Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Problema modem Digi Net Mobile RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006
Salut, am o problema la un amic caruia calculatorul (pe care este un Win Xp sp2 cu doar 256mb RAM) nu ii recunoaste niciun fel de stick rds Digi Net Mobile ; are un stick alb versiunea 21.6 care pe alte calc. am inteles ca a mers fara probleme. Aici cred ca slot-urile USB sunt de vina asa cum reiese din imaginile atasate.. probabil are versiunea USB 1.1 fiindca de fiecare data apare mesajul "Hi-Speed USB device plugged into non high-speed port". De asemenea aproape de fiecare data dupa restart apare si acel mesaj "windows has recovered after a serious error"... Altfel stick-urile normale USB de date sunt vazute fara probleme ...Am incercat sa dezinstalez si apoi sa reinstalez soft-ul cu care a venit modem-ul dar fara niciun succes, ramane blocat si tot nu ajunge la faza in care iti apare acea interfata albastra sau verde, dupa caz.
Ar putea incerca o instalare de drivere USB?

ms.

Attached Files



#2
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
ar putea sa actualizeze XP-ul cu service pack 3 macar daca tot doreste sa ruleze internet pe SO win XP

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Desi de obicei recomand si eu update la SP3 sunt nevoit sa fiu impotriva update-ului de data asta.
Nu stiu ce procesor are, fiindca nu mentioneaza, dar avand in vedere ca PC-ul are 256MB ram sunt sigur ca va merge incredibil de greu dupa update-ul la SP3.

#4
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

View Postcarpenihil, on 13 iunie 2014 - 08:32, said:

Salut, am o problema la un amic caruia calculatorul (pe care este un Win Xp sp2 cu doar 256mb RAM) nu ii recunoaste niciun fel de stick rds Digi Net Mobile ; are un stick alb versiunea 21.6 care pe alte calc. am inteles ca a mers fara probleme. Aici cred ca slot-urile USB sunt de vina asa cum reiese din imaginile atasate.. probabil are versiunea USB 1.1 fiindca de fiecare data apare mesajul "Hi-Speed USB device plugged into non high-speed port". De asemenea aproape de fiecare data dupa restart apare si acel mesaj "windows has recovered after a serious error"... Altfel stick-urile normale USB de date sunt vazute fara probleme ...Am incercat sa dezinstalez si apoi sa reinstalez soft-ul cu care a venit modem-ul dar fara niciun succes, ramane blocat si tot nu ajunge la faza in care iti apare acea interfata albastra sau verde, dupa caz.
Ar putea incerca o instalare de drivere USB?

ms.
Ti-ai raspuns singur la intrebare.

#5
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
...in 2005 am avut si eu PC p4 cu doar 250 ram cu win XP Service pack 3 instalat...si mergea f bine !

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Teoretic ar fi trebuit sa mearga.
Pune o poza cu CPU-Z, tabul Mainboard si o poza din Device Manager.

Pe stick-ul ala nu mai scrie nimic?

#7
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012

View Postbaghera2, on 13 iunie 2014 - 08:51, said:

...in 2005 am avut si eu PC p4 cu doar 250 ram cu win XP Service pack 3 instalat...si mergea f bine !
SP3 a apărut în 2008...poate te referi la vreo versiune modificată de SP2 la vremea aceea.

View Postcarpenihil, on 13 iunie 2014 - 08:32, said:

Salut, am o problema la un amic caruia calculatorul (pe care este un Win Xp sp2 cu doar 256mb RAM) nu ii recunoaste niciun fel de stick rds Digi Net Mobile ; are un stick alb versiunea 21.6 care pe alte calc. am inteles ca a mers fara probleme. Aici cred ca slot-urile USB sunt de vina asa cum reiese din imaginile atasate.. probabil are versiunea USB 1.1 fiindca de fiecare data apare mesajul "Hi-Speed USB device plugged into non high-speed port". De asemenea aproape de fiecare data dupa restart apare si acel mesaj "windows has recovered after a serious error"... Altfel stick-urile normale USB de date sunt vazute fara probleme ...Am incercat sa dezinstalez si apoi sa reinstalez soft-ul cu care a venit modem-ul dar fara niciun succes, ramane blocat si tot nu ajunge la faza in care iti apare acea interfata albastra sau verde, dupa caz.
Ar putea incerca o instalare de drivere USB?

ms.
Identifică acel „PCI Device” și instalează-i driverele, poate are legătură cu USB-ul (suportul de citire a memoriei sigur nu e dacă alte stick-uri vede, dar poate suportul de modem). Poți folosi AIDA64.

#8
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006
ok, voi reveni sapt. viit. cu un log de CPU Z sau AIDA64, fiindca acolo problema la calculatorul in cauza este ca nu am acces fizic oricand si alt tip de conexiune la net disponibil, deci eventual va trebui sa vin cu drivere-le potrivite pe un stick si apoi sa le instalez, preferabil era un "update driver" direct .

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ai doua solutii viabile dpmdv: router cu suppprt 3g si legat calculatorul prin cablu de retea sau placa de extensie pe pci cu 2/4 porturi usb 2.0/3.0

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate