Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Casa P in Palazu Mare, Constanta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1159 replies to this topic

#415
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Pe bune, dintre toate chestiile tampite, asta cu plata pentru toate prostiile din deviz este cea mai tare.
Stiu ca nu aveti ce face si trebuie sa platiti, dar merita dati in judecata.

Edited by cumparator, 17 March 2017 - 17:23.


#416
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 KatalinaW, on 17 martie 2017 - 16:21, said:


De ce nu faci camera tehnica la subsol? M-am uitat pe planurile tale si am vazut ca in felul asta ai putea avea acces la bucatarie si din hol. Ai putea face acolo si o camara sau debara si spalatoria. Eu nu prea am vazut la tine spatii alocate pentru ele (poate ca nu m-am uitat eu destul de atent).
Camera tehnica e langa bucatarie.

Camera tehnica (pt centrala) din ce stiu nu se poate face la subsol...dosr la demisol.

Trebuie sa existe suprafata vitrata.

Tot acolo va fi si spalatoria....adica masina de uscat rufe si masina de spalat, o chiuveta si niste spatiu de depozitare.


Nu usuc hainele pe culmi/sarme cum vrei sa le zici asa ca nu am nevoie de o camera mare pt asa ceva.

Acces in bucatarie din hol avem deja ...e prin camera tehnica dar daca avem musafiri nu e o problema sa trecem pe acolo.

Altfel nu consider ca este necesar.

Noi nu am vrut subsol...am plecat din start de la ideea asta....chestia asta cu cercetarea arheologica ne-a cam dat totusi peste cap planurile.

Nici acum nu sunt inca sigur ca o sa facem subsol.

#417
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

 kolfleading, on 17 martie 2017 - 15:51, said:

Eu vad acolo prima linie din deviz 16 ore "Spalare, marcare, ambalare material arheologic".
Pai cum naiba vine asta? Chiar daca nu se gaseste nimic de valoare arheologica? Ce naiba au de gand sa impacheteze? Posted Image

Pozitia 6: incadrare cronologica a descoperirilor.  What. The Fuck. De ce sa platesti tu asa ceva?
Asta e varianta optima ,daca au oprit lucrari la o o autostrada pe motive similare sa fii convins ca vor opri si constructia unei case.

#418
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Sincer, pentru mine cea mai mare problema in momentul de fata este timpul.

Le-as da banii astia chiar acum numai sa ma lase in pace si sa imi dea avizul ala ca sa imi vad de treaba si sa nu mai vina sa imi sape o groapa mare in curte.

Doua daca iau si carportul in calcul...

La cum stau lucrurile acum nu o sa pot sa construiesc nici anul acesta.

Munca mea ma tine plecat din tara pe perioade lungi de 3-4 luni cu perioade de 2-3 luni acasa.

Orice intarziere imi decaleaza complet programul si imi este foarte dificil chiar imposibil sa imi reorganizez plecarile.

Faptul ca refuz complet ca aceasta casa sa fie ridicata fara sa stau cu ochii pe dorei ca pe dinamita...ma pune intr-o situatie f dificila.

Edited by -Jinx-, 18 March 2017 - 12:27.


#419
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Am postat mesajul urmator si in aria de termopane dar ma gandesc ca unele persoane nu o frecventeaza asa ca o sa il postez si aici:

Am si eu nevoie de niste sfaturi in legatura cu rulourile.

Doresc rulouri de aluminiu cu motorizare somfy.

Doresc sa creez efectul de geamuri din pardosea pana in tavan la casa(geamuri cu o inaltime de 2.7m la o inaltime finita a camerei de 2.7m) dar cu rulouri (ascunse) si cu tavanul plat in toata casa (fara grinzi vizibile)

Pentru ca voi monta si un sistem de ventilatie voi cobora cu tavanul fals pana la aprox 20-30 de cm sub nivelul grinzilor pentru a monta tubulatura la interior intre tavanul fals si grinzi/planseu de beton armat.

In ideea asta din informatiile mele am urmatoarele 2 solutii si as avea nevoie de sfaturile voastre (eventual corectari in cazul in care nu sunt informat corect) pentru a alege o solutie arhitecturala (buiandrug sau doar grinda) care imi va asigura efectul scontat. Daca exista alte solutii as aprecia daca mi le-ati putea detalia.

In plus as vrea sa va intreb daca este ok ca tamplaria sa inceapa(sa fie prinsa) direct din stalp fara sa mai las acei spaleti de 10cm pe fiecare laterala. Vad ca toata lumea insista sa imi proiecteze cu spaletii respectivi  (atat arhitectul cat si designerul) desi cand am discutat cu ei le-am zis clar ca as vrea sa inceapa direct din stalp.

Planul casei se poate vedea aici : Attached File  plan casa.pdf   143.61K   62 downloads

Am desenat cele 2 solutii pe care o sa le enumar mai jos (cu talentul meu limitat la desen) pentru a ma face inteles mai usor:
Attached File  IMG_20170411_024845.jpg   99.35K   88 downloads

Solutia 1 - Rulouri suprapuse de aluminiu cu caseta tencuibila .
Nu sunt lamurit daca aceste rulouri permit plasa de tantari tip rulou care sa coboare de sus in jos si daca distanta dintre rulou si tamplarie este suficient de mare pentru a permite maner pe exterior la usile de terasa??
De asemenea nu sunt lamurit pe unde se face service-ul la aceste rulouri.

a) Daca se face prin partea inferioara dinspre exterior atunci  as monta izolatie atat pe exterior cat si pe interiorul casetei (cei 2-3 cm din caseta nu ma multumesc).

b )Daca service se face din interiorul casei prin partea posterioara atunci as lasa un spatiu de 20-25cm  de la rulou/geam pana la punctul in care voi incepe tavanul fals in care  voi monta perdele/draperii. Si in acest caz ma gandesc la o solutie de a aplica o izolatie de 5-10 cm la interior fara a o lipi...cumva detasabila pentru a permite accesul pentru service in cazul vreunei probleme. Ati mai vazut asa ceva sau este o idee stupida?

Solutia 2 - Rulouri  aplicate din aluminiu cu caseta tencuibila la fel ca la @dana84(pt cunoscatori Posted Image )
In acest caz ar trebui sa cobor cu un fel de buiandrug sub grinda. Zic un fel pentru ca unele deschideri sunt din stalp in stalp astfel ca in acel caz va trebui sa fac practic o extensie a grinzii si nu un buiandrug care sa se sprijine pe peretii laterali.

Avand in vedere inaltimea mare a rulourilor de 2.70 am inteles ca e posibil sa am nevoie de casete de 22x22 sau 24x24 cm . Avand in vedere ca grosimea termosistemului va fi de 20 cm si prin urmare nu voi putea ascunde niste casete asa mari ma intreb daca este posibil sa fac acel buiandrug retras cu 10 cm de la fata zidului exterior (structura de beton este pe cadre de 30 cm adancime si zidurile din BCA de 30cm . buiandrugul sa aiba 20 cm) astfel sa pot aplica la exterior inca 6-8 cm de vata sa ajung la acelasi nivel cu restul peretelui.

De asemenea sunt nelamurit daca la acest tip de rulou pot avea plase de tantari tip rulou care sa coboare de sus in jos.

Edited by -Jinx-, 11 April 2017 - 02:43.


#420
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu vad de ce nu ai putea sa prinzi tamplaria direct in stalpii de beton, asa voi avea si eu la cele mai multe goluri, pentru ca fiind zidarie portanta si avand suprafata maricica, normativul obliga la bordarea cu stalpirsori. Spaletii sunt importantai la usi, in general pentru a permite usii sa se deschida la 90 de grade, sa nu vii cu manerul in perete.

Nu sunt de specialitate, dar sunt destul de sigur ca buiandrugul trebuie sa aiba latimea peretelui/grinzii care vine peste el. Ce-ai putea face in acest caz - profile decorative pentru fatada, transformi acea iesitura pricinuita de caseta prea groasa intr-un element de design.

#421
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Asa-i,,dana le are aplicate pe profil (perete?! / deasupra profilului / golului de geam) / (servisarea se face prin exterior..in partea inferioara a casetei)..Eu le am incastrate deasupra profilului (in golul de geam)..iar servisarea se face prin interior..Pe exterior eu le-am aplicat un EPS de 15..(ca si pe restul casei..deci iese la 'm')..iar pe interior le-am izolat de asemenea cu XPS de 5 lipit cu spuma (desi ruloul are in interiorul casetei un strat de EPS 100..cred).Daca va fi nevoie de servisare..o sa sparg si refac. Ale mele is 'manuale' iar rularea lor se face intr-un sistem 'banal': un ax sustinut pe laterale de un fel de rulmenti; in principiu n-ar trebui sa sara din acel locas decat daca-l busheste cineva (n-are loc stanga-dreapta)..sau poate daca se uzeaza in ani si ani..

Cat priveste marimea casetei..eu am rulou si la o usa de 2.3..iar caseta e tot de 18cm ca la toate celelalte rulouri de inaltime mai mica (1.6 sau 2m). Ale mele is din pvc..dar probabil la aluminiu ii cam aceeasi treaba. Eu am in aceeasi caseta..si plasa de tantari si ruloul..care 'ruleaza' pe aceeasi sina, cu doua canale.

Cred ca am mai zis..daca ar fi sa iau decizia din nou..le-as pune aplicat..in detrimentul celor incastrate peste profil (din cauze/suspiciuni ce tin de termo-fono izolare / care probabil nu se aplica la cele electrice neavand snur pt actionare)..si as folosi alte idei de mascare a lor, inclusiv profilele decorative de care zice Billy.

Edited by manghels, 11 April 2017 - 07:42.


#422
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Tocmai ce am purtat o discutie cu @dana84 si am ajuns la concluzia ca lucrurile nu sunt atat de roze nici cu modelul ei de rulou....cel putin pentru ceea ce am eu nevoie.

Aparent nu a putut ascunde sinele de rulare in termosistem cum credea initial datorita sistemului de prindere al clapetei de service.

Daca nu sunt posibile plase de tantari integrate in caseta ruloului  la inaltimea de 2.7m cred ca o sa renunt la ele daca tot o sa pun sistem de ventilatie ca oricum ar fi stupid sa stau cu geamurile deschise.

Plasele plise nu ma incanta deoarece urmaresc un aspect cat mai minimalist la casa si acele cadre aplicate peste tamplarie mi se par foarte urate.

 manghels, on 11 aprilie 2017 - 07:34, said:

Eu le am incastrate deasupra profilului (in golul de geam)..iar servisarea se face prin interior..Pe exterior eu le-am aplicat un EPS de 15..(ca si pe restul casei..deci iese la 'm')..iar pe interior le-am izolat de asemenea cu XPS de 5 lipit cu spuma (desi ruloul are in interiorul casetei un strat de EPS 100..cred).Daca va fi nevoie de servisare..o sa sparg si refac.


Ceva in genul asta planuiesc si eu. As vrea sa te intreb totusi daca ai manere la exterior la vreo usa care este acoperita de rulou. Au loc manere?

Eu as vrea sa am maner normal la usile care dau in terasa si pe exterior si din ce vad prin poze online rulourile gliseaza foarte aproape de fata tamplariei

Edited by -Jinx-, 11 April 2017 - 18:12.


#423
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
nu incap manere..la usi..cel putin la mine n-au incaput...Probabil ca daca-s aplicate..si nu incastrate..atunci spatiul de manevra se mareste..si poate incape manerul..

#424
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Hristos a inviat!

Un paste fericit alaturi de cei dragi va doresc tuturor!!

#425
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Adevarat a inviat.

#426
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@Brawnie

...sau oricine altcineva cu experienta in acoperisuri terasa.

Ma intreb daca se poate sa primesc niste sfaturi din experienta voastra vasta in aceste domenii.

Momentan am propus aranjamentul din poza de catre arhitect.


2 lucruri nu imi plac.. parapetul de 40cm(as prefera sa fie undeva la 10cm) si hidroizolatia  1+1(ma gandeam la ceva membrana continua desmopol sau asa ceva)


Exista vreun dezavantaj in a face parapetul de doar 10cm?


La membranele continue se mai adauga pietris deasupra?

Ce sistem de hidroizolatie mi-ati recomanda?


Attached File  Screenshot_20170619-043319(1).jpg   105.17K   72 downloads

#427
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ai PM cu numarul de telefon de la cineva care cu asta se ocupa (hidroizolatii)...suna si spune-i ca suni din partea mea si sa te sfatuiasca ce si cum e mai bine...

#428
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Iti multumesc f mult brawnie!!

#429
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sa ne spui si noua ce ti-a spus la tell.....

#430
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Nu am reusit inca sa intru in contact

Cum aflu ceva  postez si aici solutia

Edited by -Jinx-, 22 June 2017 - 11:41.


#431
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Salut. Da o sarma pls la 0726309876. Am mare nevoie de un sfat la izolația terasei (viotl). Mulțumesc.

#432
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Nu am mai postat de ceva timp deoarece am fost f ocupat si nici nu s-a mai intamplat mare lucru.

Am zis sa postez ultima varianta a proiectului de arhitectura.

Am mai cerut azi niste modificari la anexa cu parcaj si la placile in consolacat si reducerea parapetului/aticului dar acelea nu modifica cu mare lucru proiectul deoarece sunt majoritar de ordin estetic.

V-as ruga pe toti sa dati un ochi peste el si daca observati ceva in neregula sa imi spuneti si mie deoarece luni dupa ce se fac ultimele modificari cerute, trebuie sa aprobam ca este totul ok sau nu.

Attached Files


Edited by -Jinx-, 21 September 2017 - 18:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate