "masina de ucis" (termen auzit prin filme de altfel), Nu te pune sa mergi prin desert sau sa te tavalesti prin mocirla degaba, astea sunt doar tampenii din filmele americane, si nici sa bei apa din balti.
Legionarii sunt simpli soldati care slujesc Franta.
Legiunea s-a infiinta pentru ca mult prea putini francezi vor sa se inroleze in armata, si Franta practic nu are armata din soldati francezi, baza este in Legiune.
Nu e inventat de mine, aceste cuvinte le-a spus un FOST LEGIONAR.
Daca ma contraziceti, de fapt al contraziceti pe el, care A FOST acolo.

Imi pare foarte rau ca am deschis acest topic !!!!
Va las pe voi sa aberati in continuare, eu unul nu o sa mai scriu.
Si o sa va rog ceva, incercati sa va informati inainte sa va dati cu parerea !!!

#23
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostAnybody, on Dec 25 2005, 12:38, said:

=)) Intelege, ca nu e nici un tanc.

i-ote. .. asa de mult tin aia la voi ca nici macar nu va dau tancuri ... you are so doomed  :w00t:

#24
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
inca un topic dus " pe pustiu " in timp aproape record..poate omul chiar era serios..
mai , avem un talent neobisnuit de a aluneca in offtopic..:D

#25
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postrox, on Dec 25 2005, 13:21, said:

inca un topic dus " pe pustiu " in timp aproape record..poate omul chiar era serios..
mai , avem un talent neobisnuit de a aluneca in offtopic..:D
well...sew me ... i don`t care  :D

acu serios, nu cred ca softpedia e locul unde gasesti oameni care au fost in legiunea straina...we`re just a bunch of pussies ... cauta si tu pi google reuniuni de veterani d-astia & stuff

#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pentru cei care abereaza: http://en.wikipedia...._foreign_legion

Am un prieten care este in legiune de trei ani, la regimentul de cavalerie. De fapt doi ani jumate, primele 6 luni au fost de pregatire. Pana acum a fost trimis in doua locuri, aproape 2 ani in Haiti, si apoi in Guyana. A avut o permisie pana in decembrie(nu a venit in ro), iar acum a fost trimis la un stagiu de pregatire in Castelnaudary pentru 3 luni. Cand se intoarce din stagiu poate il conving sa scrie cateva randuri aici.

Intr-adevar, nu sunt decat niste probe de alergare, medicale si psihologice. Si nu sunt grele, important e sa-i convingi ca esti motivat sa intri in legiune, ca nu prea te asteapta nimic bun la tine in tara (dar cazierul este verificat acum, nu stiu daca inainte era la fel). Ca fapt divers, cand a intrat tipul asta a fost admis si un nigerian care daca reusea sa faca 15 flotari se credea zmeu. Te antreneaza ei destul dup-aia   :D

Nu am vorbit prea mult cu el despre ce face acolo, oricum e futere. Dar cum mai zicea cineva, nu era schimbat aproape deloc, acelasi simt al umorului etc. Dar telul lui nu e ca al tau, o cariera militara, ci doar sa-si ia cetatenia franceza. Dupa doi ani de serviciu poti incepe sa faci demersurile, si mai dureaza cativa pana obtii toate aprobarile de la comandanti si de la cine mai trebuie.

Edited by don_dannielo, 25 December 2005 - 13:59.


#27
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Sunteti dusi.
Omula ala are dreptate. Am doi colegi care au fost in legiune aici cu mine. Ambii au facut mai mult de 5 ani, de fapt unul a facut 9 ani si altul 7. Ambii au reziliat contractele pentru ca au gasit niste joburi mai bune.
Nu exista pedepse corporale, antrenamentele sunt foarte dure insa nu sunt umilitoare, nu trece nici un tanc peste tine si in plus conditiile de trai sunt excelente.
Riscurile sunt mari deoarece lupti in zone de conflict.

Mai multe informatii obtineti dupa ce vorbiti cu cineva care a fost acolo, nu snoave de genul tancurilor ...

P.S. Am uitat sa specific ca sunt englezi.

Edited by Cristist50, 25 December 2005 - 13:49.


#28
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

View PostAnybody, on Dec 25 2005, 13:38, said:

Stii cati legionari au murit de la al doilea razboi mondial pana azi ? Ati spun eu NICI UNUL !!!
Vezi ca la început de cuvânt se scrie cu Î. "Îti".

Pai pe teritoriul Frantei n-aveau de ce sa moara. Dar au murit în indochina, în algeria, în egipt, în haiti, în coasta de fildes si peste tot unde a fost trimisa legiunea. Hei, nu-i nici o rusine, ei te platesc exact pentru asta, sa-ti pui pielea la bataie în interesul Frantei. Oricum, în prezent, fatalitatile sunt extrem de scazute, neexistând nici un conflict major.

View PostAnybody, on Dec 25 2005, 13:38, said:

Legiunea straina a fost infiintata cu scopul de a lupta numai in afara granitelor frantei.
O sa repet, Legiunea are operatiuni de MENTINERE A PACII.
HA HA HA. Ce creieras curat, dupa spalatura. Si americanii se afla în Irak pentru mentinerea pacii. Toate democratiile din ziua de azi, când se baga în conflicte, spun ca "mentin pacea". Mentin pe dracu, mentin doar interesele lor si atât. Nu-ti face iluzii, esti carne de tun platita sa executi ordinele si la nevoie sa mori în locul unui francez, ca sa nu se faca tambalau la televizor când vin cosciugele acasa "Vai, copiii nostri mor ... ar fi bine sa ne retragem din tara aia ..."  Asa, daca moare un rus si un român, who cares.

Edited by Mi_, 25 December 2005 - 17:16.


#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostCristist50, on Dec 25 2005, 13:47, said:

Sunteti dusi.
Omula ala are dreptate. Am doi colegi care au fost in legiune aici cu mine. Ambii au facut mai mult de 5 ani, de fapt unul a facut 9 ani si altul 7. Ambii au reziliat contractele pentru ca au gasit niste joburi mai bune.
Nu exista pedepse corporale, antrenamentele sunt foarte dure insa nu sunt umilitoare, nu trece nici un tanc peste tine si in plus conditiile de trai sunt excelente.
Riscurile sunt mari deoarece lupti in zone de conflict.

Mai multe informatii obtineti dupa ce vorbiti cu cineva care a fost acolo, nu snoave de genul tancurilor ...

P.S. Am uitat sa specific ca sunt englezi.

iar apari si dai dume din africa? daca poti pleca oricind, de ce una dintre mai mari probleme pentru legiune sint dezertarile? cine e timpit sa dezerteze daca poate sa plece liber?  :lol:  :lol:

conditiile de trai sint excelente? in africa la 40 de grade facind antrenamente foarte dure?  :lol:

#30
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postsandossu, on Dec 24 2005, 16:58, said:

tu vorbesti serios? pai nu te striveste?  :w00t:

Ce oameni....

View Postevilone, on Dec 24 2005, 17:17, said:

:D

Cred că ideea e să stai întins între șenile (pe direcția de mers a tancului), nu să treacă tancul transversal peste tine.
Bingo :)

#31
luc4s

luc4s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 23.11.2005
Anybody, parerea mea e ca legionarii nu stau pe forumuri.
Aici poti sa te adresezi daca vrei impresii despre armata romana :peacefingers:
Privatiunile din Legiune cred ca sunt serioase, altfel s-ar duce toata lumea.
Tin minte ca si eu, in liceu, voiam sa ma fac legionar :greedy:
Spunea unul mai sus ca nu a murit nici un legionar in ultimii ani.chiar crezi ca decesele se mediatizeaza? :roflmao:

#32
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Imaginea mea despre cei din legiune seamana cu a parasutistilor nostri (niste trupe mai bine pregatite decat celelalte, care din cand in cand mai sar si din avion). Imi povestea un amic, sergent parasutist, de un tip care plecase in Legiune fara sa faca armata obligatorie - ei, ai nostri l-au dibuit si au intervenit la sefii legiunii, care l-au trimis sa faca armata in Romania. A fost ca un concediu pentru el :D

#33
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Ce tot povestesti tu acolo, nu e obligatoriu sa ai armata facuta în tara de origine ca sa fii primit în LS.

#34
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Corect, prietenul asta al meu n-a facut armata in ro.

#35
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
O fi avut grija sa unga pe unde trebuie ;)

#36
stanley7

stanley7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.10.2005
ma uit aici si ma supar de nu mai stiu de mine...vai cata lume proasta exista......
omu asta anybody sau ce nick are dorea sa se intereseze si intra si prostii ca shobo_numaistiucum....si strica topicu..sunteti irecuperabili....
anybody dami un msj pe mail si vb numa noi 2...ca iti pot da multe informatii...  [email protected]
vai vai vai...ce oameni mah...ce oameni..
singurii care au avut putin ...si mai zic odata putin habar is cei care au zis de ceva cunostinte care au fost plecate....va salut si anybody astept mailul tau

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate