Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Am baut dupa cineva cu hep. B

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Buna, aseara am facut prostia sa beau dupa o persoana care a fost depistata cu hepatita B, persoana respectiva a luat un nurofen de cap si a desfacut o sticla de apa minerala si a baut putin din sticla apoi eu cand am desfacut sa beau am sters botul sticlei cu un servetel atat interior cat si exterior si am baut dar din pacate dopul nu l-am sters pe diauntru cum ar fi trebuit, l-am insurubat apoi am desfacut si am baut din nou fara sa mai sterg Posted Image Culmea e luni am fost sa i se recolteze sange ptr analize markeri virali hiv, hep B si C precum si sifilis iar ieri dimineata am fost sa iau rezultatele - au iesit toate negative Posted Image iar seara am facut prostia sa beau dupa respectiva persoana Posted Image Credeti ca am luat hep B ? Persoana respectiva zice ca nu se ia asa dar cred ca minte. Dupa cat timp pot sa-mi mai fac analize ca sa iasa rerzultat relevant? Posted Image

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
"Transmitere
Virusul se transmite de la om la om, prin sange sau alte secretii ale organismului. Este frecventa transmiterea pe cale sexuala, prin refolosirea unui ac de seringa, de la mama la copil, folosirea de catre mai multe persoane a produselor de igiena personala (periuta de dinti, aparatul de ras), dar si prin utilizarea echipamentelor nesterile (la dentist, manichiura, pedichiura, tatuaje, piering corporal).
Exista anumite grupuri de persoane cu un grad mai mare de expunere la contaminarea cu virusul B. Printre acestea se numara: persoanele cu parteneri sexuali multipli si care nu folosesc mijloace de protectie (prezervative), copiii nascuti din mame infectate, oamenii care au contact prelungit cu o persoana infectata (membrii familiei), persoane care primesc transfuzii de sange, dar si cei care folosesc droguri injectabile.

Simptomele hepatitei B
Incubatia este destul de lunga, intre 45 si 160 zile, peste o treime din bolnavii de hepatita B neprezentand siptome specifice, iar alta treime putandu-le confunda cu simptomele unei raceli: dureri de muschi, stare de slabiciune generala, febra, lipsa poftei de mancare, cefalee, greata, varsaturi si diaree.
La 30% dintre cei afectati, se vor observa simptome mai puternice, precum icter (ingalbenirea pielii si a albului ochilor) si dureri abdominale pronuntate. "Sugestii de evolutie severa mai sunt si varsaturile foarte frecvente, astenia si durerile epigastrice.
Boala trebuie confirmata prin analize speciale, precum evidentierea markerilor specifici virusului B. Circa 20-25% dintre cazuri inregistreaza evolutii persistente, fara tendinta de vindecare spontana, forme in care se produce incorporarea ADN viral in genomul celular"


Sfatul meu este sa nu te ingrijorezi.

Daca ai obtinut hepatita, nu ai cum sa scapi de ea - deci nu iti face griji ca o vei pierde.
Daca nu ai obtinut hepatita, nu ai nici un motiv pentru stress.

#3
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Mda dar nu scrie nimic daca se ia sau nu se ia daca am baut dupa cineva. Trebuie sa ma duc sa-mi fac analizele din nou Posted Image

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Am avut un coleg cu hepatita B sau C. Am baut dupa el, m-a avertizat, n-am avut nici pe dracu. De fapt am fost mai multi care am baut din aceeasi sticla. Poate ca hepatita A a mea si cu B a lui nu fac casa buna.

#5
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Dupa cat timp pot sa-mi mai fac analize din now sa vad daca am luat sau nu?

#6
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

View Postsimonisq, on 12 iunie 2014 - 05:58, said:

Buna, aseara am facut prostia sa beau dupa o persoana care a fost depistata cu hepatita B, persoana respectiva a luat un nurofen de cap si a desfacut o sticla de apa minerala si a baut putin din sticla apoi eu cand am desfacut sa beau am sters botul sticlei cu un servetel atat interior cat si exterior si am baut dar din pacate dopul nu l-am sters pe diauntru cum ar fi trebuit, l-am insurubat apoi am desfacut si am baut din nou fara sa mai sterg Posted Image Culmea e luni am fost sa i se recolteze sange ptr analize markeri virali hiv, hep B si C precum si sifilis iar ieri dimineata am fost sa iau rezultatele - au iesit toate negative Posted Image iar seara am facut prostia sa beau dupa respectiva persoana Posted Image Credeti ca am luat hep B ? Persoana respectiva zice ca nu se ia asa dar cred ca minte. Dupa cat timp pot sa-mi mai fac analize ca sa iasa rerzultat relevant? Posted Image
E grav !!!!!! Dute la doc

#7
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Cam dupa 6 luni de zile de la infectare poti sa-ti faci analizele, aceasta fiind perioada de incubatie la virusul hepatitei B.

Dar nu se ia  virusul in conditiile expuse de tine.

Quote

Cele mai importante căi prin care se poate lua virusul B sunt:

- Sexul cu o persoană infectată (riscul de a lua virusul de la soț sau soție, este mic, deci riscul este mic dacă ai un singur partener sexual – se produce un fel de.. imunizare))
- Sexul cu mai mult de un partener
- Sexul întâmplător neprotejat
- Conviețuirea cu persoane care au virusul B
- Profesie care permite contactul cu sânge, secreții sau țesuturi umane (lucrători în mediul sanitar)
- Folosirea de droguri injectabile
- Piercingul
- Tatuajele
- Manichiura, pedichiura, bărbieritul la frizer sau cu aparat folosit de altcineva care are virusul
- Primirea de transfuzii de sânge (risc foarte mic datorită testării)
- Instrumentar chirurgical și stomatologic
Riscul de transmitere prin salivă (sărut) este foarte mic, iar cel prin fecale, secreții nazale, sputa, urina sau voma este inexistent dacă acestea nu conțin și sânge.
http://ro.wikipedia....iki/Hepatită_B

Ca sa fii linistit poti sa-ti faci analizele, chiar daca nu ai simptome.

Apoi vaccineaza-te si scapi de gandul ca poti lua hepatita B.

#8
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Sunt de sex feminin :)) Persoana dupa care am baut este o ruda tot de sex feminin.  Nu stiu de unde a luat, ea zice ca de la manichiura :|

#9
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Doar hepatita A se ia astfel. B sau C NU.... Mai ingrijorat poti sa fii de mersul la frizer sau salon de mani/pedihiura, unde se face sterilizare NU.... pt orice eventualitate poti face testul peste vreo jumate de an... Intrebarea este, daca esti asa de ingrijorat, DE CE ai baut dupa acea persoana?

#10
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postsimonisq, on 12 iunie 2014 - 06:18, said:

Mda dar nu scrie nimic daca se ia sau nu se ia daca am baut dupa cineva.
Vroiai să-ţi scrie negru pe alb ?
Saliva ce e ? Nu e secreţie ?

#11
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postaandrei_24, on 12 iunie 2014 - 08:19, said:

Doar hepatita A se ia astfel. B sau C NU.... Mai ingrijorat poti sa fii de mersul la frizer sau salon de mani/pedihiura, unde se face sterilizare NU.... pt orice eventualitate poti face testul peste vreo jumate de an... Intrebarea este, daca esti asa de ingrijorat, DE CE ai baut dupa acea persoana?

Gresit, heatita A nu se transmite,  hep. B si C se transmit, pentru ca sunt virusuri.

In cel mai rau caz, daca ai luat-o, nu panica. Majoritatea oamenilor o elimina natural, dupa 6 luni. Ia Liv52 intre timp si fii atenta la ce mananci, fara prajeli, grasimi, cafea sau alcool ca sa-ti ajuti ficatul.

Daca persoana pe care o suspectezi se trateaza. poti s-o intrebi ce viremie are. In general, virusul ar trebui sa fie foarte activ si puternic ca sa fie transmisibil prin saliva.

Tatal meu a avut hep. B cronicizata pentru vreo 20 de ani, nimeni din familie nu stia asa ca am folosit aceleasi cani, ba chiar eu i-am folosit lama de ras (si m-am si taiat cand imi epilam picioarele) si nimeni din familie nu a contractat boala.

Ce vreau sa zic e ca sunt sanse  mici si ca - chiar daca ai luat-o - nu e atat de grav.

Quote

Aproape un milion de români suferă de hepatită B, dar numai 1 la sută primesc tratament, în condiţiile în care România figurează printre ţările cu cea mai ridicată prevalenţă a infecţiei cu acest virus din Europa, a declarat Mihai Voiculescu, preşedintele Asociaţiei pentru Studiul Ficatului.n România, aproximativ 7 la sută din populaţie trăieşte cu hepatită cronică B. Incidenţa hepatitei B este mai crescută în zonele urbane şi, în special, în cartierele sărace ale oraşelor. Pe primul loc în acest clasament se află Capitala. În Bucureşti, prevalenţa hepatitei B este de 18 la sută, adică o persoană din cinci are forma cronică a bolii şi prezintă potenţial de ciroză sau o formă de cancer hepatic, a mai spus prof. dr. Mihai Voiculescu.

Edited by Purpura, 12 June 2014 - 08:57.


#12
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Am sters botul sticlei cu un servetel atat pe exterior cat si pe interior dar dopul pe interior nu l-am sters apoi cand am deschis sticla sa beau a doua oara nu am mai sters si am baut, abia dupa aia am sters din nou botul sticlei exterior / interior cat si dopul pe interior dar prea tarziu ca bausem deja :(

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Scuze ca ma bag si eu aiurea dar daca ar fi sa iei hepatita de pe o sticla (desi nu cred ca e posibil asa ceva) crezi ca daca stergi sticla iei si virusul pe servetel? Sunt mii de virusi si atat de mici incat nu ai cum sa-i iei pe toti doar cu un servetel, sa fim seriosi. Asta ar insemna ca si cei care sterilizeaza instrumente, ace medicale sa nu le mai fiarba si doar sa le stearga cu un servetel.

Edited by gerbil, 12 June 2014 - 11:22.


#14
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
e ca si cum ai castiga la loto de 2 ori in acelasi an, te crezi asa norocoasa?

#15
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Pai ideea e ca virusul nu cred ca rezista in mediu uscat, acuma sper ca n-o fi ajuns si in apa din sticla ca doar nu a scuipat inauntru dar in fine.. Daca am luat asta e - sa ma invatz minte! I will be fucked !!:-/.

#16
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
:lol: :lol: :lol:

Discutiile astea de aici nu te vor scapa de virus cu siguranta, si nici nu te ajuta in a afla daca ai cu adevarat virusul. Mai bine stai linistita pana cand faci analizele.

#17
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postsimonisq, on 12 iunie 2014 - 12:05, said:

Pai ideea e ca virusul nu cred ca rezista in mediu uscat, acuma sper ca n-o fi ajuns si in apa din sticla ca doar nu a scuipat inauntru dar in fine.. Daca am luat asta e - sa ma invatz minte! I will be fucked !!:-/.

Bineinteles ca exista, altfel n-ar fi atat de contagios. Se ia de la stomatolog, pedichiurist etc.

#18
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
La stomatolog si pedichiura obiectele intra in contact cu sange, aici e vorba doar de saliva dar tot imi fac griji :|


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate