Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ce tehnologii noi ati descoperit la usile metalice ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Poate ca cei care au asa ceva sau cei care vand usi metalice ar putea sa ne spuna ce deosebiri exista intre o usa simpla veche si usile metalice care au diferite mecanisme noi.

De exemplu, am descoperit ca butucii, cheile si clanta toate au cate ceva nou fata de cele vechi standard, de la modul cum se monteaza pana la cum functioneaza, si as vrea sa stiu unde pot sa citesc mai mult de la a la z despre acestea.

#2
Adi234

Adi234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.11.2013
Dai vreo spargere? Posted Image

#3
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Cel mai tare mecanism mi s-a parut la usile de la Art-Land.
Au o perie la partea de jos care se ridica cind deschizi usa si coboara cind o inchizi.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
eu in ultimul timp incep sa devin tot mai panicat la deschiderea usii (metalice), se deschide din ce in ce mai greu, si nu va ganiti la prostii ca tot cu cheia (mea) o descui

cred ca tot o tehnologie este si asta (it's not a bug, it's a feature?!)

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la urma, cheia, butucul clanta sunt toate upgradabile...in schimb am observat ca au aparut usi, mai ieftine ce-i drept, dar cu tabla mult mai subtire.

Edited by MembruAnonim, 10 June 2014 - 14:21.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgumball3000, on 10 iunie 2014 - 14:13, said:

eu in ultimul timp incep sa devin tot mai panicat la deschiderea usii (metalice), se deschide din ce in ce mai greu, si nu va ganiti la prostii ca tot cu cheia (mea) o descui
Face cumva figuri cheia?
Si eu patesc la fel, iar uneori imi cam tremura chilotii cand vad ca nu mai pot invarti cheia in butuc decat de la a 2-a sau a 3-a incercare.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu cred ca e de la cheie, ca si cu restul face la fel

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu ulei ati incercat? Daca nu se constata o imbunatatire/ rezolvare, inlocuiti butucul . Sau... asteptati, sa ramaneti pe afara.

Edited by MembruAnonim, 10 June 2014 - 14:51.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
N-am incercat, e vreun ulei minune sau pot sa-i dau cu ce am acum in casa (de masline)?

Edited by gumball3000, 10 June 2014 - 14:50.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ulei de masina...de orice tip ...chiar si de pe joja. Uleiurile alimentare nu stiu daca sunt bune...sa nu se usuce cumva...ala de floarea soarelui sigur nu este bun, nu puneti.

Recomandat este uleiul pentru mecanisme fine....dar cine sa cumpere atatea dracovenii...un ulei sintetic e ok....

Edited by MembruAnonim, 10 June 2014 - 14:57.


#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
N-are cheia nimic. Ușile se lasă în timp, sub acțiunea propriei greutăți, și a uzurii, la partea dinspre clanță. Adică 1-5 mm, partea dinspre clanță a ușii e mai jos decât era la început. Dacă iei și măsori diagonalele, acestea nu vor mai fi egale. Drept urmare, limba și zăvoarele lovesc sau freacă de locașul în care intră.

La unele uși există balamale reglabile și se rezolvă problema ridicând-o. La altele se mai bagă șaibe sub balama, se pilesc sau se mută locașurile de închidere de pe toc mai jos, sau se sudează alte balamale dacă se mai poate.

Dacă nimic din toate astea nu funcționează, pur și simplu se schimbă ușa.

PS: Într-adevăr dacă ușa a fost lăsată și a funcționat forțat mai mult timp, se poate să se rupă/îndoaie și cheia.

Edited by Digix, 10 June 2014 - 15:50.


#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Ulei pentru mecanisme fine, gasesti prin magazinele de profil. Nu e scump.

#13
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Poti pune ulei de masina de cusut. Nu e prea scump. Poate are bunica :)
Usile metalice cam au balamale reglabile, dar trebuie sa vezi daca frecarile sunt in butuc sau freaca zavorul pe placuta. Se poate pili putin placuta de pe toc daca nu poti regla din balamale. Pana la schimbarea usii sunt multe variante ieftine.
@dadi272 Chestia cu peria care se lasa la inchiderea usii este simpla. A stiut vanzatorul cum sa te impresioneze. Nemtii folosesc in mod curent, dar la noi nu se vinde bine ca adauga la pret.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am 4 usi metalice montate sub atenta mea ingrijire. Niciuna nu s-a lasat nici un milimetru, nu s-a clintit...iar sa se roada balamalele alea...mai greu....nu zic nu...in 20 de ani de utilizare, probabil ca se vor lasa putin prin tocirea balamalelor...dar nici asta nu cred ca anual mai gresez pe unde trebuie....de obicei la sfarsit de vara. Dar usile nu se clintesc pentru ca le-am incastrat in beton, lucru pe care vi-l recomand si voua.
In rest, da trebuie vazut de unde este problema....o mica pila...putin ulei si treaba este rezolvata.

#15
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Cautati asta in Lidl si dati pe gaura cheii cu el. Merge si la balamale daca scartaie usa! Eu am dat de un an si pana acum nu a fost nevoie sa mai "completez"! E in jur de 5 lei!

Attached Files



#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu se roade nicio balama, că au vaselină, structura foii de ușă se modifică. Ușile au ceva spațiu unde să se lase, dar când cedează mai mult, pot să frece jos, sau pe încuietori.

Încearcă să faci câte un semn cu creionul pe toc, acolo unde calcă ușa(pe latura cu clanța) sus și jos și ai să vezi, în cele mai multe cazuri, că foaia de ușă calcă mai puțin sus decât jos, deci e lăsată. E o chestie naturală, gravitația e de vină. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate