Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Cum se numeste melodia?

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
17912 replies to this topic

#17173
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Melodia aia are ceva bass, cantata de o femeie, ceva gen club.

#17174
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Am dat detalii cit am putut de multe in descrierea initiala. Din pacate, melodia a fost stearsa in jurul anilor '88..'90, n-o mai pot digitaliza pentru exemplificare.

Mai adaug totusi doua fragmente ample din doua melodii heavy-metal. Sint de o calitate mai buna decit cel incarcat zilele trecute. Dateaza cam din 1991. Poate o sti cineva despre ce-i vorba, Merci.

Attached Files



#17175
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r6aXyZItZ6w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1kiZ9M2cMEk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Merit doua prajituri.

#17176
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
U 96 - Night in motion.

#17177
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 03 aprilie 2018 - 21:51, said:

Acum câteva minute la Radio Guerilla în cadrul emisiunii "No man's land" era o piesă Rock care repeta "Using what I'm using what I'm using to make it go away". Ştie cineva despre ce piesă e vorba?   Posted Image

Nimeni nu ştie?


View PostTavi24, on 12 aprilie 2018 - 23:24, said:

Imi mai amintesc o melodie inregistrata in anii '84 sau '85, despre care nu stiu daca o fi fost noua atunci sau ceva sau mai veche. Era gen pop, in engleza, cintata de o femeie, daca nu cumva mai multe. Ar exista o mica posibilitate sa fi fost Abba (sau vreu componenta in solo), cu vreo melodie mai putin cunoscuta, deoarece in vremurile alea, chiar si pe posturile radio/tv straine, nu aveau acces chiar orice formatii. Piesa asta se afla pe una dintre casetele rescrise ulterior, asa din prostie... tot demult. Imi amintesc totusi unele versuri strict fonetic, la nivelul meu de intelegere de atunci. Ar fi prea de tot sa le redau complet (prin cuvinte pocite, inexistente), asa incit o sa ma limitez doar la ceva din refren. O parte oricum de lalaiala. Suna cam asa, inca o data, stict fonetic:

șa la la, șa la la liii... AAaaaaa... (in pierdere si pe urma:)... chis, chis, chis! (mai apasat)  

PS: In timpul scrierii mesajului, gindindu-ma mai exact daca o fi fost in engleza, parca imi amintii, ca printr-o sedinta de hipnoza, ca interpreta spunea la un moment dat "don't be shy". Aproape sigur spunea. Deh, nostalgiile ma indemnau sa intreb si publicul.

Să fie asta?   :huh:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YTaWayUE5XA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17178
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011

View Postdjl, on 16 aprilie 2018 - 14:32, said:

Sć fie asta?   Posted Image



Nu, era un ritm mai alert, pop spre dance. Intonatia si ritmul nu le pot reda in scris, dar partea de lalaiala chiar asa suna textual, cum o transcrisesem initial. Apoi de 3 ori kiss, probabil, din engleza.

#17179
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e mai veche de anii '90, nu-mi trece niciuna prin minte.
Prin 1998-2000 era o piesă cu "I am", intrepretată de o formaţie Thughs sau Thogs. Intrepretul avea o pălărie a la Stan şi Bran.
P.S. Mai întreabă de melodie pe aici (fără glumă): https://forum.softpe...page__st__19170

#17180
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Multumesc. Cu siguranta e mai veche de 1986. Intuiesc ca o fi vreo formatie europeana, cu o popularitate mai scazuta in US si chiar in UK, deoarece pare sa nu intre in topurile 100 billboard, respectiv cel pentru UK, din cit am ascultat pina acum. Nu-i exclus sa fie chiar din anii '70... In fine, am postat aici fiind un forum cu trafic mare, poate, poate s-o nimeri s-o stie cineva (cred ca e destul pe sectiunea asta). Sau poate oi da eu de ea in timp...

#17181
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTavi24, on 16 aprilie 2018 - 22:09, said:

Nu, era un ritm mai alert, pop spre dance. Intonatia si ritmul nu le pot reda in scris, dar partea de lalaiala chiar asa suna textual, cum o transcrisesem initial. Apoi de 3 ori kiss, probabil, din engleza.
Sć fie asta?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TBwI2JjzMCA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17182
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Nu, nu e nici asta. Daca oi gasi-o vreodata, o sa revin aici pentru a o posta exemplificativ, cu citat din urma. Ma mai gindeam si la varianta sa fi fost cumva la vreo Euroviziune, dar din cit am ascultat in preajma anului '85 n-am gasit-o.

Edited by Tavi24, 18 April 2018 - 17:30.


#17183
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Daca nu o gasesti (si se vede treaba ca nu o vei gasi prea curand), strange toate mesajele tale legate de melodia asta si le postezi din nou peste un timp. O luna, 6, un an... Vezi tu. Dar sa specifici ca nu e niciuna dintre melodiile recomandate de colegi.

#17184
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
^ Eu nu-s moderator sa sterg pe aici mesaje. Nu stiu cum merg treburile si nici nu mi s-ar parea normal sa denaturez mersul cronologic al topicului. Nu abordez lucrurile astea ca pe niste rigiieli de moment!! Daca cineva abilitat considera ca e de sters, sterge dinsul.

******

Si-n fine, melodia nu era stearsa, m-am inselat in mod miraculos. Era chiar prima pe o parte a unei casete. Acum inteleg altfel versurile si am identificat-o! Ce nu face net-ul asta in 5 minute! Daca nu va intereseaza ce debitez, nu mai cititi, dragi useri! Am felul meu de abordare si implicare forumistica de la care nu ma abat si nu cred ca contravine in vreun fel regulamentelor. Sint, printre altele, adeptul lucrurilor finalizate... al parcursurilor cap-coada.
Melodia dateaza de la 1980 si apartine unei formatii olandeze:

Babe - The Kiss Viva Los Hombres: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bIa7GlocBe0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tavi24, 18 April 2018 - 20:48.


#17185
Vyorela

Vyorela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.12.2016

View Postmarga32, on 18 aprilie 2018 - 18:35, said:

Daca nu o gasesti (si se vede treaba ca nu o vei gasi prea curand), strange toate mesajele tale legate de melodia asta si le postezi din nou peste un timp. O luna, 6, un an... Vezi tu. Dar sa specifici ca nu e niciuna dintre melodiile recomandate de colegi.
Nu il mai bagati in seama pe acest    Tavi24, lui nu ii convine nimic, eu il stiu de pe alte forumuri, unde era user problematic.

View PostTavi24, on 18 aprilie 2018 - 20:46, said:

^ Eu nu-s moderator sa sterg pe aici mesaje. Nu stiu cum merg treburile si nici nu mi s-ar parea normal sa denaturez mersul cronologic al topicului. Nu abordez lucrurile astea ca pe niste rigiieli de moment!! Daca cineva abilitat considera ca e de sters, sterge dinsul.

******

Si-n fine, melodia nu era stearsa, m-am inselat in mod miraculos. Era chiar prima pe o parte a unei casete. Acum inteleg altfel versurile si am identificat-o! Ce nu face net-ul asta in 5 minute! Daca nu va intereseaza ce debitez, nu mai cititi, dragi useri! Am felul meu de abordare si implicare forumistica de la care nu ma abat si nu cred ca contravine in vreun fel regulamentelor. Sint, printre altele, adeptul lucrurilor finalizate... al parcursurilor cap-coada.
Melodia dateaza de la 1980 si apartine unei formatii olandeze:

Babe - The Kiss Viva Los Hombres: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bIa7GlocBe0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vad ca iti faci de cap si aici, presupun ca colegii tai de forum,  nu stiu de activitatiile tale  si de ce antecedente ai.))

#17186
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Caut o melodie electronică fără versuri în care viorile erau acompaniate de "clape electronice". Cred că producătorul acestei melodii se numește Faruk Sabanci dar nu sunt sigur dacă piesa este al lui.

#17187
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
De piesa aia de la Babe nici nu am auzit ... o s-o ascult din curiozitate.
Acum vreo 10 min am auzit (la Pro F.M. dacă mai contează) o piesă cu "You're my ... even when my heart stop beating". Era o intrepretă şi fundalul era House.

#17188
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salutare !

Cineva pe forum a pus un link catre "Mirabela Dauer - Morarita" si cand am ascultat-o mi-am amintit brusc de o melodie in limba engleza [de prin anii 90'] cu videoclip ce arata o scena de plaja, hamac, palmieri etc.
Din versuri imi amintesc doar "tac tac tac"; insa ritmul e super identic cu "Morarita" !

Am impresia ca melodia aia a copiat melordia romaneasca a lu' Mirabela Dauer  Posted Image
Cred asta deoarece "Mirabela Dauer - Morarita" e mai veche.

#17189
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că asta îi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YiVMmAk45oY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17190
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Multumesc, @djl ! asta e.

Eu am auzit ca autorii au copiat melodia romaneasca "Morarita" si inclin sa cred ca e adevarat deoarece compozitorul melodiei "Morarita", Vasile Vasilache, a scris-o inainte de 4 Aprilie 1944 cand a decedat el.
Iar melodia "Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polkadot Bikini" e lansata in Iunie 1960.
Ceea ce inseamna ca "zvonul" e real :)
Oricum, mersi pt. melodie  Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate