Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

sapa pentru incalzirea in pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
florin98

florin98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014
salutare la toata lumea.lucrez acum la cineva unde trebuie turnata sapa in toata casa..in toata casa e facuta incalzire in pardoseala.asa vrea sa lamuriti si pe mine cu niste lucruri cei care ati mai lucrat sau lucrati in domeniul acesta si veti de-a face cu incalzire in pardoseala..meseriasul care a facut incalzirea ne-a spus ca sapa trebuie sa aiba maxim 6 cm si sa fie facuta cu nisip..deci nu balastru sau sort..acuma a venit altcineva ca spune ca nu e bn cu nisip pentru o sa crape.al ta problema e ca placa care nu dreapta,,astfel incat ca sa fie totul drept ajungem la u moment dat in alte camera sa vem o grosime la sapa de 12-13 cm..as vrea sa imi raspundeti la niste intrebari..
-De ce cu nisip si nu cu balastru?
-Nu o sa crape daca e cu nisip?
-Nu se pierde din caldura daca sapa e prea groasa?

Edited by florin98, 10 June 2014 - 16:52.


#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postflorin98, on 10 iunie 2014 - 16:37, said:

salutare la toata lumea.lucrez acum la cineva unde trebuie turnata sapa in toata casa..in toata casa e facuta incalzire in pardoseala.asa vrea sa lamuriti si pe mine cu niste lucruri cei care ati mai lucrat sau lucrati in domeniul acesta si veti de-a face cu incalzire in pardoseala..meseriasul care a facut incalzirea ne-a spus ca sapa trebuie sa aiba maxim 6 cm si sa fie facuta cu nisip..deci nu balastru sau sort..acuma a venit altcineva ca spune ca nu e bn cu nisip pentru o sa crape.al ta problema e ca placa care nu dreapta,,astfel incat ca sa fie totul drept ajungem la u moment dat in alte camera sa vem o grosime la sapa de 12-13 cm..as vrea sa imi raspundeti la niste intrebari..
-De ce cu nisip si nu cu balastru?
-Nu se pierde din caldura daca sapa e prea groasa?
1.Cu nisip pentru ca ,in cazul in care o faci cu balastru nu poti sa o finisezi .
2.Nu cred ca se pierde caldura , ci doar se va incalzi intr-un timp mai lung . Dar va pastra mai mult caldura ulterior .
3.Nu crapa decat daca este subtire ( 2-3 cm ) . La 5 cm e ok .

Edited by motanul13, 10 June 2014 - 16:54.


#3
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
12-13 cm? Asa de mult? Trebuia putin aranjata inainte...

#4
florin98

florin98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014
motanul13 multumesc de raspuns...lalea da e mult..da asa a fost turnata placa..nu styu cine a lucrat acolo.da e aiurea  asta.

#5
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Eu cred ca trebuia eglalizata putin cu ceva pe alocuri, ca e in dezinteresul beneficiarului. Eu i-as spune sa scoata partial incalzirea si sa puna, partial, ori o sapa de egalizare ori sa suplimenteze cu polistiren izolatia de peste placa.

#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cauta pe Google "Aditiv pentru sapa incalzire in pardoseala".

#7
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Cel care a proiectat si vandut(poate a si executat) instalatia IP trebuia sa informeze beneficiarul privind detaliile de care-ar trebui sa tina seama, ulterior punerii in opera. Cat si cerintele anterioare montajului corect.
Astfel incat, placa trebuia indreptata, inainte de punerea in opera a sistemului, pentru a elimina diferenta de nivel. Hai ca 1-2 cm diferenta, n-ar fi asa o tragedie, dar cand vorbim de mai mult... oops! we got a problem! La 12-13 cm de sapa, cat spui, este de departe big problem!
Sapa de peste instalatie se face din ciment cu nisip. Poate fi o sapa mecanizata, cat si o sapa manuala. Nu stiu sa spun cat ciment, cat nisip, cata apa, ca nu sunt constructor, insa pot spune ca sapa este recomandat sa fie semi-umeda. In faza de amestec, se toarna in compozitie un aditiv de elasticizare. La sapa, pt IP(dar nici de alt fel - zic eu), nu se face economie nici la ciment, nici la aditiv. Ci se respecta intocmai reteta. Aditivul de elasticizare trebuie/a pus la dispozitia beneficiarului de catre vanzatorul IP.

Edited by scurt_pe_2, 10 June 2014 - 17:30.


#8
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
nu uita de amorsa si fibra care trebuie bagata in sapa

#9
florin98

florin98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014
nu o sa mai scoata incalzirea afara..le-am spus si eu ca trebuia placa cat de cat indreptata.de aditivul de elasticitate.stiu.dar de fibra si amorsa nu stiam..astea pentru ce sunt?

#10
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Fibrele sunt pentru armare, ori fibre ori plasa... ceva trebuie.

#11
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
  • fibrele sunt pentu ca sapa sa fie elastica sa nu crape , la dilatare , si trebuie pe linga pereti de pus foaia de burete pt izolatie si dilatatie iar sapa se intrerupe in zona unde vine usa pentru ca rosturile de dilatatie sa pice sub usa  daca ai parchet pe hol si gresie in baie de exemplu

Edited by ovidiu35b, 10 June 2014 - 18:51.


#12
florin98

florin98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.05.2014
aaaa...da inteleg..sunt puse astea..

#13
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Sapa este din nisip. Betonul este cu sorturi....
Sapa de care ai tu nevoie este o sapa elicopterizata.
Nu ai nevoie de o sapa de 12 cm. In zonele (camere) unde "urca sau coboara" faci cate o treapta. Eu am avut undeva situatia asta si am rezolvat-o asa. In final sapa trebuie sa aiba intre 4-8 cm. 12 este exagerat.
Armarea la sapa se face exclusiv cu fibre PP.
Pretul corect la manopera pt. sapa elicopterizata este intre 10-14 lei/mp in functie de nr. mp/locatie/trifazic.

#14
micutu2000

micutu2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2008

View Postscurt_pe_2, on 10 iunie 2014 - 17:28, said:

Cel care a proiectat si vandut(poate a si executat) instalatia IP trebuia sa informeze beneficiarul privind detaliile de care-ar trebui sa tina seama, ulterior punerii in opera. Cat si cerintele anterioare montajului corect.
Astfel incat, placa trebuia indreptata, inainte de punerea in opera a sistemului, pentru a elimina diferenta de nivel. Hai ca 1-2 cm diferenta, n-ar fi asa o tragedie, dar cand vorbim de mai mult... oops! we got a problem! La 12-13 cm de sapa, cat spui, este de departe big problem!
Sapa de peste instalatie se face din ciment cu nisip. Poate fi o sapa mecanizata, cat si o sapa manuala. Nu stiu sa spun cat ciment, cat nisip, cata apa, ca nu sunt constructor, insa pot spune ca sapa este recomandat sa fie semi-umeda. In faza de amestec, se toarna in compozitie un aditiv de elasticizare. La sapa, pt IP(dar nici de alt fel - zic eu), nu se face economie nici la ciment, nici la aditiv. Ci se respecta intocmai reteta. Aditivul de elasticizare trebuie/a pus la dispozitia beneficiarului de catre vanzatorul IP.

View Postovidiu35b, on 10 iunie 2014 - 18:49, said:

  • fibrele sunt pentu ca sapa sa fie elastica sa nu crape , la dilatare , si trebuie pe linga pereti de pus foaia de burete pt izolatie si dilatatie iar sapa se intrerupe in zona unde vine usa pentru ca rosturile de dilatatie sa pice sub usa  daca ai parchet pe hol si gresie in baie de exemplu

Fibra se pune numai in anumite situati....nu asa orisicum pt ca dupa cum se poate observa nici producatorul nu o recoamnda la orice sapa......mare atentie fibra are o rezistenta termica foarte mare....si cu asta am spus tot

#15
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
http://ro.scribd.com...e-in-pardoseala

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate