Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

calculator pret case din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
salut .

As fii interesat de ceva calculator pentru preturi case din lemn,exista asa ceva ? Sau se poate face ? E greu de facut ?

Cat ar costa producerea lui daca ii cineva interesat ?

Mersii .

#2
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View PostDeaD, on 12 iunie 2014 - 20:01, said:

salut .

As fii interesat de ceva calculator pentru preturi case din lemn,exista asa ceva ? Sau se poate face ? E greu de facut ?

Cat ar costa producerea lui daca ii cineva interesat ?

Mersii .
Esti constructor de case de lemn?

#3
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Da

Practic am toate detaliile pregatite,trebuie doar introduse in program ..

Edited by DeaD, 12 June 2014 - 20:05.


#4
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
"Program" e un termen vag.

"Calculatorul" acesta de preturi trebuie sa fie o aplicatie locala (desktop) sau Web-based (Pagina accesibila la o adresa de genul www.calculator-case.ro)? Sau una mobila?

Pe urma: Care sunt obiectele cu care lucreaza? Ce intra in program? (Ce introduce utilizatorul?) Ce iese din el? (Care sunt rezultatele dorite?)

Altfel spus, ca sa stie cineva sa dezvolte aplicatia trebuie sa aiba idee ce face utilizatorul. Ok, acceseaza un om aplicatia asta si apoi ce face prima data? Si pe urma? O diagrama de utilizare e de mare ajutor.

Apoi e nevoie de grafica, sau e vorba doar de liste? Obiectul 1 costa x lei, 25 de bucati inseamna  25 * X lei si asa mai departe.

Edited by genericuser01, 12 June 2014 - 20:14.


#5
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View PostDeaD, on 12 iunie 2014 - 20:04, said:

Da

Practic am toate detaliile pregatite,trebuie doar introduse in program ..

Cauta 3D Home Architect Design. E un programel fain. care intamplator la proiectarea casei iti ofera exact o constructie pe structura de lemn - chestia aia ca la americani. Doar sa-i setezi masuratorile in metric nu in imperial (adica nebunia aia cu yarzi, picioare si alte maini Posted Image )

L.E. - programul iti ofera si consumul de materiale, de preturi nu se ocupa el. Au grija "scumpii" guvernanti - vedea-i-as la Targoviste. :D

Edited by TinMan, 12 June 2014 - 20:19.


#6
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Chiar nu stiu cum as vrea,initial m-am gandit sa il fac cu mine ca sa fac mai usor ofertele de casa,adica sa fie desktop,dar pe urma m-am gandit si sa fie web-based cum spui tu sa il pun pe siteul meu .Cred ca as vrea sa aud o oferta pe ambele varianta,poate imi surade una mai tare .

Pai practic sa iti dau un exemplu :

casa : de bifat
parter
parter + mansarda
parter + etaj
parter + etaj + mansarda
lungime pereti "tab" inaltime pereti "tab"
metri patrati casa "tab"
h total casa "tab"


pereti exteriori : de bifat
perete 20 cm
perete 15 cm
perete 12cm
perete 10cm

izolatie : de bifat
vata minerala
vata de sticla
vata bazaltica

osb : de bifat(se pot bifa mai multe)
6 mm
8 mm
10 mm
12mm
15mm
18 mm
22mm

folie bariera vapori : de bifat
lindab
aluminiu

spatiu tehnic : se poate bifa
20mm
40mm
60mm

rigips
9.5mm
12.5mm

izolatie exterioara :
gutex 10cm
gutex 6cm
vata bazaltica de fatada
polistiren 10cm
polistiren 5cm

Si mai urmeaza asa peretii interiori,sarpanta,planseu ... etc

View PostTinMan, on 12 iunie 2014 - 20:16, said:

Cauta 3D Home Architect Design. E un programel fain. care intamplator la proiectarea casei iti ofera exact o constructie pe structura de lemn - chestia aia ca la americani. Doar sa-i setezi masuratorile in metric nu in imperial (adica nebunia aia cu yarzi, picioare si alte maini Posted Image )

L.E. - programul iti ofera si consumul de materiale, de preturi nu se ocupa el. Au grija "scumpii" guvernanti - vedea-i-as la Targoviste. Posted Image

mersii .
foloseam cat aveam licenta mitek roofcon trusscon,dar sunt mult prea scumpe utilajele lor si daca nu ai mult de lucru nu se merita .
Mai este sema software (nemtesc,cam asta se foloseste) dar nu ma pricep la el .

#7
TinMan

TinMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 02.08.2013

View PostDeaD, on 12 iunie 2014 - 20:24, said:

Chiar nu stiu cum as vrea,initial m-am gandit sa il fac cu mine ca sa fac mai usor ofertele de casa,adica sa fie desktop,dar pe urma m-am gandit si sa fie web-based cum spui tu sa il pun pe siteul meu .Cred ca as vrea sa aud o oferta pe ambele varianta,poate imi surade una mai tare .

Pai practic sa iti dau un exemplu :

casa : de bifat
parter
parter + mansarda
parter + etaj
parter + etaj + mansarda
lungime pereti "tab" inaltime pereti "tab"
metri patrati casa "tab"
h total casa "tab"


pereti exteriori : de bifat
perete 20 cm
perete 15 cm
perete 12cm
perete 10cm

izolatie : de bifat
vata minerala
vata de sticla
vata bazaltica

osb : de bifat(se pot bifa mai multe)
6 mm
8 mm
10 mm
12mm
15mm
18 mm
22mm

folie bariera vapori : de bifat
lindab
aluminiu

spatiu tehnic : se poate bifa
20mm
40mm
60mm

rigips
9.5mm
12.5mm

izolatie exterioara :
gutex 10cm
gutex 6cm
vata bazaltica de fatada
polistiren 10cm
polistiren 5cm

Si mai urmeaza asa peretii interiori,sarpanta,planseu ... etc



mersii .
foloseam cat aveam licenta mitek roofcon trusscon,dar sunt mult prea scumpe utilajele lor si daca nu ai mult de lucru nu se merita .
Mai este sema software (nemtesc,cam asta se foloseste) dar nu ma pricep la el .

Asta e moca. Drept e ca te intreaba ceva de licenta, dar poti sa-i spui s-o lase pe alta data ;D

#8
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Partea web-based nu e complicata luand in considerare ca e vorba de un formular destul de simplu. Dureaza maxim 2 zile daca dezvoltatorul vrea sa-l slefuieasca de tot.

Alte intrebari: Doresti ca ofertele sa fie per cont? De genul domnul Xsulescu se inscrie pe site, completeaza formularul, primeste un pret standard si eventual oferta lui poate fi particularizata pentru el. Sau oricine poate completa, primeste rezultatul, the end?

Apoi: Informatiile (preturile pentru fiecare optiune) sunt intr-o baza de date (SQL, MySQL, MariaDB, etc.)? Sau aia trebuie construita? Fiecare chestionare a formularului implica salvarea datelor de intrare? Adica ceea ce o persoana completeaza sa fie salvat sau fiecare poate sa foloseasca formularul de cate ori vrea, fara sa se salveze ceva?

Apropo, se inteleg ca exista deja un site, care va fi imbunatatit cu acest formular?

Oricum cred ca cei interesati sa faca asa ceva pot deja sa-si faca o idee de cat ar costa. Si nu cred ca mult. Pentru un <form>.

Edited by genericuser01, 12 June 2014 - 21:25.


#9
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Cred ca ar fii mai bine si mai simplu sa completeze cine vrea,dar totusi sa fiu notificat cand se trimite o oferta si al cine

Nu am informatiile in nici o baza de date,le am in excel .nu inteleg intrebarea cu salvarea datelor de intrare ... la ce te referi ca nu inteleg ? nu cred ca un client ar trebuii sa fie limitat la o singura incercare,poate pretul i se pare mult prea mare la ce si-a configurat .

Da,exista un site pe care ma gandeam ca as vrea sa pun un asemenea calculator

#10
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Intrebam daca atunci cand cineva completeaza formularul si trimite datele pentru a i se calcula pretul, sa fie salvate aceste optiuni impreuna cu, sa zicem, o adresa de IP ca mijloc de identificare. Sau poate sa introduca un e-mail care sa faca un fel de identificare unica a sa. De schimbat optiunile poate oricum sa faca asta de cate ori vrea, intrebam doar daca sa se salveze aceste incercari (una sau mai multe per ip/e-mail).

Cool ca exista un site. Mai putin timp pierdut pentru a gasi o tema cromatica. Care este el?

Datele ar trebui bagate intr-o baza de date ca nu mai suntem in 1999 cand citeam din fisiere. Plus ca e mai usor de gestionat/interogat. Si daca exista acest site, cu siguranta are si o baza de date in spate.

#11
constantin1982

constantin1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.06.2010

View Postgenericuser01, on 12 iunie 2014 - 21:24, said:

Partea web-based nu e complicata luand in considerare ca e vorba de un formular destul de simplu. Dureaza maxim 2 zile daca dezvoltatorul vrea sa-l slefuieasca de tot.

N-as baga mana in foc ca e chiar asa simplu(un singur form). Mai trebuie si partea de administrare in care definesti produsele pe categorii si preturi. Iei in calcul si daca acoperisul are mai mult de doua ape, jgheaburi,dolii, frontoane, panta etc? Pe langa pretul materialelor, pui si manopera pentru fiecare tip de montaj?

Tot tu scrii cati mp de rigips pui? sau va trebui sa reiasa dintr-o formula((L+l)*h)? in functie de mp - sa se calculeze si varul?

daca completezi tu de mana tot formularul de sus, poti sa-l faci in excel, dar ma gandesc a doresti sa intrduci cat mai putin si softul sa-ti calculeze mult, right?

#12
Gothyk

Gothyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.05.2007
buna ziua,
intrucat observ ca unii din cei care posteaza aici sunt chiar constructori, as vrea sa va rog sa faceti o oferta pentru casa din schita atasata.
am tot incercat sa aflu un pret de la mai multe firme, dar toti au zis ca imi spun in 2-3 zile si gata...nu am nicio idee despre preturile din constructii, tot ce stiu despre aceasta casa e ca vreau sa o fac din lemn...
multumesc.

Attached Files



#13
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Nu stiu de ce,nu am mai primit notiificari cum ca s-a raspuns si nu am stiut ca s-a raspuns ...


View Postconstantin1982, on 12 iunie 2014 - 23:19, said:

N-as baga mana in foc ca e chiar asa simplu(un singur form). Mai trebuie si partea de administrare in care definesti produsele pe categorii si preturi. Iei in calcul si daca acoperisul are mai mult de doua ape, jgheaburi,dolii, frontoane, panta etc? Pe langa pretul materialelor, pui si manopera pentru fiecare tip de montaj?

Tot tu scrii cati mp de rigips pui? sau va trebui sa reiasa dintr-o formula((L+l)*h)? in functie de mp - sa se calculeze si varul?

daca completezi tu de mana tot formularul de sus, poti sa-l faci in excel, dar ma gandesc a doresti sa intrduci cat mai putin si softul sa-ti calculeze mult, right?

Nu stiu daca am voie sa spun aici care este siteul,dar il voi spune oricum : www.smwoodprodcom.ro

Nu scrii cati mp de rigips sa pui,va calcula calculatorul . Utilizatorul va adauga asa :
lungime pereti,inaltime pereti,geamuri si isi va selecta materialele care le doreste ...
Calculatoru va calcula m2 de perete desfasurat si dupa aceea va adauga la valoarea totala a casei ... da il pot face si in excel daca stau de el,numa ma gandeam sa fac un program de genu pe site,doar ca nu stiu daca va merita .
Care ii parerea voastra ? Merita un asa calculator pe site ?

View PostGothyk, on 14 iunie 2014 - 19:59, said:

buna ziua,
intrucat observ ca unii din cei care posteaza aici sunt chiar constructori, as vrea sa va rog sa faceti o oferta pentru casa din schita atasata.
am tot incercat sa aflu un pret de la mai multe firme, dar toti au zis ca imi spun in 2-3 zile si gata...nu am nicio idee despre preturile din constructii, tot ce stiu despre aceasta casa e ca vreau sa o fac din lemn...
multumesc.

Nu-mi dau seama ce fel de casa e,cu perete prefabricat sau blockhouse(din grinda),acolo se vede doar lambriul interior si exterior .
Pe blockhouse nu am facut foarte multe case si nu pot face un pret fara un proiect exact .

Cat despre framing nici aici nu pot da un pret exact pentru ca nu cunosc configuratia peretelui .... aceeasi casa se poate face la 160euro/mp dar si la 320 euro/mp,diferenta stand doar in materiale,Cea la 160 euro este o casa in care vor trebuii investiti multi bani in cheltuieli iar cea la 320 de euro dupa calculele mele este o casa "energo-economica"(acelasi tip de perete ca si la casa pasiva,doar fara sistemul de ventilatie,panouri solare etc)
Preturile nu includ lambriul interior si exterior,dar include rigipsul pe interior care se scade din pret si se pune diferenta pentru lambriu (6 euro /mp pentru nefinisat si pana la 22euro/mp pentru lambriu finisat cu un lac de o calitate fantastica la care producatorul zice ca rezista peste 10 ani si dau garantie 5 sau 7 nu mai stiu .
O casa se poate izola si cu un polistiren de 5,10 cm care costa 2-3 euro/mp dar se poate izola si cu un gutex care costa 35 euro/mp .Pretul mic nu este intotdeauna cel mai bun,vata bazaltica este obligatorie in pereti,cu vata minerala veti avea probleme in timp pentru ca se lasa si coeficientul termic nu se compara cu al vatei bazaltice .
Oricum din ce vad eu pare a fii casa din pereti prefabricati,dar se poate sa fie si blockhouse.

P.S. Preturile nu includ fundatia,instalatii si TVA
P.S2. Am atasat 3 tipuri de pereti,de la economic la top .
Attached File  1 - ok.jpg   571.59K   24 downloads

Attached Files


Edited by DeaD, 17 June 2014 - 19:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate