Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Ce este constiinta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3225 replies to this topic

#37
Degiheugi

Degiheugi

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2014
Nu cred sincer ca fiecare om isi percepe diferit constiinta. Din moment ce toti suntem oameni si experimtam aceleasi lucruri de ce am percepe diferit constiinta?
Daca va referiti la faptul ca fiecare om intelege altceva diferit prin termenul de constiinta probabil dar constinta ca si experienta cred ca este aceeasi pentru toti.
Continutul ei poate ca difera in functie de experientele si istoria personala  a fiecaruia, existand chiar si  o asa zisa constiinta istorica a unui anumit popor reprezentand totalitatea evenimentele care au marcat viata  mai multor oameni dar evenimentele in sine  nu fac decat sa se inscrire in acel 'spatiu' destinat constiintei generandu-se trairi interioare diferite . Dar faptul ca acele trairi exista si ca toate se deruleaza undeva in noi nu face decat sa ateste existenta a unui loc din nou special destinat desfasurarii si derularii trairilor si gandurilor noastre pe care il putem numi- constiinta de sine.

#38
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Degiheugi, on 29 octombrie 2014 - 21:11, said:

Nu cred sincer ca fiecare om isi percepe diferit constiinta. Din moment ce toti suntem oameni si experimtam aceleasi lucruri de ce am percepe diferit constiinta?
Daca va referiti la faptul ca fiecare om intelege altceva diferit prin termenul de constiinta probabil dar constinta ca si experienta cred ca este aceeasi pentru toti.
Continutul ei poate ca difera in functie de experientele si istoria personala  a fiecaruia, existand chiar si  o asa zisa constiinta istorica a unui anumit popor reprezentand totalitatea evenimentele care au marcat viata  mai multor oameni dar evenimentele in sine  nu fac decat sa se inscrire in acel 'spatiu' destinat constiintei generandu-se trairi interioare diferite . Dar faptul ca acele trairi exista si ca toate se deruleaza undeva in noi nu face decat sa ateste existenta a unui loc din nou special destinat desfasurarii si derularii trairilor si gandurilor noastre pe care il putem numi- constiinta de sine.
Cum sa fie constiinta aceeasi pentru toti ? Dvs. aveti constiinta mea ? Sau eu o am pe a dvs ? De unde stiit asta ? Ati experimentat cumva si nu stim ? Stiti ce constiinta are un criminal ? Si chiar sa va spuna ca regreta. NU aveti de unde sa stiti. Da, el va poate spune, ca regreta, in CONSTIINTA lui insa, nu puteti intra sa vedeti daca, CHIAR asa este. Asta ramine un mister, tocmai pentru ca EA, nu este aceeasi la toti.

Tocmai de aceea nu poate fi experimentata/masurata stiintific, pentru ca nu este aceeasi/comuna, pentru toti, ca sa vedeti ce iese. Daca puneti 100 de persoane intr-o camera ca sa faceti un experiment, in ce priveste daca acesti oameni vor minca numai ramen sau numai ciorba, ptr. 3 zile, ve-ti sti sigur dupa experiment, ca posibil mai toti se vor afla la WC, in orele urmatoare. La toti ati dat acelasi lucru insa. Daca insa acesti 100 de persoane fac ceva rau, sa zicem si trebuie sa-i testem dupa CE constiinta, are fiecare, nu vom putea sa intelegem pe NIMENI. Ptr. ca nu putem sa stim ce gindeste fiecare om, pentru fapta facuta. Simplu.

#39
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
nu te grabi Astro-Liv.
e posibil ca sa fie aceeasi constiinta pentru toti oamenii (la bază, evident). Peste aceasta baza se adauga sentimente/emotii unele din ele dezvoltate sau anulate de mediu(tocmai de aici si iluzia ca ar fi constiinta diferita pentru toti).
Tu n-ai de unde sa stii nici ca e diferita, nici ca e la fel(cel putin la prima analiza poate dupa o analiza indelungata se poate alege una din variante). E posibil ca sa avem acelasi tip de constiinta cu animalele, e posibil ca aceasta constiinta sa fie universala(in tot Universul) si sa fie prezentă si in obiectele lipsite de viata

 Degiheugi, on 29 octombrie 2014 - 21:11, said:

existand chiar si  o asa zisa constiinta istorica a unui anumit popor
corect, sunt popoare ce acced catre un nivel superior al constiintei, de obicei aceste popoare traiesc prin regiuni izolate, sunt mai putin dezvoltate dpdv al progresului tehnologic. acesti oameni au asa numitele stari de trezire(awakening) - sunt stari in care gandirea, emotiile(instinctele) primare dispar si ei intra intr-o conexiune cu natura, tot mediul inconjurator(unii intra in transă) , Awareness takes over from thinking(am preluat din engleza deoarece cred ca exprima mai bine decat se poate in română, awareness nu are echivalent in limba noastra) mai multe aici
in tarile occidentale oamenii sunt cam departe de astfel de stari, punand accend pe emotiile primare

Edited by Dumitru_Pavel, 31 October 2014 - 21:47.


#40
EgoMysticum

EgoMysticum

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2014

 Astro-Liv, on 31 octombrie 2014 - 17:27, said:

Cum sa fie constiinta aceeasi pentru toti ? Dvs. aveti constiinta mea ? Sau eu o am pe a dvs ? De unde stiit asta ? Ati experimentat cumva si nu stim ? Stiti ce constiinta are un criminal ? Si chiar sa va spuna ca regreta. NU aveti de unde sa stiti. Da, el va poate spune, ca regreta, in CONSTIINTA lui insa, nu puteti intra sa vedeti daca, CHIAR asa este. Asta ramine un mister, tocmai pentru ca EA, nu este aceeasi la toti.

Tocmai de aceea nu poate fi experimentata/masurata stiintific, pentru ca nu este aceeasi/comuna, pentru toti, ca sa vedeti ce iese. Daca puneti 100 de persoane intr-o camera ca sa faceti un experiment, in ce priveste daca acesti oameni vor minca numai ramen sau numai ciorba, ptr. 3 zile, ve-ti sti sigur dupa experiment, ca posibil mai toti se vor afla la WC, in orele urmatoare. La toti ati dat acelasi lucru insa. Daca insa acesti 100 de persoane fac ceva rau, sa zicem si trebuie sa-i testem dupa CE constiinta, are fiecare, nu vom putea sa intelegem pe NIMENI. Ptr. ca nu putem sa stim ce gindeste fiecare om, pentru fapta facuta. Simplu.

Faceti confuzie intre  capacitatea de a experimenta o constiinta si continutul ei. Intre forma si fond. Constiinta ca fond sufletesc o are oricine. Ca ea difera prin continut de la om la om este altceva . Iar  in acest topic incerca sa se defineasca termenul general de constiinta si nu multiplele  sale forme de continut.
Nu avem de unde sa stim ce se afla in sufletul unui om intr-o mai mare sau mai mica masura . In anumite cazuri putem empatiza cu  ceilalti,  anumite trairi sufletesti fiind resimtite de toti oamenii chiar daca poate nu la fel desi avand in vedere structura biologica identica pentru toti putem considera ca oamenii pot fi identici ca traire pana la urma ca si intensitate sau senzatie interioara de   durere sau bucurie sufleteasca . Iar in alte cazuri le putem ghici mai mult sau mai putin sinceritatea trairilor sau a afirmatiile cu privire la ce simt dar tot pe baza emtionala empatica . Adica simtim daca sunt sinceri sau nu cu ceea ce zic aportandu-ne pe undeva poate la propriul continut al constiintei.

Edited by EgoMysticum, 01 November 2014 - 23:52.


#41
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Va rugam nu ametiti lucrurile. Aceasta constiinta NU POATE FI MASURATA. Las aici ceva foarte simplu, ptr. definitia dvs.. http://ro.wikipedia....

Quote

Iar  in acest topic incerca sa se defineasca termenul general de constiinta si nu multiplele  sale forme de continut.
Nu am stiu ca acest topic, e scris atit de profund. Posted Image Dar am sa va fac pe plac. Definitia generala, o aveti cred deja, nu stiu de ce se mai cauta. Posted Image Altceva se cauta in aceasta tema, insa.

Pot sa va introduc, in destule interesante, dar ptr, mine timpul este f. pretios. Conceptul general al constiintei, este aici, asta in ce priveste EXPERIENTA fiecaruia. Si iar, FIECARE are o experienta diferita.

Quote

Πιο γενικά, συνείδηση για ένα οργανισμό θεωρείται η αναλυτική ικανότητα της εμπειρίας. Είναι ο «χώρος» μέσα από στον οποίο αναβλύζει η ονειρώδης φαντασία, η νοημοσύνη, η πνευματικότητα κλπ. Μέσα στο χώρο αυτό σχηματίζονται «μορφές» όπως οι αντιλήψεις, οι αισθήσεις και οι σκέψεις. Η συνείδηση παρέχει το δυναμικό στο οποίο μπορεί και παράγεται η εμπειρία.
http://el.wikipedia....

Problema dificila, se afla insa aici . Eu v-am dus direct, la problema, ca tema Posted Image  (cred ca puteti traduce si singuri):

Quote

Δεδομένου ότι δεν δεχόμαστε συνειδητότητα στην ύλη, τους νευρώνες ή την ηλεκτροχημική δραστηριότητα, ο David Chalmers, καθηγητής φιλοσοφίας στο πανεπιστήμιο της Αριζόνα, διατύπωσε το εξής: [13]
Πώς είναι δυνατόν κάτι τόσο άυλο όπως η συνείδηση να ξεπηδά από κάτι χωρίς συνειδητότητα, όπως η ύλη;

Daca intradevar considerati ca sinteti atit de destepti, ca sa gasiti aici, nu definitia, ci intrebarea dificila despre ea, va rog frumos, sa explicati acest lucru. Si anume, cum este posibil ceva IMATERIAL ca o constiinta, sa iasa din ceva FARA constiinta, ca MATERIA. Cred ca daca reusiti sa faceti asta, inafara de cei care au facut-o Posted Image ati gasit definitia (voi primii). Posted Image Ori vorbim, ori lasam discutia, pentru altii.

Edited by Astro-Liv, 04 November 2014 - 23:52.


#42
EgoMysticum

EgoMysticum

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2014

 Astro-Liv, on 04 noiembrie 2014 - 23:40, said:

Va rugam nu ametiti lucrurile. Aceasta constiinta NU POATE FI MASURATA. Las aici ceva foarte simplu, ptr. definitia dvs.. http://ro.wikipedia....

Nu am stiu ca acest topic, e scris atit de profund. Posted Image Dar am sa va fac pe plac. Definitia generala, o aveti cred deja, nu stiu de ce se mai cauta. Posted Image Altceva se cauta in aceasta tema, insa.

Pot sa va introduc, in destule interesante, dar ptr, mine timpul este f. pretios. Conceptul general al constiintei, este aici, asta in ce priveste EXPERIENTA fiecaruia. Si iar, FIECARE are o experienta diferita.

http://el.wikipedia....

Problema dificila, se afla insa aici . Eu v-am dus direct, la problema, ca tema Posted Image  (cred ca puteti traduce si singuri):


Daca intradevar considerati ca sinteti atit de destepti, ca sa gasiti aici, nu definitia, ci intrebarea dificila despre ea, va rog frumos, sa explicati acest lucru. Si anume, cum este posibil ceva IMATERIAL ca o constiinta, sa iasa din ceva FARA constiinta, ca MATERIA. Cred ca daca reusiti sa faceti asta, inafara de cei care au facut-o Posted Image ati gasit definitia (voi primii). Posted Image Ori vorbim, ori lasam discutia, pentru altii.
Constiinta este rezultatul organizarii superioare a materiei. La fel  ca si sistemul nervos care genereaza psihicul. Gandurile sunt la fel de imateriale ca si constiinta. Si probabil ca cele doua se afla intr-o stransa legatura . Iar pe treptele mai inferioare ale organizarii materiei ca in cazul celorlalte animale si alte fiinte vii, aceste consecinte ale organzarii materiei se desfasoara la un nivel mai diminuat. Animalele desi au un sistem nervos nu sunt la fel de inteligente ca oamenii , animalele sunt mai putin sau deloc constiente de sine dar cert e ca si ele constientizeaza mediul inconjurator, etc .

#43
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

Constiinta este rezultatul organizarii superioare a materiei. La fel  ca si sistemul nervos care genereaza psihicul. Gandurile sunt la fel de imateriale ca si constiinta. Si probabil ca cele doua se afla intr-o stransa legatura . Iar pe treptele mai inferioare ale organizarii materiei ca in cazul celorlalte animale si alte fiinte vii, aceste consecinte ale organzarii materiei se desfasoara la un nivel mai diminuat.
Da, dar atentie, s-a intrebat, cum iese ceva imaterial, din ceva material. Dvs. ati ajuns la tema- ginduri, care tot formate de ENCEFAL sint. Noi dorim explicatia de cum...este format acest ...imaterial. Stim ce face encefalul, dar nu stim CUM il face, ptr. intrebarea noastra. Raminem doar la discutia asta.

Quote

Animalele desi au un sistem nervos nu sunt la fel de inteligente ca oamenii , animalele sunt mai putin sau deloc constiente de sine dar cert e ca si ele constientizeaza mediul inconjurator.
Constiinta este peste tot, ca nivel vorbesc si am spus mai sus, ca ea exista si la acele organisme vii, care NU au, sistem nervos (cum ar fi meduzele). Dar pina si pe scara elementelor structurale ale materiei vii, chiar si in LUMINA (ea alege drumul cel mai scurt). Vezi si apa, care are constiinta. Toate acestea insa doresc explicatii, de ce si cum.

#44
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014

 EgoMysticum, on 05 noiembrie 2014 - 00:04, said:

Constiinta este rezultatul organizarii superioare a materiei. La fel  ca si sistemul nervos care genereaza psihicul.
eu m-aş gândi mai mult si mai bine înainte de a trânti astfel de afirmaţii (care n-au nici o baza, nu numai stiinţifică, sunt doar intuiţie)

Edited by Dumitru_Pavel, 09 November 2014 - 01:28.


#45
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 Astro-Liv, on 08 noiembrie 2014 - 22:59, said:

Noi dorim explicatia de cum...este format acest ...imaterial. Stim ce face encefalul, dar nu stim CUM il face,

Cunoaşterea se face treptat, în orice domeniu. Studierea creierului uman, care e cea mai complexă entitate cunoscută din Cosmos, are doar aproximativ 100 de ani. De curând, din 2009, s-a început în Elveţia, proiectul Blue Brain, care va dura până prin 2023, şi al cărui scop este simularea cât mai fidelă a creierului uman, cu toate fenomenele lui. De asemenea, anul trecut, în S.U.A., s-a demarat proiectul guvernamental BRAIN Initiative, ce are ca scop descifrarea funcţionării creierului uman, până în anul 2025. Dacă aceste proiecte îşi vor atinge ţelurile, e posibil ca după anul 2030, să asistăm la apariţia unei noi specii gânditoare pe Terra: A.I. (Artificial Intelligence)

#46
EgoMysticum

EgoMysticum

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2014
Certitudini nu poti avea . Ca ceva este intr-adevar asa, asa cum il interpretam noi. Materia este la ceea ce zicem materie iar imaterialul este ceea ce interpretam a nu fi materie . Poate ca materia si imaterialul sunt doua stari diferite ale organizarii  elementelor din univers fara a exista neaparat  o contradictie intre el. e. Ceva brut genereaza ceva mai subtil ca o consecinta fireasca a organizarii sale . Stiinta nu poate demonstra exact niciun lucru. Stiinta doar interpreteaza. Intelegerea interpreteaza. Naste concepte, notiuni, . Nu avem de unde sa stim de ce ce e un lucru  cu adevarat. Poate peste ani si ani intelegerea ni se va schimba total in urma descoperirilor facute . Lucrurile vor fi interpretate intr-o cu totul alta lumina .
Un lucru este asa pentru ca asa zicem noi ca este. Asa ni se pare. Care explicatie ar fi mai justa si de ce o explicatie ar fi mai justa decat o alta explicatie?

#47
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

 lupini, on 09 noiembrie 2014 - 01:12, said:


Cunoaşterea se face treptat, în orice domeniu. Studierea creierului uman, care e cea mai complexă entitate cunoscută din Cosmos, are doar aproximativ 100 de ani. De curând, din 2009, s-a început în Elveţia, proiectul Blue Brain, care va dura până prin 2023, şi al cărui scop este simularea cât mai fidelă a creierului uman, cu toate fenomenele lui. De asemenea, anul trecut, în S.U.A., s-a demarat proiectul guvernamental BRAIN Initiative, ce are ca scop descifrarea funcţionării creierului uman, până în anul 2025. Dacă aceste proiecte îşi vor atinge ţelurile, e posibil ca după anul 2030, să asistăm la apariţia unei noi specii gânditoare pe Terra: A.I. (Artificial Intelligence)

Avand in vedere ca constiinta e non-computationala, proiectele alea vor pune cel mult in evidenta ce anume nu poate face un sistem computational in comparatie cu unul non-computational. Dar in niciun caz nu ne vor spune ce este constiinta sau cum sa construim AI.

#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 Abc2020ro, on 09 noiembrie 2014 - 11:48, said:

Avand in vedere ca constiinta e non-computationala, proiectele alea vor pune cel mult in evidenta ce anume nu poate face un sistem computational in comparatie cu unul non-computational. Dar in niciun caz nu ne vor spune ce este constiinta sau cum sa construim AI.

Am scris aici ce ar putea fi conştiinţa: adică ansamblul tuturor gândurilor care interacţionează între ele.

Creierul uman e posibil să fie un sistem computaţional, care se bazează pe ceea ce filosoful Jerry Fodor numeşte Ipoteza LOTH (Language Of THought), adică un limbaj de programare ce combină gândurile. Acele proiecte pe care le-am pomenit în textul anterior, au ca ţel tocmai descifrarea modului cum se formează gândurile, şi deci, a limbajului LOTH.

Edited by lupini, 09 November 2014 - 12:47.


#49
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
da nu explica ce-i  "chestia" care pune in lumina culori, gusturi, sunete, forme, atingeri, mirosuri, bucurii, dureri, amintiri,vise si ganduri deopotriva.

Edited by blimpyway, 09 November 2014 - 14:04.


#50
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 EgoMysticum, on 09 noiembrie 2014 - 03:43, said:

Certitudini nu poti avea . Ca ceva este intr-adevar asa, asa cum il interpretam noi. Materia este la ceea ce zicem materie iar imaterialul este ceea ce interpretam a nu fi materie . Poate ca materia si imaterialul sunt doua stari diferite ale organizarii  elementelor din univers fara a exista neaparat  o contradictie intre el. e. Ceva brut genereaza ceva mai subtil ca o consecinta fireasca a organizarii sale . Stiinta nu poate demonstra exact niciun lucru. Stiinta doar interpreteaza. Intelegerea interpreteaza. Naste concepte, notiuni, . Nu avem de unde sa stim de ce ce e un lucru  cu adevarat. Poate peste ani si ani intelegerea ni se va schimba total in urma descoperirilor facute . Lucrurile vor fi interpretate intr-o cu totul alta lumina .
Un lucru este asa pentru ca asa zicem noi ca este. Asa ni se pare. Care explicatie ar fi mai justa si de ce o explicatie ar fi mai justa decat o alta explicatie?

Aman, stati un pic ce scriti aici ? Nu am stiu ca lucrurile sint interpretate altfel acum, decit atunci pe timpul lui Arhimede. Cu matematica si nu numai, cum ramine ca stiinta?

Ceva este ... asa cum il interpretam noi ? Deci ma lasati sa interpretez cum vreau. Atunci, eu zic ca dvs. NU EXISTATI. E bine asa ? Ca vad, spuneti materia e materie, ptr. ca ii zicem materie si imateria..imaterie, ptr ca asa ii zicem imaterie. Apoi spuneti:.. stiinta nu poate demonstra, nici un lucru. Aman !!!!! Mi-ati desfiintat toate universitatile de matematica si nu numai.

Avem CONSTIINTA si STIINTA. Atentie la cuvinte, ptr. diferenta uneori. Nu exista dovada stiintifica, despre calitatea constiintei, tocmai pentru ca ea-stiinta, cauta ADEVARUL. Cauta adevarul obiectiv, ceea ce este comun tuturor observatorilor si asta ptr. ca ADEVARUL este INDEPENDENT, de observator. Insa constiinta subiectiva, este direct DEPENDENTA de observator (adica de el insusi) si sustine ca experientele CONSTIENTE, se bazeaza tocmai pe ce spune el.

Altceva insa, cind trebuie sa explicam rezultatele unei fizici, sa zicem. Daca luati de pilda in fizica, in mecanica cuantica, CONSTIINTA face ca observatia sa dea rezultate. NU altcineva. Sa zicem, ca in cazul in care o fiinta, care are/cu constiinta, nu recunoaste o dimensiune masurata, atunci masuratoarea NU a fost niciodata facuta. Deci aici, insusi realitatea exista, numai atunci cind constiinta vine sa o decodifice. Aici, tocmai aceasta constiinta, defineste realitatea, ba chiar o si creeaza. Pe scurt, daca constiinta unui om, nu face observatia cum ca 1 plus 1 da 2, atunci acesta adunare, nu a fost facuta, deci nu avem doi, in final, matematic.

#51
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

 lupini, on 09 noiembrie 2014 - 12:45, said:

Am scris aici ce ar putea fi conştiinţa: adică ansamblul tuturor gândurilor care interacţionează între ele.

Si un gand ce este ? Posted Image

#52
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

Pe scurt, daca constiinta unui om, nu face observatia cum ca 1 plus 1 da 2, atunci acesta adunare, nu a fost facuta, deci nu avem doi, in final, matematic.

si numaratorul mecanic sau electronic cum naibii se descurca?

#53
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 blimpyway, on 09 noiembrie 2014 - 19:41, said:

si numaratorul mecanic sau electronic cum naibii se descurca?

Depinde de cine a facut acest DOI in adunare (referitor la constiinta) ca sa se descurce oricine altcineva in continuare fizic... Si roboti exista.

#54
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 Abc2020ro, on 09 noiembrie 2014 - 15:35, said:

Si un gand ce este ?

Dacă spuneam despre conştiinţă că e un nume generic al ansamblului interacţiunilor gândurilor, despre gând, spun că e ansamblul interacţiunilor mai multor idei.

Mai departe, să spun ce este ideea, nu aş putea. Chiar pentru asta au fost pornite acele proiecte, pentru afla, printre altele, ce este ideea, şi cum e produsă.

Edited by lupini, 09 November 2014 - 23:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate