Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Carne vita maturata "Carpathian Beef"

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postmyshyk, on 12 iunie 2014 - 18:41, said:

Probabil contine si vreo 25-30% carne, ca de altfel toate produsele din carne din Romania. Si Germania. Si Italia. Si-n general, din U.E.
Vrei carne de vita, te duci la taran cand taie vitelul sau vaca si cumperi. In rest, teapa oficiala.
Eu asa am facut dar nu mi-a placut . Era fara nici un gust. Cateilor mei le-a placut. Nu mai cumpar de la tarani ca nu stiu ce rasa de vite cresc de au gust asa de fad.

#20
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Poate maturarea are farmecul ei...

#21
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View PostFreddy12, on 21 aprilie 2017 - 17:28, said:


Eu asa am facut dar nu mi-a placut . Era fara nici un gust. Cateilor mei le-a placut. Nu mai cumpar de la tarani ca nu stiu ce rasa de vite cresc de au gust asa de fad.

Tu probabil vrei carne de vita pentru un "steak" ,  asta inseamna vita de rasa de carne sau metisi performanti, ingrasata bin(nu oricum) si apoi dupa abatorizare carnea maturata. Carnea de vaca in schimb poate da rezultate bune in alte preparate, nicidecum in "steak".

Edited by ionutzitaly, 22 April 2017 - 09:55.


#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu era carne de vaca, era vitel, am luat si antricot si pulpa. Le-am preparat asa: antricotul l-am facut friptura cu sos dupa ce a fost tinut 24de ore in vin cu mirodenii. O parte din pulpa am tocat-o si am facut ciorba de perisoare . Si ciorba era fara nici un gust. Restul de pulpa e in congelator, probabil ca o voi toca si o voi amesteca cu niste carne mai buna.

Edited by Freddy12, 22 April 2017 - 10:46.


#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Rip antricotu'
L'ai omorat a doua oara....

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

antricotul l-am facut friptura cu sos dupa ce a fost tinut 24de ore in vin cu mirodenii.

Aia nu e friptura, e tocanita.
Chiar daca era ceva de carnea (probabil nu era) s-a dus dracu...

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Chiar ca RIP 😂😂

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu dati asa cu pietre. Am incercat prima data la grill vreo 2 bucati si era necomestibila. A, era vrabioara, nu antricot, am gresit in prima postare. Nu ca ar avea importanta. Asa  sunt vitele pe aici pe unde stau eu. Nu sunt rase de carne. Cred ca e rasa Rosia de stepa sau hibridul ei. Plus ca nu prea merg la pasunat, nu exista terenuri cu pasuni, nu exista fanete ca in zonele de deal si de munte.  In consecinta sunt hranite cu porumb in diverse varietati: tulpini , boabe, coceni sau  insilozat.
Am cumparat vita maturata si de la Lidl , era altceva dar nu m-a dat pe spate. Parca vita de la Metro a fost mai buna. Oricum, nu ma prea omor dupa carnea de vita mai ales ca e si nerecomandata de medicii nutritionisti.
Asa ca eu votez pentru carnea de vita maturata . Daca ne spune initiatorul si in ce magazine se gaseste aceasta Carpathian Beef, ar fi foarte bine.

#27
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Am gasit carne de vita de calitate la o macelarie de la Mantuleasa in Bucuresti, rasele de animale se amelioreaza si prin selectie nu numai prin inginerie genetica.

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@Freddy. De fapt, vabrioara este mult mai gustoasa decat antricotul. Antricotul e vioara Intai la grill sau tava, deoarece ai cantitate mare, carne frageda, daca stii cat de cat despre ce e vorba nu ai cum sa o bulesti si apoi gustul nu e Asa rau daca este marmorat cum trebuie. Totusi,  desi vabrioara nu este o carne calitativ atat de ridicata cum este antricotul, desi este mai dificil de gatit, gustul carnii il gasesc f bun si vateodata, cel putin satul de atats grasime, gsesc vrabioara binevenita.
La grill: in primul rand daca nu ai un grill electric f puternic si nu cred ca il ai (costa aberant de mult, investitie pt restaurant), cauta unul pe gaz. Uita de lemne sau carbuni. E prea dificil. Iei pe gaz pt ca Trebuie sa controlezi temperatura pe toata durata frigerii.
Incingi grilul. Bine. Sa ai cel putin 250 grade la 10 cmde fonta. 250-300 grade si IL tii acolo. Cum poti stii asta empiric? Nu poti tine mana 2 sec la 10-15 cm. Carnea e de preferat sa fie calda. Nu prea rece. Daca ai un capac de fonta sau grilul are capac e perfect.
Daca e maturata, o poti taia la 3 cm grosime. De nu e maturata, poti taia mai subtire. Acum incepe smecheria. Nu invarti carnea pe gratar decat o singura data. Chestie de 3-10 min, Depinde de carne, grosime, tempnetc
Daca nu iti place in sange, fa sarmale. Dar grilul trebuie sa fie rosu la mijloc. Cat de rosu e chestie de gust. Eu sunt pe principiul: daca nu misca, e bine.  daca e facuta patrunsa.... Mai bine o bati si o faci snitel. Apropos, carnea nu se bate.
Tebuie sa exersezi.
Poti pune sare, piper, diverse mirodenii de vrei. Dar subtire, nu exagera. Vrei sa simti gustul carnii nu al boabelor de mustar.

#29
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Da,  procedura corecta pentru "steak" pe grill de fonta.  
E esential grilul de fonta gros, pe tot felu de grilluri usoare smaltuite in teflon sau ceramica nu iese nici cum, chiar daca le incalzesti bine cand pui bucata serioasa de carne fiind subtiri, temperatura scade mult si nu se mai produce bine reactia lui Mailard. Deci e imperativ un  grill de fonta gros pentru aragaz cu flacara pus cu mijlocul pe ochiul mare, tine si vreo 30 de ani:)

Carnea sa fie la temperatura camerei, pisa le un serveletel sa nu fie uds. Eu o mai ung si cu ulei, mai bun contactul cu plita, si o intorci mai usor (oricum nu se prinde daca o intorci la momentul potrivit si folosesti tenperatura potrivita).  Temperatura e factorul principal, primele nu iti vor iesi bine, e nevoie de cateva incercari, prea cald se arde, daca nu e prea cald nu se mai formeaza reactia aia a lui Maillard asa cum trebuie.

Dupa ce o iei de pe plita de fonta o acoperi cu o folie de aluminiu 3,4 minute, nu te arunci ca lupul pe ea:)

Vinul sa fie deschizi de ceva timp sau daca nu il dai prin oxigenator, un vin rosu bun, un steak bun e 35-45euro/kg, sa fie si vinul bun, nu-l strici cu un vin de 3 euro.  Un pahar se consuma in fata aragazului in timp ce pregatesti:) In cazul meu si o tigara, la cat fum se face nu se simte(de obicei nu fumez in casa).
La asa ceva iti dai seama care e punctul pozitiv la bucatarie inchisa pentru ca e mult fum si miros.

p.s. aveti idee cum se asezoneaza fonta? cred ca ar trebui sa o fac curand, "uit" sa o spal, mandra mea se enerveaza si o baga in masina de spalat vase (un sacrilegiu, stiu).

Edited by ionutzitaly, 27 April 2017 - 12:52.


#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Multumesc, Argentum, pentru sfaturi. Sunt bine venite si ai dreptate, nu am grill profi  ci unul de uz casnic de 2200w cu temperatura atat de mica incat abia pot face pestele pe el, necum vita, porc sau oaie. De aceea am preparat la tava in cuptor vrabioarele in zeama  din bait. Zeama din bait era cu vin, ulei de masline, cimbru, boabe de piper, enibahar si boia se ardei. Dar, repet, am mai facut asa cu carne de la Metro si nu a fost rea. A avut vitelul asta ceva daca pana si ciorba de perisoare a fost fara gust.

#31
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Investesti intr-o plita de aia de fonta groasa(20-30 euro) daca ai aragaz cu flacara si ai rezolvat problema.

#32
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Fonta o aseznezi cu ulei (oricare) si un gratar in aer liber. Face fum mult.
Dai cu ulei si pui pe foc. Repeti.


#33
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Sambata trecuta m-au lasat fetele mele singur acasa, asa ca mi-am facut de cap: côte de beouf, maturat 35 de zile pe os, circa 1100gr. Cei drept, vaca nu era din Carpati, ci ceva mai din nord, nordul Germaniei. Carnea foarte bine marmorata cu grasime si un miros absolut delicios (ma refer la carnea cruda). Grosime de vreo 4 degete - deci un steak barbatesc, 2 degete sunt ptr dama, iar tot ce este sub 2 degete grosime se numeste carpaccio...

Carnea am lasat-o vreo 2 ore sa ia temperatura camerei, am incins gratarul vreo 30 min la maxim, la vreo 400°C, cate 2 minute pe fiecare parte - asa un steak are 4, nu 2, apoi la aprox. 120-140°C pusa pe os (acolo nu are ce sa se arda, plus ca osul incins transporta temperatura spre interior) si de data asta cu termometru (de obicei nu folosesc, dar asa o bucatica nu o fac zilnic, imi lipseste experienta, plus ca nu vroiam sa stric rezultatul, prea pacat la asa frumusete de carne) pana cand s-a facut medium-rare (vreo 20 min)

Ce sa zic... yummy! Impreuna cu un Rioja Gran Reserva... Posted Image   In tot cazul, fetele m-au regasit foarte fericit.
Imi pare rau, in lacomia mea am uitat sa fac si o poza in farfurie. Promit sa fac data viitoare.

Attached Files



#34
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
La Metro se gaseste antricot belgian maturat mai mult decat comestibil la un pret foarte avantajos.  Am mai gasit in Kaufland o singura data antricot polonez portionat foarte bine marmorat si extrem de gustos la vreo 40-50 lei kg. Mereu ma uit dupa el dar nu am mai vazut, doar niste fasii de vita de la aceiasi firma. Pacat. Dar si cel belgian daca stii sa-l alegi si sa-l gatesti face fata cu brio.

#35
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Frumusica bucata, dar cred ca animalul avea 40 de luni+. E galbena grasimea aia, ar trebui sa fie alba orez.

#36
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postargentum, on 11 mai 2017 - 15:41, said:

Frumusica bucata, dar cred ca animalul avea 40 de luni+. E galbena grasimea aia, ar trebui sa fie alba orez.

E normal la 40 de zile maturare in dry-age nu in vid (mult 3lentru standardul din multe tati europene sa se ingalbeneasca, chiar si in carnea maturata 5 zile cateodata e mai galbena din cauza dietelor cu betacaroten + rasa.

La 40+ luni carnea de vita in anumite preparate da resultate foarte bune dar nu in cazul unui asemenea steak, in plus nu stiu cine ar avea curajul sa dea o asemenea teapa, vazand bucata aia cu o marmurare care pentru piata europeana e cam "premium", in plus din nordul Germaniei, la detaliu se vorbeste de un 45-60 euro.

Edited by ionutzitaly, 11 May 2017 - 16:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate